LEIPSCiE Ji°. 86. 1870, VRIJDAG II APRIL. 10: i BtNNENLANDSCllE BKRIGTEN. »st vort 'nat; 0 m "9 'OOI, 'Ha, >1 len enit Noli !)l sgat Ue Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is vei-krijg baar voor f 2.50 'f jaars, buiten de exp edit ie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertentièn is van 1—4 regels ie.lerc regel meer 25 cenls. Bij deze Courant toordt verzonden bladz. 15 den Gemeenteraad Zittingverslag .taütó.-" 18 der Handelingen van LEIDEN, 10 April. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh. P. Bos, med. doctorandus, en A. P. Langeveld, candidaai-arls, en is het getuigschrift voor liet eerste gedeelte van bet arts-examen uitgereikt aan den heer R. G. Rijkens, med. doctorandus. De l'le luit. jhr. II. P. Tindal, van liet wapen der artillerie in Ned. Indië, die zich in den oorlog tegen Atjeli heeft onderscheidendaarvoor met de Militaire Willemsorde werd gedecoreerd en sedert December des vorigen jaars bij het reg. rjjdendc artillerie te Amersfoort is ingedeeld, heeft aan den minister van oorlog verzocht om de krijgsbedrijven in Alganistan, bij liet Engelsclie leger, te mogen bijwonen. Ue jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederl. genootschap tol 1 zedelijke verbetering van gevangenen zal plaats hebben op Donderdag 8 Mei e.k.te Amsterdam. Onder de punten, die in behandeling zullen komen, is «en verzoek aan de regering, om in die gevallen, waarin het rijk een gevangene, die ontslagen wordt, van kleeding voorziet, te willen zorgen, dat aan die kleeding niet te zien zijwelke de plaats van herkomst is. het stoomschip Koning der Nederlandenvan Nieuwe Diep naar Batavia, is op 9 April van Port Saïd vertrokken. Voor de gehede voltooijing der koninklijke stallen wordt door de regering bij de staten-generaal eene verhooging aangevraagd van ƒ75000. De vroegere waarschijnlijkheid van verhooging is, volgens de memorie van toelichting, nu tot zekerheid geworden. De muren en hekken tot afsluiting van het terrein zijn geraamd op ƒ26000. De overige 49000 zijn bestemd j veor bestratingen en paillasloodsen buiten het gebouw en voor de inwendige uitrusting, die nog gevorderd wordt om het gebouw voor 'skonings stal- dienst bruikbaar te maken. De minister kan de verzekering geven, dat hij bij het voorstellen dezer som, zooveel mogelijk, de zuinigheid heeft in acht genomen. Omtrent de wijze, waarop in de dekking van deze en andere verhoogin gen der staatsbegrooting van het loopende jaar zou kunnen worden voor- tien, zal een voorstel kunnen geschieden, nadat, ook voor zooveel de loopende dienst betreft, omtrent hel belangrijk onderwerp der verhouding 'an de geldmiddelen van Nederiarefsch-lndië tot die van hel rijk in Europa zal zijn beslist. Te Rotterdam is voor de beroeping van een predikant bij de Ned. rwrnude gemeente aldaar opgemaakt een drietal, bestaande nit: dr. A. Kuyperte 'sGravenhage; d*. S. Dijkstra, te Hoogeveen, en d». H. A. J lütge, te Amsterdam. Nabij Gouda is, naar wij vernemen, gisteren een werkman, uil Zoetcr- wude afkomstig, bij het afbreken van een watermolen, voor de aldaar terrigt wordende polderwerken, door een ijzeren voorwerp zoodanig op liet koofd getroffendat de dood terstond volgde. De man Iaat vrouw en vier kinderen achter-. Te Numansdorp heeft zekere P. de Lange in Fehruarij II. den leeftijd 'Ut 99 jaar bereikt. Hij is niet alleen nog in het voile bezit zijner geest- wmogens, maar houdt zich ook nog altijd met lust bezig met allerlei knutselwerkjes, liet maken van vogelkooijenkinderwagentjes enz. is zijn fognlijksch tijdverdrijf en hij doet alles zonder bril. Te Amsterdam werd Zondag II., na afloop der godsdienstoefening in «n der R, K. kerken, een dame beroofd van haar portemonnaie, die zij in fa achterzak van haar mantel droeg. De daderes, een meisje van onge- 'ter 15 jaren, werd betrapt en in hechtenis genomen. Zondag avond heeft een pulbaasdie in een der keeten in de nabij- H van de spoorweglijn Zwolle—Almelo onder Hcllendoorn woonde, een l3 fam in wonenden polderwerker ernstig verwond. Naar men zegt was minnenijd de oorzaak van deze daad. De justitie uit Almelo is op de plaats fl ntlsdrjjls geweest en heeft den dader in verzekerde bewaring genomen. In het verslag aangaande den toestand der gemeente Meppel over 1878 wordt onder de rubriek archieven eene mededeeling aangetroffen nopens een "Mal in het archief dier gemeente gevonden brieven (December 1813), over )6|f loiif het drankverbruik van de kozakken en veteranen, die toen te Dalen ver blijf hielden. In drie dagen, zoo schreef de maire van Dalen aan dien te Meppel, hebben wij meer dan drie okshoofden jenever moeten uittappen waardoor al onze proviand geheel geconsumeerd is. Daar de brander te Dalen in drie dagen niet meer dan «een ton" kon stoken, en de behoefte aan drank dus groot was, kwamen weldra aandoenlijke beden, soms ook reqnisitiën om onverwijlde toezending van okshoofden jenever, brandewijn en wijn. Gelukkig, dat de voorraad te Meppel voldoende bleek te zijn. Ingevolge de beveleu van den heer commissaris van het arrondissement Assen diende de jenever alleen voor de kozakken, veteranen en wachten, waarvoor per dag 4,5 tol 6 ankers noodig waren. Wie den brandewijn dronk en den wjjn, wordt niet vermeld. Dronk men veel en zou men daar door in den waan kunnen verkeeren, dat op de qualiteit van den drank minder gelet werd, dan vergist men zich zeer. Integendeelmen gaf daarop zorgvuldig acht. Zoo werd, bij missive van 29 December 1813, aan den maire van Meppel het ongenoegen van den commissaris in het arrondissement te kennen gegeven over den slechten wijn, welke namens de gemeente Meppel door Maas te Dalen is geleverd, en hjj voorts geïnviteerd om te zorgen.dat l de objecten, welke in het vervolg naar Dalen worden opgezonden, van eene goede qualiteit zjjn. (H. C.). Zalurdag II. vverd voor het hof te Leeuwarden een hooger beroep behandeld, ingesteld door den officier van justitie te Winschotentegen een vonnis der reglbank aldaar, waarbij M. M.oud 09 jaren, wonende te Winsclntenwas vrijgesproken van de beschuldigingdat hij eene gods- dienstoelening zou hebben gestoord door het verwekken van beroering en wanorde in de kerk. Op Oudejaarsavond preekte d®. Boekhoudt in de her vormde kerk te Winschoten, bij welke gelegenheid bekl. overluid begon te spreken. De e'én hoorde hem zeggen: //voor een borrel wil ik het beter doen als dominé Boekhoudt", een ander hoorde hem zeggen: //ik ben vroeger in de kleine kerk geweest, doch daar mag men geen borrel drinken" cn //dat doe ik beter als ds. Boekhoudt"; een derde hoorde hem roepen: «daar moet heel wat anders komen: mij dunkt een maatje jenever dan zal het wel beter gaan"; volgens een vierde heeft bekl. ook gezegd: //ik wil van Gods zegen ook wel wat hebbenik heb vandaag al genoeg gehad". Dit veroorzaakte eene heele beroering; velen gingen opstaan om te zien wie daar zoo sehreewde, en bekl. trok op dat oogenblik meer de aandacht dan de predikant, die niettemin met zjjne rede doorging. Onderwijl had de burgemeester de kerk verlaten en zorg gedragen dal bekl. verwijderd werd. Verder iiep de godsdienstoefening zonder stoornis af. De regtbank oor deelde, dat niet geacht kon worden, dat de godsdienstoefening was belet geworden, verstoord of afgebroken, wanneer alleen de aandacht der ver gaderde gemeente is afgeleid en niet vaststaat dat de voorganger der ge meente zijne rede heeft moeten afbreken, althans bekorten, of dalcreenige andere storing in ceremoniële handelingen ol kerkelijke plegtigheden heeft plaats gehad. De adv.-gen. bestreed de motieven van den officier van justitie, in diens memorie van appèl ontwikkeld, en requireerde tot bevestiging van het vonnis, zijn spijt daarbij uitdrukkende, dat een dusdanig ergerlijk en onzedelijk feit niet onder het bereik der strafwet kan vallen. Volgens de Natal Witness luidde de verklaringdie op de te Wonder fontein gehouden bijeenkomst door een groot aantal Transvaalsche hoeren bezworen is, als volgt: //In tegenwoordigheid van den almagtigen God, den kenner der harten, en Ilem om bijstand en genade smeckcnde, hebben wij, burgers der Zuid-Afrikaansche republiek, voor ons en voor onze kinderen, plegtig besloten, ons in een heilig verbond te vereenigen, hetgeen wjj met een plegtigen eed bezweren. Het is nu 40 jaar geleden, dat onze vaderen de kaapkolonie hebben verlaten, ten einde een vrij en onafhankelijk volk te worden. Deze 40 jaren waren 40 jaren van smart en van lijden. Wij hebben Natal, den Oranje-Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche republiek ge slicht en drie malen heeft het Engelsche gouvernement onze vrijheid onder den voet getreden. En onze vlagin het bloed en de tranen onzer vaderen gedoopt, is nedergehaald. Als door een dief in den nacht is onze vrije republiek ons ontstolen. Wij kunnen, wij mogen dit niet verdragen. Het is Gods wil, dat de eenheid onzer vaderen en de liefde voor onze kinderen ons den pligl opleggen om het erfdeel onzer vaderen ongeschonden aan onze kinderen over te leveren. Het is om deze reden dal wij ons hier ver- èenigen en elkander de hand geven als mannen en broeders:, plegtig be lovende ons land en ons volk getrouw te blijven en, met hel oog naar

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1