C 0 U RANT. v. m. STADS -R ER IC II TEW. a ZATUROAG 19 APRIL. lie Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. mei hel Verslag der llavdritngeti ran den Cemeenterend /3.35, 'j jaars huilen de tTfedilirknslev. Afzonderlijke tumnners der Covra De prijs tier Adverientifn is van 1- 4 be prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. g. f 3.50 franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 51.50 vt zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, regels iedere regel meer 25 eenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de adressen van: Jicoirs Stoeke manulactunrverveeen Leosardcs Hesdbikus Roxavsxtuba Reutuebspekslager, houdende verzoek de le om j ewe Uanul act .urterrcrij op ie richten in het perceel am l?.et Levendaal i'. 50, en de 2C om een gedeelte van zijne woning aan de ko. poortsgracht, li'. 12. lol Slachtplaats van varkens iu Ie richten; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven hij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, met de !<l bjjlazenop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn alsmede dat op Vrjjdag den 2d n Mei aanst., 's voormiddags te el) uren, op het [Uadbuis. gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken ii le brengen. rg Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Uwe*, 18 April 1879. E. KIST. Secretaris. BINNEN LA NDSCI1E BERIGTEN' i LEIDEN, 18 April. De commissaris des Uonings in deze provincie heeft bepaald dat de aflevering van de bij de uaiioiiale militie voor de ligting van da jaar in te lijven manschappen zal geschieden o. a.: te 'sGravcnhaec in den Koekamp, Vrjjdag 2 Mei, ten 8 tire; te Rotterdam in de Beurs, Vrijdag en Zaturdag, 9 en 10 Mei. ten 8 ure; te Leiden in hel Invalidenhuis, Donderdag 15 Mei, ten 8s ure; en te Dordrecht in de kazerne der Pontonniers. Maaudag 12 Mei, tea 8 ure. Om vergissingen, welligt ook teleurstellingen te vourkomen, achten hjj liet niet onnut le berigten, dat, naar wij uit volkomen vertrouwde bron vernemen, de mededeeting in eenige dagbladen omtrent de afgietsels der le Olympia opgedolven beelden .enz onjuist is. Die afgietsels zijn wel in bet gebouw der voormalige arrondissements-regtbank alhier tjjdeljjk ge borgen. gedeeileljjk ontpakt en voor tentoonstelling voorloopig geplaatst, maar vooreerst nog niet tentoongestelden dieutengevolge ook nog niet voor bezoek en hezigiigiug toegankelijk. - In den afgeloopen nacht, omstreeks 12 ure, werden de ingezetenen op nieuw verontrust door brandalarm. Die hrand was uitgebarsten in de sigarenfabriek van den heer van Schaik op het Levendaal, nabij de Rijn- siraat. Het gebouw stond binnen weinige oogenblikken geheel in vlam, «aarvan de gloed tot op verreu afstand aan hel luchtruim zigthaar was; 1(4biükbaar had dus voor de ontdekking het vuur van binnen reeds eene pole uitbreiding verkregen. Toen de brandweer aanrukte was er vau het Jciceel niets meer tc redden. Zij slaagde er ook nu weder in den bra: d spoedig meester (e worden. Bij de beoordeeling van de ingezonden planten op de thans te 's Hage geopende bloemententoonstelling is aan de lirma Ph. Fr. von Sichold toege kend de le prijs, zilv. medaille, voor eene verzameling van 25 boni- cn jokleuidldaderige planten (voor de koude kas), alsmede de 1'. 2r en 3' prij zen, zilv. verg. medaille, ziiv. mcd. en kleine zilv. med., voor de nieuwste planten nog niet iu den handel. Voor 50 bloeijenile hyarioihen werd de 2'prijs, zilv, verg. med. en /10, toegekend aan J. A. de Rooy. Aan het ministerie van waicrstaat enz. te 's Hage is lieden o. a. Ban s' besteed hel onderhoud van en het doen van eeniee herstellingen aan hel Posiksnioor te Leiden, gedurende de jaren 18z9. 1880 en 1881. Minste inscbr(jver was de heer L. van der Drilt alhier, voor 1224. - Bij de acle-examens voor het lager onderwijs deden gisteren voor de nte in de lioogduitsche taal 6 caudidaten examen. 4 werden afgewezen en 2 toegelatende bh. 11. Siliakus en W. F. Weert n, uit 's Hage. Voor de tele in de Fransche taal werden 9 candidaten geëxamineerd. 7 werden af- gewezen en 2 toegelaten, de bh. J. E. F. Schut en Ch. L. Waldkotter, ®it 's Hage. Het sloomschip Celebes is op 15 April te Batavia aangekomen. De koning der Nederlanden, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 16 April Ailcn gepasseerd. - Men deelt aan de dmsi. C. mede, da; bij HH. MM. den koning en de koningin het voornemen zou beslaan in de zomermaanden een bezoek brengen aan de zuidelijke provinciën. Met hel oog daarop kan de ijjd 'oor liet congres cu de uitvoeringen van hel Ned. gymnasiickverbond nog I net worden vastgesteld, dewjjl de regelingscommissie die feestelijkheden «renscht te doen zamengaau met de komst van till. MM. te Maastricht. De minister van oorlog heeft bepaald, dal de praclische oefeningen W officieren gedurende bel aanslaande zomersaizoen zullen beslaan in hel Uitkiezen van taclische stellingenhet uitwerken van onderstellingen, ont werpen van veldwerken, leggen van kleine veldbruggen, enz.; een en ander 111 ilf nabijheid der garnizoensplaatsen. ii - Het Hbl. deelt het overlijden mede van den heer L. P. Philippona, bekend OHder den naam van "Multapatior". Te Delft is gisteren nacht een dief en inbreker op heeterdaad betrapt. De agent A. van Kempen bevond zich omstreeks half een ure op het Oude Delfttoen zjjee aandacht werd getrokken door een gerucht alsof een ruit werd ingeslagen. Onmiddellijk op het geluid afgaande, zag hij een persoon zich haastis van den horlogiewinkel van de hh. Gebr. Dercks verwijderen. Hij greep hem aan en herkende hem terstond voor II. B.wonende in de Paklaan, in de gemeente Hof van Delft, en die eerst jl. Maandag uit de ge vangenis le Dordrecht was ontslagen. De aangehoudene trachtte zich van de zaak af te maken door den agent een gouden dames-horloge, in een doosje, te overhandigen, waarvan hij zich, zooals hij zeide, had meester gemaaktdoor een der glasruiten ven den winkel der heeren Dercks niet een hamer te verbrjjzelen. Van Kempen was daarmede echter niet tevreden, maar visiteerde dadeljjk de zakken van B., waaruit nog vijf zilveren remon toir-horloges tc voorschijn kwamen, die hij toen bekende op dezelfde wijze verkregen te hebben. 8. is vroeger knecht geweest hij de heeren Dercks en werd toen meermalen belast met het plaatsen der blinden voor den win kel zoodat hij met de sluiting daarvan volkomen bekend was. Te Zandvoort is gisteren nacht een felle brand uitgebroken in het hötel Belle Vtie, van den heer Kauffman. Uithoofde van den zeewind en de liooge ligging van liet gebouw liet de brand zicli zeer ernstig aanzien. Belle Vue was geheel van hout, zoodat in een uur tijds slechts eene bran dende en smeulende massa over was. Van redden kon geen sprake zjjn. Slechts hel in aanbouw zijnde nieuwe hólel kon beveiligd worden. Te Amsterdam heeft gisteren een werkman, aan de Hollandsche sui kerraffinaderij bezig met ophijschen van balen beeiworielsuikcr, vier balen door het hreken der ketting op het ligchaam gekregen. 11 jj is kort daarna overleden en laat eene weduwe met 3 kinderen na. Door de haringvisschers, die dagelijks met hun vangst te Nieuwe Diep binnenkomen, worden tal van zeehonden aangebragt. Deze lielheb- bers van haring vervolgen de scholen naar de kust, en dikwijls met zoo'n dolle vaart, dat vervolgers en vervolgden iu hetzelfde net teregt komen. Een der voornaamste ingezetenen van Zwolle, die een zeer aanzien lijke betrekking vervultheeft verzuimd zijn zoon voor de nationale militie aan te geven, ten gevolge waarvan deze als milieien is in dienst gesteld. Door de rijksambtenaren-gestationneerd te Meerssen, is tegen den brander v. A. aldaar proces-verbaal van bekeuring opgemaakt, omdat in zjjne branderij bij peiling 2900 liter gedistilleerd ad 50 pül. beboetbare ondermaat bevonden was. Gisleren-avnnd is het uitgebreide verslag der tweede kamer over de wetsvoordragt tot heffing eener eflcctenbelasting openbaar gemaakt. De uitkomsten der overweging in de aldeelingen, aan welke door nagenoeg al de leden werd deelgenomenkomen op het volgende neder. I. Algemeene beschouwingen over den staat van 's lands geldmiddelen. Men verlangde, en omtrent dit verlangen heerschte iu twee der afdeelingen nagenoeg eenstemmigheid, een uitgewerkt overzigl te ontvangen van de waarschijnlijke uitgaven en ontvangsten in dit jaar cn in de onmiddellijk volgende jarenom te weten of een duurzame belasling-verhonging nu reeds noodig was in andere afdeelingen verklaarde men zich niet daartegen, maar meende men toch, dal ue toestand zich uit heigeen aan de kamer bekend was, genoegzaam liet beoordeelcn Op tal van gronden kwam in drie der aldeelingen de groote meerderheid tot de slotsom, dat er niet slechts tjjdelijk, maar blijvend en toenemend, eene groote gaping tosschen gewone behoeden cn inkomsten bestaat, waarin, wilde men onze financiën niet in den grond bederven, door liet nemen van krachtige maatregelen moest worden voorzien. II. Hoe moet, in de onderstelling, dat het evenwigt tnsschen ontvangsten cn uitgaven verbroken is, dat evenwigt worden hersteldIs dit te verkrijgen door het betrachten van gepaste zuinigheid of zijn nieuwe belastingen onver mijdelijk Bij de behandeling dezer vraag werd in sommige der aldeelingen levendig geklaagd over de geweldige uitzetting der staatsuitgaven in de laatste jaren; over de weelde die in de staatshuishouding bijna op elk gebied heerschte en over de kostbare wijze, waarop sommige door dc stateu-generaa! tot stand gebragte wellen werden uitgevoerd. Naar hel gevoelen van anderen heerschte in deze klagten groote overdrijving. Overigens werd algemeen beaamddat nevens liet vermeenleren der bronnen van inkomst «gepaste zuinigheid" de dringende eisch van het oogenblik was. Vele leden konden niet deelen in de verwachtingdal 3 of 4 millioen 's jaars op de gewone staatsuitgaven te bespareu zouden zijn, en dat langs dien weg het verbroken evenwigt zou kunnen worden hersteld. Deze leden achtten verhooging van belasting noodzakelijk, althans tijdelijk, maar dan ook eene verheoging tot het strikt noodige beperkt, geenszins eene zoodanige, waardoor de schat kist van meer middelen werd voorzien, ten einde al weder de staatsuitgaven uit te kunnen breiden. In dieu zin liet zich in sommige der afdeelingen de meerderheid uit. III. Aangenomen dat verhooging van belasting noodig is, wagr moet die verhooging. in verhand met bet, bestaande stelsel van belastingen, gezocht

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1