CÖUEANT. 137». .V. 90. DONDERDAG 17 APRIL. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 nel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 'sjaars, builen de expeditiekosien. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertentién is van 1- 4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 16 April. De paardenarts 3e kl. J. E. G. Cayaux, overgeplaatst van het 4« reg. maren tc Leiden naar het 2' reg. veld-art. te Roermondword! te Leiden lervangen door den paardenarts 3» kl. C. van lleelsbergenvan Breda. - Volgens het Hbl. verwacht mengedurende het aanslaand verblijf van l, ül.jlen koning te Amsterdamde benoeming van Z. K. H. prins Alexan der tot stedehouder van Luxemburg. - De strandmetingen in het afgeloopen jaar van het duin langs de Noord- iee in Noordholland, vergeleken met de eerste melingen in 1843, toonen lan. dat de duinvoet is afgenomen 13.06 meter en dat de hoog- en laag- valcrlijn zeewaarts zijn verplaatst onderscheidenlijk 8.77 en 7.88 meter, ie in het afgeloopen jaar in Zuidholland, vergeleken met de eerste metin- en in 1857, lootten aan, dat de duinvoet is afgenomen 6.75 meter en al de hoog- en laagwaterlijn duinwaarts zijn verplaatst respectivehjk 10 18 meter. - Bij de op 24 April van wege het bestuur der Amsterdamsche afdeeling an de Roll. Maatschappij van Landbouw, bij het bezoek van 1111. MM. den ining en de koningin aan de hoofdstad, aldaar te houden barddraverij met lard en sjees, zal de prijs bestaan in een zilveren theeservies op zilveren id, benevens voor den rijder eene prentie van ƒ50. De eerste premie: ee zilveren presenteertrommels op dito blad; de tweede premie: een zil- m dinergarnituur. f - Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, i-: op 12 April (an Port Saïd vertrokken. -Door den gemeenteraad van Delft is, op voorstel van burg. en weth.be luien de jaarwedde van hoogleeraren aan de gemeente-instelling van taal-, d- en volkenkunde voor Ned.-lndië aldaar, met ingang van 1 September 9, vast te stellen op ƒ4000 en met dien datum de personele toelagen in trekken, en aan genoemde instelling een leerstoel te stichten voor de Madureesche taal en het getal hoogleeraren met één te vermeerderen, j- Te Njjmegen is Vrijdag II. een gezelschap reizende Zigeuners aange- - «mensterk omstreeks 40 personen en 19 paardenkomende van Roermond, tïjjzijn gekampeerd op een terrein even buiten de stad, hun door depolicie - «ngewezenalwaar zij een zestal vuile tenten hebben opgeslagen. De tannenen vooral de hoofdman, zijn flink gebouwd, en hebben een uiterlijk al zeer goedig is. De vrouwen zijn minder schoon. Hun beroep schijnt eiellappen enz. te wezen; een der tenlen ten minste dient lot werkplaats, M is den geheelen dag geopend. Overigens schijnen zij zich in een zeer -relvarenden slaat te bevinden; alles wat zij koopen word' met uoud be taald, en toen zij den eersten Faaschdag de boogmis in een der kerken J (iwoondenwaren zij keurig in zijde gekleeden behangen met gouden en Iberen munten. - Te Zwolle stroomde Maandag 11., naar oud gebruik, als het «vare oud r(lljong naar de op Spoolderberg gelegen Paasehweide, die dit jaar buitenge- 8 toon druk bezocht was; in verschillende tenlen werden allerlei voorstcl- - ngen gegeven; dit jaar was er zelfs een paardenspel. Orgeldraaijers, tdjeszaagersgoochelaars, acrobatencarrousel enz., ook de ouderwelsche pop- jj&kast ontbraken er niet De verschillende koek- en poffertjeskramen had- JDi het alle zeer druk. Men werd als het ware tusscben de duizenden bezoekers op de Paasehweide verdrongen. K Te Heerenveen is gevankelijk binnengebragl de zeventienjarige 0. L. de J., -ui Hoornsterzwaag, die verdacht wordt in een herberg den landbouwer U., bij wien hij als knecht diende, met een mes te hebben doodge- loken. Men deelt aan de H. C. het volgende mede. De heer Riga, hoofd- en ttl>enonderwijzer te Westerwijtwerdgemeente Middelstem, had onder zijne 1 Hingen een armen jongenzoon van een arbeider. Toevallig kwam hem I l[|e aflevering van /'Eigen Haard", waarin het portret van den heer W. A. 'tollen te Groningen voorkomt, in handeti, en bekroop hem de lust, dat Jiriret af (e tekenen, waarmee hij zich in zijne ledige uren bezig hield. "n het afgewerkt was, toonde hij het zijnen leeraar, die het uitstekend tslaagd vond en op een goeden dag meênam naar Groningen en het den S. toonde. Deze gevoelde zich daarover zoo getroffen, dat hij de op voeding van den knaap geheel op zich heeft genomen en hem te Groningen onder goede leiding heeft geplaatst. De N. Peend. C. zegt nu uit goede bron het volgende vernomen te hebben aangaande het medegedeelde en later tegengesproken berigt, als zou te Nieuwe Pekela eene vrouw, die lang stom geweest was, plotseling haar spraakvermogen terugbekomen hebben: "Maria Boswijk had reeds sedert jaren, ten gevolge eener ziekte, haar spraakvermogen verloren, terwjjl de familie te vergeefs bij verschillende doctoren hulp heeft gezocht. Eene maand geleden echtertoen een broeder van genoemde M. B. kwam te over lijden, sprak zij, door de onverwachte mededeeling geschokt, de woorden: Ik wou toch zoo graag mjjn broeder in het leven behouden hebben. Dit is het eenige, wat door haar werd gesproken, en daarna is zij weer stom j geworden, als voorheen. Onlangs werd medegedeeld dat een persoon uit Heerlen, die tot 15 dagen gevangenisstraf was veroordeelddie straf door een ander tegen be taling van ƒ15 had doen ondergaan. Te dier zake werden beiden door de arrond.-regtbank te Maastricht naar den procureur-generaal te 's Bosch ver wezen wegens valschheid in authentiek geschrift (hel teekenen van een anderen dan den wcrkelijken naam in liet register der gevangenen) en medepligtigheid aan dat feit. Het hof te 's Bosch was echier die meening niet toegedaan; althans de uitspraak was, dat er gecne termen tot teregt- stelling van de beklaagden aanwezig waren. 's GRAVENIIAGE, 16 April. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester der gemeenten VleutenOu denrijn en Haarzuilens, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Wa- denoijen. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer mr. P. J. Paets van Gansoijen, als kantonregler-plaatsvervanger te Doesborgh, en aan den heer mr. W. A. Dolleman, als kantonregter te Medemblik. De telegraphist 2' kl. D. A. van Waalwijk en de directeur van een der rijkstelegraaphkantoren J. Berman, zjjn, op hun verzoekeervol uit die betrekkingen ontslageu; voorts zijn benoemd lot directeuren van rijkstele graaphkantoren J. C. J. C. Wijffelman en M. J. Coster, beiden thans tele graphist 2' klasse. De officier van gezondheid 2' kl. J. P. M. Trousselot, uit O.-I. terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal Vrijdag aansl. geen verhoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare gisteren avond gehouden vergadering aide in de jongste zitting der tweede kamer afgedane wets-ontwerpen naar de nieuw getrokken afdeelingeu verzonden. HH. KK. 11II. de groothertog en groothertogin van Saksen-Weimar zullen morgen-avond met talrijk gevolg hier ter stede aankomen, ter bij woning van de plegtige ontvangst van Z. M. den koning en lid. gemalin tc Amsterdam en in de residentie, 's Konings bloedverwanten zullen ge durende hun verblijf hier ter stede het paleis "Buitenrust" aan den Scheve- ningschen weg betrekken. Aanstaanden Maandag vertrekken HH. KK. IIH. naar de hooldstad. Voor het tijdstip van het vertrek van den koninklijken trein naar Amster dam zal aanstaanden Maandag per Rjjnspoor het dienstdoende militaire huis des konings derwaarts worden vervoerd. Naar aanleiding van den moordaanslag op Z. M. den keizer aller Rus sen had gisteren ochtend in de Russische kapel, aan den Sciicveningschen weg, een plegtige dienst plaats, om God te danken voor het behoud van hel leven van den Czaar. Dit "Te Deum" werd door den Russischen gezant en geheel het personeel van de Russische ambassade bijgewoond. Bij de behandeling van het adres om het kermis houden des Zondags te verbieden, in welk verzoek echter, met het oog op het korte tijdsver loop dat ons nog van de jaarmarkt scheidt, niet kon getreden worden, gaf de gemeenteraad gisteren op nieuw blijk van zijnen zin om het jaarlijksclie vermaak geleidelijk in te krimpen. Er waren twee ledende heeren du Tour van Bellinchave en Stam, die, door hunnen wensch tot tegemoet koming aan het verzoek van adressanten, absoluut de meerdere heiliging van den Zondag door de overheid verlangden bevorderd te zien. Tegen dat stuksgewijze afbreken van de kermis kwam de heer Eyssell echier op, die overigens gaarne zijne medewerking toezegde tot het doen aannemen van

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1