LEID8CHE COURANT. N0. «0, ZATURDAG 22 MAART, BliNKENL VNDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.33franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, huiten de expeditiekosteu. Afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prijs der Advertenticin is van 1- 4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 21 Maart. Boor de geneeskundige staalscomniissie is tot arts bevorderd de lieer W. van Geer, officier van gezondheid 1' kl en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den lieer H. Ernste. - Gisteren avond werden in de vergadering van het departement Leiden Jer maatschappij tot Nut van 't Alaetneen tot bestuurders verkozen de liee- ren d'. D. de Loos en dr. H. G. Hagen. Daarna had de benoeming plaats van leden voor de verschillende commission van het departemeul. Een voor stel van het bestuur tot oprigting van een eigen pensioenfonds voor de be waarschool werd met algemeene stemmen aangenomen. Ten slotte vuree- nigde zich de vergadering met eene motiedoor een der leden voorgesteldi waarbij hel departement zijne instemming betuigt met het beginsel van het alhier bestaande comité lot overweging van middelen ter wering van het misbruik van sterken drank. De gisteren avond in de stads-zaal gehouden meeting ter overweging van middelen tot het weren van misbruik van sterken drank, werd geprae- sideerd door prol. Modderman. Na met een kort woojxl de vergadering geo pend te hebben gaf hij het woord aan den heer Goeman Borgesius, lid van de tweede kamer der staten-generaalom zijne denkbeelden ntede te deelen over dit onderwerp. In eene in sommige opzigten populaire rede zette hij w uiteen tot welke rampen het misbruik van sterken drank gevoerd had en gaf hij met cijfers op hoe onrustbarend het misbruik toenam, verder be sprak hij de noodzakelijkheid en het wenschelijke dat van staatswege hulp werd verleend om dit groote kwaad te bestrijden, terwijl tot dusverre nag niets gedaan was en alleen door dezen minister van financiën voorstellen zouden worden gedaan, die spreker, als de eerste door de regering aange wend, met vreugde zou begroeten. Bovenal wees hij er op hoe onder het getal misdadigers bijna ©f op enkele plaatsen soms meer dan de hellt dronk aards waren. Hij riep daarom iedereen op om tot liet doel der beteugeling mede te werken en door een verzoek aan de regering zich van hare z. i. onmisbare hulp te verzekeren, vooral wat aanging het beperken van het getal kroegen en herbergen, en het verkoopen van drank in huizen voor andere nering bestemd. De heer Modderman, die daarna het woord nam, zeide dat de heer Bor- gesius niet overdreven had, maar zells nog beneden de ware cijfers gebleven I was, bij liet bespreken der misdaden ten gevolge van den sterken drank. I Hij bragt in herinnering dat hij na geruimen tijd zich bezig gehouden te I hebben met het onderzoek naar de oorzaken der misdrijven, gerust deze I meeuing kon volhouden. Daarop las hij eene motie voor. die beschouwd I moest worden als de uiting der conclusie, waartoe uir. Goeman Borgesius 8 was gekomen, zoodat het stemmen voor de motie hetzelfde was als het g scheuken van adliaesie aan de idebn des sprekers. Die motie luidde als c volgt »üe vergadering, schoon overtuigd dat de beteugeling van het steeds toe nemend misbruik van sterken drank in de eerste plaats van het volk zelf moet uitgaan, is nogtans van oordeel dat, onder de tegenwoordige omstan digheden, op den staat de verpligling rust lot dat doel krachtig mede te werken. Behalve de repressieve bepalingen, voorgesteld in het ontwerp- wetboek van strafregl, acht zij nog andere maatregelen noodzakelijk. Daar- j onder in de eerste plaats beperking van het regt om tapperijen en slijterijen 1 op te rigten tn verbod om, behoudens onmisbare uitzonderingen, het bedrijf j van tapper of slijter met eenige andere nering te vereenigen." Hierna sprak prof. Goudsmil. Hij meende dal men hij liet ontnemen van den jenever daarvoor het volk een surrogaat moest geven, omdat hij wel gehoord had dat het gebruik noodzakelijk was wegens de gebrekkige voeding der minder gegoeden. Hij drong dan sterk aan op het verkrijgen van goed en goedkoop bier als volksdrank. Op prof. Goudsmil volgde prof. Rosen stein. Als medicus moest bjj prof. Goudsmit volkomen gelijk geven en voegde er bij dat ons klimaat medebragt dat er hier zooveel sterke drank gebruikt werd. Hij echter keurde het sterk af en keurde de motie goed alleen dit wilde hij er aan toevoegen, dat, terwijl hij ten volle instemde met de motie, er tevens zou gezorgd worden in den geest, die laatstge noemde spreker reeds aangegeven had. Prof. Buys meende dat hel onge lukkige misbruik van alcoholica toe te schrijven was aan den grooteren rijkdom van den arbeider, zoowel in Engeland'als hier, vergeleken met de andere landen. De drie sprekers werden door den heer Borgesius beant woord. In deze bespreking, die groolendeels legen het argument van prof. Rosenstein gerigt was, interpreteerde de spreker op zijne wijze het gezegde bat ons klimaat het gebruik medebragt en noodzakelijk maakte en zeide dat men vóór 20 jaren ook reeds hetzelfde klimaat had en dat toch nu zooveel meer sterke drank gebruikt werd, waarop later eenvoudig geant woord werd door den vorigen spreker, prof. Rosenstein, dat de aanleiding voor 20 jaren toch ook bestond en dat hij dit argument niet tegen de jbotie had willen gebruiken, omdat lijj, zooals hij reeds duidplijk gezegd had, van die motie een groote voorstander was en ieder opriep er voor te stemmen, Tegen de wijze van stemming, die door den president voorgesteld werd, verzette zich prof. Gort. Hij wilde dat de vergadering, die zat, zou op slaan als teeken van voorstemmenterwijl prof. Modderman verzocht had dat de voorstemmers zouden blijven zitten. Met algemeene stemmen werd de motie, die op beiderlei wijze in stemming kwam, aangenomen. Heden morgen ten omstreeks 7 ure is buiten de Morsclipoort liet lijk opgehaald van een 13-jarigen jongen, die aldaar door een toeval, aan hoe danig hij meermalen onderhevig was, in het water moet zjjn geraakt. Het stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, isop21 Maart van Port Saïd vertrokken. Woensdag 11. is de stoomboot lUaximiliaankapt. Diehl, de rivier de Noord komen nilsioomen met vier schepen op sleeptouw, waarvan het eerste aan den grond is gevaren. Dientengevolge stootte hel vierde vaartuig, zijnde het schip Johanna, met gietijzer beladen, gevoerd door Hendrik Hels, tegen het eerste, waardoor de Johanna een lek bekwam. Nadat de inventaris met behulp van een agent van policie en meer andere personen was gered, is het vaartuig op den hoek van den Noord, onder de gemeente Papendreclitgezonken. Persoonlijke ongelukken hebben hierbij niet plaats gehad. Te Amsterdam zullen van gemeentewege op den avond der illuminatie ter cere vail 11H. MM. den koning en de koningin in April e. k. de vol gende verlichtingen worden ontstoken: 1°. Gasverlichting op den Dam om ïiet monument. 2°. Op het Beursplein verrijst een eere-tempel van groote afmeting, die op den algemeenen illuminatie-avond zal worden beschenen door eenige duizenden veelkleurige lampions. 3". Rembrandtplein. Zuilen en obelisken met vlaggen behangen, die onderling door sierlijke guirlandes worden verbonden. Deze versiering zal de algemeene verlichting opluisteren door 4000 lampions en 1400 ballons. 4". Kattenburgerplein. De versiering op dit sladspunt van gemeentewege, bepaalt zicli lol het aanbrengen van guirlandes met vlagsen getooid, tusschen de boometiqjcndie worden ver licht door eenige duizenden zoogenaamde Venetiaansche ballons. 3°. Nieuw- markt. Een triomfboog wordt daar opgerigt, waarvan op den illuminatie- avond een 14000 ballonpitjes zullen branden. 6". Brug over den Amstel tusschen de Kerkstraat. Deze brug wordt ter weerszijden versierd met obelisken en pilasters van groote en kleine afmetingen en verbonden dooi de noodige guirlandes; de verlichting van deze brug zal geschieden met niet minder dan ruim 20000 ballonlichten, enz. 7°. Weslerstraat. Aldaar worden gesteld in de lengte van de straat, aan beide zijden, stijlen met guirlandes, besloten aan liet einde der straat door fraai versierde piramides; op den algemeencn verlichtiiissavond zal deze straat getooid zijn met duizenden brandende lampions en ballons. 8". De gasverlichting van het Stadhuis langs den voorgevel op den O. Z. Voorburgwal in den vorm van een gothi- sclieu tempel. L'it Arnhem meldt men dat de tentoonstellingsgebouwen, die aldaar opgerigt worden, reeds verkocht zijn, en wel ten behoeve van de in het volgende jaar te Dusseldorp te houden tentoonstelling. Met de werkzaam heden gaat liet goed vooruit. De hoofdgebouwen slaan, wat het uitwendige betreft, reeds zoover gereed, dat men aan het verwen begonnen is. Het Irontgebouw aan de zijde van het Velperplein is ook reeds geheel opge trokken. Men is aan de koepeldaken bezig. De brug over het verlengde der Roggestraat is nagenoeg gereed. Tijdens de tentoonstelling zal zich in liet park een muziekcorpsje uit Java doen hooren. Men verneemt, dat er in de 3V2 maand, dat de tentoonstelling duurt, p. m. 80 concerten znllen gegeven worden Te Zwolle is dezer dagen een metselaar, zekere R.het slagtoffer cencr schandelijke cpligtiog geworden. Er vervoegde zich iemand b(j hem die voorgaf aanbevolen te zijn door pastoor S. Hij had eenige werklieden noodig om een broeikas uit het schip te halen en op te stellen, en vroeg of B. deze hen daarvoor w ilde afstaan. In liet voorbijgaan vertelde hjj nog dat hij wat ruim kas had en vroeg of B. van de ƒ1300, die hjj wel missen kon. ook iets wilde leenen. B. had hier niets tegen. J. de Kruif, noemde zich de onbekende, zou ze hem zoo aanstonds brengen. Voordat hij echter de deur uitging, merkte de bezoeker, dat hij zijn portemonnaie in zjjn logement had laten liggen. Hij vroeg even ƒ10, die B. hem leende, maarmoet ze nog terugbrengen. Tusschen twee kooplieden in nuchtere kalveren uit Steenwjjk, M. S. en v. d. die Woensdag II. met hunne waar op karren met honden hespannen digt achter elkander op den rijksstraatweg naar Meppel reisdenontstond een hooggaande twist, naar men zegt doordat [eerstgenoemde zijn concurrent met geweld voorhij wilde rijden en zieh daartoe niet ontzag diens honden te mishandelen. De nog jeugdige v. d. D., hierover in drift ontstoken, moet M. S. met een scherp werktuig een steek boven in den regterarm locgebragt hebben, hetgeen zooveel bloedverlies veroorzaakte, dat de gewonde in schier bcwusteloozen toestand vervoerd moest worden en nog onder weg genees kundige hulp noodig was. 'sGRAVENHAGE, 21 Maart. Aan den heer A. C. Th. Gevers Leuven is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Doesborgh.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1