BIJVOEGSEL, bchoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3 Maart 3370, JV0. 5°l. PER TELEGRAAF. lit Cairo wordt gemeld, dat de Engelschc consul-generaal het vol gende heeft geantwoord op de toespraak van Hassan-pacha, die het leed wezen van den khedive kwam betuigen over de gebeurtenissen van 18 Febr. /,De voorvallen van dien dag hebben mij bijzonder onaangenaam getroffen. Vooral deed het mij leed, dat de wetten der gastvrijheid, welke overal ge ëerbiedigd worden, niet ziju in acht genomen, waar liet een uitstekend Engelscbman betreft, door zijne regering op het verzoek van den khedive gezonden om zijne hulp te verleencit in het beheer des lands, doch thans belecdigd wordende door officieren van het Egyptische leger, wier eerste pligt bet had bchooren te zijn hem te beschermen." De heer Rivers Wilson antwoordde op de verontschuldigingen van prins Hassan, dat hij volkomen instemde met den consul-generaal in het betreuren van het gebeurde, vooral daar hij met de beste en meest belanglooze bedoelingen in Egypte was ge- j komen. Hij verklaarde verder, niettegenstaande de voorvallen van 18Febr., j zijne pogingen voor de welvaart des lands te zullen voortzetten. Fit AMUR S Jf K. Het Journ. Off. berigt het herstel in zijnen rang van den majoor Labordèrc, die uit de dienst ontslagen was, omdat hij iu December 1877 zijn kolonel of generaal te Grenoble ophelderingen vroeg omtrent eenige aan de officieren gegeven bevelendie hem voorkwamen eene voorbereiding te zijn tot een staatsgreep. Dc prefect van policie Gigot wordt vervangen door den heer Regnault, prefect van Charente-Inférieurc, de heer Asnart, een der hoofdambtenaren bij dc prefectuur van policie, is ontslagen en de beambten, die in de enquête legen hunne chefs getuigd hadden en dientengevolge ontslagen warenzijn weder aangesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft op die wijze afleiding gegeven aan den storm, die hem bedreigde. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Anisson-Duperon den minister Say opheldering gevraagd omtrent de incidenten op de beurs en de daling der 5 pCt. rente, welke in de hand gewerkt werd door het stil zwijgen van den minister. De minister antwoordde, dat in deze zaak liet initiatief geheel aan de regering gelaten moest worden; dat zij over de zaak gezwegen had, omdat zij. gelijk bekend was, hel oogenblik voor de a conversie niet gekomen achtte, en te meer had hij er zich over ver- 1 wonderd, dat de quaestie in de budget-commissie was opgeworpen, waar- door aan bet initiatief der regering afbreuk werd gedaan. De heeren Targé I en Douville protesteerden. De minister vervolgde, dat indien men hem over deze zaak interpelleerde, de verantwoordelijkheid voor de agitatie, welke 3 daarvan het noodzakelijk gevolg moest zijn, uitsluitend zou neerkomen op l het hoofd der interpellanten. De heer Douville kwam hiertegen iu verzet in I naam van het regt van initiatief der afgevaardigden. De heer Janvier maakte er den minister een verwijt van, dat hij vijf dagen liet voorbijgaan, voordat hij zijne bekende verklaring deed. Imbert, die als ingenieur onder de commune door den krijgsraad bjj i verstek tot levenslange deportatie was veroordeeld en onlangs in de Rév. j jrang. een brief had geschreven, waarin hij verklaarde zich zelf amnestie i te verleenen en zijne woonplaats te Parijs tevens opgaf, heeft voor den I krijgsraad teregt gestaan. Hij ontkende dat hij in dienst der commune j tegen het wettige gouvernement was geweest; maar de bewijzen van het tegendeel waren te zeer voorhanden. Zijn brief in de Rév. frang. ging, zeide hjj, misschien wel wat te ver; maar men mogt niet vergeten, dal het hem eene behoefte was, lucht te geven aan zijn zeven jaren lang ge- prangd gemoed. De krijgsraad veroordeelde hem tot vijf jaren opsluiting, j L'OrdreBonapartistisch orgaan, zegt omtrent het besluit van den keiz. prins om aan den strijd tegen de Zoeloes deel te nemen, dat, nu de Fransche jongelingen in de regimenten en militaire scholen opgeleid worden tot goede soldaten, de prins ook van zijn kant zich militaire bekwaam- heden wil eigen maken, ten einde Frankrijk te kunnen dienen, zoodra het j hem noodig heelt. Gedurende de vier maanden van zijn afwezigheid zullen de republikeinen den tijd hebben aan hunne ambtenjagerij voldoening te J geven en hunnen val voor te bereiden. Wij hebben, zegt het blad, wel j andere beproevingen doorstaan, maar telkens zijn wij, met Gods hulp, daarna sterker, trouwer en zekerder van de toekomst geworden. De legitimistische bladen slaan een anderen toon aan. Gave God, zegt de Gaz. de France, dat de Bonapartes nooit andere militaire liefhebberijen hadden gehad dan die om tegen de Zoeloes te vechtenmet de Engelsche troepen! Dan zou Frankrijk nog in het bezit zijn van de provinciën, die de legitime monarchie voor het land veroverd had. De Gaulois meldt dat de zoon van Napoleon III zich een korten tijd op hel eiland St. Helena zal ophoudenom eene bedevaart te doen naar Longwood. Den 26en Februarij is de 77e verjaardag van Victor Hugo in het Café Riche te Parijs door zijne vrienden met een feestmaal gevierd, hetwelk de dichter met zijne familie en zijne kleinkinderen heeft bijgewoond. ITABIE. Men meldt uit Rome: Officiële uitnoodigingen zijn faan alle kardinalen gezonden tol bijwoning van het consistorie. De Paus zal geen redevoering uitsprekenmaar zich bepalen tot eenige woorden over den tegenwoordigen toestand der kerk. Behalve twee patriarchen, een van den Latijnschen en een van den Chaldeeuwschen rituszullen in dit consistorie 24 aartsbisschoppen on bisschoppen benoemd worden, die in de pauselijke breve niet vermeld ZP. In strijd met de geruchten, welke in omloop worden gebragt, wordt gemeld, dat de onderhandelingen tusschen het Vaticaan en Duitschland voortduren. Prins Bismarck zal binnen kort een tegenontwerp op het voor stel van den kardinaal Nina indienen. IIUBTSCHLAND. De rijksdag heeft bij derde lezing dc internationale poslovereenkomst aangenomen. Daarna is de beraadslaging geopend over de begrooling. De voorzitter van de rijkskanselarij Hoffman zette den financiëlen toestand uiteen. Het op 20 millioen geraamde tekort op het loopende dienstjaar is gebleken slechts 11 millioen te bedragen, die gedekt zijn door de contributiën. De uitgaven bedroegen 5 millioen minder dan de raming, waaronder 4 rnil- lioen voor het militaire bestuur. De ontvangsten bedroegen omstreeks 14 I millioen minder. Voor het aanstaande dienstjaar zou de omslag over de bondsstaten verhoogd moeten worden tot 101 millioen. De wets-onlwerpen, j welke ten doel hebben deze bijdrage der bondsstaten te verminderen of zoo I mogelijk geheel te doen wegvallenzijn nog niet zoover gevorderd dat zij j| thans reeds zouden kunnen worden ingediend. Ook achtte de minister het niet wenschelijkthans reeds over den inhoud daarvan in brcede beschou wingen te treden, doch hij hoopte dat er tusschen de regering en den rijks dag eenstemmigheid zou worden verkregen over de noodzakelijkheid van het invoeren van indirecte belastingen, opdat het rijk uit een financieel oogpunt zelfstandig werd en de bondsstaten van een deel hunner zware financiële lasten bevrijd zonden kunnen worden. Bij den rijksdag is een voorstel ingekomen van de vertegenwoordigers van Elzas-Lotharingenstrekkende om te verwerven, dat de rijkskanselier aan dat land een zelfstandige regering schenkt, waarvan de zetel in het geanexeerde gebied zelf gevestigd is. Dit voorstel wordt door een groot aantal leden der nationaal-liberale fractie ondersteund. De Ind. is van meening dat de thans in Zwitserland in het leven geroepen agitatie tot het wederinvoeren der doodstraf niet tot het gewenschte einde zal leiden. De quaestie zal volgens dit blad opgelost worden in den geest der beginselen van het moderne liberalismus. De bondsraad heeft een uitvoerig rapport er over gereed gemaakt voor de kamers, die 17 Maart bij eenkomen, en dit rapport, waarin de zaak grondig behandeld en met sta tistieke opgaven van allerlei aard en uit allerlei landen toegelicht wordt, concludeert tot handhaving van art. 65 der grondwet, waarbij dc doodstraf werd afgeschaft. KISL A XI». Generaal Melikoff zendt dagelijks geruststellende telegrammen aan het ministerie. Sedert geruimen tijd zijn geenc gevallen van pest meer voorge komen. Graaf Orlofl Demissofl, vleugel-adjudant, en de vertegenwoordiger van het Roode Kruis, d.e heer Pissarcfl, zijn te Wetljanka aangekomen. Het is nu reeds 31 dagen geleden, dat de laatste pestlijder daar gestorven is. Volgens de regels der quarantaine wordt het cordon behouden tot 42 dagen na het laatste ziektegeval. De bevolking ziet met verlangen de ophef fing daarvan tegemoet. Het Journ. de St. Pét. bevat een berigt van den geneeskundigen raad, waarin verklaard wordt, dat een ingesteld onderzoek heeft bewezen, dat dc bij Prokowicff ontdekte builen van syphilitischen aard zijn en zich bjj dien zieke geenerlei pestverschijnselen hebben voorgedaan. De 48 met hem geisoleerde personen zijn onmiddellijk vrijgelaten. Als een bewijs voor de vrees en ontzetting, die aller gemoederen in Rusland voor de pest vervult, kan het volgende dienen: Op 18 Februarij jl. kwam te Praga, de voorstad van Warschau, een spoortrein aan, enkel met goederen uit Astrakhanen wel vischbalsempelzen enz. Naauwelijks waren de bewoners van Praga onderrigt van het feit der aankomst van dien trein, of zij ijlden, van wapenen, stokken, bijlen enz. voorzien, naar het station en maakten daar zulk een geweld, dat de stationschef zich verpligt zag, den geladen trein weder terug te doen keeren. De me nigte was zoo opgewonden, dat de policie het niet waagde tusschenbeide te komen, De te Charkoff gepleegde moord op prins Krapothin heeft niet alleen daar, maar ook te St. Petersburg een pijnlijken indruk gemaakt. Ook deze moord wordt op rekening der nihilisten gesteld. Van den dader heeft men weêr niets kunnen ontdekken. Uit Taschkend wordt gemeld, dat generaal Rasgonoff met de Russische legatie van Afganistan op zijne terugreis daar aangekomen is. WEENEN, 28 Februari. De Pol. Corr. meldt uit Adrianopel van 27 dezer: Op nieuw zijn er pogingen gedaan door Bulgaren om onlusten teweeg te brengen en demonstratiën te doen tegen den terugkeer onder de Turksche heerschappij. Van Russische zijde is dit alles door krachtdadige maatregelen verijdeld. Ook is een complot tot het in brand steken van Adrianopel ontdekt. PARIJS, 28 Februarij. In den senaat had de discussie over het amnestie- ontwerp plaats. Victor Hugo sprak ten gunste van eene algemeene en ge- heele amnestie, en werd beantwoord door den heer Fresneau. De senaat nam ten slotte het ontwerp, zooals het door de kamer was goedgekeurd, aan met 163 legen 86 stemmen. LONDEN, 28 Februarij. Renters-office verneemt van 11 dezer uit Kaapstad dat de Engelschen in afwachting van de versterkingen zich tot verdediging blijven bepalen. Aan de grenzen heerschte volkomen rust. De boeren der Transvaal bleven weigerachtig om de Engelschen te helpen. ROME, 28 Februarij. De quarantaine voor goederenafkomstig uit de zuidelijke staten der Amerikaansche Unie, is opgeheven. LONDEN, 1 Maart. Kaapstad 11 Febr. Bij de Britsche troepen gaat alles goed. Kolonel Duller heeft een verkenning gedaan en een kraal in de asch gelegd. Zoeloes, die over de Tugela wilden trekken om een inval in Natal te doen, werden hierin belet door zware regens, die de rivier deden zwellen. LONDEN, 1 Maart. De Times meldt uit Parijs van gisteren, dat Frank rijk er in toestemt gemeenschappelijk met Engeland bij den khedive aanzoek te doen om het herstel van Nubar-pacha als minister-president. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5