LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 9 APRIL. rvai Noij en i dilo N'.i en j dili din ULIi 187». i°. 84, De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.francp.p. f 3. EO, wet hel er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijnars, buiten de exjieditiekosten. .Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening jy01. n den 9i D Januari 1868 (Gemeenteblad n°. 1), de Beestenmarkt in f|s nis van Vrijdag den llll«0 April e. k. zal worden gehouden op Woens- a](|»g den 94'" April te voren. Rurgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. RRANDELERRurgemeester. e Ieides2 April 1879. E. KIST, Secretaris. krijs Mij BINNENLA N DSCU E BEBIGTEN. LEIDEN, 8 April. - Aan den verjaardag van H. K. II. prinses Sophia der Nederlanden, ^lalin van Z. D. H. den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach, werd en door het uitsteken van vlaggen gedacht. K- [leden werd alhier de jaarlijksche algemeene vergadering van aandecl- Iders in de naamlooze vennootschap «de Leidsche Bouwvereeuiging" ge- den. Het bleek uit de rapporten van het bestuur en de gecommitteerden liet nazien der rekening, dat de toestand allezins gunstig is te noemen, bet algeloopen jaar werden 24 nieuwe arbeiderswoningen op den Singel then de voormalige Rijnsburgsche en Marepoorten gebouwddie terstond lij huurders vonden en werden alle aan de vereeniging behoorende Bingen van duinwater voorzien. Het aftredend lid van het bestuur, de S. B. Vos, werd herkozen en tot gecommitteerden voor het nazien der ing in hel volgende jaar werden de hh. mr. II. L. A. Obreen en L C. Driessen aangewezen. - Het vervoer over den spoorweg Leiden -Woerden heeft gedurende de land Maart 1879 opgebragt: aan reizigers ƒ4743, aan goederen ƒ3399, zamen ƒ8142. Sedert 15 October 1878 was de opbrengst van reizigers goederen ƒ46616. - De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat, ter benoeming vier surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster, in de and September aanst.op nader te bepalen plaats en dagen, een vergelij- »d examen zal worden gehouden. De surnumerair der directe belastingen van het kadaster ontvangt, na in dienst te zijn gesteld, eene toelage ti 100 'smaands Hij, die tot het examen wenscht te worden toegela- I, moet op den l51'0 Januarij 1879 den ouderdom van 19 jaar reeds en b van 25 jaar nog niet hebben bereikt, en voor den 1'" Augustus 1879 l den minister een verzoekschrift indienen. In de gisteren gehouden vergadering van de taal- en letterkundige Kling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam heeft de Maris medegedeeld dat als de dichter van het Lalijnsche prijsvers "Homo ia" zich had bekend gemaakt de heer J. van Leeuwenalgemeen sccre- van het Ned. bijbelgenootschap te Amsterdam, en dal hij bereidvaardig eervolle vermelding had aangenomen, zoodat dit gedicht, met het be- onde van den heer P. Ésseiva. reeds is gedrukt. De dichter van//Museum itamim" had zich nog niet bekend gemaakt. Aangezien uil de eerste t verzen duidelijk gebleken was, dat hij in Rome woont, waren in 'aar verschijnende dagbladen oproepingen gedaan. -Men meldt ons uit Stolwijk: Met 1 Mei a. s. komt te vaceren de be- Mng van hoogheemraad van den Krimpenerwaard. Ter voorziening in ontstane vacature is door hoofdingelanden en hoofdingeland-plaals- •sngers de volgende voordragt opgemaakt: 1. B. Streefland te Lekkerkerk Kiend hoogheemraad); 2. L. Kooy, te Krimpen a/d IJssel; 3. G. Vonk, Ouderkerk a/d IJssel. Stolwijk heerschen de mazelen sedert een paar weken zoo menigvul- dat het schoolverzuim op het dorp meer dan 50 pCt. bedraagt, la het overwinnen van tallooze bezwaren van onderhoorige polders, heeft Polderbestuur van Stolwijk besloten tot het slichten van een groot PRtmaal. De kosten daaraan verbonden zijn geraamd op 100,000. "Te Amsterdam is in de Wittenburgervaart een schuitje omgeslagen, "ut zich twee personen in beschonken toestand bevonden. Een van hen Win bewusteloozen toestand uil het water gehaald; de ander moest het tlrn dood bekoopen. 8K Uit Ilcllevoetsluis meldt men: Een kotter van Engclsch maaksel (blijk baar een voormalig jagt) is hier onder Nederlandsche vlag gehragt en De Nieuwe Onderneming gedoopt. Naar men verneemt is dit vaartuig bestemd om smokkelwaar (jenever, tabak enz.) aan de Engelscbe visschers te gaan verkoopen; een bedrijf, dat reeds sedert eenigen lijd door een vaartuig van elders met succes moet worden uitgeoefend. De ambachtsschool van de maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam ontving dezer dagen twee giftenelk groot 1000. Een hier van werd haar aangeboden door een belangstellend vriend der inrigting, ter vervulling van den wensch van wijlen zjjn vader, terwijl de tweede haar als legaat was besproken door wijlen mej. 11. E. Groh. De heer T. Modderman Az.vroeger predikant te Amsterdam, is na een langdurig lijden te Deventer overleden. Gisteren avond was men op het terrein van den Rijnspoorweg te Utrecht bezig eene pomp, tot vulling van Iocomotiven bestemd, op te stellen. Door een of ander toeval viel het zware gevaarte om, met het noodlottig gevolg dat een oppassend werkman op de borst getroffen werd en onmiddelijk den geest gaf. De ongelukkige laat eene vrouw en drie kinderen na. Te Zwolle werd dezer dagen een stoute diefstal gepleegd; t. w in de wachtkamer der policie-agenten. Een vreemdeling die, om onderstand vra gende, daarin eenige oogenblikken vertoefde, maakte zich meester van een zwart lederen portemonnaic met eenig geld. Na zijn vertrek werd de dief stal ontdekt; de dief was inmiddels verdwenen. Uit Delfzijl meldt men: De gemeente-veldwachter H. alhier is sedert 11 Vrjjdag-avond verdwenen. Zijn pet is gevonden in de nabijheid van het Eemskanaal. Men maakt over dit verdwijnen allerlei gissingen; te meer, daar H. van den gemeente-ontvanger ongeveer 1100 in geldswaarden had, waarmede hij aan de onderwijzers het tractement voor hel lsl< kwartaal moest uitbetalen. In de buurschap Wennewick, even over de Pruissische grenzen, heeft een smid, na op een vrolijken avond duchtig te hebben gedronken, bij het naar huis gaan twist met zijne vrouw gekregen, en haar zoodanig mishan deld dat zij spoedig daarna overleed. Van de bij de reeds vermelde concept-verordening (herziening der alge meene policic-verordei.ing voor deze gemeente) voorgestelde wijzigingen slippen wij hier de voornaamste aan: Bij art. 2 wordt bepaald dat ieder die binnen deze gemeente verhuist, verpligt is binnen veertien dagen na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van den burgerlijken stand, llij ontvangt door tusschcnkomst van den heer der gebuurte, in wiens gebuurte hij is komen wonen, van die aan gifte een bewijs. Het is in de praktijk gebleken dat het beter is den ter mijn van aangifte op veertien dagen dan op eene maand te bepalen, met het oog op de menigvuldige verhuizingen die bij de mindergegoede klassen voorkomen, en ook omdat er bij een langen termijn meer kans bestaat dat de nakoming der verpligting wordt verschoven en eindelijk over het hoofd wordt gezien. De verpligting lot aangifte bij den heer der gebuurte vervalt. Omtrent hel gebruik van openbare gemeentewerken en bezittingen wordt in art. 4. ter vervanging van de artt. 5, 7 en 7 (oud) bepaald: liet is ver boden gebruik te maken van eenig openbaar gemeentewerk of bezitting, alvorens daartoe vergunning is verleend door den gemeenteraad, of, in de gevallen waarin het verleenen van die vergunning door den gemeenteraad bij de verordening van 8/22 October 1857 is opgedragen aan burg. en welh.door dat collegie. Art. 12 bevat de bepaling, in art. 15 (oud) niet voorkomende, dat bij het heerschen van besmettelijke ziekten de tijd van reiniging van slofver- spreidende voorwerpen, afkomstig uit huizen waar eene besmettelijke ziekte heerscht, door burg. en weth. zoodanig kan worden gewijzigd als in het belang der openbare gezondheid zal worden noodig geacht. Deze toevoeging wordt noodig geacht, met het oog op de verspreiding van smetstof bij het heerschen van besmettelijke ziekten. Art. 18 bepaalt dat bij bet ruimen van secreten of riolen beer of secreet- vuil in behoorlijk gesloten of overdekte schuilen buiten de gemeente moet gevoerd worden. De reiniging der straal, langs welke het vervoer heeft plaats gehad, moet geschieden binnen een uur nadat het vervoer heeft op gehouden (art. 19). Bij art. 22 is overgenomen de bepaling nit de policic-verordening van

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1