I BUIT EN LAN DSC IIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF, HH. KK. HH. de groothertog en groothertogin van Saxen-Weimar zullen zich reeds morgen, Zondag, naar Amsterdam begeven. De eerste kamer heeft heden de 22 ontwerpen, gister aan de orde ge steld aangenomen na korte discussie over die betreffende de grensverande- ring te Almelo en de besmettelijke ziekten. Maandag zijn al de overige ontwerpen aan de orde. De tweede kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen 28 April 's namiddags ten 3 uur. De kantonregter alhier heeft gisteren vonnis gewezen omtrent de vor dering van den baryton bij den kon. Franschen schouwburg Horeb, tegen den directeur Defossez, strekkende om betaling te erlangen ook voor de avonden dat er, ten gevolge van het overlijden van Z. K. H. prins Hendrik, geen representation zijn gegeven. De regtèr heeft de vraag of ten deze aan overmagt moet worden gedacht, onbeantwoord gelaten, maar beslist dat het geval dat zich heeft voorgedaan bij het aangaan van het contract door par tijen was voorzien en daaromtrent behoorlijk was overeengekomen. Op dien grond oordeelde hij den eischer niet ontvankelijk in zijn eisch en heeft hem dien ontzegd. Gisteren middag waren zeer vele belangstellenden in bet gebouw der Teekenakademie vergaderd ter bijwoning van de jaarlijksche prijsuitdeeling aan de leerlingen dezer instelliBg. Prof. A. Pierson, uit Amsterdam, die als feestredenaar optrad, hield eene voordragt over de beteekenis van het hart in de kunst. In bloemrijke en verhevene taal droeg hij zijne gedachten voor omtrent de rol, die het hart vervult bij het ontstaan en de beoefening van de kunst. De eerekrans en de rijksmedaille konden dit jaar niet toege kend worden. Die eerepalmen hangen zeer hoog en ter hunner verkrijging hadden de leerlingen niet de kracht ontwikkeld en van de inspanning blijk gegeven daartoe gevorderd. In den avond van den intogt van HH. MM. den koning en de koningin alhier zal het Voorhout met 5000 gasvlammen verlicht worden. Reeds nu levert deze wandelplaats een eigenaardig gezigt op door de duizenden witte ballons om de gasbekken bevestigd. Wijlen mevrouw van der Hoop, wed. van den heer mr. Groen van Prinslerer, heeft eene som van ƒ3000 vermaakt aan de diaconie der Ned. herv. gemeente alhier. BELG IE. De kolenmijn te Frameries in Henegouwen, waarin dezer dagen eene ontploffing plaats had, behoort aan den heer Rothschild en is eene der rijkste van geheel België, maar ook eene der gevaarlijkste. Er gaat bijna geen jaar voorbijof ontploffingen van mijngas eischen aldaar offers. Het berigt heeft overal een onbeschrijfelijke ontzetting teweeggebragt. De ontploffingen volg den elkander met langer en korter tusschenpoozen op van 's ochtends 7% uur tot in den namiddag, en bij eiken nieuwen slag ging een angstkreet door de zaamgestroomde menigte, die daardoor telkens hare hoop op behoud van de ongelukkige arbeiders in de mijn meer en meer zag verflaauwen. Nu en dan vlogen bij zulke ontploffingen verschroeide kleedingstukken door de opening, als een onbedriegelijk teeken dat de slag nieuwe slagtoffers gemaakt had. De verwarring en de wanhoop der duizenden omstanders was onbeschrijfelijk groot en eerst na de aankomst van een deel van het garni zoen van Bergen kon er aan gedacht worden de orde te handhaven en vol gens een geregeld plan maatregelen tot redding der in de mijn bedolven arbeiders te nemen, 's Avonds te 6 uren waagden eenige moedige werklie den het door een luchtkoker zoo diep mogelijk in de mijn neêr te dalenzij hoorden menschelijke stemmen en zuchten, zoodat er althans voor enkelen nog hoop op redding bleek te bestaan. Als een electrieke schok ging deze mare door de verslagen menigte, die aan deze uiterst flaauwe hoop reeds door luide vreugdekreten lucht gaf. In den loop van den avond waren de redders reeds tot eene diepte van 165 meter doorgedrongen en ten omstreeks 10 ure zagen zij hunne onvermoeide pogingen beloond: tot een kwartier vóór middernacht waren reeds 88 arbeiders levend uit de mijn te voorschijn gebragt en men had hoop in den nacht er nog meer uit hunnen wanhopi- gen toestand te kunnen redden. ENGELAND. LONDEN 18 April. De hh. Bright en Harcourt hebben Woensdag redevoeringen voor hunne kiezers gehouden, waarin zij de buitenlandsche politiek der regering hevig hebben aangevallen en veroordeeld. De heer Bright zeide o. a. te meenen, dat eene onredelijke en dwaze vrees voor Rusland het hoofdbeginsel der Oostersche politiek van de regering was. Daarom had zij thans drie mil- lioen Bulgaren, die door Rusland van de Turksche heerschappij bevrijd waren, weder daaronder gebragt. De wijze, waarop Britscli-Indie bestuurd werd, noemde hij verkwistend en uitmergelend. Blijkens de berigten van de Kaap bedroeg het bij den strijd tusschen Wood en Umbelini door de Engelschen geroofde en door de Zoeloe's her overde vee eenigen duizenden stuks. Al de inlandsche hulptroepen der En gelschen deserteerden. Wood's paard werd onder hem doodgeschoten. Iiij verloor, bij den verwoeden aanval der Zoeloe's op zijn kamp, zeven offi cieren en zeventig man. Onder de gesneuvelden is Pieter Uys, de dappere aanvoerder der Utrechtsche boeren, die met de Engelschen uittrokken. In de Transvaal blijft gisting heerschen. De boeren hielden vergadering op vergadering, om met nadruk te verklaren dat zij hunne onafhankelijkheid terugverlangen. Van Cyprus meldt men: Onder alle klassen van Cyprioten en Euro peanen heerscht groote kommer, wegens de slechte vooruilziglen, welke dit jaar oplevert. De handel staat volkomen stil. Ten gevolge van droogte en hitte wordt de oogst ernstig bedreigd. Onder het vee heerscht groote sterfte. De boeren moeten zich reeds met allerlei afval, in plaats van brood, behelpen. Daarbij komt, dat de regering voornemens is de tienden naar Turksche wijze te heffen, wat den zekeren ondergang van velen ten ge volge zal hebben. -- Volgens berigt uit Cairo had de Egyptische regering bevel gegeven om de tot verspreiding in Europa en Egypte bestemde exemplaren van het rap port der bijzondere commissie van onderzoek naar den staat der geldmidde len aan de post te Cairo aan te houden, maar was dit bevel op het protest van den directeur-generaal der posterijen ingetrokken. Het genoemde rap port behelst de 26 punten, die de commissie aan de schuldeischers ter aan neming had willen aanbevelen, indien de jongste gebeurtenis niet had plaats gehad. Zij komen in hoofdzaak overeen met de voorstellen van den heer jj Wilson en zijn allen gegrond op het oordeel, dat Egypte sedert Mei 1876 B failliet is. Kate Webster, beschuldigd van den moord harer meesteres te Rich mond, die John Church, een herbergier aldaar, van den moord beschuldigd had, heeft thans die beschuldiging teruggenomen. De groote looijerij van de hh. Vickery te Bedminster(Bristol), vroeger behoorende aan de firma Pelhick, is door brand vernield. De schade wordt op 60000 begroot. FRANKRIJ K. Op groote schaal wordt, volgens la Patrie, onder de arbeidende klas sen een petitionnement georganiseerd, om bij de kamers aan te dringen op vrijheid van vereeniging en vergadering. De syndicale kamers te Parijs, die aan deze petitie den eersten stoot gegeven hebbenhebben aan de werk. licden-vereenigingen in de provincie een schrijven gerigt, met verzoek zich bij haar aan te sluiten, ten einde gemeenschappelijk te handelen. Tc Parijs had Woensdag de tweede vergadering der katholieken plaats onder voorzitterschap van den bisschop van Versaillesdienadat eenige sprekers hem waren voorgegaanhet woord voerde. Zijn betoog kwam op het volgende neder: Als hij een blik werpt op den tegenwoordigen toestand van Europa, dan ziet hij alierwege malaise. Zij heeft de overhand, en hoe komt dat Omdat er geen waarheid meer heerscht in de betrekkingen tus schen de volken. Het geweld heeft de plaats ingenomen van het regt. De maatschappijen hebbenom te bestaanalle behoefte aan gezag en vrijheid. De kerk allée'n heeft deze beide kunnen vereenigenen thans zoekt men buiten de kerk te vergeefs naar eene autoriteit, dien naam waardig, ei naar wezenlijke vrijheid. In den Syllabus heeft Pius IX het ware begrip van vrijheid aangewezen, en uit den Syllabus heeft men de denkbeelden te putten omtrent het gezag. De vrijheid heeft nooit het regt alles te doen; want anders zou God, die niets kan doen dan goed, niet vrij zijn. De vrij heid bestaat in het regt om te doen wat overeenkomt met onze bestemming, En wat zou onze beslemming zijn, indien zij niet het goede was? De kerk heeft der wereld al die lessendie zij noodig heeftgegeven. Men gedrage zich dus naar de kerk. De gezondheidscommissie te Marseille heeft zich verklaard voor de vol ledige opheffing der quarantaine voor alle van de kusten van het Turksche rijk komende schepen. DITIT9CHLAND. De keizer is naar Wiesbaden vertrokken om aldaar de gewone voor- jaarskuur te houden. De keizerin vergezelde hem tot Frankfort, vanwaar zij verder reisde naar Baden-Baden. De gezondheidstoestand van het hoog bejaarde paar moet niets te wenschen overlaten. Prins Frederik Karei van Pruissen heeft den Luxemburgschen minister von Blochausen zijn leedwezen te kennen gegeven over de onaangenaam heden, waaraan hij heeft bloot gestaan door de ongemotiveerde verzinselen, welke eenige Duitsche bladen ten zijnen opzigte hebben meegedeeld, wat betreft het testament van wijlen prins Hendrik. O O T E N R IJ H. De berigten uit Szegedin zijn nog van treurigen aard. De werken voor den afvoer van het water vorderen zeer langzaam, daarenboven heeft een storm weder veel van het verrigte vernield. Het geheele verkeer blijft slechts beperkt tot de markt, welke als een eiland te midden van den watervloed ligt. De nog overeind staande huizen zijn zeer in waarde gere zen. De ingezamelde giften, welke tot dusver aan het ministerie van bin- nenl. zaken zijn ingekomen, bedragen 1,100,000 fl. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat de kooplieden aldaar voornemens zijn eene kapel te doen oprigten op de plek waar de moordaanslag is ge pleegd. Maatregelen zijn genomen tot regeling der passen van alle personen, die in de hoofdstad verblijf houden. Aangaande den persoon van Solowieff, den dader van den aanslag op het leven des keizers, verneemt men nu weder, dat hij de zoon is van een dienaar aan de stallen in de hofhouding der grootvorstin Catharina. Hij bezocht het gymnasium en gedurende een paar jaren de hoogeschool alhier, doch kon den leercursus niet lot het einde toe volbrengen. Hij werd toen onderwijzer aan een districtsschool. PARIJS, 18 April. Het hof van assisen heeft den directeur der Rév. Franf. bij verstek veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en 6000 fr. boete wegens honen van de godsdienst. ST. PETERSBURG, 18 April. De Agence Russe meldt, dat de keizer en keizerin den 24slcn dezer maand naar Livadia zullen vertrekken, liet be rigt dat de Russische regering aan de Engelsche de uitlevering gevraagd heeft van de schuldigen aan de jongste moordaanslagen, welke naar Londen uitgeweken zrjn, en dat dit verzoek van de hand gewezen is, noemt de Agence geheel onwaar. LONDEN, 18 April. In het Lagerhuis deelde de heer Bourke mede, dat de regering, al was het ook niet officieel, berigt ontvangen heeft, dat de vloot van Chili de landingsbrug en de andere inrigtingen tot inlading van guano in Peru vernield heeft. De regering heeft zich de laatste twee dagen ernstig met deze aangelegenheid bezig gehouden en maatregelen tot be scherming van de personen en eigendommen van Engelsche burgers bevolen. LONDEN, 18 April. R. O. meldt, dat Turksche Arnauten van Pristina de Servische troepen te Prepolatz hebben aangevallen. St. PETERSBURG, 19 April. Het regeringsblad meldt dat te Rostow aan den Don in den avond van 14 April onlusten zijn uilgebroken. De buiten sporigheden verkregen zulk eene uitgebreidheid dat de hulp der troepen nood zakelijk was. Op den 15'" des morgens ten 4 ure was de rust weder hersteld. De woningen van den chef der policie en van het districts- en stads-hoofd zfjn verwoest en geplunderd; in hel bureau van den directeur der policie en twee kleinere policie-burcaux zijn alle policie-acten vernield. Er is ter stond een gereglclijk onderzoek ingesteld en maatregelen zijn genomen, om verdere rustverstoring legen te gaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft terstond den policie-directeurgeheimraad Kassagowsky, naar Rosiow gezonden. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. Op li 2' gill)' n il bal 10 1 .80 de bi n ren o e rr i nier ie ir nel kie •S rlee baa a. be bi few eens C. ;e en i 51 mst. r e bril fh); T( ider eek br den ime ■hoi ter i« i lom Me age »IJ! 0 I lh

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6