LËID8CHE COURANT. alt 1870. 85. DONDERDAG 10 APRIL, STADS-BE RICHT EN. JACHT EN VIS3CHERIJ. BI tN iN EN LA NIJSCI IE BEBIGT EN [k Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar s f3.franco p.p. f 3.30, met hei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f "2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prjjs tier Adverlentiën is van 1-4 regels ƒ1.iedere regel ineer 25 cents. BL'RGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het :gat isiaande saizoen 1879/80 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of 1 Bchakten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der tcherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis 'krijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zijbehoorlijk ingevuld onderleekendvóór den ia48" April dezes jaars moeten terugbezorgd d, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te rden ingezonden. siia§etens wordt aan belanghebbenden herinnerddat blanco verzoekschrif- tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van lielijk gevogelte met pistoolschotenhel schieten van konijnen en ander tdelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, mede ,]jjü tii ter Gemeeiile-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, y^siDK», 19 Maart 1870. v. d. BRANDELER. ;oti LEIDEN, 9 April. Beden werd alhier gehouden de gewone algemeene vergadering der inooten in de Lcidsche Rroodfabriek. Uit het verslag van den commis- is-voorzilter bleek dat bet debiet over 1878 dat van 1877 ruim 79000 rgr. te boven ging en in totaal bedroeg 2,227.053 kilogr. De gemiddelde h ddprjjzen over 1878 waren: gebuild brood 19.27 ets., ongebuild brood 37 ets. per kilogr. en roggebrood 13,34 ets per l'/s kilogr. In plaats wijlen den heer B. F. Kranlz w erd als commissaris gekozen de heer D. de Loos. - Heden namiddag omstreeks 2 ure vielaan het Rapenburg nabij de iksteeg, een jongen, die zich alleen op eene vuilnisschuit bevond, door uitschieten van den boom waarvan hij zich bediende, in het water. Itikkig was de schuit slechts even de brug gepasseerd, zoodat een der op hulpgeroep toegeschoten personen, naar wij vernemen de tuinman M. Perrin, in de gelegenheid was langs de brug klimmende op de schuit springen en den jougen Ie redden. - Op Donderdag 1 Mei zal aan het centraal-magazijn van kleeding en lusting te Delft o. a. aanbesteed worden de levering van 500 wollen tens. -Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: lieden morgen zijn 12 schuiten tstvisschers) met mooije vangstaangekomenwelke besomden 75 a ƒ110 3 dagen. Van een schuit (noordvisscher) werden verkocht in céu koop 6 kotten en 6 snees ol 120 tongen voor den ongekend lioogen prijs van '13. Kooper was L. l'lug. Bij de verkiezing van een lid van de tweede kamer der slaten-gcneraal ket hoofdkiesdistrict Arnhem zijn uitgebragt 1444 geldige stemmen. Ge- is de kapitein A. Kool, met 885 stemmen. De heer mr. de Savornin tuan verkreeg 461 en de heer 0. van Rees 41 stemmen. Bij kon. besluit van 8 Maart jl. is bepaald dat de oude regterlijke kiwn, welke dagleckenen van vóór de invoering der Fransche wetge- «n thans nog bij dc geregtshovenarrondissements-regtbanken en kan geregten bewaard worden of orider dc hypotheekbewaarders berusten, tn worden overgebragt naar de bewaarplaats der rijksarchieven te'sGra- N>u of naar het archief-dcpötgevestigd in de hoofdplaats der onder den provinciën en onder bewaring gesteld worden van den archivaris rijks of van de provinciale archivarissen De minister van binnenland- naken is gemagtigd om, onder voorwaarden door hem te stellen, aan jj 'Wien die een eigen gemeente-archivaris en doelmatige archieflokalen tel, zoodanige gedeelten van bedoelde archieven, welke op die gemeente rekking hebben, tot wederopzeggens ter bewaring toe te vertrouwen of kr hare berusting te laten. Be minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gebragt: Bat in de maand Juni) e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het Ren der examens ter verkrijging van diplomata voor liet eerste natuur- examen en het natuurkundige examen voor hulp-apothekers, het "Be natuurkundig examen, of van acten van bevoegdheid als hulp-apothe- apotheker. Zij die lot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Mei e. k. schriftelijke opgave doen aan den voor zitter dei' commissie van examen: voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hoogleeraar dr. C. II. D. Buys Ballot, te Utrecht; voor het tweede natuurkundig examen, den hoog leeraar d'. F. C. Donders, te Utrecht; en voor het praktiseh examen van hulp-apotheker en de examens van apotheker, den hoogleeraar dp. J. W. Gunning, te Amsterdam; 2". dat in den loop van de maand Julij e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het veeartsenijkuiidig examen, ter verkrijging van hel diploma van veearts. Zij die lot gemeld examen wenschen te wor den toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Junij e. k. schriftelijke opgave doen, mits portvrij, aan den voorzitter der commissie van examen, den heer A. VV. 11. Wirtz, directeur van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; 3°. dat in den loop van de maand Junij e. k.aan 's rijks veeartsenij school te Utrecht, gelegenheid zal worden gegeven tol het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veerartsen. Zij, die lot dat examen wenschen te worden toegelaten, belmoren zich schriftelijkmits portvrij, vóór 1 Junij e. k. aan te melden bij den directeur van gemelde school. De examens van toelating voor de rijkslandbouwschool, cursus 1879/80, zullen worden afgenomen in de eerste helft van Julij. Aangiften lot deel neming moeten gezonden worden aan den directeur der school, den heer C. J. M. Jongkindi Coninck, te Wageningen. Er is sprake, dat de tegenwoordige minister van oorlog, in afwijking van ziju voorgangers, er niet toe zal overgaan om, zoolang het incompleet van officieren in het leger blijft beslaan, buiten noodzakelijkheid, hoofd en mindere officieren tot pensioen voor te dragen. De heer R. W. F. Koopmans, ingenieur bij de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, is benoemd tot ingenieur bjj de Ned.-Indische spoor, wegen te Batavia. Door de IIoll. IJzeren spoorweg maatschappij is te Amsterdam in twee percelen aanbesteed de herstelling van de brug over de Warmonder Leede. Minste inschrijvers waren: lsle perceel F. van Gent, te Zwijndrecht, voor ƒ19823, en 2lle perceel de Union-Aclion-Gesellschaft, te Dortmund, voor ƒ15644. Aan het Dbl. meldt men dat de hoogbejaarde heer E. C. U. van Doorn, commissaris des konings in de provincie Utrecht, hoofdzakelijk van zijn be sluit tot aftreding is teruggekomen, om de eer te mogen genieten in den aanstaanden zomer HH. MM. te zijnent te ontvangen, waartoe Z. M. de koning hel verlangen zoude hebben te kennen gegeven. Uit Doctinchem meldt men dat het water op den Ouden IJssel thans zoo hoog is, dat vele wegen onbegaanbaar en bebouwde lauden ondcrgeloo- pen zijn. Ook in de omstreken van 's Hert ogen bosch is liet water in de laatste dagen aanzienlijk gewassen. De zoogenaamde Koudenburgerbrug onder Stiens, in Friesland, wier soliditeit sedert gcruimen lijd in twijfel werd getrokken, isnaar dc Leeuw. Ct. meedeelt, in den nacht van Zalurdag op Zondag jl.in elkander gestort. Wanneer men bedenkt, dat over deze brug steeds een belangrijke passage is en er Zaturd3g namiddag o. a. nog een paar zwaar beladen vrachtwagens zijn overgegaandan mag van geluk gesproken worden dat er geen onge lukken bij hebben plaats gehad. Uit Dokkum meldt men: In een onzer naburige visschersdorpcn (Moddergat) woont een echtpaar, yjer kindje ziek was, vermoedelijk aan hersenziekte. Al wat er aan gedaan werd baatte niets, en men kwam ten slotte op het denkbeeld dat het kind //betsjoend" (van den duivel bezeten of behekst) was. Nu werd de raad ingeroepen van eene bekende duivel- h.insler te Dokkum, en spoedig was het te Moddergat bekend, welken raad het wijf gegeven had. De eerste persoon namelijk, die op zekeren dag de hieminge (erl) van het zieke kind zou betreden, was degeen, die het kind hetooverd had. Zondag morgen nu kwam eene jonge visschersmeid bij de ouders van het zieke kind ledige vischkorven brengen. Zonder dat zij iets kwaads kon vermoedenwerd zij door den vader van het erf gejaagd en werden haar de korven achterna gegooid. De meid werd beschuldigd het kind Ie hebben behekst. Als een loopend vnnrlje ging dit door het dorp cn de meid werd zoodanig geslagen en mishandeld, dat zij in zorgwekken- den toestand verkeert. Te Almkerk lieeft een echtpaar heimelijk die plaats verlaten, na te voren al het huisraad verkocht Ie hebban, drie kinderen onverzorgd achter-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1