aantal nog loopende hypotheken was op 1 Dec. 1878 voor een bedrag van ruim 13.1 millioen op percelen, lot oen geschatte waarde van ruim 26.1 millioen. In dat jaar werd een bedrag van 1.66 millioen afgelost. De netto winst is 74,000, waarvan 45,200 beschikbaar is; commissarissen stellen voor 2214 pCt. uit te deelen. Een achttienjarig meisje te Amsterdam kocht dezer dagen een paar verguld-koperen halskettingjes. Zij begaf zich daarmede naar een goudsmid en liet aan beide einden dier kettingjes gouden tonnetjes zetten. Zy vond dit mooijer staan; voor elk kettingje moest zy ƒ2.50 betalen. Met een van deze kettingjes begaf zij zich naar een bank van leening en vroeg daarop in voorschot 12. De bediende der bank, die aan beide zijden een gouden tonnetje, en nog wel gewaarmerkt, zag, geeft haar de gevraagde 12. Even na haar vertrek echter ontwaart hij dat hij bedrogen is. Een paar dagen later werd een dergelijke ketting beleend, waardoor de bedriegster in den val liep. Te Amsterdam is een inspecteur van policie door eene vrouw van slechte zeden, die hij aanhield, omdat zij op straat menigeeu overlast aan deed, heug in hel aangezigt gebeten. Te Leeuwarden is. bij de aldaar ten raadhuize gehouden aanbesteding van de herstelling van de ijzeren draaibrug nabij de voormalige Vrouwen poort, dat werk gegund aan de firma D. A. Schretlen C".te Leiden, voor 6600. Uit Sint-Anna-I'arochie schryft men aan de Pr. Fr. Ct. het volgende; "Minne Feenstra en ltinze Bilstra, met hunne gezinnen twee woonschepen alhier bewonende, hebben jl. Donderdag hunne vrouwen en kinderen van boord gestuurd en naar het armenhuis gebragt, waarna zij zeiven met hunne schepen enz. zijn vertrokken. Op die wijze achten zij zich ontslagen van de pligten, welke als echtgenooten en vaders op hen rusten. De krach' tige gezonde mannen beweerden, dat zjj geen brood voor hunne gezinnen hadden en het ook niet konden vinden. Het armbestuur nam maatregelen om de hulpelooze vrouwen en kinderen ter plaatse te brengen waar zij behoorden." Te Maastricht is Vrijdag 11. een levend pasgeboren kind in een privaat, ten huize van den heer B.gevonden. By een door de justitie onmiddellijk ingesteld onderzoek bleekdat de dienstmeid heimelijk was bevallen. Volgens regtslrecksche berigten uit Zuid-Alrika tot 4 Maart, is in het boeren comité in de Transvaal besloten, op 18 Maart eene groote vergade ring te houdende gouverneur der Kaap-kolonie zal worden uilgenoodigd tot bijwoning. Z. Exc. zal naar de Transvaal vertrekken onmiddellijk na ontvangst van telegraphische berigten uit Engeland. De zaken zijn sedert de vorige post niet ongunstiger, veel hangt van de beslissing in de Transvaal af. Uit het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs over het wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent de uitgifte van schatkistpromes sen blijki, dat men in ééne afdeeling bezwaren opperde tegen de in dit ontwerp vervatte bevoegdheid lot het creëeren van vlottende schuld. Men achtte hel onnoodig, daar op dit oogenblik de schatkist, ten gevolge der leeniug van 1878, ruim voorzien is. Daartegen werd opgemerkt, dat het ontwerp in hel algemeen een nieuwen vorm van vlottende schuld schept, waarvan gebruik kan worden gemaakt, wanneer de behoefte zich voordoet, liet ontwerp moet derhalve op zich zelf en afgescheiden van den tegen- woordigen toestand onzer geldmiddelen worden beschouwd. Men meende dat de vraag, of de uitgifte van vlottende schuld wenschelijk is, niet in het algemeen kan worden beantwoord, maar alleen met hel oog op den aard der tekorten, die gedekt moeten worden en op den stand der geld markt. In verschillende afdeelingen werd ingenomenheid betuigd met de indiening van dit ontwerp. In verband hiermede werd zelfs de vraag ge daan, of het wenschel(jk is de bevoegdheid tot het uitgeven van schatkist- billenen naast de thaus voorgestelde schatkistpromessen te handhaven. Door vele leden werd dit betwijfeld. Het motief dezer wets-voordragt is een papier in liet leven te roepen, gemakkelijker in de circulatie dan de schat- kislbilletten. Velen achtten het behoud der schatkistbilletten noch nood zakelijk noch wenschelijk. Andere leden deelden dat gevoelen niet, maar wezen er op, dat schatkistpromessen uit haren aard alleen voor disconteren vatbaar zjjn en oordeelden dat onder sommige omstandigheden het bestaan van beide vormen nuttig kon wezen, terwijl het by de onzekerheid van succes van den nieuwen vorm niet raadzaam zou wezen, den reeds be- staanden geheel te laten varen. Er werd gevraagd of de schalkistbilletten en schatkistpromessen vallen onder de bepalingen der aanhangige effecten- belasting. De jaarlijkeche algemecne vergadering van aandeelhondere der maatschappij van Levensverzekering, gevestigd te Dordrecht, onder bestnnr der heeren mr F. N. Sickenga, jhr. J. G. C. P. Vrijthoff, O. H. C. Monlin en mr. J. Heyligers als commissarissen en S. W. H. M. ColombijnA- A. Colombijn en S. L. Boers als directeuren, werd Dingsdag 25 Maart 11. in de sociëteit de Harmonie aldaar gehouden. Vertegenwoordigd waren 168 aandeelen. Na opening der vergadering door den voorzitter, mr. F. N. Sickenga, en goed keuring der voorgelezen notulen van de vorige vergadering, wordt door directeuren een uitvoerig verslag uitgebragt van de handelingen der vennootschap gedurende bet 30 September 1878 geëindigde boekjaar. Tot hnn groot genoegen knnnen directeuren daarbij wijzen op de allezins gunstige resultaten welke dit jaar verkregen werden. Terwijl namelijk 13534 nieuwe ver zekeringen gesloten weiden, dus, ondanks de zeer ongunstige tijdsomstandigheden, slechts 112 contracten minder dan het voorgaande jaar, bedroeg het bij deze con tracten verzekerd kapitaal belangrijk meer dan dat van vroegere jaren. Zij nehten dit feit van des te grooter aanbelang, doordat de hoogst onbillijke cencurrentie met bnitenlandsche maatschappijen, de binnenlandsche het werken hoe langer zoo meer bemoeilijkt. De bnitenlandsche maatschappijen toch laten niet na, door eene gioc- pering van verbazende cijferswaarvan niemand in staat is de juistheid en waarde te toetsen de oogen te verblinden en zich een grooten schijn van soliditeit aan te matigen; bovendien worden zij hier te laude door niet de minste contröle gebonden zijn zij aan geene belasting onderworpenen genieten dus feitelijk veel meer voor- regten dan de Nederlandsehe maatschappijen. Met voldoening maken directeuren daarom melding van eenige gevallendie zich in den loop van dit jaar bij hen voordeden van personen die, door vreemde maatschappijen tot het sluiten eener ver zekering aangezochtliever wenschten zich bij eene binnenlandsche maatschappij te verzekeren. Zij hopen dat ditzelfde ook bij andere Nederlandsehe maatschip, zal zijn voorgekomen, de oogen van het Nederlandsch publiek eindelijk zul;.;-, gaan en zoowel de minister als de volksvertegenwoordiging het levensverteke wezen zullen willen ter harte nemenom bij eene wettelijke regeling de big en buitenlandsche minstens gelijk te stellen. Tot het bereiken van dit doel zij zich voor de noodige pogingen in het werk te stellen. Dat de financiële uitkomsten zoo bevredigend warenwerd grootendeeli zaakt door de gnnstige afwijking der sterfte onder de verzekerden van die volgens de sterftetafels verwacht werd. Het bedrag voor door overlijden ai verzekeringen uitbetaaldbedroeg ruim 71 pCt. van de verwachte uitkeering Bij de voortdurende uitbreiding der zaken en het voor de administratie jut dro personeeldeed de behoefte aan meerdere en ruimere kantoorlokalen zich toenemende mate gevoelen. Vandaar dat het bestuur, naar eene geschikte gd heid uitziende, bij den publieken verkoop van het terrein aan de Vischstrae gedeelte daarvan aankocht om een eigen kantoor te doen bouwen. Eindelijk strekte de overlegging der door den heer Corneille L. Landré, dige der maatschappij opgemaakte staten der reserve en statistiekwaarbij voerig wiskunstig beredeneerd overzigt wordt geleverd van den gang van alleen tot staving van hetgeen reeds vroeger door directeuren in hun ver toogd werd. Na van een en ander inzage genomen te hebbenaarzelde de vergaderirj ook geenzins hare volle goedkeuring te hechten aan de door directeuren opgnj en door commissarissen onderzochte rekening en verantwoording, onderdanki aan directeuren voor hun zuinig en rigtig beheer, voor deu ijver, waarmede belangen der maatschappij behartigenen voor de duidelijke en breedvoerige zetting van zaken. De heer mr. F. N. Sickenga, die volgens rooster moest aftreden, werd vers herbenoemd met algemeene stemmen op 6 na, welke op den heer H. werden uitgebragt. De heer Sickenga verklaarde zich gevoelig voor dit blij vertrouwen, door heeren aandeelhouders in hem gesteld, en gaarne bereid hii weder voor vier jaar opgedragen mandaat te aanvaardenwelk besluit door 4 gadering werd toegejuicht, Daar geen der aanwezigen hierna het woord verlangt, sluit da voorzitter4 gadering met een opwekkend woord aan allenwier belangen bij deze maalsel betrokken zijn. Spreker acht het een verblijdend verschijnsel, dat een gevut behoefte aan het sluiten eener verzekering op het leven zich onder alle standi klassen der maatschappij in steeds toenemende mate doet gevoelen. Een daarvan ziet men in de neiging van verschillende vereenigingen diotot een ander doel opgerigt, elk voor zich eene afdeeling levensverzekering trachiet te stellen. Spreker vereenigt zich echter volkomen met het gevoelen van zet geachte en met het vak bekende mannendiehoezeer ook instemmende gevoelens van pligt en bezorgdheidwelke deze neiging deden geboren evenwe/ betreuren dat zij hieraan op eene zoo gevaarlijke wijze pogen uitr te geven. Ongetwijfeld toch worden hunne regten veel beter gewaarborgd*i zij verzekerd zijn bij eene groote en soliede maatschappij, die een groot zekerden telt, dan bij eene inrigting, die slechts uit weinige duizenden is u gestelden daardoor zeer veel gevaar loopt niet aan hare verpiigtingen te h voldoen, zoodra zij door eene epidemie of andere buitengewone sterfte terd wordt. Eindelijk brengt spreker hulde aan diegenen der aandeelhouders, welke zit' jju ijverd hebben, door het sluiten van verzekeringen en het aanbevelen der maatfi aan hunne vrienden en bekenden, haar sueces te bevorderen, terwijl hij bn overbodig acht ook al de anderen nogmaals aan te sporen om, zoowel doori y.; als door woorden eendragtig zamen te werken tot den steeds toenemenden blaf maatschappij van Levensverzekering, gevestigd te Dordrecht. ter! Wi aai ziei layi den 'sGRAYENHAGE, 31 Maart. Z. M. heeft ingetrokken het besluit van 8 Maart II.. houdende bi ming van den heer mr. P. Gratama. tot kantonregter te Kampen. Aan den le luit. \V. A. van der Mandere, van het 8' reg. infatl is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De heer E. Nunes, stedeljjk apotheker te Paramaribo, is benoemt apotheker 8e kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst der! magt in Nederl.-Indie. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verlig mali verl iwr fit' iiith den vers den tooi en hou aan 100 mee het ons aan klei bevi hei dat men deei le t dier Fra twa ;esl tad Dan TOOI tree gezt des nees tan ling met Z. D. H. de prins von Wied is heden naar Duitschland teruggeki Van verschillende zijden werd heden verzekerd, dat de belrel van directeur der kon. militaire kapel van het regiment grenadiers en jl door Z. M. met den rang van officier zon opgedragen zijn aan den daar Coenen, 2de luitenant kapelmeester der Utrechtsche schutterij. te li BUITtëNLAiNDSCllE BEHICTIvN. Di 1 I hest heef tiel mee EKGELAAD. LONDEN 30 Maart. In het hoogerhuis heeft lord Bcaconsfieldnaar aanleiding eener n of de regering voornemens was een onderzoek in te stellen naar de o ken van den gedrukten toestand van handel en landbouwbet volt gezegd. Hjj geloofde niet, dat daarvan verbetering te verwachten zoo De tegenwoordige toestand van den landbouw was voorbceldeloos; gedi Ijjk een gevolg van de afschaffing der beschermende regten, waardof gevolgen van een ongunstigen oogst meer werden getoehlnu zij niel hoogere prijzen werden opgewogen en de concurrentie van het buita zeer nadeelig werkte. Ook de handel was gedrukt, maar de omsta heden waren niet geljjk. De landbouw was ten gevolge van de loeiit der bevolking en van de concurrentie verminderd. Engelands buiten! sche handel daarentegen was uitgebreid; alleen hadden de prijzen gd door de ontdekking van goud in 1852, bet sedert gevolgde toestroomt) goud naar Europa en het invoeren van den gouden standaard in a scheidene landen. Een onderzoek zou thans geen resultaat opleveren; zou dit welligt nuttiger kunnen zijn. Uit New-York wordt gemeld, dat de heer Edison Ihans in zljnebl veertien lichten heeft van 18 tot 20 kaarsen sterkte. Zij geven een wit licht, ongeveer gelijk staande met dat van twee gewone gasspn Hij gebruikte daarvoor eene gewone Gramme-machine van 2% pa* kracht. De lieer Edison beweerde, dat hij nu licht leveren kon voor! iijk gtbruik voor ongeveer de helft van de kosten van liet gaslicht denkt echter nog nieuwe verbeteringen te brengen in de branders enk niging in de machine. -- Akyab, in Achter-Indië, is, volgens hcrigl van 24 dezer, vott grootste gedeelte afgebrand. Duizenden der vroegere inwoners zij* have en dak plotseling beroofd. V rich Devi pair toni T hof amb gain digli I haul wor het hela een Dun l>!j heel woi den Je Berl aan woo XXI man was

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2