MJITElN LA N DSC 11C BE 1» IGTEN. BELGIE. Het kasteel Tervueren, verblijfplaats van de cx-keizerin Charlotte, is ecn prooi der vlauimeu geworden. Maandag ochtend werd ten 6.25 u. per telegraaf aan den koning kennis gegeven van den brand, alsmede aan den burgemeester van Brussel, met verzoek om adsistentie. De burgemeester zond onmiddellijk aan de brand wacht order om zich naar Tervueren te begeven, en tegen 7 ure rukten de manschappen met de spuiten en overig personeel in draf op. Tegen 8 ure ontving het gemeentebestunr ecn telegram, waarin werd medegedeeld dat er geen mogelijkheid meer bestond otn den brand meester te worden. Daarop ontving de koning per telegram van 8 ure 50 min. het berigt: //Alles is door de vlammen vernield. De keizerin is in veiligheid; zij is thans ten huize vim dr. Hart. Naar men verneemt is van het kasteel niets anders overgebleven dan een smeulende puinhoop. Omtrent de oorzaak der lamp is nog niets bekend. Alleen weet men dat de brand niet was uilgebroken in dat gedeelte van liet kasteel, hetwelk door de ex-keizerin werd bewoond, maar geheel aan bet andere uiteinde van hel gebouw. 11. M de koningin is terstond naar Tervueren vertrokken en heelt de ongelukkige ex-keizerin naar liet kasteel te Laeken overgebragt. ËSIGËLAHD. LONDEN 3 Maart. Volgens bier ontvangen berigten uit de Kaap schijnt onder de boeren verschil van gevoelen te bestaan. De meerderheid houdt zich onzijdig. Een gedeelte wenscht van de tegenwoordige omstandigheden gebruik te maken, om zich te onttrekken aan hel Engelsche gezag. Een ander gedeelte staat de Eugelschen bij in den strijd tegen de Zoeloes. Door eên dertigtal bereden boeren en eeuige geregelde cavalerie is een der militaire dorpen der Zoeloes verineesterd en verbrand 270 stuks werden daarbij buit gemaakt. Het vaandel van het 24-,e regiment is teruggevonden bij de lijken van twee der gesneuvelde officieren. Berigten uit Calcutta spreken van teekenen eener verzoenende gezind heid bij Jakob Khan. Men vindt echter niets van dien aard in eene depê che van den correspondent van New-York Herald te Tashkend, van 28 February. Uit de vragen, door dien berigtgever tot den Afgaanscben vizier gerigt, zou volgen, dat Jakob Khan zijn kortelings gestorven vader Shere Ali zon opvolgen, en. uit eerbied voor diens nagedachtenis, zich strikt aan de politiek van den overledene houden zou. Een vijftigtal bankiers en directeurs van bankvereenigingen te Londen hebben aan de regering een adres ingediend, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd van eene herziening van het Engelsche faillietregt. De ge breken der bestaande wetgeving, tot wier wijziging reeds meermalen ver- geefsche pogingen zijn gedaanworden in dit adres opgesomd. Te Redhill, Catherham en andere plaatsen, die bediend worden door de Catherham-watermaalschappij, is een typhus-koorts van den ongunstig ste!» aard uitgebroken. Men schrijft haar toe aan de onmiddellijke veront reiniging van het water in een van de bronnen der water-maatschappij, met bet vergif der typhus-koorts. Van regeringswege wordt de zaak nader onderzocht. Men meldt uit Washington dat de president zijn veto heeft uitgebragt tegen het w ets-ontwerp tot het verbieden van de immigratie der Chinezen, omdat daardoor het met China gesloten verdrag van Burlingame vervallen zou en de onderdanen der beide staten over en weer onbeschermd zouden bljjven, en ook omdat het congres niet bevoegd is de bestaande verdragen te wyzigen en zoodoende storing te brengen in de bestaande, door het tractaat geregelde verhouding tot China. FRANKRIJK. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Clemenceau een hevi- gen aanval tegen den heer Marcère gerigt, met betrekking tot de prefectuur van policie, die hij meende dat eene reorganisatie moest ondergaan, door haar te zuiveren van verschillende leden van het personeel. De heer Mar cère, na vooraf te hebben gezegd dat hij alleen voor zich zelf en niet uit naam zijner collega's sprak, antwoordde in hoofdzaak, dat zulk eene zui vering eenigermate een vogelvrijverklaring is en dat de enquête ter zake der prefectuur is geslotenomdat zij had opgeleverd wat hij had willen weten. Naar aanleiding van dit antwoord stelde de heer Clemenceau eene motie voor, inhoudende: dat dc kamer //tot haar leedwezen de ontvangen inlichtingen onvoldoende achtende", enz. Daarop werd de zitting geschorst. Tijdens deze schorsing hebben de ministers eene vergadering gehouden. Naar men verzekert, heeft de heer Marcère in die bijeenkomst verklaard, zijn ontslag te zullen nemen, onver schillig of hij als overwinnaar dan wel overwonnen bet strijdperk zou verlaten. Bij de hervatting van dc werkzaamheden der kamer stelde de heer Rameau voor, eenvoudig te besluiten, over te gaan tot de orde van den dag; met welk voorstel de heer Clemenceau zich vereenigde, op grond dat ook dit eene natuurlijke conclusie op zijne interpellatie zou zijn. Daarop werd het voorstel van den heer Rameau met bijna algemeene stemmen aangenomen. De heer Marcère heeft bij den heer Waddington zijn aanvraag om ont slag ingediend. In de Maandag gehouden zitting der commissie van enquête ter zake van 16 Mei heeft de heer Waddington medegedeeld om welke redenen de regering zich verzette tegen bet denkbeeld om de daarbij betrokken minis ters in slaat van beschuldiging te stellen. Daarna heeft de commissie het nemen van een besluit tot Woensdag verdaagd. De heer Regnault, prefect van het depart. Charente-Inférieure, heeft de hem aangeboden betrekking van prefect van policie van de hand gewe zen. Hierna is de betrekking aangeboden aan den heer Paul Cambon, pre lect van het Noorder-departcmentmaar ook deze heeft haar geweigerd. liet transportschip la Loire wordt in de eerste dagen dezer maand te Brest verwacht met een aantal veroordeelden, die gratie bekomen heb ben en nu van de amnestie gebruik maken om naar hun vaderland terug te kecren. Zoodra mogelijk vertrekt het schip dan weder derwaarts, om een tweede bezending at te halen. Te Cahors is een meisje van elf jaren gevangen genomenals bescbnl- I digd van haar broertje van twee jaren levend verbrand te hebben. Zij heelt de misdaad bekend en als reden daarvoor opgegeven, dat het baai- verveelde langer op hem te passen. OOSTENRIJ H. Van de (lostenrijksche kustplaatsen ontvangt men mede treurige be rigten omtrent de verwoestingen door stormenonweders en lawines aan- gerigt. Bij Triest is dc zee dermate gewassen, dal een gedeelte der sij overstroomd is, hetwelk bij menschengeheugenis nooit onder watert gestaan. Langs de kust van Dalmatie is aan huizen en bosschen °r» nadeel toegebragt. Tc Bleiberg, bij Villach, heeft eene lawine 15 huij6 onder de sneeuw bedolven waaronder ook de school. Gelukkig »vas feestdag, anders waren bijna alle kinderen van die plaats om het leit gekomen. Nu zyn 60 personen onder de sueeuw geraakt, waarvan ui meer dan 13 gered zijn. In het Zwitsersche kanton Tessino had dezer dagen het volgende plaat- Een twaalftal clericalen waren in eene herberg bijeen, alwaar ook drie Ij. ralen aan een tafeltje zalen. Als gewoonlijk daar ter plaatse, wanne liberale en clericale gezelschappen elkander aantreffenkwam het welj- tot wederzijdsche beleedingen en raakte men handgemeen. De liberals niet tegen de overmagt bestandgingen heen en kwamen met een aam anderen terug. Daarop volgde een gevecht, waarbij, doordien het lij werd uitgedaan, iedereen in het blinde rondsloeg, lot eindelijk de me»/ werden getrokken. Een huisvader, die zijne beide zoons kwam hals werd doodelijk getroflènterwijl vijf andere personen gekwetst werden, [i eigenlijke belhamels hebben de vlugt genomen over de Italiaansche grenzei RUSLAND, Naar men uit St. Petersburg meldt ziet prof. Botkin zich verpfy tegenover de officieele niededeelingcu van geneeskundige autoriteiten,! verscheidene dagbladen openbaar gemaakt, te verklaren dat bij, trots at verzekeringen dat Prokofljefs aan syphilis lijdtbij zijne vroegere verkt ringen volhardt. Ruim vier jaren geleden werd op de Odessa-spoorbaan bij Telep een personentrein van de door den regen in weeken toestand gebraglen dt geworpen en goeddeels vernield, terwijl er na den val brand ontstond. Es en ander had den dood van 50 personen ten gevolge. Eerst nu heelt» regter uitspraak in deze zaak gedaan Als hoofdschuldige van het oé» wordt aangewezen de vice-admiraal Tschichatochew, die tijdens de rai directeur was van de Odessa-baan en tevens aan het hoofd stond van» vereenising tot bevordering van scheepvaart en handel. De regtbank heil hem schuldig verklaard aan nalatigheid en pligtverzuim, wijl hij, riieiteget staande hij met den slechten toestand van den dam bekend was, niet gedaan had om het ongeluk te voorkomen. Hij is tot zeven dagen arrs in zijn eigen woning te St. Petersburg veroordeeldIn het geheele la» heeft deze uitspraak groote sensatie verwekt. O S T-I NI» I E. BATAVIA. 25 January. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zyn de volgende beschil kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, au den controleur 2' kl. bij hel binnenl. bestuur builen Java en Madura W.l van Berckcl Bik; aan den controleur 2' kl. bij het binnenl. bestuur op Ju en Madura W. C. E. C. E. Baak; aan den hooldonderw. te Ambarawa Li Oltaan den opzigter le kl. bij den waterstaat I. E. Scheffer; aan den» zigter 2' kl. bij den waterstaat J. 11. Hemnes. Benoemd: bij het binne; bestuur op Java en Madura, tot controleur 2' kl., de ambtenaar op nt; activiteit G. Arntzenius; tot adspir.-controleur, de ambtenaar op non-actui teit H. R. Pereira; bij het hocggeregtshoftot 2'D subst.-griffier, mr. P,I van der Zweep; tot 3«0 subst.-griffier, de ambtenaar voor de regtel. mar mr. J. Dumon; bij het depart, van justitie, tot 2'0 commies, de 3' commit J. E. Leidelmeijer; tot 3'" commies, de klerk A. C. E. Berretty; tol troleur 2' kl. bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura, de amblmif op non-aetiviteit A. H. Moorrees; by de staatsspoorwegen op Java, bjj it. algemeen beheer, tot onder-commies 1« kl.Th. Piper en C. J. Vermejij bjj den aanleg van de lijn Madioen-Blitar-Soerabaya, tot onderopzigter l'kl F. de Vink, L. E. Jacob, H. Swarts en J. P. van Stenis. Departement van oorlog. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederlanl aan den kapt. der inf. L. H. Meijer; aan den lt0 luit. der inf. J. Th. J. Rijen; aan den 2'° luit. der inf. A. J. F. J. van den Bergh, aan den kapt kwartierm. bij de milit. administr. A. Veldhoedt. Ontslagen: op verzot! eervol, de onder-intendant le kl. bjj de mil. administr. H. VV. C. Brederoit Benoemd: tot milit. kommandant der Z. en 0. afd. van Borneo, de luit kolonel der inf. O. H. J. Muller, thans plaatsel. kommandant te Samaraut bij het wapen der inf., tot 2en luit., de adjud.-onderofficier dienstd. officie M. VV. Thijssen. 111 112 lit 123 12S 131 133 133 131 13C 141 14; 14; 141 154 AS hei I 1 DE PER TELEGRAAF. ROME, 3 Maart. De koning heeft een rouwtjjd van veertien dagen vo# geschreven wegens het ovcrljjden van prins Hendrik der Nederlanden. CALCUTTA, 3 Maart. De achterhoede van Biddulph is op den terugwe uit Girishk aangevallen door een vijandelijke troep van 1500 man. vijand is teruggeslagen met een verlies van 150 man aan dooden. De Et gelschen verloren 15 man. MADRID, 4 Maart. Gisteren heeft de heer Canovas del Castillo df koning het ontslag van al de ministers aangeboden, dat door den konin is aangenomen. PARIJS, 4 Maart Volgens het Journ. d. Déb. wint het denkbeeld veil om in eene der hoofdsteden eene bijeenkomst van ambassadeurs te houden, ter regelingder betwistbare punten van het Berlijnsche verdrag. ST.-PETERSBURG4 Maart. Officieel wordt uit Kiew gemeld: Den 23'" Februarij, des avonds, zijn hier in twee woningen huiszoekingen gedati naar eene geheime boekdrukkerij. De gendarmen en policie-beambten wa den met scholen ontvangen en gedwongen van de wapenen gebruik li rj maken. Een officier werd gedood, verscheidene personen werden gewon! Vjjf vrouwen en elf mannen, van welke vier zwaar gewond waren, werdei in hechtenis genomen. In de boekdrukkerjj zijn valsche zegels, vervalschlt documenten, revolutionaire brochures, revolvers, dolken, enz. gevonden. 2!ï9,lt Staats-LiOterlj. fier de A laste. Trekking van 4 Maart. Prjj» van 25000: N°. 18781. 7732. 450. 431. 14558 19542. 9142. 2083 15145 17069. 87 330 5819 6823 13522 14684 18583 Prijzen van f 65. 89Ó6 10377 12512 14174 15593 17178 19463 8964 10462 12535 14178 15616 17361 19473 9065 10490 12654 14196 15636 17378 19492 5000: 2000: en 1500: i nee 1000: - en 400I n e u 200: n 100: 27 1586 3823 5437 7336 47 1627 3853 5459 7394 120 1640 3893 5500 7451

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2