scbroefsloomschip Padang, onder bevel van den luit. ter zee le kl. dc Swart, den 25en dezer te Aden aangekomen. In de zitting van de tweede kamer van heden is, bij herstemming, het ontwerp tot wijziging der wet op de militaire pensioenen bij de zee- ma"! aangenomen met 34 tegen 33 stemmen. De discussie is aangevangen over het ontwerp de bevoegdheid gevende aan procureurs tot bepleiting van burgerlijke zaken. De hh. Dyckmeester, Winlgens en van der Linden be streden het op verschillende gronden. De hh. Gratama en Godefroi verde digden het. Morgen voortzetting. Het geregishof alhier heeft heden ochtend den ontslagen brievengaar der uit Hansweert, J. K., vrijgesproken van de hem ten laste gelegde ver duistering van geld, op grond dat er niet van kwade trouw is gebleken. Vervolgens heeft het hof C. 0., uit Rotterdam, beschuldigd van diefstal van een overjas, tot 10 maanden en tl. C. W.die zich te Leiden aan dief stal bij nacht in een bewoond huis heelt schuldig gemaakt, lol 2 jaren "evangenisstraf veroordeeld. Met leedwezen verneemt men dat de heeren ll.vanGogh, opper-brand- meester, en Schroot, adjunct-opperbrandmeester, die nog onlangs hunne sten| 40-jarige ambtsvervulling in gemeentedienst herdachten, eervol ontslag heb ben verzocht uit hunne betrekking bij het brandwezen dezer gemeente, tegen 1 April aanst. :rkla, van; id wi e vo( verd 8 bei) erberjj bi® naval ïd.(, n te eehl troffii ebojij ïn Stil)! op te ii tngei winp is. n ai allee. It a ig'uf iff. enbü! ut iii ordeij dei mei dei until zuiiJ alibi! ugevj looit: egitlj ïgvp r dei W.ll er ld, D. ocbii erl.l bené aas bei» tooi Ier I •oeb| srifj Zuil n l«| irlosf lant idai Ier, 1' •eg. •med eesll n-k lep, irkif 2<i( en ill dei DUIT E N LAN DSC lil-: DL K IG EN. EN«EIiAWD. LONDEN 26 Februarij. Op last van de koningin heelt de lord-opperkamerheer, markies van Hertford, aan een groot aantal hoog geplaatste personen uitnoodigingen ge zonden ter bijwoning van het den 13d'° Maart te sluiten huweljjk tusschen den hertog van Connaught en prinses Margaretha van Pruissen. Het huwelijk zal ten 1 ure des namiddags in de St. George-kapel van het kasteel van Wiödsor voltrokken worden. Door de burgerjj vau Windsor is een som van ƒ3000 ingeschreven voor een huwelijksgeschenk aan de prinses; de burgerij wenscht H. K. H. een prachtigen armband aan te bieden. Wederom zijn drie transportschepen met troepen naar de Kaap ver trokken. De stoomboot Manora verliet Zaturdag de dokken te Londen met een battery van de 5C artillerie-brigade en een treiu-afdeeling. De stoomboot nam ook een sleepboot mede, die voor de landing der troepen zal worden gebruikt. FUANKRIJ K. De Rappel deelt mede dat verscheidene leden van den senaat den voorzitter van den ministerraad hebben gevraagd hoe de houding der rege ring zal zijn, als de quaestie van het in staat van beschuldiging stellen der ministers van 16 Mei in de kamer aan de orde komt. Hierop nu had de heer Waddington geantwoord, dat de regering tegen het vervolgen der ministers is, dat zij dit van de tribune zal verklaren, en dat alle ministers om tonden aftreden, indien de kamer lot de vervolging mogt besluiten. De regering, voegde Waddington er bij, is vooral daarom tegen het proces der ministers, omdat hel eenc agitatie over het geheele land zou brengen, omdat de haat van den eenen burger tegen den anderen er door verlevendigd zou worden en handel en nijverheid bij terugslag er de noodlottige gevolgen van touden ondervinden. De kamer zou, om met het verledene af te rekenen, eene motie kunnen aannemen, waarbjj de handelingen der ministers van 16 Mei gebrandmerkt worden. Hiermede kan de regering zich vereenigen, maar verder gaat zjj niet. Overeenkomstig de verklaringen, door hem in de kamer afgelegd, beelt de minister van oorlog aan de corps-kommandanten eene circulaire doen toekomen, waarbij den militairen muziekcorpsen veroorloofd wordt de «Marseillaise" te spelen. L'Union meent te weten, dat de heer Héroldprefect der Seine, den kardinaal-aartsbisschop van Parijs kennis gegeven heelt van de maatregelen, die weldra genomen zullen worden tegen het cougreganistisch onderwijs iu de gemeentescholen. Men zegt zelfs, dal de vervanging van de onderwijzers en onderwijzeressen binnen een maand zou plaats hebben. Na.tr men uit Bordeaux meldt was in de wijk la Bastide het water meer dau een meter gezakt. De bodem was overdekt met de lijken van verdronken huisdieren. Te Toulouse kwam onlangs een zeer net gekleed heer, huurde er fraaije apartemenlen en stak eene roodgele vlag uit, waarop de woorden: «Vice-consulaat der republiek Guatemala". De vice-consul schafte zich prach tige meubels aan en kocht voor 25000 fr. juweelen ten behoeve van zijne echtgenoote, die hij, naar hij zeide, uit Bordeaux verwachtte. Middelerwijl vergastte hij zich aan de table d'hóte van het beste hotelbragt zijne be zoeken aan de autoriteiten enz. Alles eing twee maanden lang goed. Toen «chter dezer dagen de juwelier met zjjne rekening kwam. was het vice- consulaat gesloten en de vice consul verdwenen. Naar men uit Bern aan de Temps schrijft, hadden twee werklieden le Magenwyl dynamiet-patronen in een oven te droogen gelegd. Zij zijn ontploft, het huis stortte in en de twee onvoorzigtigen zijn met de huis vrouw en hare drie jongens van tien tot dertien jaar letterlijk vernietigd. 0p honderden schreden afstands vond men stukken vleesch. UIT SC II LA ND. Tusschen dc leden van de Duitsch-conservative fractie in den rjjksdag worden confcrenliën gehouden over het doen van voorstellenbetrekkelijk dc wijziging van het reglement van orde, in den geest van het wets-voorstel nopens de parlementaire tucht, bij den rijksdag ingediend. Het oogmerk I0« zijn het doel, door prins von Bismarck beoogd, te bereiken langs een w«°, niet kwetsend voor de gevoeligheid van de volksvertegenwoordiging. In de hofkringen wil men weten dat de keizer zeer ontstemd is over hel besluit van den rijksdag, in zake de niet-vervolging van de afgevaardig den Fritsche en Hasselmann genomen. Prinses Friedrich Carl zal zich Vrijdag avond met hare dochter, de bruid van den hertog van Counaugt, naar 'sGravenhage begeven en daar tot den ÏO11®0 Maart bij hare dochter, prinses Hendrik der Nederlanden, blijven. Prins Friedrich Carl is voornemens met zijnen zoon, prins Frie drich Leopold, den 8'" Maart uit Berlijn naar 'sGravenhage te vertrekken. 'Twee dagen later zullen de vorstelijke bezoekers dan de reis naar Engeland voortzetten, waarschijnlijk over Amsterdam. Te Berlijn was Maandag avond, ten gevolge van den sneeuwstorm, bjj het uitgaan der schouwburgen enz., alle verkeer per rijtuig eu tramweg onmogelijk, waarbij nog het ongeluk kwam, dat in een der drukst be zochte gedeelten der stad, te midden eener aanhoudende digte sneeuwbui, door een windstoot al de gaslantaarns werden uitgedoofd. De op het te Bremen gehouden petroleum-congres aangenomen resolution komen hoofdzakelijk op het volgende neiier: De vergadering erkent de regtmatighcid der klagten over de qualiteit der geleverde petroleum; zij verlangt van de Amerikaansche exporteurs en rafüuadeurs dat de raffinage met groote zorg plaats hebbe, zoodat een aan het vroeger product gelijk komende qualiteit geleverd worde: zij wenscht dat de inspecteurs met groote naauwkeurigheid hunne onderzoekingen doen en dat dan de Amerikaansche certificaten feitelijk de waarheid omtrent het ontbrandingspunt aangeven; zij verlangt dat de certificaten ook het spe cifiek gewigt, de kleur en ook den reuk zullen vermelden; zij meent dat alleen door officieel aongestelde personen certificaten moeten afgegeven worden en hoopt dat er overeenstemming kan worden verkregen ten opzigte van een voldoende zekerheid gevend apparaat voor het onderzoek van petroleum. Eene bljjvende commissie van 8 leden is benoemd, 2 uit Antwerpen, 1 uit Nederland, 1 uit Hamburg, 1 uit de Oostzee-provincie en 3 uit Bremen,om voor de belangen van den petroleum-handel te waken. OOiTENKIJ H. Een Hongaarsch blad maakt melding van een testament van een Hon gaar, Gregor Kovacs genaamd, die jaren lang te Moskou gewoond heeft en onlangs daar gestorven is. Hij heeft in dat testament de nakomelingen van twee Polen, Peter en Simon Podoczky, tot erfgenamen van zijn aanzienlijk vermogen gemaakt, volgens zijne opgave, om de volgende reden: In het be gin dezer eeuw (Kovacs had den leeftijd van 93 jaren bereikt) werd Zeven bergen door vele roovers onveilig gemaakt en onder de soldaten, die ter opsporing van de roovers waren uitgezonden, behoorde ook Kovacs. Met zeven andere soldaten patrouilleerde hy op zekeren aïond door een bosch, toen er plotseling uit een wagen op hen geschoten werd. Zjj snelden naar den wagen toe en sloegen de zes daarin gezeten personen, die zij voor roo vers hielden, dood. Bij het doorzoeken van den wagen vonden zij papieren, waaruit bleekdat twee der doodgeslagenen Peter en Simon Podoczky heetten en met vier knechts uit Polen gekomen waren om een landgoed in Zevenbergen te koopen. Het geld. ten bedrage van 687,000 0., bevond zich in den wagen. Blijkbaar hadden zij de soldaten in de schemering voor roovers gehouden en daarom op hen geschoten. Den soldaten was de ver leiding te groot en zy verdeelden het geld onder elkander. Kovacs was met het hem toegekende deel op reis gegaan, had onder een valschen naam o. a. Spanje en Amerika doorreisd en zich eindelijk te Moskou gevestigd. Hij had door zyn testament het meer dan eene halve eeuw geleden gebeurde zooveel mogelijk willen goedmaken. De overheid te Moskou heeft aan de Hongaar- sche regering het verzoek doen toekomen om naar de nakomelingen van de genoemde personen onderzoek te doen. Aan de Pol. Corr. wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de komst van lord Duflerin aldaar met groote belangstelling wordt te gemoet gezien. Men gelooft dat de komst van den nieuwen gezant aanleiding zal geven tot- het vaststellen eener nieuwe en verbeterde grensregeling tusschen beide taogendheden in Centraal-Azië. Men hoopt ookdal Engeland langzamer hand er toe zal gebragt worden om zich met lltisland's gevoelens ten opzigte van de vraagpunten in de zuidoostelijke declen van Europa te vereenigen. PER TELEGRAAF. WEENEN, 26 Februarij. De Pol. Corr. meldt uit Adrianopel: Sedert eergisteren bestaat alhier zulk eene opgewondenheid, dal de Russische mili taire overheid buitengewone voorzorgsmaatregelen heeft genomen. De opge wondenheid is een gevolg zoowel van hel legen de Bulgaren ingesteld onderzoek wegens een aanval op den Griekschen metropolitaan. als van den grooten stroom van Bulgaarsche vluglelingen wegens het ontruimen van" Rumelië. ST. PETERSBURG, 26 Februarij. De door de alhier verschijnende llerold verspreide beursgeruchten, volgens welke de minister van financiën zal aftre den en eenc Russische leening in bet buitenland mislukt is, zijn ongegrond. BERLIJN; 26 Februarij De commissie voor het tarief heeft heden een besluit genomen omtrent de regten op het yzeren wel eene heffing van 50 penningen per centenaar op ruw yzer, een ntark per centenaar op ijzer voor rails en 1% mark per centenaar op stafijzer. LONDEN, 27 Februarij. In het lagerhuis zal sir S. Northcote heden een crediet van 1,500,000 aanvragen voor den oorlog tegen de Zoeloes. De Standard gelooft, dat tegen het crediet geen bezwaar zal gemaakt worden en dat sir Ch Dilke zijne motie zal intrekken. NIEUW-YORK, 25 Februarij. De Herald bevat een telegram uit Tasch- kend van den 24sU°. De Afgaansche gezanten waren dien dag door generaal Kaufmann ontvansen. Van den Emir was geen nieuws. LONDEN, 26 February Prins Louis Napoleon vertrekt morgen naar Natal om als vrijwilliger aan den oorlog tegen de Zoeloes deel le nemen. Men zegt, dat hy aan den staf der artillerie zal worden toegevoegd.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3