BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 23 Jprïl 3879, JV*. 93. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 19 April. Door de Vereenigde commissie van toezigt op de scholen voor hooger en middelbaar onderwijs is aan burg. en weth. voorgesteld de opengevallen betrekking van leeraar in de Fransche taal en letterkunde niet te vervul len, maar, in afwachting van de reorganisatie van het gymnasium, de waarneming dier betrekking tijdelijk op të dragen aan den heer Frantzen, leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde, en dien heer tevens tijdelijk te ontslaan van het geven van onderwijs aan de kweekschool voor onder wijzers. Door den heer dr. de Loos is ontslag verzocht als leeraar aan de kweek school voor onderwijzers. Burg. en weth. stellen aan den gemeenteraad voor, gunstig te beschikken op het verzoek van Gebr. van Wijk en C°.tot verhuring van hetraamland buiten de Hoogewoerdspoort voor den tijd van 5 jaren. Betreffende de werkzaamheden van de spaarbank van het dep. Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen gedurende het jaar 1878 en haren toestand op het einde van dat jaar deelen wij het volgende mede: Hel ge zamenlijk bedrag der inlagen is geweest f 272,501.86 (in 1877 ƒ236,549.75) en dat der terugbetalingen ƒ206,671.87% (in 1877 /152,885.99%). Het kapitaal aan de inleggers verschuldigd bedroeg bij het einde van het boek jaar ƒ638,250.05 (in 1877 528,997.72%). De bezittingen van het hoofd kapitaal vertegenwoordigen een gelijk bedrag en bestaan in: hypotheken ƒ475,200, beleeningen en prolongatiën ƒ103,000, rentegevende landschuld en door de regering geautoriseerde binnenlandsche negotiatiën ƒ42278.50, rente te goed ƒ406.21, contanten in kas 2349929%. Aan rente is ont vangen of te goed /27133.06%, en aan rente is bijgeschreven ƒ20320.11. Het reservefonds, dat aan het eind van 1877 bedroeg ƒ40017,26, bedroeg aan het eind van 1878 43079.95%. Het aantal inlagen bedroeg 10002, dat der terugbetalingen 2839; als nieuwe inleggers waren ingeschreven 1074. Het aantal inleggers aan het einde van het boekjaar beliep 4856waaronder er 212 waren die van ƒ500 tot ƒ1000 en 93 die ƒ1000 en daarboven te vorderen hadden, waaronder van corporatiën en dus tocbehoorende aan vele personen. Het gemiddeld kapitaal aan eiken inlegger verschuldigd was ƒ131.43 Blijkens het bovenstaande mag de toestand der spaarbank gunstig genoemd worden. Zij keert aan rente uit 4 pCt. van elke 5 die zijn ingelegd tot aan de eerste ƒ1000; wat daarboven wordt ingebragt geniet 3£ pCt. - Heden werd alhier de 25sle algcmeene vergaderiug van de Vereeniging van Zuid-Hollandsche onderwijzers en onderwijzeressen, om bij overlijden hunne weduwen, kinderen, of andere erfgenamen eene toelage in ééns te verzekerengehouden. Uit het verslag bleekdat gedurende het jaar 1878 aan de vereeniging 15 leden door den dood ontvallen waren, 2 donateurs en 2 leden hadden bedankt en 1 wegens wanbetaling van zijn lidmaatschap vervallen was verklaard. Aan de weduwen of kinderen van de 15 overleden deelnemers werd ƒ6596.50 uitbetaald. 12 onderwijzers en 1 onderwijzeres traden gedurende het jaar 1878 als leden toe, zoodat de vereeniging in het geheel 4 leden verloor en zfi op 1 Januarij 1879 telde 4 donateurs en 1 donatrice benevens 241 leden, waar door de uitkeering op dien datum voor de erven van een lid der lc klasse bedroeg ƒ544, der 2e klasse ƒ486.50, der 3e klasse ƒ427, der 48 klasse 337, der 5e klasse ƒ236 en der 6e klasse ƒ123. In het bestuur der vereeniging was de secretaris, de heer J. P. I.ancel, vervangen door den heer J. AYuyster. Een hartelijk woord van dank werd door den voorzitter namens de vereeniging aan den afgetreden secretaris gebragt voor de belangrijke dienstengedurende eene reeks van jaren aan de vereeniging bewezen. Het voorstel van het bestuur omin plaats van boven de 45niemand boven de 35 jaar als lid toe te laten, werd aangenomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dageljjks van 51 tot 67 volwassen personen en 9 tot 13 kinderen. Ter voldoening aan het verlangen des konings heeft de minister van justitie de leden van de regterlijke magt, die genoemd zijn in het pro gramma van den inlogt van HU. MM. den koning en de koningin op 28 April aanstaande, uilgenoodigd om ter gelegenheid van dien intogt tegenwoordig te zjjn aan het station van den Ned. Bijnspoorweg te 's Gravenbage, ten einde HI1. MM. te ontvangen en te complimenteren. De Staatscourant bevat het reglement op het examen, voorgeschreven in art. 1, lit. b, van het kon. besluit van 13 Februarij 1878, betreffende de voorwaardenwaarop eenigc wetenschappelijk gevormde taalkundigen aan de burgerlijke dienst van Nederl.-Indië kunnen worden verbonden en uitgewerkt programma der vcreischte kundigheden. Bij de acle-examens voor het lager onderwijs werden gisteren, ter verkrijging van de acte in de Engelsche taalvan de 6 candidaten 3 afge wezen en toegelaten de lib.: R. van Duinen uit Oudewater, S. Iloogstra uit Leiden en I. de Iloog uit AVoubrugge. Voor de acte in het leekenen wer den de beide geëxamineerde candidaten toegelaten, de hh. A. G. de Jong en P. Jongejan uit 's Hage. Naar men verneemt is het ontwerp-strafwetboek bijna geheel afgedrukt en zal binnen enkele dagen worden rondgedeeld. Ook het uitvoerige advies van den raad van state, benevens het door den minister naar aanleiding van dat advies aan den koning ingediend rapport, zullen als bijlagen bij het ontwerp gevoegd worden. Het stoomschip Maduravan Batavia naar Amsterdamis op 18 April van Napels vertrokken. Men meldt ons uit Stolwijk: Door de zangvereeniging «Oefening baart kunst" alhier is 25 geschonken aan de diaconie en eene gelijke som aan de gemeente-armenkas. Bij de alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van het vergrooten der tweede openbare school en het stichten van eene nieuwe daarbij behoorende onderwijzerswoning is slechts één briefje ingekomenzijnde dat van den heer van der Loo, te AVaddinxveenwien het werk is gegund. De aanne mingssom bedraagt 4434. Door het gemeentebestuur is besloten den Woensdagmiddag-schooltijd af te schaffen. Sedert de laatst verloopen twee weken is in de prijzen der Stolksche nieuwmelksche hooikaas geene verandering gekomen. Onze opkoopers be steden van ƒ30 lot ƒ40 voor de 100 kilogr. Bljjkens den te Amsterdam verschenen Feestgids zullen aan den fakkel- optogt deelnemen 28 vereenigingen, waaronder de werklieden van 's lands werf, te zamen 1160 man, en de leden van Neêrlands AVerkman, in ver schillende groepen. In den stoet bevinden zich 52 transparanten, benevens 8 muziekcorpsen. Van die 52 transparanten komen 15 aan het slot, ge zamenlijk voorstellende de genealogische groep van Hunne Majesteiten. Vier honderd fakkels en ongeveer 1000 lantaarns zullen bij dezen optogt hun licht verspreiden. Aan de serenade nemen deel 11 liedertafels, die het «Vlagge- lied", een gelegenheidslied van Brandts Buys, woorden van Hofdijk, en het «Volkslied" zullen zingen. Slingersgewijze zullen de deelnemers van den fakkel- optogt en de serenade op den Dam worden opgesteld. Verder blijkt dat het Nederlandsch Tooneel op Vrijdag 2 Mei een gratis-voorstelling geeft, be staande uit //de Amsterdamsche Jongen", en in het Paleis voor Volkszlijt een gratis-concert. Tijdens het verblijf van HH. MM. den koning en de koningin zal het paleis op den Dam des avonds met 1200 waskaarsen verlicht zijn. Het geregtshof te Amsterdam behandelde eergisteren de zaak van A. C. R.koopman, thans te Londen, tegen wien in 1871 regtsingang was verleend wegens frauduleus bankroet en die, na onlangs ten gevolge van een erfenis aan zijn crediteuren 100 pCt. te hebben uitgekeerd, nu hier was teruggekeerdom zijn zieke moeder te bezoeken. Het openb. min. requireerde, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, 3 maanden celstraf. Advocaat mr. Benjamins betoogde, dat aan verduistering in den zin der wet niet viel te denken en bedriegelijke boekhouding niet was be wezen, zoodat hij tot vrijspraak concludeerde. De uitspraak is bepaald op 22 dezer. Door de regtbank te Heerenveen werd op 15 Maart jl. een geregtelijk on derzoek ingesteld ten huize van Jantje Pieters van der Veenweduwe van T. D. van der Linde, oud 73 jaren, te Oldeberkoop, naar een kind, waar van haar kleindochter een dier dagen in die woning zou zijn bevallen en dat sedert dien tijd spoorloos zou zijn verdwenen. Het onderzoek had ten gevolge, dat alras zware vermoedens rezen tegen gezegde Jantje van der Veen, en wel. dat zij het kind, waarvan haar kleiudochter was bevallen, dadelijk na de geboorte om het leven zou hebben gehragt door het op het vuur in een vuurpot te werpenhaar gevangenneming ter zake van dit feit werd dan ook bevolen. Bij beschikking van de regtbank van Donderdag 11,, werd zij evenwel builen vervolging gesteld wegens den haar ten laste gelegden kindermoord, maar werd zij verwezen naar de correctionele teregtzitting wegens het niet aangeven van de geboorte van een kind aan den ambte naar van den burgerlijken stand binnen den bij de wet vastgestelden termijn en het niet in een gesloten kist begraven op een begraafplaats van een overleden kind. Haar teregtstelling had daarop plaats en zjj werd op grond van deze als bewezen aangenomen feiten veroordeeld tot gevangenisstraf van een maand en tot betaling van een geldboete van 8, subs, een dag gevangenisstraf. Men leest in de Veend. C.: Het moet er in het groote Duitsche vaderland voor zeer velen al zeer ellendig uitzien, want er gaat te Nieu- werschans bijna geen dag voorbij of men ziet één of meer van onze Duit sche broeders, voor het grootste gedeelte in zeer havelooze plunje, door den veldwachter over de grenzen leiden. Wanneer dit op andere grens plaatsen ook zoo menigvuldig voorkomt, dan is het aantal teruggebragte vreemdelingen gedurende dezen winter werkelijk groot te noemen. Dezer dagen werd weder een vreemdeling, oogenschijnlijk een heer, voorzien van handtasch, parapluie en stok, bij gemis aan voldoende middelen van bestaan, door den veldwachter over de grenzen gezet. Hij scheen echter zwak en ziekelijk te zijn, zoodat hij zich slechts met moeite kon staande houden en de veldwachter, medelijden met den man krijgende, zich met het dra gen van zijn handtasch en parapluie belastte. Den volgenden ochtend vond men tasch, parapluie en stok aan den kant van het AVicmeesterdiep, on middellijk in de nabijheid der grenzen dezer gemeente. Men vischte dadelijk de vaart af en vond weldra het lijk van den ongelukige. Een landbouwer uit Adorp is AA'oensdag 11., terwijl hij dronken te paard zat en zijn evenwigl niet kon bewaren, er afgevallen en in een sloot teregtgekomenwaaruit hij levenloos werd opgehaald. Nabij Dinlher is eergisteren een hevige brand uitgebarsten in de woning van den landbouwer Middegaal. Binnen weinig tijds waren huis en schuur in de asch gelegd. Het vee en een gedeelte van den niet-verzekerden inboe del werden gered. Uit het voorloopig verslag der tweede kamer over de voordragt tot heffing eener effecteiibelasting blijkt nog dat bij de behandeling van art. 2 een levendige strijd werd gevoerd over de vraag of de bewijzen van aandeel in naamlooze vennootschappen, wier dividenden reeds door het patentregt worden getroffenaan de effectenbelasting moesten worden onderworpen. Velen achtten dit hoogst onbillijk. Door velen ook werd 's ministers voorstel billijk geoordeeld. Voorts vroeg men wat verstaan moest worden onder «aandeelen in geldleeningen ten laste van bijzondere personen buiten's lands woonachtig" en //ten laste van de ingezetenen des rijks, doch gevestigd in of ten laste van goederen buiten 's lands gelegen"; wordt onder dit laatste ook begrepen eene hypothecaire vordering, gevestigd op buiten 'slands ge legen goederen? Onder //buiten 's lands" is hier ook gewis Nederl. Oost en AVest-Indië te verstaan, en de vraag heeft dus met het oog op de aldaar gevestigde eultuur- en andere ondernemingen gewigt. Moeten onder de op genoemde aandeelen ook begrepen worden aandeelen in maatschappijen of vereenigingen, die onverdeeld grondbezit ten onderwerp hebben? Wordt vrijstelling bedoeld van aandeelen in geldleeningen ten laste van kerken of kerkgenootschappen? Hoe slaat het, volgens deze wet, met de waarborg- of reserve-fondsen der spaarbanken of liever met de aandeelen in zulke in stellingen? Ongetwijfeld is het de bedoeling, ook de schatkistbilletten en schatkistpromesscn te treffen. Maar moeten dan ook niet de zoogenaamde recepissen en ander handelspapier aan de belasting worden onderworpen? Bij art. 3 werd door velen gewenscht de uitbreiding dezer belasting ook tot fictieve personen. De bepaling, zoo men meent, van den l,ten Maart als den tijd tot grond slag van de belastingheffing werd niet gelukkig gekozen geacht. Het bezit op den voorafgaanden lst,n Januarij kwam rationeler voor. Over de meeste andere artikelen werden aanmerkingen gemaakt of ophel deringen gevraagd. 'sGRAVENIIAGE, 19 April. Tot burgemeester der gemeente Dreumel is benoemd de heer G. van Eyseren, en tot burgemeester der gemeestc Urmond de heer P. Strijkers, lid van den raad dier gemeente. Tot kantonregler-plaatsvervanger te Brielle is benoemd de heer mr. P. van Andel, notaris aldaar. HH. KK. HH. de groothertog en groothertogin van Saxen-Weimar hebben een langdurig bezoek afgelegd bij II. li. H. prins Hendrik.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5