PER TELEGRAAF. Burgerlijke 1820-187». EENE HISTORISCHE STUDIE, LEIDEN BETREFFENDE. (kit ||fi dwangbuis aangedaan en opgesloten heeft in eet» vertrek der Petrus- en Paulus-veslingwaarvan de muren dik bekleed zjjn. Solowiefl's vader maakte deel uit van het stalpersoneel der grootvorstin Helene Pattlowna, en had als zoodanig vrij licht, kost, vuur en woning en bovendien 10 roebels 's maands. Zijn zoon Alexander, de moordenaar, dankt zijne op voeding geheel aan de grootvorstin, die hem geheel op hare kosten liet studeren, zoodat het keizerlijk hof den moordenaar groot gebragl heelt. Ten aanzien van de instructie wordt de stipste geheimhouding in acht genomen. OOSTENRIJK. De keizer en de keizerin vieren thans hun zilveren| huwelijksfeest. Den 17d'° zijn aan hel hof de receptiën begonnen van de deputatiën, welke achtereenvolgens het keizerlijk echtpaar komen gelukwenschen. Deze recep ten zullen verscheidene dagen duren. Vertegenwoordigers van vreemde mogendheden braglcn ook de heilwenschen hunner souvereinen over. Den 24'ü zullen zoowel in de hoofdstad als daarbuiten op groote schaal feesten gehouden worden. In de hoofdstad merkt men een groolen toevloed van vreemdelingen op. Te Weenen is thans officieel berigt ontvangen, dat het Servische dorp Korschumlia na een langdurig gevecht, niet alleen met de grensbewakers maar ook met de geregelde troepen van vorst Milan, door de Arnauten ingenomen is en dat zij zich daarin weten te handhaven. Men vreest dat dit bet voorspel van een langdurigen strijd in het aan Servië afgestane ge bied worden zal, als men er niet spoedig in slaagt de indringers er weder uil te drijven. Te Triest had dezer dagen een oproer plaats in het gemeente-asyl voor verwaarloosde knapen. Een vijftigtal van deze, behoorende tot de weezen- afdeelingvielen, uit de werkplaatsen naar hunne slaapzaal gaande, den opziener aan en sloegen hem met hunne werktuigen dood. Een ander, die bom te hulp kwam, werd gekwetst. De orde werd door de policie hersteld, «elke de belhamels in hechtenis nam. T V R K IJ E. Ostnan-pacha, de held van Plewna, is thans te Konstantinopel zeer populair, daar men het aan zijn lusschenkomst meent te moeten danken dat de bakkers zich tegenwoordig weder aan de officiële broodprijzen houden. Hij heeft namelijk het oud-Turksche middel toegepast en een bakker, die alleen boven dien prijs verkoopen wilde, met een oor aan zjjn deurpost laten vastspijkeren en eerst na een paar uur weder uit zjjn onaangename positie laten verlossen. Dit middel heelt beter geholpen dan alle geld- en gevangenisstraffen tol nog toe doen konden. MADRID, 22 April. De eind-uitslag der verkiezingen zal eerst morgen bekend worden. De regeringspartij zal 300, de oppositie omstreeks 112 leden tellen. FRANKFORT, 22 April. De vereeniging voor //Social politik" heeft met 82 tegen 63 stemmen een voorstel verworpen, om te verklaren dat de bervorming van het douane-tarief eene zorgvuldiger en veelzijdiger voorbe reiding behoeft. De vereeniging verklaarde zich voor eene doortastende tariefhervorming in financiëel-potitieken en beschermenden zinen stemde met groote meerderheid voor eene zekere verhooging van de invoerregten tegenover staten, die de Duitsche industrie benadeelen. Het vergevorderd uur liet niet toe dal de quaestie van het invoerend regl op ijzer nog in behandeling kwam. LONDEN, 22 April. In het lagerhuis werd het voorlezen van het tele gram betrellende het ontzet van Ekowe met warme toejuichingen begroet. In antwoord op eene vraag van den heer Fawcett, antwoordde sir North- eote, dat lord Lytton den 8"" dezer telegrafeerde geen marsch tegen Kabul te zullen ondernemen zonder magtiging van de regering; doch hij voegde dat een vooruitbrengen van hel front noodig kon zijn om de onder handelingen te bespoedigen. Het bezetten van Gandanuk had welligt om gezondheids-redenen plaats gehad. Cavagnari bevond zich thans te dier aekfplaatse. Voortdurend werden er lusschen hem en Jacob Khan boodschappen gewisseld; doch niets bijzonders was met dit onderhandelen nog bereikt. MOSKOU, 23 April. Het water is thans hier aan hel dalen; daarentegen worden uit andere streken van Rusland berigten aangaande overslroomingen l, ontvangen. De schade moet zeer groot zjjn. BERLIJN22 April. In bjjzondere berigten uit St. Petersburg, aangaande k ernstige ongeregeldheden der Don-Kozakken te Rostoff, wordt gemeld, dat twee regimenten infanterie uil Novo Cherkask tegen hen waren afge- zonden. Het eerste bataillondat bevel kreeg om voorwaarts te rukken, loonde zich echter ongeneigd om legen oude kameraden te vechten, zoodat de bevelvoerende officier de geheele magt terugtrok. Volgens de laatste be rigten hielden de Kozakken stand. Volgens hel Journ. de St. Pét. zouden Engeland en Rusland het eens zijn «'er nieuwe schikkingen ten opzigte van Oost-Rumelië. Er zou slechts ('er ondergeschikte punten verschil vau meening bestaan. PARIJS, 22 April. Het schijnt zich te bevestigen, dat de regering aan mi de kamer van afgevaardigden de beslissing over de verkiezing van Blanqui overlaten, doch in hel gegeven geval tegen die verkiezing als onwettig jol opkomen. Gisteren zijn de algemeene raden geopend. Die van het departement Pas 'P it Calais heeft zich bij den aanvang zijner beraadslagingen legen de voor- 6"«tellen van den minister Ferry, op het onderwijs, verklaard. Van 1? tot en met 23 April 1819. BEVALLEN: M. van der Linden, geb. van den Andel, D. - J. Krassenburg, k Segaar. Z. - C. Dagelet, geb. Diek, D. E. Ruigrok van der Werven, geb. Ham. Z. M. H. van Rijswijk, geb. Teljettr,T. M. Janssen, geb. Crama, D. E. den Oude, geb. Onstenk. D. E. J. Garree, geb. van der Horst, D. G. Kloosterman, geb. Hossevoort, D. L. S. van den Berg. geb. Hemerik, D. M. M. van der Linden, geb. Smit (lessing, Z. - E. Kramers, geb. Brugmans, D. E. Brakel. geb. de Beunje, Z. C. Kramers, geb. van der Reyden. J. M. Veerman, geb. van der Mark, Z. - J. Laconrt. geb. van Eyk, Z. S C. H. Maal, geb. van Bree, Z. J. van Dijk, geb. de Wolf, Z. J. Siljee. geb. de Ridder, D. C. W. Flaman, geb. Selier, Z. - E. J. Tibboel, geb. Wobbe, Z. J. Boek kooi, geb. de la Rie, D. A. de Groot, geb van Staveren, Z. 51. Devile', geb. Bents, D. GEHUWD: J. de Cler, jm. en J. Vrijbloed, wed'. P. Iloupst, jm. en S. B. Sibbes, jd. H. Dam, jm. en M. Prinsenberg, jd. - P. Smit, jm. en D. Zand vliet, jd. 11. Swanenburg, jm. en W. C. Vogelenzang, jd. 11. Kroon, jm. en E. Langenbeek, wed'. J. C. van der Bijl, jm. en P. C. H.Scliretlen. jd. OVERLEDEN: E. de Bruin, D., 13 m. M. J. van der Wilg, D„ 2 j. 51. J. Brune, geb. Mulder, Z. levenl. J. 51. Servaas, geb. 51archal, 75 j. J. van der Mey, Z„ 2 j. A. W. Willebrands, 45 j. II. Molaarf, 36 j. A. Nieuwenburg, D 20 d. J. C. deii Hollander, D., 31 j. A. Chaudron, geb. van der Post, 37 j. H. G. Zandwijk, Z., 15 j. E. Larrewijn, geb. van der Klundert, 75 j. T. F. J. Redeker, D., 1 m. G. Serdjjn, wede. T. Uilenbosch, 71 j. P. A. Dont, 39 j. E. M. Verbrugge, D., 3 m. M. van den Berg, D., 4j. INGEZONDEN, XI b. Ambtenaren. B|j het bezit van bekwame en ijverige ambtenaren heeft de gemeente het hoogste belang en het collegie van dageiijkscli bestuur bovenal, omdat het daarvoor eene niet geringe mate van verantwoordelijkheid draagt, waarmede gepaard gaat eene verantwoording, die art. 183 der gemeentewet voorschrijft en waarvan de raadszitting van 26 October 1871 getuigt. Een hoofdvereischte is hier, gelijk op elk gebied der maatschappij, dat voor goed werk billijk betaald wordt en voor een ambtenaar, wien zjjn geheele tjjd in beslag wordt genomen, geen reden bestaat om met andere werkzaamheden zjjn beperkt inkomen te verbeterenwaardoor allicht bij zaak hoofdzaak wordt en de trouwe waarneming van het ambt niet van harte gaat en verslapt. Misschien kan ook het beperkt inkomen worden aangevuld door eene billijke waardeering van den ambtenaar, die meer dan werktuigelijk en slechts voor zooveel hij daarmede volstaan kan, zijn taak vervult en daaraan soms een deel van zjjn eigen tijd opoffert. Van dat beginsel doordrongen had door den niet genoeg gewaardeerden invloed van de lang overleden hh. Paul du Rieu en A. Harteveit Jz. in 1839 een regeling plaats, die als hoofdeigenschap bezat het bepalen eener vaste maar voldoende jaarwedde, zonder zoogenaamde emolumenten voor alle *tads-ambtenarenook van die der stads-bank van leening. Thorbecke, ofschoon een geleerd man, stelde weinig prijs op gegradueerden, maar op mannen met een helder hoofd, een goed verstand en een voldoende ervaring. De stedelijke gasfabriek was gesticht en werd geëxploiteerd door mannen als van der Paauw en de Timmerman, die geen academie of polytechnische school hadden bezocht en onder de stedelijke ambtenaren, die bij raad pleegde, eischte lijj oordeel en bevatting, veerkracht en ijver. Nimmer stoorde hij zich aan praatjes, onderzocht zelf en oordeelde uit eigen erva ring. Miskenning en veroordeeling was hij gewoon, ook als raadslid, in den huiseljjken kring zocht hij zjjn uitspanning en als raadslid voor ieder een toegankelijk, was hjj toch zeer behoedzaam in den omgang met zjjns gelijken. Daarom steunde bij zooveel bij kon het collegie van dagelijksch bestuur, nadat hij uit de ervaring grond tot vertrouwen had verkregen. De invoering der gemeentewet is voor dat beginsel niet gunstig geweest. De Leidsche gemeenteraad ving aan met de bezuiniging van ƒ900 'sjaars, presentiegeld voor leden van den raaddoor den vorigen sledelijken raad bepaald en bij koninklijk besluit van Januarij 1824 vastgesteld, in plaats van de oude vroedscbapspenningeneen bezuinigings maatregel zonder be- teekenis op een begrooting der uilgaven van drie ton. die 25 jaren later reeds geklommen was tot vijf tonmaar ook zonder doel of waarde, om dat de billijkheid medebrengt, om aan de raadsleden eenige, al is het ook geringe vergoeding te geven voor de onvermijdelijke uitgaven, aan die be trekking verbonden, wanneer men zich verpligt ziel bij te dragen tot eenig openbaar doel in het plaatselijk belang. 5Ien oflert daarvoor tijd en rust op en waarin ligt de belooning? De vorige sledeljjke raadsleden, die ge trouw de vergaderingen bezochten, konden rekenen op eene vergoeding van ongeveer ƒ45 'sjaars, die ook weder besteed werd in hel belang van con certen of andere gelegenheden, waarvan de raadsleden de eerste inschrijvin gen tot deelneming gewoonlijk gaven. De leus: //bezuiniging door vereenvoudiging" liet zich destijds hooren en daarom werd op 23 December 1852 reeds besloten het getal boden te be houden, maar de nieuw aan te stellen te bezoldigen met ƒ600 'sjaars. In 1848 genoten de 4 boden te zamen aan wedde ƒ3150 en de kastcleinessC van het raadhuis ƒ750, behalve de emolumentenook voor de veilingen van onroerende goederen en van de boelhuizen; thans slaat op de begrooling van 1879 in het geheel uitgetrokken ƒ3400, niettegenstaande de dieusltijd en de werkzaamheden zijn vermeerderdmaar vooral in de verloopen 30 jaren ook de duurte der noodzakelijke levensbehoeften op de boden drukt. Het collegie van dagel|jksch bestuur wordt daardoor verpligt bij het open vallen eener bodensplaats bet oog te vestigen op rijksgepensioneerden, die in hun pensioen een bijdrage bezitten, die uit de gemeentekas wordt aan gevuld, om de betrekking van gemeente-bode te doen blijven wat zij steeds vroeger was, een fatsoenlijk burger beslaan.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3