en gemeenteleden van de Evangelische rigting. di« door 75 leden werd bijgewoond. Te Vlaardingen is in eene bijeenkomst van reeders en boekhonders van haringschepen in beginsel besloten weder eene jagerij-gemeenschap te slui ten hoofdzakelijk op den voet van het vorig jaar, namelijk dat de haring- jagerij door 0 schepen zal worden uilgeoefend. welker vertrek bepaald is van de beide eerste op 3 Junij, de twee daaropvolgende op 10 Junij en de heide laatste op 14 Junijdat de jaagtijd 12 July zal geëindigd zijn en de zclfvangers 24 Jttlij mogen binnenkomen; dat echter die schepen vóór het einde van den jaagtijd mogen binnenkomen, welke een eigen vangst aan boord hebben, voor zoover loggerschcpen betreft, van 10 last gepakte ton- j urnen voor homschepen van 100 tonnen. Tc Delfshaven is dezer dagen bij een uitdrager een hoeveelheid bedor ven vlecsch door de politie in beslag genomenaan bedoelden uitdrager was door een Rotterdamsch vleeschhouwer de verkoop opgedragen, met de woorden: «wat het opbrengt doet er niet toe; al is het maar de waarde der beenderen". Maandag en Itingsdag zijn per lloll. spoor ruim 4000 personen uit Haarlem naar Amsterdam vervoerd. Te Amsterdam had heden in het Paleis voor Volksvljjt de opening! der bloemententoonstelling plaats. Eene keur van bloemen en planten is aldaar weder bijeengebragten het geheel levert een verrukkelijk gezigt op. 1111. MM. de koning en de koningin kwamen aldaar even na 10 ure aan, vergezeld van den groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar en een groot gevolg. Tegen entree van 5 beneden en 3 boven waren nog zc«r vele personen opgekomen. De vorstelijke personen werden door de directie van het paleis en de commissie voor de tentoonstelling ontvangen en rondgeleid. Ongestoord konden zij alles in oogenschouw nemen. Ruim een uur vertoefden zij in het gebouw. Bij hun binnentreden weid door het orkest van het paleis, begeleid door het orgel, hel Wilhelmus uitge voerd. Aan de harddraverij van de Holl. maatschappij van landbouw op de Stad houderskade namen 22 paarden deel. HH. MM. kwamen aldaar ten 2% ure aan en bij het betreden der tribune werd aan H. M. door eene der genoodigde vrouwen namens het bestuur een prachtig bouquet aangeboden. Omtrent het vaderlandsch album, eergisteren aan I1H. MM. aangebo den, meldt de Amst. C. het volgende: liet album bevat 434 bijdragen van geleerden, letterkundigen en beoefenaars van kunst en wetenschap. Deze bijdragen beslaan uil: 23 letterkundige voortbrengselen in proza, 41 dito in poëzij, 52 teekeningen (aquarellen), 20 muziekstukken, 38 bouwkundige ontwerpen, 26 gravuren, etsen, enz., 41 prachtwerken in kleurendruk, 75 afbeeldingen van groote werken in Nederland, 99 afbeeldingen van Neder- landscbc spoorwegen, 15 photographiën van kunstwerken, voorts eene sta tuette. Aan dc afdcelingen proza, poëzij en toonkunst zijn als titels toege voegd 2 wapenkundige ontwerpen en 1 calligraphische tcekening. Dë bij dragen liggen in 9 portefeuilles, geplaatst in eene prachtige kunstkast, hoog 150 M.lang 1.65 M., diep 1 M.van een geheel Nederlandsch karakter. De wapens van Nederland en Waldeck versieren de kroonlijst, in wier1 fries aan de hoeken prijken de busten van Rembrandt, Vondel, Boerhaave, Swee- linck, van Campen en Christiaan Huygens. De kunstdeuren vertoonen de zinnebeelden van kunst en wetenschap; de beide pilasters aan de voorzijde de naamcijfers der koningin. Bloemen, lover en vogels zijn op verschil lende punten aangebragt. Een tiende portefeuille bevat dc naamlijst der medewerkers. Tevens vindt men daarin de oorkonde der aanbieding. De koopman te Londen, die in de vorige week wegens bedriegelijke handelingen bij een in 1871 te Amsterdam tegen hem uitgesproken faillisse ment te regt stond, ofschoon hij in 1876 ten gevolge van eene erfenis 100 pCt. aan zijne crediteuren uitbetaalde, is door hel geregtshof aldaar schul dig verklaard aan bedreigelijke bankbreuk door verduistering van goederen aan den boedel toebehoorende. Het hof sprak hem vrij van de hem mede ten laste gelegde bedriegelijke boekhouding en veroordeelde hem. met toe passing van de verzachtende omstandigheid, in het herstel van veroorzaakt nadeel, tot een cellulaire gevangenisstraf van drie maanden. Eergisteren had in hel dorp de Waal op Texel een stoute diefstal plaats. Men heeft 'snachts, terwijl de bewoners te bed lagen, ingebroken en uit eene secretaire een som van 15Q aan bankpapier ontvreemd. Van «enige gouden en zilveren voorwerpen, die er bij lagen, werd niets gemist. Volgens de Arnh. C. had de heer Nieuwenhuizenoud-vice-president van den raad van Indië, aangeboden de fraage Javaansche instrumenten welke hij bezit, ter bespeling op de Arnhemsche tentoonstelling af te staan, welk aanbod dankbaar aanvaard werd. De commissie wendde zich daarop tot den van Solo's keizer onafhankelijken prins Pangeran Adepatti Ario Mangkoe Negoro, om van dezen Indische muzikanten te bekomen. De prins heeft per telegraaf geantwoord, dat hij de groote complete gamelang zjjns zoons zal overzenden, met het voltallig personeel van spelers en rongings (dansmeisjes). Aan het bestuur der tentoonstelling is door den koning vergunning ver leend tot hel houden eencr verloting van voorwerpen, aangekochi op de tentoonstelling. De prijs voor het lot zon bepaald worden op vijftig cent en voorloopig door het bestuur 200,000 loten worden uitgegeven. Te Zwolle is door de policie aangehouden een 21-jarige Iluitscher, Olto Winter, van beroep colporteur, wonende te Amsterdam, ouder beschul diging van val-chheid in geschrift en bedriegelijke opligting. Voor een boekhandelaar te Amsterdam en een te Zwolle colporteerde hij met eenige tijdschriften en boeken; hij nam zijne taak gemakkelijk op; bij het door wandelen der straten uam hij eenige adressen van verschillende ingezetenen op en plaatste die namen met verdraaide hand op de lijsten, die hjj bij zich had, en ontving daarvoor de provisie. Deze gelukzoeker was vroeger hof- meeste op een stoomboot en daarna kellner te Amsterdam. Men schrijft uit Sittard aan de /V. R. C.: Zondag trachtte de vrouw van zekeren D.Ie Lcyenbroekgemeente Sittard, in een vlaag vani zinnigheid, haar man en hare kinderen met een scheermes den bal; sngden. Men slaagde er echter in de vrouw lot bedaren te brengen rens zij haar vreeselijk doel had bereikt. In plaats van nu deze vn bewaken of dc bevoegde autoriteit van de zaak kennis te geven, de zaak zoo. Dingsdag middag kreeg de vrouw op nieuw een aan razernij, greep een hout en sloeg een harer kinderen dood, waarop geschreeuw der overige kinderen de buren toeschoten en zoodoen(> kwamendat zy deze ook doodsloeg. De ongelukkige bevindt ziel in verzekerde bewaring. Te Roermond is gevankelijk binnengebragt Huberlina Houben,) Odilienberg, beschuldigd van als ongehuwde moeder haar kind, wam heimelijk was bevallen, te hebben gedood. De beschuldigde heel; misdaad bekend. Te Herten, Limburg, is deze week, voor de zesde maal binag korten tijd, brand uitgebarsten. De werkplaats van een smid, mei; schuur, is thans weder in de asch gelegd. 'sGRAVENHAGE, 24 April. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan de ontij der registratie E. A. Rovers en J. C. Bouman, respectiveljjk te Sluit Terborg. De proeven, met de gasverlichting in het Voorhout genomen,! zeer aan de verwachting voldaan en het geheel belooft eene schilt uitwerking te zullen maken. BUITENLANDSCUE BERIGTEM. BELGIË. Uit Bergen en Henegouwen wordt gemeld] dat de werkstalii ernstig aanzien verkrijgt. Te Jemappes heerscht eenige gisting; opi werkstakers scholen zamen voor een bergplaats van graandie zjj 1 te plunderen. Een balaillon infanterie is derwaarts vertrokken. EIGELAND. LONDEN 23 April. Lord Derby heeft een brief gezonden aan iemand, die hem schril gevraagd had, of zijn bedanken voor het lidmaatschap der const! vereeniging van Lancastershire beschouwd moest worden als een k dat hij zich van de conservative partij scheidde. Hij schrijft: i|| openlijk en krachtig uitgesproken, dat ik het met de buitenlandsche|i der regering niet eens was. Die politiek schijnt over het algemeti de partydie zich de conservative noemt, te zijn goedgekeurd, en uitdrukkelijk gebillijkt in het laatste verslag van de vereenigingvcoi lidmaatschap ik bedankt heb. Ik zie niethoe het voor mij mogelj in Lancastershire te steunen datgene, waartegen ik mij in het hi lords verzet heb, en voor het oogenblik althans wensch ik miji houden van alle partij-organisatiën." Berigten uit de Kaapstad bevatten het volgende: Lord Chelmsl» reikte Ginghilovo den 2d<» April. Dien dag had een gevecht plaats, 1200 Zocloe's gedood werden. In den vroegen ochtend van 3 April Chelmsford's kamp te Ginghilovo aangetast door 11000 Zoeloe's. Ui vecht duurde een half uur. De vjjand deed herhaalde en verwoedt vallen van alle kantendoch werd afgeslagen en nagezet met groot ti Rondom het kamp vond men 471 Zoeloe's dood. Van de Engelschen velden 1 officier en 4 man, terwijl er een 30-tal gekwetst werden. 4<ten irok Chelmsford met drie regimenten en een troep mariniers op El aan, en ontzette het fort nog dienzelfden nacht. Kolonel Pearson t garnizoen van Ekowe trokken terug naar de Tngela. Gedurende den ting stierven er 28 man en lagen er 120 ziek. Ekowe is geheel ontn liet transportschip Clyde strandde op het Dyers-eiland; de beun werd gered doch schip en lading gingen verloren. In een brief uit Calcutta aan de Times, over den toestand in Bil wordt deze nog geschilderd als zeer onzeker en gespannen. De oorlot elk oogenblik uitbreken, daar de koning van het rijk een geduchte aan de grens heeft zamengetrokken. Wel volgen de Britsche autorii een politiek van waakzaamheid en vooral van uiterste voorzigtigheil niet de minste aanleiding tot een oorlog te geven; maar zoolang den loos handelende jonge wilde op den troon zit, hangt dc beslissing va#! of oorlog aan een zjjdcn draad. Volgens een openbaar gemaakt officieel verslag hadden in het jaar lil volgende spoorwegongelukken in Engeland, Schotand en Ierland plaats kwamen 179 gevallen van aanrijding voor, als: 53 van twee passtt treinen met 13 dooden en 466 gewonden98 van passagierslreiM goederentreinen of losse Iocomotiven met 7 dooden en 575 gewonde# van twee goederentreinen met 5 dooden en 30 gewonden, Ontspon kwamen 91 maal voor, als: 76 bij passagierstreinen met 7 dooden en gewonden, en 15 bij goederentreinen met 7 dooden en 28 gewonden. I het op verkeerd spoor geraken, hetwelk 16 malen voorkwam, werdi passagiers en 9 beambten verwond, door het met te groote snelheid bit ryden van stations 41 passagiers en 3 beambten, door het overrijdet vee 3 passagiers en 4 beambten, door het springen van ketels 14 beanib door andere kleinere defecien aan treinen of wagens 21 passagiersi beambten. Bij andere ongelukken met of door spoortreinen kwaaie# personen om het leven en werden er 831 verwond. Daarvan werd» gedood en 104 verwond door hel beklemd geraken tusschen wage® plankieren; 14 gedood en 355 verwond door het vallen van de plank» of wagens, in- en uitklimmen der wagens, enz 30 gedood en 19 ver» bij het oversteken van rails op slalionsterreiuen; 1 gedood en 42 ver» door hel digtslaan van portieren; 3 gedood en 28 verwond door het vil uit loopinde treinen; 48 gedood en 22 verwond door voorbijloopenilei

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2