BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag °14 Februarij d879, Jf°. 46. STADS-BERICHT EN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n». 134); Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 5 personen, en aan die ziekte overleden 1. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 22 Februari 1879. V. d. BRANDELER. te treden en te handelen, waarhij dan bepaald worde dat de strijdende partijen, op straffe van uitsluiting uit de eenheid en de daaraan verbonden gevolgen, verpligt zijn aan de beslissende uitspraak van het scheidsgeregt zich onvoorwaardelijk te onderwerpen; 2°. tot grondvesting van eene natio nale studenten-eenheidten doel hebbende de algemeene studenten-belangen krachier te vertegenwoordigen en beter te bevorderen dan tot nu toe het geval is3». tot zamenstelling en uitgifte van een Nederlandschen studenten almanak 4°. tot vertegenwoordiging der Nederlandsche studentenmaatschappij bij nationale gelegenheden. De Tijd meldt dat op den eersten gedenkdag der troonsbestijging van Paus Leo XIII een talrijke deputatie uit de katholieke pers in Neder land door den heer Capriapostolisch internuntiusin zijn hotel te 's Gra- venhage, in audiëntie werd ontvangen. Aan den gezant werd een door de redactiën van drie-en-dertig organen of hunne gemagtigden onderteekend adres aangeboden, benevens eene som van 50,000 lires als aanvankelijke stortiug. Na afloop der audiëntie had eene vriendschappelijke bijeenkomst plaats, waarin de eerste stap werd gedaan tot oprigting van een bond der katho lieke pers in Nederland, en door eenparige stemmen de volgende resolutie in beginsel werd aangenomen: "De katholieke pers der Nederlanden vereenigt zich tot een bond, dat, de periodieke organen omvattend, het streven naar het gemeenschappelijk doel verzekert en Versterkt." De vergadering liet het bij deze verklaring niet, maar hield zich ook onledig met de zamen stelling eener commissie van voorbereiding. Haar mandaat bepaalt zich hoofdzakelijk lot het ontwerpen van voorstellen, welke op een latere ver gadering in behandeling genomen zullen worden. In de zaak van de aanvaring der Voorwaarts en de Khedive zal de beslissing van het Engelsche admiraliteitshof "both to blame" (aan beide zijden schuld), naar het schijnt, ten gevolge hebben dat de schade voor beide schepen wordt omgeslagen. Intusschen bepaalt de Engelsche wet, naar wij meenendat geen schip meer dan 8 per ton aan schade heeft te vergoeden. De schade van de Voorwaarts is ongeveer 1% millioen, der Medive 180,000, zoodat de laatste ongeveer 3 ton zal hebben bij te passen, en niet ruim het dubbel, zooals volgens het regt van andere landen het geval ware geweest. De bijzonderheden moeten nog blijken uit de openbaarmaking van de uitspraak. (Ubl.) Men schrijft ons uit StolwijkDe handel in Stolksche kaas gaat nog niet zeer vlug. De opkoopers alhier kunnen niet meer besteden dan ƒ23 tot ƒ26 per 50 kilogr. De meeste boeren willen hunne kaas voor dien prijs nog niet afstaan en wachten op stijging der prijzen. In de vergadering der vereeniging "Door inspanning uitspanning", alhier gehouden, trad voor een talrijk publiek op de heer Kruyt, van Reeuwijk, eere-lid der vereeniging. Zijn onderwerp: "Een ledig uurtje" werd met aan dacht aangehoord, alsmede de vele bijdragen in ernst en luini, door ver schillende leden na de pauze geleverd. De dames-directrices der vereeniging tot verbetering der kleinc-kinderen- bewaarplaatsen te Amsterdam werden dezer dagen verblijd met de aanzien lijke gift van duizend gulden. Het C. D. meldt dat de milicien v. C., der Ie afd. vesting-artillerie, in gar nizoen te Utrecht, bij vonnis van den krijgsraad te Arnhem, is veroordeeld tot vervallenverklaring van den militairen stand en een jaar kruiwagenstraf, omdat hij van een zijner kameraden een ration brood had ontvreemd en verkocht. Uit het Bildt, in Friesland, meldt men aan de N. R. C.: Maandag II. is iemand het slagtoffer geworden van den drank. Het was bij de jaarlijk- sche loting voor de nationale militie. Iemand van 25 jaar liet zich zóó trakterendat hij 2 flesschen jenever binnen korten tijd opdronk. Hij moest zijn onmatigheid met den dood bekoopen. Vreeselijk was zijn sterven, bijgewoond door eenige half en heel dronken getuigen. Maandag 11. is eene nieuwe trekschuitdienst geopend tusschcn Nieuwc- Schans en Winschoten, in verband met de dienst op Groningen. De duurte van het spoorvervoer schijnt de naaste aanleiding te zijn tot de herleving van dit in 1868 uit de vaart gebragte vervoermiddel. Te Feerwerdin Groningen, stond men op het punt een vergelijkend examen af te nemen aan 16 sollicitanten voor de betrekking van hoofd onderwijzer, aan welke, met inbegrip van vrije woning, 600 salaris is verbonden. Na de mededeeling, dat de te benoemen onderwijzer geen koster zou wordenvertrokken al de sollicitanten zonder examen te hebben gedaan: Onder Wijchen in de Maas is het ligchaam gevonden van den milicien plaatsvervangerdie in den aacht van 28 November jl. van zijn post is verdwenen. Wegens den verregaanden staat van ontbinding moest het lijk dadelijk ter aarde worden besteld} Uit Zuid-Afrika zjjn regtstreeksche berigten tot 27 Januarij ontvangen. Dc ontsteltenisvooral op de grenzenwas groot geweest na de tijding van I1 de nederlaag der Engelschen; doch de uitslag der latere gevechten en de hoop op spoedige versterkingen hebben de gemoederen opgebeurd. Generaal Chelmsford maakt eene zamentrekkende beweging en zal zich met den gouverneur persoonlijk verstaan. Eene inschrijving is geopend voor de vrouwen en kinderen der gevallen soldaten. Uit de Transvaal wordt berigt, dat de meeste boeren lijdelijk bij den Zoeloe-krijg willen blijven. Zelfs zeer Engelschgezinde bladen van de Kaap schrijven dit toe aan Shepstone's wan bestuur en verbreking van beloften. 's GRAVENHAGE22 Februarij. Door Z. M. is aan de hh. jhr. G. J. G. Klerck en dr. W. J. A. Jonck- bloet vergunning verleend tot het dragen der versierselen van "Officier der l'lnstruction publique", waartoe zij door den minister van onderwijs en schoone kunsten in Frankrijk zijn benoemd. Het stoffelijk overschot van den minister van staat en van koloniën, de heer mr. P. P. van Bosse, zal aanstaanden Maandag, 'sochtends 10% uur, op Eik en Duinen worden ter aarde besteld. ENCtELAir». LONDEN 21 Februarij. Twee regimenten, aan boord van de Dublin Castle en de Pretoria, zijn thans reeds naar de Kaap op weg. De dagbladen deelen eenige telegrammen mede, behelzende bijzonder heden omtrent de heldhaftige verdediging van den post bij Rorke's Drift. Tegen het vallen van den avond zagen de tachtig aldaar geposteerde solda ten eene groote overmagt van Zoeloe's naderen, die zjj op drieduizend schatten. Spoedig na het invallen der duisternis begon de aanval; het ge vecht duurde een groot deel van den nacht. De Zoeloe's drongen zesmaal de verschansing binnen en werden er telkens met de bajonet uitgejaagd. Zij staken het militaire ambulancegebouw in brand en doodden vijf zieken. Zij vochten met groote woede en trachtten zelfs in de schietgaten de ge weren der verdedigers te grijpen. Bij het aanbreken van den dag trokken zij eerst terug, Deze heldhaftige verdediging zal aan hen, die er het leven niet bij verloren hebben, wel het Victoriakruis bezorgen. Zjj heeft Grey- lown en Helpmekaar voor een aanval der Zoeloe's bewaard; 350 lijken van Zoeloe's werden rondom de verschansing gevonden. Van het stoomschip Zanzibar, den llden Januarij van New-York naar Engeland vertrokkenis sedert niets meer vernomenzoodat dit schip waar schijnlijk met man en muis is vergaan. Schip en lading worden op 100.000 geschat. In Engclsch-Indie heerseht, volgens de Times, op vele plaatsen groote droogte. Als er in de eerstvolgende dagen niet veel regen valt, bestaat er groote reden om op nieuw voor een hongersnood aldaar te vreezen. Bij den ongunstigen fmanciëlen toestand van Indië, die door den oorlog met Afganistan nog verergerd wordt, zou zulks werkelijk een groote nationale ramp zijn. De beruchte dief Peace, die zijne vermaardheid niet weinig vermeer derde door den stouten sprong door het venster van een spoorweg-coupé, terwijl de trein in volle vaart was, waarbij zijn geleider, die hem nog bij het been vasthield, met zijn laars ln de hand achteroverviel, terwijl Peace ten gevolge van eene zware hoofdwond bewusteloos op den spoorwegdam bleef liggen, zal wegens den moord met onbedachten rade, op zekeren Dyson gepleegd, ter dood gebragt worden. Vóór zijn dood wil hij echter nog van zich doen spreken. Hij heeft namelijk in de gevangenis bekend de moordenaar te zijn van den //constable" Nicholas Cock, wiens lijk den jsien Augustus 1876, door een revolver-kogel doorboordin een der voorste den van Manchester gevonden werd. Voor dezen moord stonden eertijds drie broeders Habron teregt, en een hunner William, wiens schoenen juist in de bij bet lijk gevonden voetstappen pasten, werd door de jury schuldig verklaard en ter dood veroordeeld, hoewel hij zijne onschuld vol heid. Wegens zijn jeugdigen leeftijd werd deze straf echter gewijzigd in levenslangen dwangarbeid. Van zijne verklaringen werd proces-verbaal op gemaakt. dat naar het ministerie van binnenlandsche zaken te Londen opgezonden is. FRANKRIJK. De heer Louis Blanc heeft in de kamér het voorstel tot volledige amnestie met talent verdedigd. De politiek van vergetelheid, zeide hij o. a., kan krachtige bestrijding vinden 's daags na het gevecht; maar is eenmaal de tijd heengegaan over zulke smartelijke gebeurtenissen, hoe kan er dan nog plaats overblijven voor onverbiddelijkheid Het stelsel der regering laat de deur open voor willekeur in het schenken van vergiffenis; het stelt voor de amnestie de gratie in de plaats. Gratie is de goedertierenheid der konin gen, maar de goedertierenheid derrepubliek is de amnestie. Dertien- a veertienhonderd veroordeelden wil de regeringsvoordragt van de gratie uit sluiten. Men vreest den terugkeer van die lieden. Dat nu is eene beleediging voor de republiek en het algemeen stemregt. Neen, de republiek wordt niet meer bedreigd. De natie heeft thans de zekerheid, dat zij haren wil langs vreedzamen weg kan doen zegevieren. De terugkeerenden zullen de republiek op deugdelijke grondslagen gevestigd vinden. Hij wees verder op de republiek der Vercenigde Staten, die na den burgeroorlog het karakter der amnestie goed had begrepen. Zij vaardigde de amnestie zonder eenige beperking uit. Bij haar was het besef doorgedrongen, dat er eerst dan vrede in het land zou zijn, als er vrede kwam in de gemoederen. Op die wijs versterkte zij het gouvernementmeer dan zij door overwinningen had kunnen doen. De heer Andrieux, rapporteur, antwoordde den spreker. De volledige amnestie, zeide hij, is eene theorie van het orthodoxe staatkundig geloof

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5