1 PER TELEGRAAF. 1 Het dagblad La révol. frang. is tot 3000 fr. boete veroordeeld wegens liet opnemen van artikelen van de hand van politiek veroordeelden. Te Parijs is men thans bezig met een huis te herstellengelegen in de straat Vercingétorix, n". 14, hetwelk zes verdiepingen telt en in twaalf jaar tijds gebouwd is door zekeren breukbandmaker, Pernet genaamd, die van bouwkunst niet veel verstand had, maar toch alles zelf gemetseld, getimmerd en geverwd heeft, zonder de hulp van een enkelen werkman. Het gebouw brengt hem nu aan huur eene zuivere winst op van 5000 fr. 'sja&rs. Zelf bewoont hij een sierlijk pavilloen in den tuin, eveneens eigenhandig door hem gebouwd. Pernet is thans tachtig jaar. Boven de deur van het huis leest men op een marmeren steen: «Labor improbus omnia vincit". ITALIË. Te Napels is op 6 Maart het proces aangevangen tegen Passanantc, die in November 11. een aanslag op het leven van den koning beproetde. Er heerschte een ontzettende nieuwsgierigheid onder het publiek, dat reeds 'sochtends vroeg digt zamengedrongen stond in de straten, die naar het paleis van justitie voeren. In de zaal was geen plaats ledig, zelfs niet op de gereserveerde plaatsen voor hen, die toegangsbewijzen harden weten te verkrijgen. Met een spottende uitdrukking op het gelaat luisterde de moor denaar naar de voorlezing der acte van beschuldiging. Na afloop der ge bruikelijke formaliteiten werden de getuigen opgeroepen. De getuigenissen bragten geen andere bijzonderheden aan het licht dan indertijd reeds alge meen bekend geworden zijn. De houding van den beschuldigde was voort durend kalm en onverschillig; telkens trachtte hij de debatten over te bren gen op het terrein zijner zonderlinge republikeinsche denkbeelden, doch telkens sneed de voorzitter deze discussie af. Eenmaal maakte hij den alge- meenen lachlust gaande, toen hij door den voorzitter in de rede gevallen zeide, dat als hjj niet spreken kon hij wel even goed kon weggaan. nUITSClILAN». Bij de tweede lezing der wet op de parlementaire discipline in den rijksdag, heeft de heer Schwarze een voorstel ingediend om, in plaats van die wet aan te nemen, het -reglement van orde te verscherpen. Baron Stauffenberg heelt daarop voorgesteld: ingeval het wets-ontwerp wordt ver worpen, het voorstel van den heer Schwarze te verzenden aan de commissie voor genoemd reglement, met last om eerst, onder praesidium van den voorzitter van den rijksdagte onderzoeken of eene wijziging van het reglement noodzakelijk is, en zoo ja, alsdan de noodige voorstellen te doen. De begrootings-commissie heeft bij haar beraadslagingen over de be grooting van marine reeds een groot gedeelte van hare taak afgedaan. De resultaten daarbij verkregen zijn van niet geringe financiële bcteekenis. Zoo heeft de commissie het uitgetrokken bedrag ten behoeve van het indiensi- houden der oorlogsbodems verminderd met 500,000 mark; op den post voor verpleging der manschappen heeft de commissie geschrapt 150,000 m., op dien van den bouw van nieuwe bodems 950,000 m. Wijders is door de commissie de som van 876,000 m. van de buitengewone begrooting doorge haald welke bestemd was als bijdrage voor den bouw van een gepantserden bodem, te vinden uit de leening. De Zwitsersche bondsraad heelt, volgens berigten uit Bern, een besluit genomen in de quaestie betreffende de wederinvoering der doodstraf. In het voorstel, hetwelk de bondsraad bij de bondsvergadering aangaande de ingezonden petitiën tot wijziging van art. 65 der constitutie zal indienen, zal worden aangedrongen op de handhaving van gemeld artikel, waarbij wordt bepaald dat de doodstraf is afgeschaft. RIJ §L A1VD. Aan het slot der verklaring, waarbij prof Botkin tegenover het rap port der officiële gezondheidscommissie, met opsomming der verschillende gronden waarop zijne meening berust, bij zijne diagnose der ziekte van Prokowiew volhardt, zegt de hoogleeraar, dat eene fout in de diagnose, geljjk zij hem verweten wordt, in een professor in de kliniek voor inwen dige ziekten onvergeefelijk zou zijn. Hoe wenschelijk het ook wezen mogt, dat hij in dit geval dwaalde, toch kan hij geen fout toegeven en is hij diep doordrongen van de juistheid zijner overtuiging. Volgens een dagblad van Moskou hebben vier geneesheeren te Twer verklaarddat de vrouw van den koopman Telizyn aldaar aan de pest g storven is. Zij lieten niettemin toe, dat het lijk op de gebruikelijke wij behandeld werd en dat bloedverwanten en bekenden der overledene daar! werden toegelaten. Den volgenden dag werd een der liuisgcnooten ziek f toen eerst werd het lijk met de noodige maatregelen van voorzorg zi spoedig mogelijk begraven. Alle huisdieren in de woning werden gedoo alle voorwerpen, waarmede de overledene in aanraking was gekomen, v< brand en het gezin mag de woning niet verlaten. BERLIJN, 7 Maart. De rijksdag heeft de door von Helldorf voorgestel amendementen op het regerings-ontwerp betreffende de parlementaire disi pline verworpen. Daarna heeft hij het regerings-ontwerp zeil verworpt Vervolgens werd het voorstel van Schwarze mede verworpen, doch li voorstel van Stauffenberg aangenomen. Voor dit laatste stemden de const vativen, de nationaal-liberalen en het centrum. LONDEN, 7 Maart. De minister Stanhope deelde in het lagerhuis med dat lord Lytlon, naar aanleiding van de jongste onlusten in Birmah, bei gegeven heeft het garnizoen in Engelsch Birmah met twee inlandsche - een Engelsch regiment te versterken. PARIJS, 7 Maart. De commissie van enquêle heeft met 21 tegen 7 stei men besloten aan de kamer voor te stellen de ministers van 16 Mei 181 in staat van beschuldiging te stellen. Het linker-centrum zal het voorstel omtrent de verplaatsing der kame naar Parijs niet ondersteunen, omdat de meerderheid deze quaestie thai ontijdig acht. Verder werd het voorstel aangenomen te bepalen, dati leden van het linker-centrum niet tevens als leden eener andere parlemo taire groep ingeschreven kunnen zijn. MADRID, 7 Maart. Officieel. Het nieuwe ministerie is als volgt zamei gesteld: Martinez Campos, president en oorlog; Malino, buitenl. zakei Silvela, binnenl. zaken; Ayala, koloniën; Pavia, marine; Toreno, openbat werken; Orovio, financiën; Auriolles, justitie. De ministers zullen hedi avond den eed in 'skonings handen afleggen. BERLIJN, 6 Maart (des avonds). Ter beurze was heden het gerucht omloop dat te St. Petersburg eene paleis-revolutie was uitgebarsten. BERLIJN, 8 Maart. De keizer is gisterennamiddag in zijn paleis, bijb; loopen over den gladgewreven vloer, uitgegleden en heeft zich aan de re terheup bezeerd. Na een rustig doórgebragten nacht heeft de keizer hel zijne gewone werkzaamheden kunnen verrigten. MADRID, 8 Maart. Manuel Silvela wordt gezant te Parijs in plaatse Molins. Ayala heeft om redenen van gezondheid de portefeuille van kolooi I geweigerd, en dientengevolge is Orobio met de waarneming van het dept tement van koloniën ad interim belast. De nieuwe ministers hebben gistet avond den eed afgelegd. HtdEZONDEI». Mijnheer de Redacteur. Wees zoo goed de volgende regelen in uw blad te plaatsen, om meert voel voor reinheid bij de bevoegde autoriteit op te wekken. Dat Leiden een vuile stad is, is een meer dan overbekende zaak Ir; wens de bewijzen liggen dagelijks voor handen maar dat de stad m hoopen op of bij openbare wegen toelaat en zoodoende op de steden r den achterhoek gaat gelijken, ziedaar iets dat niet tot de algemeene kendheid was gebracht. Immers steekt er in de Oude Rijn, vlak tegenc Middelweg aan, zulk een hoop van Leidens afval minstens een halve me boven de oppervlakte van liet water. Ziedaar nu, Leiden! uw policie uw stadswerkers. Ik twijfel niet of gij zult deze weinige woorden wel in uw blad plaats waarvoor ik u reeds dadelijk dank zeg. S. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6