I li PER TELEGRAAF, Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, tl Volgens eerstgenoemd blad kan de minister, zoo hij het goedvindt, in private briefwisseling treden met de bisschoppenin het particulier hun raad geven of vermaningen toedienen, waarop zij acht kunnen slaan in zoover het pas geeft; maar een minister van eeredienst mag zich niet openlijk tot een bisschop wenden om hem eene berisping te doen toekomen wegens eene daad, die deze verrigt heeft in de uitoefening zijner geestelijke functie. Eene openbare berisping aan een bisschop is eene inbreuk van het burgerlijk bestuur op het geestelijk gezag. De organieke artikelen geven den miftister enkel het regt, de dienaren van de godsdienst voor den raad van state te dagen. De Voltaire verzekert, dat een aantal afgevaardigden bij de kamer een wets-ontwerp zullen indienen, volgens hetwelk aan de niet bij de wet erkende congregaties, zooals de Jezuïten, Dominicanen, Franciskaneneen termijn van 3 maanden wordt gesteld, om hare erkenning bij de wet te vragen, terwijl zjj na verloop van dien termijn het land zullen uitgezet worden. Men maakt op het binnenplein der Tuileriën toebereidselen om den bekenden /'ballon captif' weder op te laten. Eene maatschappij zal zich thans met die onderneming belasten. In het begin der maand Mei denkt men met de opstijgingen weer te kunnen beginnen. Voor 10 fr. zal een men togtje kunnen meêmaken. Uit Algiers wordt gemeld dat er groote vrees bestaat voor het verlies van den oogst door de massa sprinkhanen. Den 19deD Maart 's morgens ontdekte men op het plein voor het gouvernementshuis in Algiers eenige sprinkhanen, te 1 uur waren er reeds zooveel, dal een algemeene onrust ontstond, en niet zonder reden: waar deze vraatzuchtige dieren neervallen, is een rijke oogst in weinige uren geheel vernield. ITALIË. Te Milaan heeft bij gelegenheid van een optogt - ter eere van de in 1848 aldaar gesneuvelde patriotten eene ernstige botsing lusschen militairen en burgers plaats gehad, ten gevolge van het bij die gelegenhejd ronddragen van de republikeinsche of roode vlag door de republikeinsche broederschap, hetgeen door den prefect der stad uitdrukkelijk was verboden. De leden der broederschap zijn er goed afgekomen en hebben hun vaandel behouden, daar de bij den optogt aanwezige werkiieden-vereenigingen, misschien wel ten gevolge van minder juiste bevelenden aanval der militaire magt heb ben moeten doorstaan. De republikeinsche broederschap te Milaan is later ontbonden. TURKIJE. Uit Philippopel wordt gemeld: De meerderheid der internationale com missie heeft eene verklaring openbaar gemaakt, houdende dat ten gevolge van de moeijelijkhedendoor de overheid in eenige deelen van Oost-Rumelië gewekt, en de spanning onder de bevolking, het onmogelijk is voor het tegenwoordige uitvoering te geven aan art. 19 van het Berlijnsche ver drag, bepalende dat de Europesche commissie, te gelijk met de Porte, zal belast zijn met het beheer van de geldelijke aangelegenheden der provincie, tot op de voltooijing der nieuwe organisatie. Zij vestigt de aandacht der Europesche kabinetten op deze zaak. De heer Schmidt, de directeur-gene raal voor de financiën van Oost-Rumelië, is tevens uitgenoodigd in functie te blijven, totdat de commissie zal ontbonden zijn. OOST-I NDIE. BATAVIA, 22 Februarij. De verjaardag des konings werd alhier op plegtige wijze gevierd. De openbare gebouwen en de ter reede liggende schepen waren met vlaggen en wimpels getooid. De parade kon wegens de drassigheid van den grond niet plaats hebben. Des voormiddags verleende de gouverneur-generaal gehoor aan verschillende autoriteiten. Des avonds werd een vuurwerk afgestoken. Aan tal van veroordeelden en bannelingen werd kwijtschelding of vermin dering van straf toegekend. Van den gouverneur van Atjeh zijn bij telegram uit Kotta Radja, van 12 dezer, de volgende berigten ontvangenGezondheidstoestand der agerende kolonnes en weersgesteldheid gunstig. Waterstand op sawah's bij Anaga- loëng van e'e'n tot drie centimeter. Heden zijn uitgerukt onder majoor Jacquier de Lompret van Lambaroe drie en een halve compagnie infanterie met twee mortieren tot tuchtiging van de noordelijk van Ghani gelegen kampong Atoë, waarvan het hoofd den vierden dezer de kampong Pagger Ajir binnen ons gebied verbrand en de bewoners gevankelijk medegevoerd heeft. Om den vijand af te leiden maken de drie compagniën van uit Lam- jong langs de in December genomen versterking en patrouilles van Lam- permey, Pango en Oleh-Karang eene beweging in rigting XXVI Moekims. Gezondheidstoestand bevredigend; ziektecijfer hoog; sterftecijfer lager." In de afd. Buitenzorg is het niet gunstig met de veiligheid gesteld. Te Mcester-Cornelis heelt eene ketjoe-partij plaats gehad. Vijf inlanders zijn gedrongen binnen den warong van een Chinees en hebben hem ver moord om vervolgens te stelen. Voorts is op Pegansakn een ongewapend Europeesch soldaat door inlanders overvallen, van zijn geld beroofd en mis handeld; heeft men den Franschen consul van zijn tafelzilver ontlast, en is eene poging tot diefstal met braak in het handelskantoor van eene der firma's aan de Kalie-Besaar gedaan en alleen mislukt door de sterkte der brandkast, waaraan te vergeefs gebroken is, nadat met goed gevolg een gesloten Engelsche trommel, waarin gelukkig geen geldswaarde, met geweld was geopend. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den adsist.-resident der XIII en IX Kotta's (Sumatra's Westkust) D. F. van Braam Morris; aan den ingenieur le -kl. bij den waterstaat H. S. Nederburgh. Ontslagen: eervol, de benoemde commies 3e kl. bij de post- en telegr.-dienst G. A. van Sprew; bij den resid.-raad te Bengkalis, als lid, J. Ph. Groenhof. Benoemd: tot controleur 2e kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, de ambtenaren op non-activiteit P. C. van Vrijberghe de Coningh en A. L. Th. Berretty; tot audit.-militair te Willem I, de 1' subst.-griffier bij het hooggcrcgtshof mr. W. A. P. F. L. Winckel; lot l'n subst.-griffier bij het hooggeregtshof, de griffier bij den omgaanden regter in de le afd. op Java en Madura mr. P. A. L. Mac Lean; lot adsist.-resident van Madura, de adsist.-resident van Sampang G. A. van Deldentot adsist.-resident van Sam- pang. de ambtenaar op non-activiteit S. Roos; tot adsist.-resident der XIII en IX Kotta's, de controleur le kl. bij het binnenl. bésluur buiten Java en Madura A. W. Deerns; tot opzigter 2e kl. bij den waterstaat, de ambtenaar op non-activiteit C. de Waal; tot leeraar in de Javaansche taal bij het gym nasium Willem 111 te Batavia, de kapt. a la suite D. F. van der Pant; tot notaris te Djokjokarla, de notaris tevens vendum. te Rembang W. P. van den Heuvell. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol (onder toeken ning van den titul. rang van Iuit.-kolonel), de majoor der inf. G. C. R. R. de Graeff; de kapt. der inf. J. van Bennekom: (wegens overgang in civile dienst) de kapt. der inf. D. F. van der Pantde officier van gezondh. 2e kl. dr. C. W. E. Dekema en de 2e luit. A. L. van Hutten. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot kapt., de le Iuitt. N. J. Stadlmaier, J. P. de Veer, J. P. Groenhof, 11. G. Kennedy, W. J. N. Bosboom, H. G. P. de Bruyn en H. M. Nepveutot lcn luit., de 2e luitt. jhr. A. E. J. van Grotenhuis van Onstein, B. C. Lamie (met verlof in Nederland), J. C. A. Christen en P. J. van Driest. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den havenm. te Amboina H. ter Poorten. Benoemd: tot opzigter bij de kustverlichtingde opzigter 3e kl. bij den waterstaat J. A. C. Hamilton. WEENEN, 28 Maart. De Pol. Corr. meldt, dat d'. Hcimann uit Well- janka telegrapheertdat het zieke tienjarige meisje reeds van tijd tot tijd haar bed uitkomt en dat geen nieuwe ziektegevallen voorgekomen zijn. Een berigt uit Scutari in de Pol. Corr. bevestigt, dat de Turksche amb tenaren eene wijdvertakte Albanesche zamenzwering tegen het gezag van den Sultan ontdekten en door het gevangennemen van een aantal notabelen het doel dezer zamenzwering verijdelden. NAPELS, 28 Maart. Het beroep in cassatie van Passanante is verworpen. LONDEN, 28 Maart. In het lagerhuis heeft lord Stanhope op eene vraag van den heer Forsler geantwoord, dat geen berigt is ontvangen, dat de onderhandelingen met Jacob-Khan afgebroken en bevolen zou zijn naar Kabul op te rukken. KONSTANTINOPEL28 Maart. Men verzekert, dat de Porte toestemt in eene gemengde bezetting van Rumelië, ten einde zich te ontslaan van de verantwoordelijkheid bij de botsingen, die te voorzien zijn. LONDEN, 28 Maart. De heeren Peel en Holland vallen sir Bartle Frerc, generaal Chelmsford en de regering heftig aan. Namens deze voert de heer Stanley het woord ter verdediging. De discussie is zeer warm. Maandag voortzetting. PARIJS, 29 Maart. De République meent te weten dat de heer Wad- dington voornemens is aan de mogendheden eene nota te zenden tot onder steuning van den eisch aan het kabinet van Athene in de quaestie der Turksch- Grieksche regeling op de grondslagen aangeduid in het 13de protocol van het congres van Berlijn. INOEZOKDEnr. fll 'l Bi (BH Ge, «tdt Milt irerk Gel Gei Itaill ite Lel AFDEELING LEIDEN. Blijkens achterstaande advertentie zal op Vrijdag 2 Mei, in de Stads- Gehoorzaal alhier, het Oratorium Josua van wege de afdeeling Leiden der M. t. b. d. T. worden uitgevoerd. Deze keus uit de voor het muziekfeest te Amsterdam ingestudeerde werken zal ongetwijfeld welgevallig zijn. zoo wel aan diegenen onzer medeburgers, die het voornemen hebben dat mu ziekfeest bij te wonen, en dus in de gelegenheid gesteld worden, vooraf met dit heerlijke kunstwerk kennis te maken of vroegere herinnering daar aan te verlevendigen, alsook aan hen, die niet in de gelegenheid zullen zijn van het Amsterdamsche muziekfeest, althans niet in zijn geheelgebruik te maketi. Want, terwiji men, zonder lid van de M. t. b. d. T. te zijn, het programma van den tweeden en derden dag ook afzonderlijk zal kun nen hooren, is de toegang tot den eersten dag, waarop de Josua wordt uitgevoerd, enkel voor houders van toeganskaarten voor het geheele Mu ziekfeest opengesteld. De keus moest ook om andere overwegingen op dit gedeelte van het feestprogramma vallen, wilde men daaruit, in verhouding tot de beschikbare orkest- en zangkrachten, iets op zoodanige wijze ten beste geven, dat aan de eischen der kunst werd voldaan. Het valt niet te ontkennen, dat aan de uitvoering van het plan, om den Josua ten gehoore te brengen, eigenaardige moeilijkheden verbonden wa ren, die, voordat het plan definitief kon worden vastgesteld, eene nauw gezette overweging hebben vereischt. Dat men ten slotte daartoe is kunnen overgaanis wel in de eerste plaats verschuldigd aan de belangstellende en welwillende wijze, waarop de Heer Schneider en de andere, alle onder zijne leiding gevormde solisten, hunne medewerking hebben willen verke nen, en de schoone, maar moeilijke solopartijen, waaraan het werk zoo bizonder rijk is, op zich hebben willen nemen. Den Heer Schneider zelf, Be Gei Doe Ier len :ret En Lm Ver 1' I I T Mi S 3', I n 4*. 5'. I 6', V ei 4 V k 9'. Ii benevens Mej. Gripekoven en Mej. Kuhlmann kent men hier reeds van ver schillende gelegenheden. Ook de Heer HoosConcertzanger te Ruhrort, is in Leiden geenszins een vreemdeling, maar voor het oogenblik als solo zanger nog meer bekend in Duilschland dan in ons vaderland. Er valt intusschen niet aan te twijfelen, of ook deze nadere kennismaking zal eene zeer bevredigende zijn. Wat het koor betreft, spreekt van zelf, dat het getal zangers en zangeressen voor een werk als de Josua belangrp moest worden uitgebreid. Misschien zou een voldoend getal in Leiden zelf gevonden kunnen worden, indien daar een gewenschte geest van zanten- werking, in het belang der kunst, bestond. Voor deze gelegenheid was liet evenwel, ook afgezien hiervan, van zelf aangewezen om de medewerking van builen te zoeken, daar in al de afdeelingen der M. t. b. d, T. juist nu, in ver band met het groote gemeenschappelijke muziekfeest, dezelfde werken worden ingestudeerd. Een aantal goede zangers en zangeressen uit naburige steden hebben reeds hunne medewerking toegezegd, zoodat eene voldoende bezet ting van het koor als verzekerd mag worden beschouwd. Het orkest zal, behoudens suppletie van enkele instrumenten van elders, uit Leidsc'ne Musici en Dilettanten bestaan; de wijze waarop dezen zich reeds bij eene vorige gelegenheid, bij de begeleiding van de fValpurgisnacht, van hunne taak hebben gekwetendoet ook ditmaal met grond alles goeds van hunne mede werking verwachten. Het geheel moge tevens strekken tot proeve, waartoe de voorbereidingea van het Muziekfeest gereede aanleiding gaven, in hoeverre dergelijke Afdee- lingsuitvoeringen als in andere steden regelmatig een paar malen in hel jaar plaats hebben, ook nu en dan hier ter stede kunnen worden gegeven; zonder daarom voor het vervolg af te willen stappen van die uitvoeringen van kleinere werken, waarop terecht door vele leden der Afdeeling eo van hare Zangvereeniging prijs wordt gesteld. ■1 jO'. v ei 1' V Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBE. Bjj n bi Ver a; torn v li dai ko ti torde tm V; [-1 «0 1( 5.90 - 1 lis- ilt. d' I W. Dooi •orsti wige [tal

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6