PER TELEGRAAF. Als men de /'dossiers" van sommige veroordeelden nagaat, dan komt men tot de overtuiging, dat er nooit eene Fransche kamer gevonden zal worden die de volledige amnestie goedkeurt. En indien men thans de volledige amnestie aannam, zou men gevaar loopen eene noodlottige reactie in het leven te roepen, eene reactie, die voor de republiek de winst van acht jaren van wijs beleid kon doen verloren gaan. Als de regeringsvoordragt wordt aangenomen, zullen er niet meer dan 1200 a 1500 in Nieuw-Caledonië blijven. Zij zijn een gedeelte van het schuim der groote steden, dat altijd klaar staat tot plunderen en een gevaar is voor de eerlijke bevolking. Onder de 1200 a 1500, die de straf der deportatie zullen blijven dragen, zijn er die 24 maal veroordeeld waren wegens misdaden tegen het genleene regt. Zou men voor dezulken de goedertierenheid van de regering en de sympathie der bevolking willen inroepen? Neen, die lieden moeten blijven waar zij zijn, indien men niet in de noodzakelijkheid wil komen, hen andermaal naar Nieuw-Caledonië te zenden. Moet men, verder, moordenaars en brand stichters als staatkundige misdadigers beschouwenen wel omdat men aan hunne euveldaden politieke bedoelingen wil toeschrijven? Spreker had den kommandant Arnauld zien vermoorden, die al stervende geroepen heeft: leve de republiek! Zouden de moordenaars van Arnauld nu slechts eene staatkundige misdaad bedreven hebben En de moordenaars van de generaals Clément Thomas en Lecomte, en van de gijzelaars, zouden zij amnestie bekomen? Neen, geen amnestie voor misdaden, die als de afschuwelijkste geboekt zijn in 's lands historie! Het regeringsvoorstel nu zondert de lieden, die zich aan dergelijke misdaden schuldig gemaakt hebben, van de amnestie uit. De minister voor de posterijen en telegrafen heeft eene deputatie ont vangen van het syndicaat der departementale dagbladpers, welke kwam aandringen op eene verlaging van het telegrammentarief tot de helft, ten behoeve van de dagbladen. De abonnementen, door het afhuren van een telegraafdraad, waren eene weelde, zeide zij, welke slechts enkele zeer verbreide bladen zich konden veroorloven, en daarom verlangde zij een abonnement voor een maandelijksch minimum van woorden. De minister heeft beloofd de zaak in overweging te zullen nemen. Woensdag avond werd te Parijs aan het hotel van het Duitsclie gezantschap een feest gegeven, dat vooral daarom merkwaardig was, omdat voor het eerst sedert vele jaren alle partijen in Frankrijk door hare voor naamste hoofden er vertegenwoordigd waren. Onder de vreemde gezanten die er allen verschenen, merkte men mgr. Meglia en de overige leden van de pauselijke nunciatuur op. De president der republiek verscheen er een voudig in het zwart gekleed, zonder het grootkruis van het Legioen van Eer. Maandag nacht werden de bewoners van het pand n°. 4 op de Place de l'Opéra verontrust door een donderend geluid, dat veel op een kanon schot geleek, veroorzaakt door het breken van den ketting, waarmede de //ascenseur in deu Club Americain in beweging wordt gebragt. De reiziger, die er mede naar boven werd gevoerd, was er juist uitgestapt; er hebben dan ook geen persoonlijke ongelukken bij plaats gehad. Dit is binnen kort de tweede keer dat zoo iets voorvalt, gelijk men weet de vorige maal met doodelijken afloop. Op dit oogenblik is er in de Parijsche kringen van niets anders sprake, dan van verliezen, welke M. d. X. door het spel geleden heeft. De ongeluk kige speler heeft in een nacht 300,000 fr. verloren. Eenige jaren geleden verloor dezelfde persoon, gedurende een saizoen, 1,800,000 fr. Sedert dien tijd had hij niet meer gespeeld, doch hij heeft nu weer op nieuw aan dien liartstogt toegegeven. DViT@cui.Asrn. In de rede, waarmede de Pruissische landdag werd gesloten, werd een blik geslagen op hetgeen op wetgevend gebied is tot stand gebragt. Bij de beraadslaging over de begrootingen was men niet alleen omtrent het voor zien in de behoeften tot overeenstemming gekomen, maar, na kennis geno men te hebben van de leidende gedachten der financiële politiek in verband met dë rijks-flnanciënwas ook eene overeenstemming op het gebied der Tijks-politïek voorbereid. De staats-regering zag gunstige voorteekenen voor het vervullen harer taak ten opzigte der hervorming op industrieel gebied, welke als eene der voorwaarden voor de volkswelvaart te beschouwen was en waarvoor zij ook tegenover het rijk krachtig wenschte op te treden. Bij de waterramp in de mijnen te Bohemen is thans ook het vuur gekomen, om de verwoesting nog grooter te maken. In de mijn Saxonia woedt een verschrikkelijke brand. u De toekomst vanTeplitz loopt groot gevaar, omdat de warme bronnen aldaar nog voortdurend dalen en het water in een naburig dorp een nieu wen uitweg heeft gezocht. Er is namelijk een warme bron ontstaan in het dorp Komotau, waarvan het water al de eigenschappen heeft van de Teplitzer-bronnen. Er schijnt in de diepte een omwenteling te zijn losge barsten. IVBfilJK Op 22 Febr. zal de constituerende vergadering van het vorstendom Bulgarije voor de eerste maal bijeenkomen en geopend worden door den Russischen gouverneur, prins Dondoukofï-Korsakoff. De vergadering zal be staan uit 286 deels gekozen, deels door het voorloopige Russische bestuur benoemde leden. Bij de voorloopige gedachtenwisselingen der reeds aan wezige afgevaardigden ging het reeds warm toezoodat er volgens ge- ruchten een bataillon Russische troepen te Tirnova verwacht werd. Tot deze agitatie draagt niet weinig de aanwezigheid bij van een 20-tal afge vaardigden uit Oost-Rumelië en ongeveer 6 Bulgaren uit Macedonië, die ijverig in de weer zijn om de Bulgaarsche volksvertegenwoordigers voor de vereeniging van alle broeders van den Bnlgaarschen stam te winnen en als leden der constituante wenschen toegelaten te worden. Ten gevolge van de herziening van zijn proces, is Suleiman-pachj thans voor zes jaren naar Bagdad verbannen. Hij zal niet gedegradeerd worden. bisschop verwelkomd. De ontvangst, ook in de stad, getuigde van groote hartelijkheid. Vele vlaggen en banieren waren uitgestoken; een daarvan droeg tot opschrift: "Vereeniging van Bulgarije, Thracië en Macedonië". PARIJS, 21 Februarij. Ten gevolge van overstrooming is het spoorweg verkeer tusschen Bayonne en Bordeaux gestremd. De Garonne is evenzeer buiten hare oevers getreden. Toulouse wordt bedreigd. Ook uit het depar tement der Arriège zijn berigten van overstroomingen ontvangen. LONDEN, 21 Februarij. De berigten uit Mandalay van gisteren wordei bevestigd. De koning van Birmah heeft al de bloedverwanten van prins Thouse Mekera om hals laten brengen, naar men zegt op aanraden zijner nieuwe ministers. De bijzonderheden, welke dienaangaande worden mede gedeeld, zijn afgrijselijk. Men hoopt en verwacht de spoedige tusschenkomst der Engelschen. AK ADEMIE-NTDEIJ W 9. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE UNIVERSITEIT. Den22sten Februarij de heer W. C. N. Bollaan, geb. te Utrecht, in de lette ren, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Animadversion» criticae in Plutarchi Moralia. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRaBBE. BERLIJN, 21 Februarij. In den Reichs-Anz. worden de maatregelen afgekondigd tegen het binnendringen der pest langs den zeeweg. In den rijksdag nam Bismarck bij de voortzetting der beraadslagingen over het handelstractaat met Oostenrijk-Hongarije het woord, om tegen het verwijt te protesteren, dat de regering in hare handelspolitiek van den hak op den tak springt. Zij wenscht niets dan den terugkeer tot de handels politiek van 1825 tot 1865. ROME21 Februarij. De conservative partij heeft den Paus een programma aangeboden, hetwelk de katholieken de gelegenheid zou verschaffen aan de politieke verkiezingen deel te nemen. Men gelooft dat de H. Stoel zich daarmede vereenigen zal. De onderhandelingen tusschen Rusland en het Vaticaan worden op vriend schappelijke wijze voortgezet. Kardinaal Manning tracht niet de diplomatieke betrekkingen tusschen het Vaticaan en Engelaud te herstellen, daar voor het oogenblik nog bezwaren daartegen bestaan, welke moeijclijk opgelost zouden kunnen worden. Tusschen het Vaticaan en België is, naar men verzekert, overeenstemming verkregen omtrent het behoud der Belgische legatie, tot tevredenheid van beide partijen. VERSAILLES, 21 Februarij. De kamer beraadslaagde over de artikelen der amnestiewet. Het tegen-ontwerp van Louis Blanc, volgens hetwelk de amnestie eene algemeene zou zijn, werd verworpen met 363 tegen 105 stemmen. Twee legilimistische afgevaardigden werden lot de orde geroepen. VERSAILLES, 21 Februarij. De kamer heeft met 340 tegen 99 stemmen het amnestie-ontwerp volgens de door de commissie voorgestelde redactie aangenomen, nadat de regering zich daarmede vereenigd had. ROME, 21 Februarij. De openbare behandeling der zaak tegen den koning moordenaar Passanante zal 27 dezer aanvangen. KONSTANTINOPEL20 Februarij. Uit Tirnova wordt gemeld, dat prins Dondoukofï-Korsakoff op 20 dezer daar was aangekomen. De bevolking was hem in massa tegemoet gegaan om hem te verwelkomen; de bisschop en de corporatiën der stad bevonden zich aan haar hoofd. Nadat den prins, naar het aloud gebruik, brood en zout aangeboden waren, werd hij door d«

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6