latende. Te Bergen-op Zoom is insgelijks een agent van polieie heimelijk verdwenen, later gevolgd door zijne vrouw en de kinderen achterlatende. Uil Middelburg meldt men dat in de geldleening van den polder Wal cheren. 2Je serie, groot 55 aandeelen, of/55000, ad 4% pCt,, blijkens de geopende billet ten voor niet minder dan ƒ167,000 is ingeschreven. De aan deelen zijn bij loting toegewezen. Na de aanhouding van den weger K. aan het siaats-spoorweg-slation le Maastrichtbeschuldigd van diefstal van handschoenenis door de maré- cliausscs bij huiszoeking gevonden ecne kist, inhoudende zijden dassen, pennemesseneen grooie hoeveelheid papier, enveloppen, enz., enz., welke goederen naar de regtbank zijn overgebragt. Onder de bij de concept-verordening (herziening der algemeene policie- verordening voor deze gemeente) voorgestelde wijzigingen komen nog de volgende voor: Dij art. 66 wordt bepaald dat de besluurdcrs van vaartuigen verpligt zijn de in liet belang der openbare veiligheid door burg. en weth. gegeven beve len op le volgen. De ondervinding heeft de noodzakelijkheid van zoodanig voorschrift doen inzien. Bij art 100, betredende de Beestenmarkt, is thans de bepaling gevoegd dat de ter markt slaande slieren moeien geknieband zijn. Art. 101 bevat de nieuwe bepaling dal dierendie niet in gezonden loesland verkeeren of van ziekte verdacht zijn, door hem die ze ter markt heeft gebragt, op de eerste aanmaning van den markimeester, van de markt verwijderd moeten worden. Volgens art. 113 zal ook hij, die eindigt met het houden van een koffijhuis, tapperij enz., daarvan kennis moeten geven ter gemeente-secretarie en aan het bureau van polieie en bij art. 114 wordt bepaald dat de houders van bedoelde inrigtingen daarin zonder vergunning van burg. en weth. geen muziek mogen laten maken of mogen toelaien dat muzikanten aldaar hun bedrijf uitoefenen. Voorts wordt bij art. 118 nog bepaald dat het den hou der van bedoelde inrigtingen verboden is wijn, bier of gedistilleerd te ver- slrekken aan een kind beneden den leeftijd van 16 jaren, niet vergezeld van hem, onder wiens magt het staat, en aan iemand, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeert. Die bepaling was ook opgenomen in de polieie-verordening van 1861 en in die van 1867; in 1873 werd zij mede voorgesleld, maar door den raad niet aangenomen. Wal betreft het «toezigt op de prostitutie" acht de commissie, in het midden latende in hoeverre welligt later herziening of afschaffing van de daarop heirekking hebbende artikelen zal blijken vvenschelijk te zijn, het geraden zich voor het oogenblik van nieuwe voorstellen omtrent dit onder werp te onthouden. De commissie stelt voor art. 191 der vigerende verordening le doen ver vallen. Dat artikel schrijft voor dat bij besloten water, zordra van ge meentewege het hakken van bijlen bevolen is, de bewoners van huizen en de eigenaars of bruikers van onbewoonde gebouwen, aan grachten gelegen of daarop uitkomende, verpligt zijn eiken dag voor 12 uren des middags voor hunne panden bijlen te laten maken en die behoorlijk open te houden, en dat wanneer een vaartuig, voor eenig gebouw liggende, de geheele breedte daarvan beslaat, de schipper of schuitenvoerder verpligt is de bijt aan de binnenzijde van den achtersteven te doen maken en open te houden. De commissie meent dat het eigenbelang van bewoners van huizen, aan grachten gelegen, veelal van zelf het hakken van bijten medebrengt. Met schippers is dit zeer zeker hel geval. Waar het algemeen belang het vor dert, kan het waarschijnlijk zonder bezwaar van gemeentewege plaats hebben. Bij art, 194 wordt voorgeschreven dat bij het oprigten van eenig gebouw aan de straat ook de plans aan burg. en weth. moeten overgelegd worden en bij nieuwe bouwplannen tevens de situatie-teekening. Art. 202 bevat de bepaling dat daar waar de toestand van een riool van eenig perceel verbetering eischt en deze niet kan verkregen worden tenzij de riolen in een of meer naburige percelen worden opgebrokende bewo ners der laatstgenoemde percelen verpligt zijn zulks te gedoogen. De com missie meent dal zonder die bepaling hel soms onmogelijk zou zijn hoogst noodzakelijke verbeteringen van riolen tot stand te brengen. Bij art. 214 (algemeene bepalingen) wordt voorgesteld onder de uitdruk king «straat" of "Openbare straal", ook te verstaan de ijsvloer van de ge- meentcwateren. De ondervinding heeft de noodzakelijkheid daarvan doen inzien. 'sGRAVENHAGE, 9 April. Door Z. M. is aan HD8. kunstschilder op Java, Raden Saleh, vergun ning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 2e kl. der orde van de Kroon van Pruissen, hem door den koning van Pruissen, keizer van Duitschland. geschonken. Tot secretaris van legatie bij het gezantschap te St. Petersburg is benoemd jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil, thans in dezelfde hoe danigheid werkzaam aan het dep. van builenlandsche zaken. -■ Aan den heer A. J. M. Visser is, op zijn verzoek, eervol ontslag I verleend als adjunct-commies bij het dep. van waterstaat enz. Ook is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. S. Swens, als direc teur van het postkantoor te lloogeveen. De heer A. C. N. Grenu te Neuzenis benoemd tot ontvanger der kanaal- en havengelden te Neuzen en belast met de ontvangst der kanaal- en havengelden voor het gebruik van het kanaal van Neuzen naar Gent. Aan den heer J. F. E. Miihlenweg, geboren te Barmen (Pruissen), is, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vcreischten voldoe, vergunning verleend tct het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. De commissiën van rapporteurs van de tweede kamer der stalen-generaal over verschillende wetsontwerpen hebben in de laatste dagen drukke ver gaderingen gehoudeno. a. over de begrooling van oorlog voor 18;: over de invoering van eene belasting op de effecten. g De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. gftt hoor verleenen. j, Gisteren namiddag werd aan H. M. de koningin door den kerkt h der hervormde gemeente alhier, bij monde van d'. Moll, een prachtl aangeboden. De bijbel (met platen van Doré) is gebonden in rood Dn j met goud en zwart versierd. Op de eerste bladzijden is eene opdra-t j schreven. Bij den bijbel was een sierlijke lezenaar gevoegd. De koi j betuigde haren dank voor dit geschenk, dat zij verklaarde hoog te, deren. g Voor het geregtshof alhier werd gisteren behandeld het hoogerk j door W. C. T.te Loosduinen, ingesteld legen een vonnis der regtbn 's Gravenhage, waarbij hij tot één maand celstraf veroordeeld is wegen moedwillig toebrengen eener kwetsuur. De appellant, die tuinman en is van den heer W. te Loosduinen, vernam den 25,tel1 Dec. jl.ten hall dat zich op diens land drie slroopers bevonden, bezig met het delvn konijnen. Hij ging toen met een geladen tweeloops-geweer op hen toen zij, volgens zijn beweren, in dreigende houding hem naderden, hij: "Sta of ik schiet." Zij stonden niet, waarop hij aanlegde ooi lucht le schietenten einde te toonen dat zijn geweer geladen was, j lukkig trof hij een van het drietal, C. de J., in het oog, waardon het licht daaruit verloor. De llaagsche regtbank had beslist dat dei lant niet tot zelfverdediging had behoeven te schieten. Dit werd ook I voor het hof volgehouden door de drie slroopers, die er intusscliet ongunstig uitzagen en omtrent wie niet veel goeds bleek. De verdel mr. J. van Gigch, trachtte, vooral met het oog op de gebleken goede cedenten des appellants, aan te toonen, dat diens beweringen volstrek onaannemelijk waren en concludeerde tot vernietiging van het voet vrijspraak. Daartoe strekte ook het requisitoir van den adv.-gen. nr der Hoeven. De uitspraak is bepaald op 15 April. Door den gemeenteraad alhier is besloten tot het buiten werkiot len van de oude gasfabriek, tegen 1 November a. s., en lot den bour een vierden gashouder en verdere noodige werken aan de nieuwe inrit alsmede tot de uitbreiding of verbeteting der kanalisatie. Op het adres van het bestuur van het genootschap tot bevorderig de christelijke heiliging van den Zondag, verzoekende wijziging ra duur der kermis, hebben burg. en weth. in hun praeadvies gemeen! wijziging niet te moeten aanraden, omdat de kermis kort op handen de kramers en verdere belanghebbenden, die alles in gereedheid;! hebben om herwaarts te komen, eenig regl hebben op den duur der mis, zoeals de verordening dien aangeeft. BUITEN LA N L)SC 11G BEHIGTEN. BELGIE Zondag morgen zijn 160 Russische emigranten te Antwerpen scheept, aan boord der Deensche stoomboot A. IV. Hansen, ten eindt Kopenhagen en van daar Libau te worden overgebragt. Een dag te had men hen van hun vertrek kennis gegeven; doch niet zoodra had! vernomen dat de reis over zee zou geschieden, of er ontstond ondti een groote schrikdie weldra in wanhoop en woede veranderde. De nen gingen le werk als bezetenen, terwijl de vrouwen cn kindett tranen losbarstten. De arme lieden beelden zich in, dat men hen naar Brazilië zou brengen, of wel dat zij ergens op een onbewoond i zouden worden neergezet. Alle mogelijke pogingen zijn aangewend, einde hen gerust te stellendoch alles was vruchteloos. Een groot poogde te vlugten en men was verpligt de gendarmen ter hulp let om de orde te handhaven. Op den dag der inscheping weiden zij bei door een sterke policiemagt; maar zij waren toen geheel kalm, di Russische consul hun verzekerd had dat zij naar Rusland zouden i gebragt en dat het Belgische gouvernement alle reiskosten voor lts betalen. ENGELAND, LONDEN 8 April. Naar men uit Peshawar aan den Times meldt, is er geen tw; al de grensstammen wachten slechts op een teeken van Jakob Khan.t gemeenschaps-liniën der Engelschen aan te tasten. Jakob Khan had mrnten met 20 kanonnen naar den kant van Djellalabad gezonden, ei zeilde magt naar den kant van Kooshi. -- Volgens een correspondent van de Times te Peshawer geeft de dige gezindheid van ettelijke onafhankelijke stammen stof tot nadenket de vraag, of het wenschelijk is om naar Kabul op te rukken. Velt eieren, die lang op de grenzen gediend en veel kennis van het karak! de politiek der Afgancn verkregen hebben, raden het af en achten het! wenschelijk, dat de oorlog thans een einde neme. Vele der bedoelde: men wachten, naar die officieren opmerken, slechts op een wenk van li Klian om de Engelschen aan te vallen. Die stammen kunnen het den! schen bij het voortrukken hoogst lastig en hunnen toestand zelfs gen maken. Daarom zijn gemelde raadgevers van oordeel, dat men aanJ Klian geenszins te strenge voorwaarden moet stellen en met name niet dringen op den afstand van het Koeremdal, dat toch altijd zeer mot zal te behouden zijn en tot gedurige aanvallen der Afgaansche stam® uitlokken. Te Great Yarmouth is ovci leden de admiraal Smyth, na een 75-j» diensttijd in de Britscbe marine. Als adelborst woonde hij den zeesli Trafalgar bij. Volgens beriglen uil de Vercenigde Stalen vreest men in Dacolil inval der Roodhuiden. Sitting Bull, een oorlogzuchtig Indiaan, is

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2