nog rcnigc andere ontwerpen. Daarna ztillcn nog eenigc ontwerpen van minder omvang in openbare beraadslaging komen. Vóór het Paaschreees dal op hei einde der volgende week invalt, zal er echter geen wetsontwerp van gewigt meer in discussie komen. liet geregishof te 's Gravenhage deed lieden uitspraak in de strafzaak, welke in de vorige week werd behandeld van J. J. II. v. R. te 'sHaae, en A. \V. J. v. 11. te Schiedam, vader en zoon, beschuldigd van hel gebruik maken van een geschrift van koophandel, waarin door eene verandering de waarheid was verkort en waardoor de heer F. te Rotterdam een nadeel van /II00 is berokkend. Hel hof heelt den eersten beschuldigde, den vader, schuldig verklaard aan In t des bewust gebruik maken van een door verandering van geschrilt ver- valschl geschrilt van koophandel en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Het den tweeden beschuldigde, den zoon, ten laste gelegde oordeelde liet hof niet wettig bewezen, weshalve deze werd vrijgesproken lieden werd aan het dep. van waterstaat enz. aanbesteed: de verbou wing ran hel postkantoor niet directeurswoning te 's Gravenhage. Van de tien ingekomen inschrijvingen was de minste die van den heer VV. P. Teen- wisse alhier voor ƒ64000. UUITENLANDSCHE BERIGTEiN. BËIiCIE. Het schilderjj //de verzoeking van den II. Antonins," van Ilieronimus Bos, dai uit het kon. museum gestolen was. is teruggevonden en weder in de verzameling geplaatst. Een schilderijen-koopman had er 15 francs voor betaal l en het terstond ter beschikking van het bestuur van liet kon. museum gesteld. ESGELA X O. LONDEN 27 Maart. In het lagerhuis heelt sir Northcote, in antwoord op eene vraag van de heer Newdegale, gezegd dat de Franschc regering, volgens door haar afgelegde verklaring, in geen onderhandeling over de hernieuwing van het handelsverdrag kan treden lot de kamers hare zienswijze dienaangaande hebben uitgesproken. Op eene vraag van de heer Hartington zeide de minister, dai de regering Roslands rondschrijven betreffende eene gemengde bezetting van Üost-Rumelid ontvangen heeft en dat de onderhandelingen voortduren. In antwoord aan de heer Richard zeide hij. dat Engeland volhardt in eene voorziglige houding ten opzigte van Birmah en dat de Brilsche resident te Madaday blijftzoolang zijn veiligheid niet bedreigd wordt. De t.ei'r Dilke stelde voor het bekende afkeurend votum nopens den Zoeloe-oorlog. De beer Mure stelde voor hierbij Ie voegen het volgende: liet huis betreurt dat ondanks de volledige inlichtingen omtrent de groote strijdkrachten der Zoeloes en de van Barile-Frère en Chelmsford ontvangen waarschuwingendal de oorlog onvermijdelijk was, de inval iu het vijan delijk land mei onvoldoende strijdkrachten ondernomen werd." De telcgrapliische gemeenschap met Zttid-Afrika zal waarschijnlijk in October lol stand komen. De regering heelt een contract gesloten tot het leggen van een kabel tusschen Aden en Natal met een tiisscneiisiaiiou te Zanzibar De kabel, die hiervoor gebruikt wordt, was oorspronkelijk de reserve-kabel voor Australië. Dezer dagen is gemeld dat in de Theems drijvende was gevonden eene doos met overblijfselen van het ligchaam eener vrouw. Thans is men tot de ontdekking gekomen, dat eene dienstbode van eene alleenwonende, eenig- zins bejaarde dame te Richmond hare meesteres vermoord en het lijk ge kookt heeft, ten einde het zooveel te gemakkelijker in stukken te kunnen snijden. Zij is daarop nog acht dagen alleen in hel huis gebleven, reke ningen gaan betalen en doen alsof hare meesteres nog in leven was. Daarna is zij met liet geld, dat zij magtig kon worden, verdwenen en met haar vijfjarig zoonije naar Ierland vertrokken. Een knaap, die haar de doos naar de Theems heeft helpen brengen, heeft haar, nadat men hem hare pliolographie geloond had, en ook de doos, herkend. Hel weet kundig bureau van de New-Ï'ork Herald te Londen seint, dat tusschen den 29'° en 31'" aanst. verstoring te wachten is langs de Brilsche en Noorweegsche kusten, met sterken wind, regen en sneeuw. Eene andere sterkere verstoring volgt langs de Fransche kust tusschen 2 en 4 April mei Z. W. lot N. W storm, regen cn waarschijnlijk weerlicht. FKANRRIJH. Iu do vergadering der afdeelingcn van den senaat verklaarde de lieer Leon Say, dal de regering liet voorstel aanneemt om kamer en senaat in congres te doen vergaderen, dat zij van den leruekecr naar Parijs geen gevaar vreest, dal het handhaven van den tegenwoordigen toestand zou neerkomen op liet verzwakken der regering, die bereid is alle waarborgen te overwegen, welke verlangd kunnen worden. De ministei zeide verder dal de regering een ontwerp zon aanbieden betreffende de prefectuur der pi'licie. dat behandeld zou kunnen worden voor liet einde van het saizoen. De bureaux van alle groepen der linkerzijde v;:n den senaat en de kamer zijn opgeroepen lot eene ve.gaderiiig, die in liet «Palais-Bonrbon" zal wor den gehouden om zien te verstaan over den terugkeer der kamers te Parijs. De linkerzijde uit de kamer biedt alle waarborgen aan, welke de senaat zou kunnen verlangen betreffende de beperking der werkzaamheden van hel congres. j De afgevaardigde Georges Périn had den minister van marine verwit tigd, dat hij plan had, in de kamer eenige vragen over het vergaan van rjrroganie te doen. Daarop heeft hij van den minister een schijven ont vangen dat eerst dan een voldoend antwoord gegeven kan worden, nadat de commissie «ad hoe" rapport uitgebragt zal hebben. Dit rapport moet tevens een regterlijk karakter dragen, daar het tol instructie van het proces lijmen moet, dal voor den krijgsraad behandeld zal worden Dientengevolge heeft de lieer Périn verklaard mei dit antwoord tevreden te zijn. Het Journ. d a Héb. over den terugkeer der kamers naar Parijs spre kende, zegt dat bijaldien de senaat het voorstel verwerpt, die terugkeer daarmede nog niet voor goed is afgesteld, maar alleen zal verklaard zijn, dat liet tegenwoordige oozenhlik daartoe ongeschikt wordt gere .end cn het voorstel ze.f niet genoeg doordacht is. De meeste tegenwoordig voorgestelde maatregelen, zegt het blad, namelijk die, welke door deleden van het parittneiit zelven worden voorgeslagen, verlootten zeer in het oog vallende kctiJietkeu van voor de vuist ontworpen Ie zijn Alles gaat in der haast, op siaanden voet. P.el ongeduld is algemeen. Men wacht niet af. of de legering een ontwerp bestudeerd hebhe om liet Ier tafel te brengen. De kamer, overrompeld, stemt meer volgens de ingeving van het oogenblik dan na rijpe overweging. Waarom is de zaak zoo spoedig te berde gekomen? Men betreurt liet, men komt er voor uit, maar men stemt; het moet wel. Is liet niet natuurljjk, dat de senaat lot zich zelven zegt, dat zjjne lutionele roeping juist medebrengt, deze eenigzins ordelooze overijl temperen? Naar menjverncemt heeft de minister van jnstilie tot hen, die bij ook de invrijheidstelling van Blanqui kwamen verzoeken, gezegd dat B|# lot deportatie was veroordeeld in eene vesting, wegens deelneming aan opstand van 31 October 1870; dal liet ministerie van justitie voor bei leenen van gratie zijne aandacht slechts heeft te schenken aan deIg aangaande den opstand van 18 Maar.t 1871 (commune); dal de vroegen beurtenissen ter beoordeeling zijn van de militaire overheid, en dal deri; het verzoek om de invrjjlieidssielling van Blanqui overgebragt is aan minister van oorlog. D1J1T8C1ILAN». Prins Waldemar, jongste zoon van den kroonprins, 11 jaren is ten gevolge van diphteritis overleden. OOSTENRIJK. In Hongarije hebben er ten gevolge van lioogen waterstand bij ons keil storm op nieuw dijkbreuken plaats gehad. Te Deva-Banya en d( streken dier plaats luidden Zaturdag II. de noodklokken en waren 3 j| man aan het werk om dc doorbraken te stoppen. Hel gevaar voor de was zooveel te ernstiger omdat er geen hooien waren. De bevolking geveer 12,000 zielen, verkeerde in den grootsien angst. Een 200 man minieiirs was derwaarts gezonden om hulp te verleenen. De luit. Zubovitsch, bekend door zijne tosten te paard, is te Szegi omgekomen, nadat hij een paar honderd menschenlevens had gered. Z« hij de ramp vernamis hij naar Szrgedin vertrokken om te helpen, een poging om een man uil een zeer benarden toestand te redden, viel balk op zijn borst. De mau werd daardoor zwaar gewond en stierf uur later. RUSLAND. In Siberië is de winter dit jaar buitengewoon streng. Er heen eene koude van 35 a 40 graden. De transporten uil Kulagan en Kit zijn onmogelijk; zelfs uil Kurga komen bijna geen MoiigooDehe voerlu met kisten thee aan. In de steppen van Gobi si ierven er kamrelen leg volge der vreesselijke koude, en zclls verscheidene menschen bczwl Vele voerlieden beien hunne ladingen aldaar liggen en namen de vlngi Kurga, met oogmerk om hij gunstiger weder die goederen te gaan In Door een heugen brand is eene geheele wijk van de siail Tiflis asch gelegd. Er zjju eenige menschen bij de ramp omgekomen. Te Odessa is de 17-jarige gymnasiast Zalewski, zoon van ern Pot grondeigenaar, door zijn kameraden vermoord, omdat hij weigerde ziel hunne nihilistische vcrcenigiiigen aan te sluiten. PER TELEGRAAF. RAGUSA23 Maart. Ilaidernya, bevelhebber van Alessio, cn zestig helen zijn gevangen genomen wegens aanslagen tegen de Turksclie regeii Te Scutari worden tien balaillcus Tuiksche iroepen uil Konsiantinopel wacht. De regering schijnt besloten te zijn de Albanezen te ontwapti BERLIJN, 27 Maart. De rijksdag nam eenstemmig hel voorstel van lieer Schmegans aan, om eene zelfstandige regering in EIzas-Lotharioj in te voeren. Prins Bismarck zeide, dat hij geen grond zag voor de tegenwoordiging van Elzas-Lotharingen in den bondsraaden dal naar hij meende, in het land zelf ook niet gewenscht werd. De ven woordelijke leider der politiek zou altijd als honger instantie voor rijksland blijven bestaan. Over de bijzonderheden kon hij eerst sprei j; wanneer liet ontwerp was ingekomen, dat in deze zitiing zou wor ingediend, cn dat, naar lijj hoopte, bij alle partyeu welwillendheid vinden. PESTH, 27 Maart. Hel lagerhuis nam het wetsontwerp beireflendel Beilijnsch Iraciaai aan mei 208 tegen 154 stemmen. PABUS, 27 Maart. De commissie uit den senaat, belast met het uitluin gen van advies over liet al dan niet terugkeeren vaB dit ligchaam Parijs, beslaat uit zeven leden die tegen en uil twee die vóór het KI keeren zijn. WEENEN 27 Maart. De regering heeft eene leening van honderd lioen fl goudrentc gesloten met de «Banque de Paris," het Oostenrijks /'Bodeiicre.iiel" en de Duitsche Bank. LONDEN, 28 Maart. De Standard meldt uit Calcutta van gisteren majoor Cavagnari aan den onderkoning heelt medegedeelddat de onl handelingen over den vrede met Jacob Khan mislukt zijn en hij, CavagM aan de Iroepen bevel heeft gegeven onverwijld naar Kabul op ic rukken, PARIJS. 27 Maart. De president der republiek heeft lieden namiil ten 1% ure bij koningin Victoria in het Brilsche gpzaiilscliapshö'el eer zoek afgelegd. De koningin verliet ten 2 ure Parys met een exlra-lrt om over Modena naar Italië te reizen. LONDEN, 27 Maart. Lagerhuis. De heer Stanhope vraagt namens de gering verlof tot het indienen van een welsvoorsielwaarbij magtigiiig wo verleend lot liet aangaan van een leening van tien millioen door Engel j1 ten behoeve van Indié. Indië is, zegt spr. in de toelichting, niet meer insl geld te krijgen, en moet zorgen voor vijftien millioen tot dekking van re ringswissels. Hij voegt er hij dat mogelijk de tien millioen niet ten zullen opgenomen worden, en dat het geld niet bestemd is ter bekoslij van den oorlog tegen Afganistan. De uilgaven voor dezen oorlog in 1879 zijn geraamd op twee millioen, die uit de Engelsche schatkist vooi schoten zullen worden. De heeren Goschen en Fawcett verzeilen zich 18 het in behandeling nemén van deze voordrag!, nu de tjjd zoover versird is. De minister Northcote bewilligt in uitstel. W'Ü raden de dames, die elegant en loch goedkoop wensclien gekift' gaan, aan, zich tot de CJrands Magaslus du S'rinfcmps de Pa' te wenden om hun geïlluslrcerden Catalogus, zoo pas verschenen, ie men. Die Catalogus beval eene lijst van hunne aankoopen van Zij1 Stoffen, {Lollen Stoffen, I'antaisie St ffenKatoenen, Linnens, F#

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2