BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van JMaandag 3d Maart Ó879JP. 76 BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. Naar men verneemt is door den heer Krasnapolski, uit Amsterdam, aan de lentoonstellings-commissie te Arnhem eene aanbieding gedaan om voor eene som van f 20000 de veranda met de beide daarbij behoorende bufletten gedurende de tentoonstelling te pachten. Door wijlen dén heer J. G. Nulden is aan het r.-k. kerk- en arm bestuur te Driel een legaat besproken aan vaste goederen, geschat op eene waarde van ƒ15,000 Twee personen uit Hagestein, vaders van groote gezinnen, waren eer- j gisteren naar Tuil en 't Waal gegaan, tot het bijwonen van eene verkooping. Des avonds terugkeerendehebben zij, waarschijnlijk ten gevolge van de duisternis, den weg niet kunnen vinden. Althans men vond des morgens op een uiterwaard bij het Oudslijkerveer het lijk van den een, terwijl de ander op eenigen afstand in zittende houding bewusteloos werd gevonden. Te Harderwijk is eene weduwe overleden, die den ouderdom van 101 jaren had bereikt. Te Deventer ging eergisteren eene vrouw een boodschap doen en liet haar kind alleen, in een kinderstoel, waarin zij eenig vuur deed. Eenige oogcnblikken daarna sloeg een dikke damp uit die woning, hetwelk twee personen, die in de nabijheid op het land aan het werk waren, opmerkten. Het bleek toen dat de kleederen van het kindje in volle vlam stondendie zij echter spoedig bluschten. Het kind had zulke hevige brandwonden be komen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Op de eerste serie, groot 592,000, van de leening ad 4% pCt. ten laste der gemeente Groningen, is ingeschreven voor 1208 aandeelen a 1000 of ƒ1,208,000. De hoogste koers was 101% pCt., de laagste 90 pCt. De inschrijvingen tegen den koers van 100TVV pCt. en hooger, te zamen eene nominale waarde hebbende van ƒ577,000, zijn gegund; van de 41 inge schreven aandeelen tegen den koers van 100^ pCt. zullen nog 12 geplaatst kunnen worden, die door loting zullen worden aangewezen. -- Te Leur bragten eergisteren de marechausse'es van de brigade Sprundel wederom ten kantore van den rijksontvanger 9 zakken zout, die men ge tracht had binnen te smokkelen. De frauduleuse invoer uit België blijft onafgebroken voortduren en de zoutdragers worden steeds meer geoefend en stouter op hunne togten. Het is bijna onmogelijk die smokkelaars in handen te krijgen. Bij het wets-ontwerp tot definitive vaststelling van het VIHe hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1879 (depart, van oorlog) wordt het totaal cijfer van dit hoofdstuk voorgedragen tot een bedrag van /21.670.000. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat de inrigting dezer be grooting dezelfde is als die der credietwet. Dit werd in het belang eener ordelijke comptabiliteit vereischt. Het zou echter strijdig met 's lands be- latig zijn geweest, en de minister zou de verantwoordelijkheid daarvoor niet op zich hebben willen nemen, indien langer vertraagd ware omtrent ver schillende belangrijke zaken eene beslissing te doen nemen. De posten, die hier worden bedoeld, zijn echter niet dan na ernstige overweging der zaak op de begrooting gébragt. Zoowel de pligt van den minister, om in de béhoeften van 's rijks weermiddelen te voorzien, als die om te letten op de eischen der schatkist, zijn daarbij steeds in het oog gehouden. Strikte zui nigheid in en bij alles zal hij steeds betrachten, daar hij diep gevoelt hoe veel het den belastingschuldige soms kost het verlangde op tejirengen, maar in het bewustzijn dat hij die bêtracht, zal hij ook vrijmoedig datgene aanvragenwaarvan hij de overtuiging heeft verkregen dat het door 's lands belang wordt gewettigd. De minister wenscht de op vele plaatsen noodige verbetering der huisvesting van de soldalen en de onderofficieren onderhan den te doen nemen en vooral te doen wat in het belang der hygiëne wordt gevorderd. Hij heeft gemeend reeds dadelijk zoodanige verbeteringen te moeten vaststellenwelke in plaatsenwaar het vast staat dat steeds gar nizoen zal blijven, voor betrekkelijk weinig geld kunnen worden verkregen. Onder de verminderingen van uitgaven behooren die voor de remonte, bij de credietwet op ƒ385,450 toegestaan, thans tot ƒ239,200 voorgedragen, ij lil plaats van 593, worden slechts 368 paarden aangeschaft, dus225 minder, gerekend tegen ƒ650 per stuk. Naar het oordeel des ministers is eene goed ingerigte krijgsschool onmis baar. Hij wijst op het voorbeeld van andere staten en meent dat daar waar, zooals hier te lande, geen gelegenheid voor den officier bestaat om zeil [1 ervaring voor Europesche oorlogsvoering op te doen, zij dubbel noodig is. Daarom heeft de minister den post op nieuw op de begrooting gebragt en |l nagenoeg tót hetzelfde cijler. li Ten opzigtc van het malerieel der artillerie wordt het door den minister r noodzakelijk geacht jaarlijks met de aanschaffing of aanmaak van een zeker aantal der ontbrekende vuurmonden voort te gaan, waartoe echter de gieterij van bronzen geschut in de eerstvolgende 2 jaren weinig zal kunnen bijdragen, aangezien hel voornemen bestaat aldaar in de eerste plaats het benoodigde j veldgeschut te doen aanmaken. Om gedurende al dien tijd niet stil te staan 1 teil opzigte van de voorziening in het ontbrekende veslinggeschulblijft dus niets over dan het aankoopen van stalen kanonnen. Reeds hebben wij er 118 en nu worden de benoodigde gelden aangevraagd tot de aanschaffing 4(t van 40 dezer vuurmonden. Onze artillerie te velde behoort, legen den vijand optredende, het bewustzijn te hebben dat hare kanonnen niet minder zijn I dau die van hare tegenstanders. Dit is echter ten opzigte van de bestaande chel dturmonden niet het geval. De minister acht het noodzakelijk, dat al in dadelijk maatregelen worden genomen om tot de invoering van een nieuw I veldkanon over te gaan. De noodige gelden worden aangevraagd voor de vervaardiging en beproeving van twee veldkanonnen van staalhard brons. Op den post voor kazernering w ordt o. a. aangevraagd eene som van 40000 tot het inrigten van het groot arsenaal te Bergen op Zoom tot kazerne, waarin een bataillon infanterie zal kunnen worden gehuisvest. In de afdeelingen der tweede kamer werd over het algemeen het wets voorstel van den heer van Houten betredende de registratie-belasting met weinig ingenomenheid begroet, zoowel om financiële redenen, daar ver mindering der inkomsten met 17 ton 'sjaars niet raadzaam scheenals omdat men het ontijdig achtte. De regering toch had verklaard en reeds getoond ernstig bedacht te zijn op verbetering van het belastingstelsel en, haar moest tijd gelaten worden tot behoorlijke overweging harer plannen. Afschaffing van het regt van overbedeeling had de minister van financiën reeds bepaaldelijk verklaard, zoo noodig te zullen voorstellen. Overigens verklaar den vele leden in wijziging der registratie-belasting in den geest van dit ontwerp een zeer wezenlijke verbetering te zien uit verschillenden hoofde, en voornamelijk door het doen vervallen van het obligatie-regt en het regt van overbedeeling, dat op kleine boedels zoo onevenredig zwaar drukt. Werd de voorgestelde effecten-belasting uitgebreid tot alle schuldvorderingen, dan zou de billijkheid vorderen in de belasting van de hypothecaire schuldvor deringen een wijziging te brengen, omdat deze laatste anders tweemaal zouden belast worden. In de bijzonderheden van het wetsvoorstel werd om bovenstaande redenen niet diep getreden. 's GRAVENHAGE, 29 Maart. Door Z. M. is jh'. mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, secretaris van legatie bij het gezantschap te St. Petersburg, in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst bij dat te Weenen. De kapitein der infanterie K. Henry, thans op non-activ.it«it, is- op zijne aanvrage op pensioen gesteld. Door Z. M. is eene commissie benoemd tot herziening van grondslagen, waarop de bestaande weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmagt berust, en zijn in die commissie benoemd: tot voorzitter; de intern- dant 2e kl. C. Thomas, en tot leden: jhr. mr. G. de Bosch Kemper, oud- referendaris bij het dep. van binnenl. zaken; de kapitein S. A. Lutz, van I het reg. grenadiers en jagers; de kapitein F. L. Carré', van dat corps, en j de onderintendant 2e kl. F. J. Hinricbs, van het personeel der militaire I administratie, Voorts is de kapitein der artillerie H. J. Krantz, hoofd van onderwijs in de wis-, natuur- en scheikunde bij de kon. militaireakademie, aan de commissie toegevoegd, ten einde deze, zoo dikwijls zij dit noodig oordeelt, bij het maken van berekeningen behulpzaam te zijn. Het geregtshof te 's Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de zaken van: 1°. M. S., uit Rotterdam, beschuldigd van diefstal bij nacht ia een bewoond huis, veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting. 2°. C. v. d. R, uit Wolphaartsdijk, die, beschuldigd van diefstal, in de teregtzitting van jl. Donderdag, hoewel behoorlijk gedagvaard, niet was verschenen. Besch. is andermaal opgeroepen tegen 17 April a. s. en zijne inhechtenisneming bevolen. 3°. H. H., uit Rotterdam, evenzeer beschuldigd van diefstal bij nacht, ver oordeeld tot 6 maanden eenzame opsluiting. In de daarop gehouden correctionele teregzitting heeft het hof vernietigd het vonnis der regtbank te Zierikzee, waarbij zekere P. uit Bruinisse wegens laster tot ƒ25 boete is veroordeelden den bekl. boven de boete eene celstraf van 15 da gen opgelegd. Het vonnis der regtbank te Middelburg, waarbij de vier gebroeders I. uit Bruinisse wegens diefstal van oesters zijn veroordeeldwerd wat drie hunner betreft bevestigd. Het hof was niet overtuigd dat de jongste met oordeel des onderscheids had gehandeld en sprak hem vrij. BELGIË. Door burgemeester en schepenen van Brussel is besloten hel contract te teekenen tot sluiting eener leening van 60 millioen fr. met de «Banque de Paris", de Banque de Bruxelles" en de "Societé Générale", aangezien de voorwaarden van die groep voordeeliger waren dan die van de andere con currerende groepen. Het voorloopig contract is dus van 100 tot 60 millioen verminderd. De kamer van vertegenwoordigers heeft het wetsontwerp, strekkende om eene som van 1,800,000 fr. uit te trekken voor het opriglen van een gebouw te Brusselten behoeve van de in 1880 te vieren feesten ter ge dachtenis van Belgie's onafhankelijkheid, goedgekeurd. ENCrEIiAND. LONDEN 28 Maart. Tc Derby is een circus afgebrand21 paarden8 ponies en andere beesten kwanten om; één persoon is daarbij om het leven gekomen. FBASKB I.I H. Dezer dagen heeft de bisschop van Grenoble in een herderlijken brief aan de geestelijkheid en de geloovigen ouder zijn bestuur de wetsontwerpen van den minister Ferry en met name de uitsluiting der niet erkende geeste lijke orden van het geven van onderwijs bestreden. Men begon, zeide hij, tegen de Jezuïten, maar met het vaste plan om alle overige orden uit te stootcn. Bovendien betwistte hij. het regt aan den staat om anders dan bij wijze van concordaat de herderlijke belangen te regelen. De minister van binnenlaudsche zaken heeft een antwoord op dit stuk openbaar gemaakt. Tegen de beschuldiging, dat het der regering te doen is om de geestelijk heid te vervolgen, brengt hij in, dat zij integendeel het hare heelt gedaan ter verbetering van het lot der plaltelandsgeestelijkheidenz. Voorts hand haaft de minister met nadruk het regt van den staat tegenover de kerk in al wat niet zuiver geestelijk is, derhalve ook ten aanzien van al wat de openbare orde, de regeling van het onderwijs en van de godsdienstige con gregatiën aangaat. De llnivers en de Union nemen het den minister uiterst kwalijk dat hij dit antwoord aan den bisschop in het Journ. Off. heeft doen opnemen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5