LEIDSCHE CRURA 1870. V. 78. r P A T N s L A .O E I. BINNENLANDSCIIR BERIGTKN. J'.l IS flat WOENSDAG 2 APRIL. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar s f 3.— franco p.p. f 3.80, net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. ƒ3.88. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.80 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jnni 1875 Staatsblad N°. 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge- raar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeeue kennis dat door hen op heden vergunning js verleend aan N. Wouterlood Pz en zijne rechtverkrijgenden tot de plaat sing van een of meer fornuizen en stoompotten tol het bereiden van lerduurzaamde levensmiddelen in zijne fabriek, uitkomende aan hel Le- vendaal n°. 174. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. RRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 31 Maart 1879. De WETHOUDER, Voorzitter van B het College van Zetters le Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbiaden over het 3 kwartaal, dienst 1878/79, bij voornoemd College, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dage- Igks van één tot drie urenvan 2 tot en met 5 April e. k. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Wethouder voornoemd. Leiden, 1 April 1879. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. 8, LEIDEN. 1 April. Morgen avond zal het studenten-gezelschap Arena Studiosorum in den schouwburg eene voorstelling geven, bestaande in gymnastiek, wapenslrijd tn de opvoering van een tooneelstukje. Meer dan eens moeten wij eene zoodanige voorstelling met genoegen bijwonen, en wij gcluovenna de inzage van het programma, dat men ook thans een aangenamen avond mag tegemoet zien, daar, evenals vroeger, ook nu voor welgekozen afwis seling zorg is gedragen. Van belangstelling in de werkzaamheden van het gezelschap, die voor de jongelingschap zeer zeker eene nuttige strekking hebben moge de opkomst van het publiek getuigen. 61# De door de Vereenising voor Christelijk onderwijs alhier opgeriglc tweede school, op de Pieterskerkgrachtbestemd voor minvermogenden, is heden geopend. Gedurende de maand Maart 1879 zijn in de Leidsche volkskeu ken algeleverd: 2244 portiën warme spijs, 331 porliëu vleescli58 114;portiën spek, totaal 2633 porliën. b2 Heden morgen werd op de begraafplaats der r. k. gemeente te Voor- 85 schoten het stoffelijk overschot grafwaarts gebragt van den heer M. .lalhay, tldaar dezer dagen overleden. De alhier gevestigde afdeeling der Vereeni- ging het Metalen Kruis begaf zich derwaarts om aan den voorraaligen wapenbroeder de laatste eer te bewijzen. De toestand van de visscherij te Vlaardingen blijft al langer dan Wi half jaar dezelfde, t. w. zeer kwijnend. Er gaan geen schepen Noordschen visch in zee en van het geringe getal dat uitzeilt is de aan- 'oer nog hoogst onbeduidend. Er is geen rekening te maken bij de zware kosten, die de reederij vereischt, zoodat bijna iedere reeder aarzelt dien ttrtijds zoo bloeijenden tak van nijverheid verder uit te oclenen. Heel Vlaar- dingen kan thans geen visch van aanbelang leveren, een feil dat nooit gehoord was, zoodat aan de veelvuldige vraag naar zoutcvisch, die zich juist dezer togen meer dan anders doet vernemenonmogelijk kan worden voldaan, toarbij zijn de prijzen van den visch, tengevolge van schaarscher aanvoer, ttdert geruimen tijd ontzettend hoog, bijgevolg ongeschikt om den visch- j- tondel in het klein eenig voordeel te bezorgen. Blijkens ern van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië ontvangen torigt, werd op ultimo Februarij 1879 de governements-koffij-oogst op Java ,Jn 1879 in zijn geheel begroot op 915,000 pikols en waren in de inkoop- Pakhuizen geleverd 970 pikols. In het tijdperk van 23 Februarij tot 22 Maart 1879 zijn, blijkens bij 41.1 Col het dep. van binnenlandsche zaken ingekomen amblsberigten door longziekte aangetast; in Zuidholland 14, in Noordholland 2, in Friesland 2, in het ge heel 18 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 16 runderen door die ziekte aangetast. Het stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 29 Maart van Aden vertrokken. In de vergadering, Zaturdag le 's Hage door het comité der IJszee- vaart gehouden, is besloten de Willem Barents omstreeks 1 Junij weder uit te zenden voor een logt naar de IJszee. De zoöloog, die aan de expe ditie deelneemt, is de heer J. W. van Lidth de Jetide, candidaat in de phi- losophie te Utrecht. In de gisteren gehouden jaarlijksche algemecne vergadering van aan deelhouders der Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij waren 101 aan deden vertegenwoordigd, regtgevende op 65 stemmen. In de buitengewone vergadering, die de gewone voorafging, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd een voorstel van het bestuur, om in art. 20, 2e alinea, een kleine wijziging te brengen, betreflende het houden der jaarvergadering en deze voortaan niet meer in Maart, maar in Mei le houden. Door het aan houdend toenemen van hel vervoer kan het bestuur moeijclijk meer in twee a drie maanden met de uitgebreide verslagen gereed zijn. In de gewone vergadering werd de balans en de exploitatie-rekening ter beoordeeling ge steld van de aanwezigen. Aangezien het financieel verslag reeds aan be langhebbenden was toegezonden, wcnschte niemand «enige inlichtingen en werd alzoo het dividend, op 61.75 per aandeel van ƒ1000 voorgesteld, thans vastgesteld. Reeds in October 1878 is daarvan /20 uitgedeeld, zoo dat nog te ontvangen zal zijn ƒ41.75. In het commissariaat van den raad van toezigt, waarin door periodieke aftreding van den heer F. T. Wester- woudt eene vacature was ontstaan, werd door zijne herbenoeming en wel bij acclamatie op voorstel van dr. L. van Doesburgh voorzien. De heer Wes- terwoudt verklaarde zieh de herbenoeming te laten welgevallen. Te Rotterdam is Zaturdag nacht aan het Stokvisverlaat iemand op zijn hulpgeroep door de policie uit het water gehaald en, na voorloopig behan deld te zijn, naar het ziekenhuis overgebragt, alwaar hij den volgenden dag is overleden, liet is geblekendat hij in hel water was geduwd door een ander persoondie zich thans in handen der policie bevindt. Te Slikkerveer is op de werf van den scheepsbouwmeester van der Kuyl de kiel gelegd voor de ijzeren schroefstoomboot Volharding IV'. 8. voor rekening der Leidsche stoombootmaatschappij Volharding. De machine voor die boot zal worden vervaardigd in de fabriek van den heer B. Wil tonte Rotterdam. Te Berkel werd onlai gs zekere B. Rietveld in hechtenis genomen, als verdacht den burgemeester dier plaats in het water te hebben geworpen. Kort daarop werd een adres, met 44 handleekeningen voorzien, aan den officier van justitie te 'sHage opgezonden, waarin het ontslag van Rietveld werd gevraagd, op grond dat hij niet met boos opzet zou hebben gehan deld. Thans Lebben 48 ingezetenen een tegen-adres opgezondenwaarin zij de partij opnemen voor den burgemeester, die in eerstgenoemd adres zeer ongunstig was beoordeeld geworden. - Te Arnhem heeft Zondag avond eene hevige vechtpartij plaats gehad insschen vier veld-artilleristen en drie burgers, waarbij de soldaten van hunne wapenen gebruik maakten. Een der burgers ontving eene diepe klove in het hoofd en een steek in den huik, zoodat men voor het behoud van zijn leven bedacht is. De conducteur van trein 24, die gisteren avond te Oosterbeek nog dienst deed, was bij aankomst te Utrecht verdwenen. Men vreest dat hij van het plankier geslagen is. De weduwe v. d. L., te Oldeberkoop, heeft thans hekend dat zij het kind, waarvan hare kleindochter bevallen was. in den vuurpot he.cft verbrand. Uit Nieuwe Pekela wordt gemeldOmstreeks 30 jaar geleden verloot- een elfjarig meisje, in deze gemeente woonachtig, door een plotselingcn schrik het spraakvermogen. Dezer dagen overleed eeu broeder van haar, cn dit sterfgeval, waarbij zij tegenwoordig was, maakte op de nu 40-jarige vrouw zulk een hevigen indruk, dat zij plotseling de spraak terugbekwam. Te Oirsbeek, in Limburg, is zekere Lenssenlandbouwer, 72 jaar oud, bezig zijnde met zijn broeder een kar leem te Iaden, eensklaps in den kuil geslort, met het ongelukkig gevolg dat hij onder de nedervallcnde

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1