Deventer; als blijk van 's koi.inss waardering van en te.vredeuhfid over hunne belangstelling in 's rijks verzamelingen van wetenschap en kunst, uil door ken gedane schenkingen gehlcken. De 62' verjaardag van Z. M. den koning is heden herdacht door hel uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen zoomede uit vele bijzon dere wonineen. IJit hoofde van hel overlijden van 's kunings broeder zijn de gebruikelijke feestelijkheden in de residentie niet gehouden. In de ge stichten van liefdadigheid werden de verpleegden, als steeds, ter viering van 'skonings geboortedag, onthaald. -- Z. M. de koning heeft Ier gelegenheid van zijnen verjaardag heden middag ten 12 ure receptie verleend aan dc hofdames, de grootoflicieren de leden van Hd. civiel en militair huis, mitsgaders van de leden der hof houding van IIII. KR. MI. de prinsen. De ministers, hoofden der depar tementen van algemeen bestuur, de leden van het corps diplomatique en de burgerlijke en militaire autoriteiten stelden hunne namen in hel ten paleize gereedliggende inschrijvingsboek. Na afloop van de receptie ten hove was er heden familie-dejeuner. Z. D. H. de hertog van Nassau hond Z. M. den koning heden persoonlijk zijne geluk- wciischeu aan en was aan den discli der vorstelijke familie genoodigd. De minister van koloniën is sedert cenige dagen ernstig ongesteld. De afgeloopcn nacht was onrustig en kenmerkte zich door koortsverheffing. Oe gemeenteraads-vergadering van gisteren werd geruimen tijd afge broken door eene zitting met gesloten deuren. Bij de heropening bleek, dat de raad in dat comité-generaal beraadslaagd had over de vraag of de burgemeester qq. in hooger beroep zou komen tegen het vonnis der regtbank, waarbij de vordering van den lieer van der llaagen lot schadevergoeding wegens tijdens dc verbouwing van dc Loosduinsche brug aan zijne pan den locgebragt nadeel, is toegewezen. Met 18 tegen 13 stemmen heeft de raad bestoten hij het geregstshof in appel te komen. Omtrent het voorstel tol regeling der belooniug van den directeur der ge- meeniegasfabrickendat, vroeger aan de orde gesteld, telkenmale verdaagd werd, is wederom geen beslissing genomen. Men trad in beschouwingen omtrent de oorzaken waarom het gas hier zooveel duurder is dan te Leiden, opgehelderd door een chaos van cijiers, welke berekeningen de heer Rose in handen wenschte gesteld te zien van den directeur, ten einde omtrent den hoogeren gasprijs hier ter slede meer licht te ontvangen cu den blaam, die (niet op het beheer of de administratie van maar) op de gasfabriek rustte, uit te wisschen. De concessie-aanvrage van den heer Couwenberg om een gedeelte van de stad met een derde tram way net te mogen overdekken met gebruikmaking van stoom en waardoor ook Leidenzoomede de tusscheiiliggende gemeen- len Wassenaar en Voorschoten door een stoomtramwaylijn met de residentie zouden worden verbonden, is afgewezen; 1" op grond van de ongeschikt heid der aangevraagde lijnen voor dc exploitatie: 2" omdat door de twee ondernemingen voor den aanleg en de exploitatie van tramwaylijnen in de gcuiceuie iceds voldoende in de behoefte daaraan voorzien wordt. KUITENLAMPSCIIK UKItir.TKN. EKGELAND, LONDEN 18 February. De Daily News heeft van haar correspondent te Kaapstad het volgend nader berigt ontvangen, dd. 24 Januarij: Lord Chelmsford verliet zijn kamp. 10 mijlen buiten het fort te Borke's Drift, op Dingsdag den 21e», het achterlatende onder bevel van kolonel Pulleinc, tot wiens luilp kolonel Durnford, met zijn inlandsch contingent, moest aansnellen. Op Woensdag ochtend werd liet kamp aangevallen door 15000 Zoeloe's, die onmiddellijk met de onzen handgemeen werden, waa;bij er ruim 2000 vielen. De Bril- sche troepen werden bijna tot den laatsten man gedood. Toen de generaal hiervan lijding ontving, haastte hij zich terug met zjjne kleine magt; doch daar hij den vijand in het bezit van het kamp vond, moest hy op versier king wachten. Toen die aankwam waren de Zoeloe's echter verdwenen. De generaal bivouakkeerde te midden van de dooden in hel kamp. Gisteren keerde hij terug naar Borko's Drilt, waar de vijand Woensdag afgeslagen was. Er is nog niets gedaan tot het uitwisschen van deze geweldige neder laag, zonder voorbeeld in de geschiedenis van Zuid-Alrika, en die, naar men algemeen zegt, te wijten is aan het medesleepen van een zoo verbazend langen bagage-trein. De angst en vernedering hier zijn onbechrijielyk. De buil der Zoeloe's was nog grooter dan aanvankelijk opgegeven werd. Zij bemagtigden o. a. leeftogt voor eene waarde van 60000 Fit Afganis!an wordt niets van eenig belang vermeld. De Engelsche troepen versterken en verbeteren hunne posiliën. De verwarde toestand te Kabul en dc oneenighcitl tusschen Jacob-Khan en zijne sirdars schijnen voort te duren. Dc sneltrein tusschen Londen en Edinburgh, bekend onder den naam «Flying Scotchman", is verleden w eek in voile vaart gederailleerd. Er kwam uiemaud daatbij om; eene dame brak echter hare heide beeneu en eeuigc i reizigers weden zwaar gewond. Volgens de Times heeft Paus Leo XIII dr. Newman lot de waardig, heid van kardinaal willen verheffen, doch heeft d'. Newman, met belui- gingen van diepen eerbied voor den II. Stoei, liet purper van de hand ge wezen. om dezelfde redenen, die hem indertijd den door Pius IX hcui aan geboden bisschops-mijter deden weigeren. FRAXHRIJK, De verklaring van den minister van binnenlandschc zaken in de kamer van afgevaardigden, omtrent het besluit van den Parijschcn gemeenteraad, van 100.000 Ir. te bestemmen voor de teruggekeerde veroordeelden der commune, is onvolledig medegedeeld. De minister verklaarde, dat de ge meenteraad een goed werk heeft willen verrigtcn, want dc terugkeerenden zullen in de eerste dagen meestal hulpbehoevend zijn. Door het besluit heelt de raad stellig niet wiüen uitwisschen de barbaarsche handelingen, waarmede de opstand van 1871 vergezeld is gegaan. Een gemeenteraad heelt ongetwijfeld ook hel regt behoelligen te ondersteunen. Maar dc raad is in ecit ander opzist buiten zijne bevoegdheid gegaan, llij heeft de 100.000 fr. ter beschikking gesteld van een comiié. en dit mag niet. De wet heeft ter niideeiing van onderstand uit de publieke kas bepaalde be sturen aangewezen liet zijn de besturen van openbare weldadigheid. Deze hebben eene verantwoordelijkheid, waarin dc hclasiingpligiigen de geweiisehte waarborgen vinden. De minister heeft dientengevolge aan den prefect der Seine e. ii h iel geschreven, waarin herinnerd wordt aan dc wet en tevens te kennen gegeven, dat liet bestuit, zooais het daar ligt. niet goedgekeurd kan worden. Voor het overige heeft de regering zelve het lot der terug- kcereiule veroordeelden ter harte genomen. Zij zal weldra een crcdirt aan vragen om in limine eerste beboetten te voorzien. De kamers zullen zeker bereid worden bevonden tot medewerking. Eene wezenlijke oorzaak van ongerustheid is er niet maar er bestaat toch eeltige bezorgdheid, en daar. I aan is door eene ondersteuning van staatswege ligt een einde te maken. Frankrijk zal op die wijze het nieuwe tydperk van de voor goed verworven republiek intreden met een volledig vertrouwen in de toekomst. Verscheidene leden der commissie, belast met de enquête naar de mis-1 hruiken by de policie, behoorende lot het parlement en den Parijschen ge- i meenteraad, hebben een brief openbaar gemaakt, waarin zij verklaren lum' ontslag te nemenomdat het onderzoek belemmerd wordt door het vuor- behoud van verscheidene getuigen die meenden op sommige vragen niet tt mogen antwoorden. Zondag II. is in het dep Charente een senator gekozenin plaats van den heer André, Bonapartist, die overleden is. Generaal de Bremont d'Ars, een legitimist, is gekozen mei 308 stemmen tegen den heer Bellamy, een republikein, die 151 stemmen bekwam. Bij de begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer de Sacy hebben bijna al dc in Parys aanwezige leden van de vijf academiën, die het instituut vormen, zich naar het sterfhuis hegeven om het lijk te volgen. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door de hh. Misnet, Jean- Baptisle Dumas, Baudry, conservator van de bibliotheek Mazarin. Bapst, directeur van het Journ. des Dêb waaraan de Sacy een reeks van jaren verbonden was, en de superior-director van de congregatie van St. Nicolaas, waarvan dc Sacy een der administrateuren is geweest. Overeenkomstig het verlangen van den overledene is er by het graf geen rede gehouden. DlIITnCII LAND. Bij den rijksdag is door den heer Stolberg, plaatsvervanger van den rijkskanselier, een verzoek overgebragt van den minister van |ustilie, om vergunning tol het gevangennemen van den sociaal-democraiischen afge vaardigde Friische, wegens overtreding van 28 der socialistenwet De regering meent dat de terugkeer van dezen afgevaardigde naar Berlijn, waaruit hy krachtens bedoelde parasraaf verwijderd was, reeds voldoende zou geweest zijn om hem in hechtenis te nemen. Men wilde ecliter dit niet doen zonder den rijksdag te raadplegen. Deze mededeeling verwekte ver bazing daar Fritsche reeds sedert de opening van den rijksdag te Berljjn vertoefde, terw ijl Hasselmanook krachtens de socialistenwet uit Berlijn verwijderd, de zittingen van den rijksdag bijwoont, zonder dat iemand hem nog lastig is gevallen. Beide afgevaardigden rekenen op hun onschendbaar heid als leden van den rijksdagzoolang dit ligchaam zitting houdt. Ka het voorgevallene heeft Fritsche het echter voorzigtig geoordeeld zich spoe dig te verwijderen. Volgens dc Tribune echter is hy reeds in hechtenis genomen. Men meldt uit Rome: Het berigt van Duitsche dagbladen, dat reeds een schikking tusschen het Vatikaau en Duitschiand is tot stand gekomen, is voorbarig. De stand der onderhandelingen is als volgt: De regering te Berlijn heeft cenige voorstelten van het Vutikaan als billijk erkend; men tracht nu concessiën van het Vatikaan op ecnigc punten te verkrijgen en naar men verzekert is de Paus niet ongeneigd daaraan toe te geven. Iu- i dien zich geene nieuwe moeijelijklieid opdoet, zou de schikking tusschen I het Vatikaan en Duitschiand tegen het midden van Maart geteckend kunnen worden. Volgens bijzondere berigten, afkomstig van de leden der wetenschap pelijke commissie tot onderzoek van de pest in Ruslandwas de commissie reeds van Moskou naar Astrakhan vertrokken. Zoowel te Moskou als te Warschau waren de leden der commissie zeer voorkomend ontvangen en ook van overheidswege werd hun veel welwillendheid betoond. PEK TKLKGKAAF. BERLIJN, 18 February. De rijksdag koos heden prins Hohenlohe lot tweeden vice-president. Naar aanleiding van de gevraagde toestemming tot geregtelijke vervolging en aanhouding van den socialistLc'ieu afgevaardigde Frilzsche. stelde de heer Lasker voor: ten eerste, <lie toestemming te weigeren, en ten tweede, te verklaren dat de rijksdag paragraaf 28 der socialisten-wel niet in dien zin opvat, dat ecu lid krachtens bevel der policie verhinderd zou mogen worden zyne verpligting tot deelnemen aan de handelingen van den rijks dag te vervullen. Ook kwam in de vergadering ter tale! een tweede schrij ven van graaf Stolberg, strekkende om ook tot vervolging en aanhouding van den socialist Hasselman toestemming te verkrijgen. Het huis verdaagde tot morgen de beraadslaging over dc stukken betreffende Fritzsche en Hasselman. LONDEN, 18 February. In het hoogerhuis deelde lord Cranbrook, in antwoord op eene vraag van lord Ripon. mede, dat er nog geen antwoord ontvangen was op dc naar Indie gezonden navrage belt ellende dc annexatie van liet Khurum-dal door generaal Roberts. PARIJS, 18 Febroarij. Het Journdes Déb. maakt melding van een ge rucht. dat de Parysche gemeenteraad zijn ontslag heeft ingediend naar aan leiding der vernietiging van zijn votum van 100,000 fr. ten behoeve van de geamncsliecrde communisten. 0e gemeenteraden van drie ol vier andere groote sleden zouden dit voorbeeld volgen. PARIJS, 13 February. Men verzekert dat de ministerraad besloten heelt de redactie van de commissie voor het amnestie-ontwerp aan te nemen. Dc senaat heeft zijne bureaux zamcngesleldacht uit de linker en ren uit de reglcrzijdc CAIRO, 18 February. Ten gevolge van de besnoeijtngen op het budget, omringde heden een aantal officieren de woning van den minister van financiën, eischende betaling van hunne achterstallige soldij, en proteste rende tegen de inkorting van het effectief des legers. Men drong de woning binnen. Wilson en Nubar-pacha werden beieedigd Bij liet aanrukken van troepen verstrooiden zich de rustverstoorders. Verscheidene werden er ge arresteerd. De Khedive en de vreemde consuls bevonden zich aan hel minis terie van financiën. Ook het hotel van Nubar-pacha moest door de troepen ontzei worden. LONDEN', 18 February. Lagerhuis. De heer Dikke kondigt een resolutie aan, houdende verklaring dat het huis bereid is de regering te ondersteunen om de in Zuid-Afrika geleden nederlagen uit te wisschen. maar de beweeg redenen, die haar lot den inval op lut gebied der Zoeloes geleid hebben, als niet voldoende aanmerkt. CAIRO, 18 February. Nadere bijzonderheden betreffende dc muiterij der officieren. De khedive heef! de menigte toegesproken en eeuige malen haar aangemaand het hotel >an den minister te verlaten. Hij werd heleeriigd. Niihar-paclia kreeg eene verwonding. I'c khedive heelt zich zeer moedig gedragen. De consuls waren tegenwoordig. Twee of drie Tccrkapsiiies, genomen bij het eten. brengen spoedig ver lichting ie weeg en zyu meestal voldoende om de haidmkkigstc verkoudheid en bronchitis te genezen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2