's GR A VEN 11 AGE28 February. Door Z. M. is vergunning verleend aan den schout-bij-uaclit jhr. J. II. van Capellen, I1I)S. adjudant-generaal en tweede chef van het militair huis, lot hel diagen der versierselen van ridder 1' kl. van de orde van de Kroon van Palissen, van grootkruis van de orde van den Witten Valk en van het Militaire Kruis van Verdienste 1' kl., hem respectivelijk door den keizer van Duitschland, koning van I'ruissen. den groot-hertog van Saxen-YVeimar- Eisenach en den regcrenden vorst van Waldeck en Pyrniont geschonken. Tot commies bij de algemecne rekenkamer is benoemd de heer P. C. G. Engelbregt, thans adjunct-commies bij het dep. van waterstaat, enz. Tot notaris te Zwolle is benoemd de heer R. J. Westenberg, thans notaris te Birneveld. Tol apotheker 3'1* kl. hij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagl is benoemd de student (apotheker) K. Verlaan. lieden werd de 82sle verjaardag van Z. K. II. prins Frederik. door het uitsteken der vlagaen van de openbare en vele bijzondere gebouwen en het bespelen van liet klokkenspel, in de residentie gevierd. Te dier gelegenheid werd er op hel huis ler Horst familie-diner gehouden, waaraan 11II. MM. de koning en koningin deel namen. Z. D. H. hertog Adoll van Nassau, die zich tegenwoordig te Am-terdam bevindt, behoorde tot de genoodigden. Z K. H. prins Alexander bragt Z. K'. II. prins Frederik reeds heden ochtend zijne gelukwenschen. lieden middag was op het huis de Paauw receptie voor de leden der hofhouding. De parade werd wegens de bekende treurige omstandigheden niet gehouden. - In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de proctireiirswet voortgezet. De bh. van der Hoeven en hinting verklaarden zich voor het ontwerp. De heer van Eek was er tegen op grond van een constitutioneel bezwaar. De minister van justitie verde digde het ontwerp uitvoerig en bestreed vooral het constitutioneel bezwaar, daar de regering volkomen bevoegd was bij besluit nader te regelen wat in iioofdzaak in dit ontwerp werd voorgesteld. Het ontwerp strekte ter ver zekering van goedkooper regt. Het algemeen debat werd daarop gesloten. Woensdag voortzetting. Ter correctionele teregtzetting van het gereglshof alhier, heden gehou den. is bevestigd het vonnis der regtbank te Rotterdam, waarbjj A. T. en A. M.T.. uit Doesborgh. zijn veroordeeld ter zake van diefstal van appelen. De opgelegde straf is echter veranderd in eene geldboete van 6 voor iederen beklaagde. In de criminele teregtzitting werd vervolgens in de eerste plaats uitspraak gedaan in de zaak van T. N. uit Wieringen, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis. De beschuldigde werd vrijgesproken, daar de arglist niet was gebleken. Door het kantongeregl alhier is eene vrouw voor de 27'" maal ver oordeeld wegens openbare dronkenschap. DUIT ENLA N DSC 11EBEK IIGT1C X BELGIS. Men meldt uit AntwerpenMaandag en Dingsdag was er in onzen dierentuin een eigenaardig schouwspel gade te slaan; het prachtige gebouw voor de groote roofdieren ontving zijn eerste bewoners, namelijk een familie van vijf leeuwen, vader, moeder en drie jongen, allen frisch en gezond, alsof de lange reis van Marseille naar onze stad slechts een uitstapje was voor die kinderen der woestijn. Te Marseille heeft onze dierentuin dertien leeuwen en vijf tijgers aangekocht, die allen in liet nieuwe gebouw hun intrek zullen nemen, naast de talrijke wilde beesten, die zich thans in de hokken onder het museum bevinden. Dit schouwspel zal voorzeker indruk wekkend zijn. Onze stad bezit nu niet alleen de schoonste verzameling wilde dieren, maar het nieuwe paleis laat al de soortgelijke gebouwen in andere sleden verre achter zich. Zaturdag li. heeft men op den openbaren weg te Andenne een lijk gevondente midden van een plas bloed. De policie begaf zich onmiddellijk ler plaatse en stelde een onderzoek in, waaruil bleek dat er een misdaad gepleegd was. Het lijk is erkend als zijnde dat van zekeren J. Malherbe, oud 45 jaren, mijnwerker te Andenne. Het slagtoiler Iaat eene weduwe en acht minderjarige kinderen in de diepste ellende achter. E Al 44 K I. A Ai 2». LONDEN 27 Februarij. Te Leeds is Dingsdag morgen het doodvonnis voltrokken aan den be luchten inbreker en moordenaar Charles Peace. De posttrein, die Dingsdag-morgen ten 10 ure Inverness verliet, liep bij hel station Kingussie in het Grampian-gebergle van de rails. De voorste der beide machines stortte in een stroomend water. De wagons werden uit de rails geslingerd. Verscheiden passagiers bekwamen ernstige wonden. In den nacht van 13 Fcbr. is te New-York de aldaar gevestigde «Tat- lersalF'-inrigling voor het verkoopen van paarden afgebrand, waarhij 70 dezer dieren in de vlammen omkwamen en daaronder een paar Noorweegschc hitten, op 400 dollars geschat. Slechts 15 paarden werden gered. FRA1VKRIJK. De Figaro wil weten dat Mac Malton verklaard heeft, zijn lot niet te widen afscheiden van dat der ministers van 16 Mei. Indien deze in staat van beschuldiging worden gesteld, dan acht hij het voor hem een duren pligt. hen voor het opperste hof van justitie (den senaat) te volgen eu naast ben plaats te netmn op de bank der beschuldigden. Gen euid blad maakt een brief openbaar, door den keizerlijken prins aan den heer Rotihcr geschreven, en waarin hij hem meldt, dat hij Europa gaat verlatenom dienst te nemen als vrijwilliger in den oorlog der Engelschen tegen de Zoeloes. In Frankrijk, schrijft hij, waar, God lof, de partijgeest den militairen g-est niet gedood heeft, zal men begrijpen, dat ik niet ilri ie! gre stai ces: vreemd heb willen blijven aan de vermoeijenissen en de gevaren der W pen. onder welke ik zooveel kameraden lel. De tijd, dien ik doorbreng: dieti strijd der beschaving legen de barbaarschheid, zal voor mij niet veriee ren zijn. Ik reken er op, dat de aanhangers der keizerlijke zaak rende mijne afwezigheid eensgezind en vol vertrouwen zullen blijven en zij zullen voortgaan aan het land het schouwspel te geven van eene pan die, trouw aan hare staatkundige beginselen, altijd bezield blijft mei vurigste vaderlandsliefde. ITALIË. liet hof van appèl te Rome heelt bij breedvoerig arrest de eisclien gravin Lambertini afgewezendie, bewerende de dochter van wijlen ka naai Antonelli te zijn, tegenover de neven des kardinaals aanspraak op zijne nalatenschap. Onder de overwegingen van het arrest wordt o. gezegd, dat. wie hare moeder wezen moge, de gravin van heiligschennei geboorte zou zijn, dewijl kardinaal Antonelli zijne gelofte zou gesclioai hebben, en derhalve zijn kind op zijne nalatenschap geen regt zou hebbt De gravin heelt zich tegen het arrest in cassatie voorzien. I De acte van beschuldiging tegen Passanante, die den bekenden aansidte op den koning van Italië heeft gedaanis thans bekend geworden, DaarJIoe wordt het vermoeden uitgesprokendal de dader medepligtigen heeft. wc verwonding, den minister Caïroli toegebragt, wordt hem niet aangereke;,"1 aangezien deze daad met den aanslag op den koning in verband staalt1 alleen uit zelfverdediging gepleegd werd. De qualiRcatie luidt: "beschtili te hebben volvoerd een aanslag op den persoon des konings, op den 175^® 1878, met moorddadige bedoeling, die blijkt uit het begin van uitvoer^1 aan het plan gegeven." de Bcrigt uit Rome melden treurige bijzonderheden omtrent den stortte die Maandag avond en volgende dageu over geheel Italië heeft gewoed, k gcheele kust van Genua tot bezuiden Napels is bezaaid met de wraklj van kleine schepen en een groot aantal grootere heeft aanmerkelijke schil i5 Te Venetie drong het water binnen de stad en stond op de St. Mat» plaats drie palmen hoog. Te Napels vooral is het onheil groot. Alf8 kleine schepen op de rivier werden losgerukt en zeewaarts gedreis waar zij vergingen. De Vesuvius braakte een regen van asch uit, die, d» feilen wind voorlgezweeptlot in de straten kwam. Zoowel te Rome. 8' te Napels voelde men ligte schokken van aardbeving. Binnenslands was schade niet minder groot. Te Puagginolo kwam de torenspils naar bend d' tijdens de mis. Twee priesters en drie leeken werden gedood en 24 pen nen gewond. Te Aontauro stortte het gewelf van de kerk in en dooi een priester voor het altaar. UUITkCH LAND. Woensdag heeft de begrafenis van maarschalk graaf von Roon groote plegtigheid te Berlijn plaats gevonden. Rij de lijkdienst in de nizoenskerk waren de keizerin, de kroonprins, alle prinsen van het vots lijk huis en alle te Berlijn aanwezige officieren van leger en vloot tg woordig. De kosten beeft de keizer, die door eene ligte verkooik verhinderd was bij de plegtigheid tegenwoordig te zijn, op zich genoit als een bewijs, hoe hoog hij de diensten schat, door den overledene het land en z(jn huis bewezen. Het lijk is in het lamiliegraf bijgezet, et dat van van Roon's zoon, die in den Fransch-Duitschen oorloggesneuveli Te Gelsenkirchen, bij Arensberg, heeft de policie huiszoeking geit bij een groot aantal personen, die verdacht werden met de socialisten betrekking te staan, of die uit vroeger dagen als zoodanig algemeen bekt stonden. Bij die gelegenheid heeft de policie een massa papieren e» schriften in beslag genomen; o. a. behoorde daartoe een zeer goed aai exemplaren van een bekend socialistisch geschrift, getiteld: //DasLompltt Uit in beslag genomen papieren bleek, dat hel geldelijk bedrag dier est plaren kort Ie voren was toegezonden aan den heer Hasenclever. Betreffende den sneeuwstormdie in den nacht van 25 op 26 Ft woedde, verneemt men nog dat de nachttreinen op de lijnen van den Bert; Potsdam-Maagdenburger spoorweg, tusschen Werder en Kreutz en tussti Ochtmerslebcn en Dreileben, in de sneeuw zjjn blijven steken. Men slaat er in, nadat de treinen ongeveer 6 uren door de sneeuw geblokkeerd weest waren, den weg weder in zooverre vrij te maken, dat de treil hun loop konden voortzetten. Ook de nachttrein van Keulen via Elbert naar Berlijn heeft ten gevolge van eene ophooping der sneeuw op Brunswijkschen spoorweg gedurende eenige uren de reis moeten staken. RUSLAND. Een extra-nommer van het Russische officiële blad meldt het volge» Gisteren ochtend verscheen in de onder leiding van prof. Botkin sta» therapeutische afdeeling der Michaitowsche kliniek de landbouwer Pro! wiew, in ligten graad aangetast door de ziekte, die in het jaar 1811 Astrakhan door prof. Deppner waargenomen werd. Bij den patient hadi op zekeren dag een ziektetoestand geopenbaard. Den daarop volgenden vormde zich in den linker oksel een buildie den 22" openbrak. Den vormde zich ook in den regter oksel een buil. Den 25" openbaarde! bij den patient een hevige koorts met hooge temperatuur, terwijl deb met uitslag overdekt werd. Prof. Botkin hield dit voor een geval Astrakhansche ziekte. De therapeutische afdeeling, waarin de zieke op nomen werd, is streng geïsoleerd. Ter bewaking en behandeling van patient zijn aldaar een geneesheer, twee studenten en twee ziekenoppas gelaten. Alle kleeren en aan den zieke toebehoorende zaken zijn vei'bri De 43 personen, met wie Prokowiew zamengewoond heeft, zijn naarr observatie-lokaal, dat builen St. Petersburg gelegen is, overgebragt. even alle hun toebehoorende zaken, welke laatste aldaar gedesinfecteerd en noodtg verbrand zullen worden. Dit lokaal zal gedurende 42 dagen stn geïsoleerd blijven; het gedeelte van bel huis, waarin Prokowiew alsk knecht diende, zal gedesinfecteerd worden. Uit Charkow wordt gemeld dat de gouverneur, prins Krapolkin gevolge van de hem toegebragte verwonding, is overleden.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2