EENE HISTORISCHE STUDIE, LEIDEN BETREFFENDE. Pc kapitein 11. T. l'icnr.lvan hel 2e rcg. infanterie, is op pensioen gestekt, en de 2' luit. G. G. Sncrmondt, van de le afd. vesting-artillerie, gedetacheerd aan de applicaliescliool bij de kon. militaire akademie, is övergeplaatsi bij bet wapen der artillerie van bet leger in Nederl.-Indië -- ln de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp bet rellende vergunningen tot aanleg en verbetering van wegen en vaarten. Pe beraadslagingen over het ontwerp betreflende de herziening van de opbrengst der ongebouwde eigendommen zijn voortgezet. De geheelc dag is gewijd aan de discussie over art. 2 (zuivere huurwaarde-maatstaf- laxatie) en daarop voorgestelde amendementen. De minister bragl eene wij ziging aan. namelijk dat bij de bepaling der waarde rekening zal gehou den worden met de taxatie der gebouwde eigendommen. Maandag voort zetting. Z. D. 11. de hertog van Nassau is heden in de residentie aangekomen en heelt zoowel b(j Z. M. den koning als bij de overige leden der konink lijke familie afscheidsbezoeken afgelegd. Ken bekende jassendief is voorloopig wederom voor eenigen tijd on schadelijk gemaakt. Zijne verwijdering uit de maatschappij was ditmaal te danken aan een bijzonder toeval. Iemand, die reeds tot schade met vlezen persoon bekend was geworden, bespeurde dezer dagen dat B, die met ren versleten jas aan het lijf eene woning in de Nieuwe Molstraat was binnengegaan, gestokeg in een gckleeden winterjas het huis verliet. Onmid dellijk waarschuwde hij den bewoner en de policie, die den verdachte on middellijk liet aanhouden en genoegzame bewijzen verkreeg om hem als dader ter beschikking van de justitie te stellen en inmiddels in zijn oud verblijf ie herbergen, llij werd niet in hel bezit van het kleedingstuk bevonden, daar bij dat reeds verkocht had. Als een slaaltje van verregaande brutali teit verhaalt men nog, dat B., na zijn ontslag uit de gevangenis, zich niet ontzag om bij de bestolenen eene kleinigheid le komen vragen als aan beveling aanvoerende zijn goed gedrag in de gevangenis. BU1TE1NLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN 20 Maart. Te Glasgow op het George-plein is een kolossaal bronzen standbeeld van David Livingstone onthuld. De loonsverlagingen en daaruit voortspruitende werkstakingen zijn aan de orde van den dag. Te Sheffield kwamen meer dan 2000 smeden bijeen, die besloten zich een voorgestelde vermindering van loon niet te laten welgevallen. Zij verbonden zich tegenover elkander gedurende een maand niet naar werk om te zien. Ook bij de glasblazerijen dreigt een algemeeue werkstaking uit te breken. De eigenaars der grootste glasblaze rijen te Birmingham, Stourbridge en Dudley hebben te kennen gegeven dat zij zich genoodzaakt zien het loon met 15 pCt. te verlagen. Dit be sluit is het sein geweest tot het vormen van dergelijke plannen in de overige districten, waar glasblazerijen zijn. De arbeiders hebben nog niet besloten wat zij in deze doen zullen. Op den spoorweg tusschen Lowestoft en Norwich is Maandag-nacht zekere lieer Reid, die met nog een ander persoon in een waggon gezeten was, op eene onaangename wijze in zijne sluimering door zijnen reismakker gestoord, die hem aangreep, hem zijn horloge en ketting ontscheurde en hem uit den wagen wilde werpen. De heer Reid bood echter voldoenden weerstand; de aanvaller begaf zich daarop door het geopende portier uit den wagen op de loopplank en wist onder het rijden den trein te verlaten. FRANKRIJK. Het Joum. off. deelt mede dat de minister van financiën aan de Fransclte bank heelt terugbetaald de 64,700,000 fr.die de staat nog schul dig was aan de bank, voortvloeiende uit het overschot, dat die instelling in 1870 en 1871 aan de schatkist had verstrekt. Die geheele schuld is thans gekweten. Blijkens de memorie van toelichting tot het wets-ontwerp van den heer Ferry, betreffende het hooger onderwijs, wordt het voorstel om de niet erkende geestelijke orden van hel geven van onderwijs uit te sluiten o. a. met de volgende woorden geregtvaardigdDe vrijheid om onderwijs te geven bestaat voor vreemdelingen niet. Waarom zou zij worden toege kend aan de leden ecner bij uitnemendheid vreemde orde, vreemd door den aard barer leerstellingendoor den aard en het doel barer statutendoor de verblijfplaats en het gezag barer hoofden? Blijkbaar heeft de minister hier op de Jezttïten het oog, die, volgens de Temps, in Frankrijk 27inrig- tingen van onderwijs tellen met 848 onderwijzers. Bovendien zou het ont werp 26 andere genootschappen treffen met 61 inrigtingen en 1089 onder wijzers. De erkende orden, die wel niet rcglslreeks getroffen worden, maar welker leden mettertijd aan dezelfde examens zullen onderworpen zijn als de wereldlijke onderwijzers, in plaats van genoeg le hebben aan bis schoppelijke certificaten, deze orden zijn 28 in getal, bezitten 2443 scholen 768 /colléges" en 22769 onderwijzers. Te Parijs is onder voorzitting van den heer Cochery, minister der posterijen en tclegraphen, eene internationale conferentie gehouden, met het doel om het vervoer der posten uit Duitschland en het overige noorden van Europa naar het zuiden van Frankrijk, Spanje, Portugal en de trans atlantische landen, welke door dc booten van Bordeaux en Lissabon bediend worden, te bespoedigen. Volgens het Joum. Off. zijn de belanghebbenden het eens geworden en zullen, krachtens de vastgestelde maatregelen, de spoortreinen binnen kort in dier voege met elkander aansluiten, dat het post verkeer zonder eenig oponthoud zal kunnen plaats hebben, De gemeenteraad van Besangon heeft besloten een gedenksteen te plaatsen in den gevel van hel huis aldaar, waar Victor Hugo in 1802 ge boren vvas, en 's dichters naam te geven aan de straat tegenover be doeld huis. Majoor Pinlo heeft uit Pretoria het volgende telegram aan den minister van Marine te Lissabon gezonden: «Ik bevind mij op zes dagreizen van de Indische zee. Bij mijn logt dwars door Afrika van dc westkust af had ik met honger, dorst, wilde dieren, de inboorlingen en de rivieren te kampen. Ik redde al mijne papieren, verscheidene kaarten, drie deelen met aanteekeningenook meteorologische studiën, drie deelen met schetsen, een uitvoerig dagboek betreffende het onderzoek van de Boven-Zambest, 72 watervallen, enz. De inboorlingen waren vijandig gezind en bij de bot- sin en. welke met hen ontstonden, zijn verscheidene mijner volgelingen om .ekornen. DUITSCIILAND. Te Berlijn is de gepensioneerde kolonel der Russische garde, von le b« 013 kei iai de tie; net IK Rasilewiicli genaamd, tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld we»( zakkenrollerij. De veroordeelde is op vrije voeten gelaten tegen een logt van 30000 markdie een der voornaamste leden van dé ambassade binnen een half uur na de uitspraak des regters uitbetaalde, zaak zal in hooger beroep nogmaals voorkomen. RUSLAND. Naar gemeld wordt is de geheime drukkerij van het revolutioM. centrale comité ontdekt in het afgelegenste deel der stad. aau de Sn De man, bij wien geheime drukpersen, geschriften en lithogrammen vonden werden, draagt een Duitschen naam en is de te Petersburg gebi zoon van een uit Hamburg geïmmigreerd burger, Eichstedt genaamd, werd, zonder weêrstand te kunnen bieden, in bed overrompeld en gebonji en zijne woning werd daarop naauwkeurig onderzocht. Men vond daar. persendie tot het vervaardigen der thans over geheel Rusland verlJf! vlugschriften gediend hebben, duizenden afdrukken van die geschriften, wigtige brieven uit Charkow, Odessa, Iview en Moskou balen vol de te Londen verschijnende Russische revolutionaire courant Kolokol. brieven en drukwerken werden in beslag genomen en Eichstedt werd de Peter-Paulsvesting te Wasili-Ostrow gebragt. Voor hemals eersten ai tenaar onder den directeur der inkomende regten, was het betrekki»,, gemakkelijk, drukpersen en geschriften uil het buitenland binnen te sbIk kelen; want de aan hem geadresseerde goederen waren aan geen toe?" onderworpen. De verboden goederen werden in haringvaten binnei smokkeld. Hoe streng de bevelen door de militairen, die de grenzen bewaki worden opgevolgd, bewees dezer dagen een voorval in den omtreklijn Astrakan, toen een pope het cordon wilde overschrijden, waar een inf£ji terist de wacht had. De schildwacht riep: //Vadertje, sta!" De geestelijk bleef staan en sprak den zegen over den soldaat uit, die daarop eerbif pr. een kruis sloeg. De geestelijke dacht nu gerust te kunnen verder gaai jr( zette zich in beweging. //Vadertje", riep de soldaat weder, «keer tet anders ben ik verpligt te vuren." De geestelijke deelde andermaal tb; zegen uit. Ditmaal echter sloeg de soldaat geen kruis, maar sloeg de hitni aan zijn geweer en legde aan; en toen niettemin de pope trachtte dooi linie te komen, gaf de soldaat vuur en de geestelijke viel, midden in voorhoofd getroffen neder. De soldaat werd geprezen wegens zijne naai>" gezette pligtsbetrachting, en vadertje werd begraven. TURKIJE. De nationale vergadering te Tirnowa heeft beslotenden keizer n Rusland een adres te zenden, waarin zij wijst op de belangrijke taak regeling van het bestnur en op den ongunsligen toestand waarin Bulgai verkeert. Zij betuigt den keizer haren dank, voor hetgeen hij reedsI behoeve van Bulgarije gedaan heeft. De vergadering heeft weinig hoop den goeden uitslag der laak, welke zij op zich heeft genomen, 1". wegi den onbevredigeiiden toestand van het vorstendom; 2'. de geringe uil sirektheid van zijn grondgebied; 3'. de belangrijke uitgaven, welke eischt worden; 4'. de beperkte inkomsten, waarover het te beschikl heeft; 5". de Turksche garnizoenen in den Balkan; 6". den opstand in Bulgaarsche provinciën, welke van het vorstendom zijn afgescheiden 7°. de afwezigheid van vele Bulgaren, die naar het buitenland de wijk ki ben genomen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 20 Maart. In het lagerhuis zeide sir Northcote dat de ring geen officieel berigt had ontvangen, maar vernomeu had dat Russis troepen in den omtrek der Kaspische Zee bewegingen maakten, waai* het doel onbekend is. LONDEN, 20 Maart. Eene dépêche van Salisbury, dd. 26 Januarij, openbaar gemaakt met het antwoord van Gortschakoff van 8 Februai Gortschakofï zegt dat hij geen nulteloozen strijd wil beginnen. De dé] van Salisbury bevestigt in beginsel de zienswjjze der Russische regerii Wat de uitvoering van het Berlijnsch tractaat betreft, Engeland heeft zit somtijds vergist in de bedoelingen van Rusland. Het Berlijnsch traeli stelde beginsels vast, over wier uitlegging en toepassing verschil van meenit kan ontstaan. Ruslands agenten zijn, door den loop der gebeurtenissu! geroepen, binnen de grenzen, door het tractaat bepaald, de belangen ii Christelijke bevolking van het Oosten te steunen. De dépêche eindigt ml' de belofte van medewerking tot eiken stap, dien Engeland neemt om ij" bevolking in te boezemen vertrouwen, gematigdheid en berusting, PARIJS, 20 Maart. In de kamer is de verkiezing van den heer Paul! Cajsagnac zonder beraadslaging goedgekeurd. Hel wetsontwerp van de heer Bert betreffende het oprigten van normaalscholen ter opleiding n onderwijzers voor het lager onderwijs is aangenomen. TOULON, 21 Maart. De Arrogante, eene drijvende batterijis verongelul bij de Hyères-eilanden. Van de 122 man der equipage zijn 38 verdronk#'1 waarbij al de officieren. j(| BERN, 20 Maart. Met 25 tegen 15 stemmen heeft de Stendenraad H voorstel-Freuler tot weder-invoering van de doodstraf aangenomen, meté beperking, dat zij niet toepasselijk zal worden op politieke misdaden. CAIRO, 20 Maart. De khèdive heeft toegegeven aan het verlangen v«j de heeren Wilson cn Bligniéres, en dus blijft Riaz-pacha minister van bit nenlandsche zaken. INGEZONDEN. 1829—1879. vm b. Kunsten cn Wetenschappen. Onmiskenbaar bleek ook die invloed op de verlichiing en beschaving bevolking in het aantal maatschappijen, genootschappen en vereenigingen die gedurende de laatste 50 jaren werden opgericht nevens de nog bestaart Maatschappij der Nederl. Letterkunde en afdeclingen der Hollandsche Mail schappij van F ra a (je Kunsten en Wetenschappen en der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen, die zich ook hebben uitgebreid en weder andere nuttig' instellingen hebben in het leven geroepen. De Maatschappij voor Toonkunst

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2