LE1DSCHE COURANT. L 187». 1°. tf. 3 lis I te, ike •ersi tSel I '31 nan fKJ. ZATURDAG 2?. FERRUARIJ. l)e (nurant verschijnt dadelijks, Zn n- en keestdage t. uitgezonderd, be prijs der Luura.nl is per vierendeel ja-irs jo.franco p.p. f 3.50, mei hei Verslag der Handelingen van der (■emeeuteraud f 3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.30 s jaarsbuilen de expedihekuslen. Afzonderlijke nomtuers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlcnlicii is van 1-4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 710 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslng BINNEN L A MSC 11 K BERIGTEN. 1 bg vadi i bi '«St ïven trei tin, lesii naci al: ledj rder geef: en zoo l ne igbf mee TOJI »ene stel S4S 13 111 :31 12 13 1* t 8» Ui LEIOEN, 21 Febrnarij. Door den commissaris des konings in deze provincie zijn tot secreta rissen van de militieraden voor de ligting van dit jaar benoemd de vol gende heeren: bij dien in het le district, J. J. Witmer, te 's Gravenhage b|j dien in het 2e district. J. J. Frauqois, le Rotterdam; bij dien in hel 3' district, P. de Haas, te Leiden, cn bij dien in bet 4' district, mr. 11 J. M. Tijssens, te Dordrecht. In de gisteren avond gehouden vergadering met dames van het depar tement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad de heer P. M. Keller van Hoorn, van Dordrecht, als spreker op. Hij leidde zijne hoorders naar kardiapolis. eene merkwaardige stad, waar men de menschen van binnen kan zien en hunne neigingen en hartstogten, dus beter dan in de gewone wereld, bestuderen kan. Twee aldaar gevestigde inrigtingen werden door hem bezocht, eene fabriek van overtuigingen en eene hartenfabriek. Met onverdeelde belangstelliug werd de spreker aange hoord, waar hy de grooie maatschappelijke kwalen van onzen lijd aanwees en de hand legde op menige wonde van het menschelijk hart. Met eene opwekking, om by de opvoeding der jeugd vooral de vorming van het hart niet le vergelen, besloot hy zijne rede. Na de pauze droeg hy een schetsje voor van een zoogenaamd (ooneelstuk, waarboven wy als titel zouden kunnen schryven: liet loon der domheid, en waarin ons de groote waarheid wordt geleerd, dat in hel oog der zelf zuchtige wereld niet zelden hij voor den domste wordt gehoudendie het waagt eerlijk voor zijne meening uit te komen, zonder daarbij aliijd op eigen voordeel bedacht te zijn. Wel voldaan over hel gehoorde verliet het vry talrrjk publiek de vergadering. Heden morgen is uit de Singelsloot tusschen de Koe- en Hoogewoerds- poorten het lijk opgehaald van zekeren D. Z., die sedert jl. Maandag werd vermist; het lijk is onder toezigt der policie naar de loods voor drenkelingen alhier overgebragt. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen le Amsterdam zal Zaturdag aausl. aldaar eene gewone vergade ring houden. -- Volgens den Stand, worden op de landswerf te Amsterdam met den meesten spoed een viertal 6toomkanonneerboolen gereed gemaakt, die bin nen kort in dienst zullen worden gesteld. Deze zullen op de kusten de quarantaine maatregelen voor binnenkomende schepen helpen toepassen. Te Bleskensgraaf is Maandag avond een 18-jarig meisje uit Streefkerk dal voor haar genoegen eenige dagen aldaar doorbragt, door de duisternis misleid in het water geloopen en verdronken. Voor het geregtshof te Amsterdam stond gisteren teregt P. II. Erbé, oud 23 jaren, opperman, beschuldigd van moedwillige brandstichting, mei gevaar voor menschenlevens. Hij had namelijk in den avond van 1 Novem ber II. in de cellulaire gevangenis, waar hij gedetineerd was, een hoop afdraaisel van het hout, liggende onder een in zijn cel staande draaibank, in brand gestoken, na alvorens daarover te hebben gegoten olie, voor zijne machine bestemd. De hierdoor ontstane brand is door een bewaarder ter stond gebluscht. De directeur en twee bewaarders werden gehoord. Eerst- gemelde legde omtrent des beschuldigden gedrag in de gevangenis een gunstig getuigenis af. üc advocaat-generaal mr. W. R. Op ten Noort achtte, ook door zijn bekentenis, het bewijs van zijn seiaild volkomen geleverd en eischte zyn veroordeeling tot een correctionele gevangenisstraf van vijf jaren. Mr. Visser wees op eenige verschoonende omstandigheden. De be schuldigde, die opgaf den brand te hebben geslicht, omdat hij gewone ge vangenisstraf begeerde, daar de cellulaire hem te weiuig verzet opleverde eu omdat hij geen zin in het draaiwerk had. vroeg, op het vernemen van het requisitoir, den regtcr hem weder cellulaire gevangenisstraf op te •eggen. Door den heer W. B. Barends en echtgenoote is aan de Hervormde gemeente te Kuilenburg 1000 geschonken tot verbetering van het orgel in de kerk. De heer Barends was vroeger predikant bij die gemeente. Aan booid van de ter roede van Vlissingen liggende Engelsche bark Antagonist heeft zich een geval van muiterij der equipage voorgedaan. De tweede stuurman is met ernstige verwonding aan het hoold en in het aan- gezigt in het gasthuis opgenomen; de voornaamste aanstokers zijn door be middeling van den Engelschen vice-consul in verzekerde bewaring genomen. Blijkens de memorie van antwoord der regering nopens het ontwerp lot aanvulling der wet op het middelbaar onderwijs, handhaaft de minister dat ontwerp met geringe wijziging. Zoo is nu bepaald, dat acte B voor het onderwijs in vreemde talen (taal- en letterkunde) alleen verkregen kan worden door bezitters van acte A (taal). Dit ontwerp dient alleen om by invoering van de wet op het lager onderwijs eene regelmatige werking van deze en van de wet op het middelbaar onderwijs le verzekeren in die pun ten waarin zij elkander aanraken. De regering heeft het vaste voornemen met de herziening der wel op het middelbaar onderwijs le wachien, totdat de reorganisatie der gymnasia en progymnasia afgeloopen is en maatregelen van algemeen bestuur voor de invoering der wet op het lager onderwijs tot stand gebragt zullen zijn. De regering blijft hopen, die maatregelen mei July in het Staatsblad opgenomen te zien. 'sGRAVENHAGE, 21 February. Door Z. M. zijn bij het wapen der infanterie benoemd: tot l»"» luit., de 2,le luitt: van het wapen F. T. Potter, op non-activiteit, F. W. G. Nieuw- land, gedetacheerd bij de landmagt in West-Indië, benevens F. J. Engelen burg en A. R. B. Opstellen, beiden gedetacheerd bij het leger in Nederl.- Indië; hij het 1»«* reg., tot 1"«» luit., de 2Je luit. R. W. Roelants, van het corps; tij het 2'1' reg., tot l««<n luit., de 2de Inilt. M. C. 1). van Voorcu en C. E. Nystvan hel corps; by het 6de reg., lol kapitein 2"' kl de 1"« luit.-adjudanl G. van Essen, van het corps; tot l'«luit., de 2dr luitt. L. C. Grotendorst, van het 5ie, en J. C. 11. Ehrenburg, van hel 4'" reg.; bij het 7ie reg., lot ls,t0 luit., de 2de Inilt. J. C. Alberti, thans op non-activiteit, en C. F. van den Hoflf, van liet 5ic reg.; bij het 8st,! reg., tot kapitein 2de kl.de r,e luit.-adjudant M. Jorissen, van het corps; hij het instructie- bataillon, tot lsl'« luit.de 2'« Inilt. F. E. H. Liebert en D. M. van Leeu wen van hel corps. In de zitting van den hoogen raad van heden is de heer mr. A. Nu- hout van der Veen, te Leiden, als advocaat beëedigd. Met leedwezen verneemt men dat wederom een onzer staatslieden is overleden De heer mr. Pieter Philip van Bosse, minister van koloniën, die nog voor weinige dagen de teraardebestelling van baron van Iloëvel! bij woonde. is heden morgen vroegtijdig, aan de ziekte, die hem sedert een paar dagen had aangetast, bezweken. De heer van Bosse was 16 Decem ber 1809 te Amsterdam geboren en had alzoo den ouderdom van ruim 69 jaren bereikt. In 1830 werden zijne studiën afgebroken, daar hij als vrij williger in dienst trad tot verdediging van den vaderlandschen grond. Later volbragt hij zijne studiën in de regtsgeleerdheid en vestigde zich als advo caat te Amsterdam. Spoedig deed hij zich kennen als iemand, die geheel op de hoogte was van den handel, de tarieven, de tractaten enz., en onder scheidde hij zich in de verdediging van Nederlands belangen in dè veelbe sproken handelsquacstiëii van dien ijjd. Dit gaf aanleiding dat hij aange zocht werd de Optrekking van referendaris bij het departement van finan ciën op zich te nemen. Aan dit aanzoek voldeed hy en van dat oogenblik dagieekent zijne loopbaan in het staatsbestuur. In een uioeijelijk tijdsgewricht, den 3d'" Jtilij 1848, werd hem eerst tijde lijk de betrekking van minister van financiën opgedragen. Den Ist"" Novem ber van dat jaar werd hij als zoodanig definitief benoemd cn trad hij.in het eerste ministerie Thorbecke op, waarin hy tot 19 April 1853 bleef. In het begin van 1858 zag hij zich wederom met dezelfde ministeriële portefeuille belast ook in 1866, olschoon toen voor korten lyd; van 4 Jtniij 1868 tot 3 Januatij 1871 trad hij andejmaal als minister van financiën op; terwijl hij zoowel in 1871/72 als na 3 November 1877 tol heden, met de portefeuille van het departement van koloniën belast werd. In 1872 werd hij benoemd tot minister van staat Wanneer hij geen minister was, werd hij meeren- deels als lid der tweede kamer afgevaardigd, hetzij nil Amsterdam, Rotter dam of van elders Iltj was begiftigd met de grootkruisen of ridderorden van den Ncderland- schen Leeuw en van de Eikenkroon en van vele vreemde mogendheden, die ten bewijze kunnen strekken dat zijne bekwaamheden binnen cn buiten 's lands hoog werden gewaardeerd Dit kan ook daaruit bljjken, dat door de Onstenrijkschc regering, in moeijelijkc financiële omstandigheden, zijn raad werd ingewonnen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1