PER TELEGRAAF. 1829-187». EENE HISTORISCHE STUDIE, LEIDEN BETREFFENDE. nen in hot oversteken van tie rails op overgangswegen; 238 gedood en 147 verwond, die zich wederregteljjk op de spoorbanen bevonden, terwijl er 60 zelfmoorden door middel van treinen werden gepleegd. In de dienst der treinen en op de stations werden 529 beambten der maatschappijen gedood en 1847 verwond. Het totaal van alle slagtoffers door en op spoortreinen en op spoorwegstations of spoorbanen beliep in genoemd jaar 1112 dooden en 6057 verwonden. FRANKRIJK. Te Rouaan is het vermaarde Alcazar, op de Place des Chartreux, tot den grond afgebrand. l)e groote en prachtige balzaal is slechts een puin hoop. Vele belendende gebouwen zijn beschadigd. ITALIË Onder voorzitting van generaal Garibaldi is te Rome eene vergadering van democratische vereenigingen gehouden, waarop besloten werd eene commissie in te stellen, ten taak hebbende door gansch Italië eene bewe ging uit te lokken ten gunste van het algemeen slemregt. Men zou zich echter houden binnen de perken der wet. Ook is eene motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de natie regt heeft op het nog niet bevrijde deel van den Italiaanschen bodem. Men weet dat hiermede voornamelijk Triest en Zuid-Tirol bedoeld wordt. Dezer dagen had de proteslautische prediker dr. Ribetli zich, in eene zjjner voordragten, ten sterkste tegen de vereering van de II. Maagd ver klaard. Naar aanleiding daarvan is door den kardinaal-vicaris te Rome eene manifestatie uitgelokt Ier eere van de II. Maagd, tegenover hoon, haar door de protestantsche predikers aangedaan. Zjj had Zondag II. plaats. De geheele bevolking der stad heelt aan de gedane oproeping gehoor gege ten. Aan alle kerkdeuren waren billetten aangeplakt, waarop men in groote letters de woorden las: //Leve de Maagd Maria, moeder Gods, door de goddeloozen gelasterd!" Vroeg in den morgen waren de kerken reeds vol menschcndoch de eigenlijke demonstralie had 'snamiddags plaats, toen de stralen eene ongemeene drukte te zien gaven. De "Maria Maggiore" o. a. was prachtig versierd en de Borghesekapel van boven tot beneden ver licht. De kardinaal gaf den zegen van het hoogaltaar, waarop de menigte losbarstte in de kreten: «Leve de Maagd Maria! Leve de moeder Gods!" D'. Ribctti heeft de demonstratie beantwoord met plakkatenwaarop eene rede werd aangekondigd onder den titel: "Aan God alleen de eer!" DUITICI1LAID. Om de kosten te vinden voor het doen verrijzen van de groote obelisk, die men op het Postdammer-plein, ter herinnering aan 's keizers redding, stichten wil, en waarvoor door vrijwillige bjjdragen slechts 100,000 mark werden bijeengebragt, zal men nu een groote nationale loterij houden, be staande uit 300,000 loten van één mark. Reeds is het ontwerp voor dat gedenkteeken, ontworpen door de heeren Kyllman en Heyden, goedgekeurd. De gouden bruiloft van den keizer en de keizerin (11 Junjja. s.), zal, volgens de Kreuz. Ztg., geheel in huiselyken kring gevierd worden. Slechts de naaste familieleden uil de buitenlandsche vorsten zullen er bij zijn, zoo als de Czaar van Rusland, oudste zoon van 's keizers zuster, prins Frederik der Nederlanden, zijn zwager, de zoons en de kleinzoons van 's keizers zuster, de groothertogin-wednwe van Meckelenburg. De hoven van Oosten- rjjk-HongaryeSaksen en Beijeren, die niet zoo tiaauw verwant zijn, zul len er niet vertegenwoordigd worden en eveneens heeft de keizer bedankt voor het bezoek van leden der regerende huizen van Italië, Spanje, Portu gal en Perzië, welke daartoe het voornemen hadden te kennen gegeven. In den nacht van den 18d,D op den IQ1" dezer zyn door een sneeuw storm groote verwoestingen aan de telegraaflijnen in Duitschland uangerigt. Van de 200 te Berlijn uitloopende lijnen werden 82 onbruikbaar eu zonder de in de laatste jaren aangelegde onderaardsche draden zal de gemeenschap dier stad met geheel het zuiden en het westen, in hel bijzonder met Beije ren en Wnrtemberg, zyn afgesneden. Thans heeft het verkeer geene noe menswaarde stoornis ondergaan. KlI§LANO. Men verneemt dat het hooge criminele hof, waarvoor SolowiefT teregt zal slaan, reeds zamengesleld is. Het bestaat uit zes leden, onder voorzit terschap van grootvorst Konstantjjn's keizers oudsten broeder. Sedert den aanslag op den Czaar hebben 8 gouverneurs, 12 kolonels van de gendarmerie en 4 generaals van het revolutionair uitvoerend comité bcrigt ontvangen, dat zij ter dood veroordeeld zyn. Sedert den aanslag op zijn leven rijdt de keizer steeds door twee kozak ken te paard vergezeld, door de stad, terwijl een derde met getrokken sabel naast den koetsier op den bok zit. Uit St. Petersburg meldt men dat op den 18J" April weder een schot is gelost op den kolonel Scherewin, adjunct van den chef der derde sectie.' De kolonel bleef ongedeerd, doch de kogel trof eenen ongelukkigen boer, die op de plaats dood bleef. De dader werd onmidddlijk in hechtenis genomen. Op Paschen zjjn te Kassau vier moordaanslagen gepleegd, waarvan drie een doodelijk gevolg hadden. Zij waren allen gerigt tegen policie- en andere hooge ambtenaren. De daders werden gevangen genomen. Het zijn Abrossimofï en Nesmenor, handwerkslieden, de edelman Ktoikofï en een zeer beschaafd jong meisje van 17 jaar, Agramowskaja geheeten. Vreemd klinkt de volgende bijzonderheid, met betrekking tol die misdaad, door de Pet. Zeil. medegedeeld. Een der vermoorden, het lid van het districtsbe- stuur NowikofT, zou kort voor den aanslag een restauratie zijn binnengetreden m tot den kellner hebben gezegd: "\riend, geef mij een glas brandewijn; bet is welligt het laatste." De kellner bragt hem hel verlangde. Nowikofl nam het glas met bevende handen aan en ledigde het tot op den bodem toe. Hierop verliet hij de gelagkamer, trad naar builen en de kogel van den moordenaar trof hein doodelijk. Te St. Petersburg wordt verhaald, dat de senaleur. Saveliefl. wien gelast was een onderzoek in Ie stellen naar den dader van den moord op prins Krapotkine gepleegd, te Kharkr.fi, op Maandag 7 April met den trein van 9 uren 's avonds in die stad aankwam. Daags te voren had hij naar het voornaamste hotel van Kharkofl getelegrapheerd. kamers besteld en tevens opgegeven een rijtuig naar het station te zendenom hem af te halen. Aan het station bevond zich een persoon met een rijtuig, die den senateur mededeelde dat hij van wege het hotel gezonden was om hem af te halen; de senateur stapte in en sedert hoorde men van hem niets meer. Op Paaschdag zou de echtgenoote van Saveliefl' een naamloozen brief heb ben ontvangen, waarin haar gemeld werd, dal haar man "Christelijk en volgens den orthodoxen ritus begraven was". TIIRKIJ E. De benoeming van Aleko-pacha tot gouverneur van Rumelië is, naar men verzekert, thans door al de mogendheden}goedgekeurd. De internatio nale commissie zal hem ter zijde staan en controleren. Het politieke deel der quaeslie is daarmede in orde gebragt, maar over het militaire is men het nog niet eens. Omtrent de vraag, welke troepen, in geval van nood, de orde zullen komen herstellen, wil Rusland geene beslissing door de com missie genomen zien dan met eenparigheid van stemmenterwijl voor alle andere quaestiën de beslissing der meerderheid afdoende is. HAMBURG, 23 April. Eene vergadering van kooplieden, op de Beurs alhier gehouden, besloot een petitie aan den rijksdag in te dienen, waarin zij zich verklaren tegen verhooging van het tarief, voor zoover het niet zuiver fiscale reglen geldt, tegen paragraaf 5 van het wels-ontwerp op hel tarief en tegen eiken terugkeer naar de differentiële regten. ROME, 23 April. De dvenire. sprekende over Garibaldi's programma in de jongste bijeenkomst van Italiaansche democraten, zegt: De quaeslie van het "Italia irredenta" is meer een gevaar voor Italië dan een internationaal gevaar; doch het ministerie is sterk genoeg tot liet verydelen van elke po ging om Italië in gevaarlijke verwikkelingen te brengen. WEENEN, 23 April De keizer heeft de Bosnische deputatie ontvangen. Hij zeide, dat hjj Bosnië een duurzamen vrede hoopte te verzekeren en zoo den grondslag te kunnen leggen voor de gelukkige toekomst en de voorspoedige ontwikkeling van hel landwaarbij hij op ijverige ondersteu ning van de zijde der bevolking bouwde. WEENEN, 23 April. De Wiener Zeit bevat een keizerljjk besluit, waarbij aan 377 veroordeelden kwijtschelding van straf, geheel of voor een deel, wordt verleend. Wjj raden de dames, die elegant en toch goedkoop wenschen gekleed te gaan, aan, zich tol de Grands Magasins du Prlntemps de Paris te wenden om hun geïllustreerden Catalogus, zoo pas verschenen, te beko men. Die Catalogus bevat eene lijst van hunne aankoopen van Zijden Stoffen, If'ollen Stoffen, Fantaisie Stoffen, Katoenen, Linnens, Uitzet ten, Luier mandsgoedParapluies, Parasols enz., eveneens de gravures van de nieuwste modes van Japonnen en Con/ecties voor Dames en Kinderen. De Grands Magasins du Prlntemps zenden gratis en franco op aanvrage Stalen en de Catalogus. De toezending van goederen geschiedt eveneens franco, zoodra zy de waarde van 25 francs te boven gaan. Men adrgsseere zjjne brieven aan den Heer JULES JALUZOT. GRAND» MAGASINS DU PRIX TEMPS, PARIS. INGEZONDEN. XI c. Ambtenaren. Zoo was het ook met de ambtenaren ter plaatselijke secretarie, van wien meer gevorderd wordt dan bloote schrijfmachines of kopielsteneen niet geringe mate van kennis der wetten, lot welker uitvoering zij werkzaam zijn, van zaken, die zij te behandelen hebben; theorie en praciijk beiden, door studie en ervaring verkregen, waarvan de waarde en beteekeuis met elk dienstjaar gro^ter wordt. In 1848 waren er 9 met een bezoldiging vau /9200, voor 1879 is uitgetrokken ƒ10000 ook voor 9, benevens ƒ950 voor schrijtloonen. In die 30 jaren waren er vele mutatiën, daar onderscheidene zeer bekwame en ervaren ambtenaren zich gedrongen gevoelden een meer voordeelige betrekking te zoeken met gunstiger vooruitzichten. Hel kantoor van den gemeente-ontvanger telt slechts twee beambten tot een bezoldiging van ƒ2000 zonder meer en dan nog wel de een met 53 ja rigen, de andere met 33-jarigen dienst, belast met een werkzaamheid, die door slechts weinigen gekend en daardoor niet naar de juiste waarde ge schat en beloond wordt, 't Is een betrekking van vertrouiven, niaar ook van stipte naauwgezetheid; een veel betcekenendc steun voor het gemeente bestuur, zoolang de gemeente-ontvanger met zijne 40-jarige ervaring en de twee met alles bekende en vertrouwde beambten dat kantoor waarneemt. Wanneer aan dat driemanschap één ontvalt, zal de noodzakelijkheid van meer personeel dadelijk worden gevoeld; want indien het raadsbesluit van 24 Mei 1866, waarop de beslaande regeling steunt, ook beschouwd kan worden als een uitvloeisel der leuze"bezuiniging door vereenvoudiging", dan verdient de maatregel toch geen lof, omdat zij niet rust op billijkheid en oordeelkundige overweging. Bij raadsbesluit van 28 October 1871 zijn de jaarwedden der marktmees ters, evenals de arbeidsloonen der straalwerklicden met tien pCt. verhoogd, maar terwijl in 1848 2300 voor markten werd uitgegeven, is dal bedrag voor 1879 gedaald lot /1760, niettegenstaande het marktwezen zeer is uit gebreid en de opbrengst der marktgelden toegenomen. liet zou niet aan overvloedige stof ontbreken, om in een helder licht te stellen, welk belang de gemeente heeft aan een wel ingericht ambtenaars- personeel. Als het Frausch spreekwoord waarheid behelstdat de beste be- oordeelaar van een minister zijn kabinetsecretaris is, dan ligt ook daarin het bewijs van den invloed, dien dat personeel uitoefenen kan op het ge meentelijk beheer. Hel is erkend, dat de roem, dien de burgemeester Pieter Adriaansz" vau der Werfl eeuwen lang heeft behouden, voor een groot deel ontsproot uit den veelvermogenden bijstand van den stads-secrelaris van

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3