BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ó7 Februarij 4879, 40. Door de lioofd-commissie en plaatselijke commissiën tot viering van de Unie van Utrecht zal op Zaturdag 22 Februarij e. k., te Utrecht, cene ver gadering worden gehouden, waarin o. a. zal worden behandeld een advies yaII commissie van uitvoering, om het plan tot feestelijke herdenking en monumentale vereeuwiging dezer gewigtige gebeurtenis, bij gemis aan ge noegzame belangstelling en ondersteuning, op te geven. Het stoomschip Madura is op 13 Februarij te Batavia aangekomen. Door het breken der lagedruk-zuigerop 120 mijl afstand van Batavia, was de reis eenige dagen vertraagd. Op 6 Febr. jl. is door den heer II. te Wageningen in de brievenbus gestoken een in enveloppe gesloten brief, geadresseerd aan schipper B. liggende met zijn schip te Oudewater, inhoudende een bankbillet van ƒ40 van 1 Oct. 1869 N N 2298, welke brief niet aan het adres is bezorgd. Te Vlaardingen is het berigt ontvangen dat bij Ameland is gestrand de visscherssloep Lucior et Emergo, stuurman Noordzij, en dat te Ter schelling is gestrand de visscherssloep Elisabeth, stuurman N. Noordzij. De equipages zijn gered, doch de schepen zullen verloren zijn. Door wijlen mej. A. Goudsmit, echtgenoote van den heer M. J. Weyl, te Eindhoven, is aan het Nederl. Israël, oude-mannen- en vrouwenhuis en aan het Nederl. Israël, ziekenhuis te Amsterdam, elk voor de helft, een legaat vermaakt van ƒ2000 voor inschrijving op het Grootboek der 4 pCt. Hat. Schuld. Het prot. weduwen- en weezenfonds aldaar ontving dezer dagen, inge volge testamentaire beschikking van wijlen den heer H. C. van der Wilt, de som van ƒ4000 en bovendien voor het stichten van woningen ƒ1000. Een van de ijsbeeren in de tuinen van Artis te Amsterdam is gestor ven ten gevolge van verkoudheid. De ervaring heeft geleerd, dat dit ge dierte voor verkoudheid vatbaarder is dan menige viervoeter uit de tropen. Het gewone geneesmiddel, boterhammen met honig, faalde ditmaal, en de ijsbeer stierf. Intusschen zal het verlies worden hersteld. Het genootschap kocht in Keulen een bijzonder schoon exemplaar van deze beerensoort aan. Te Zuilen doet zich dit jaar het zeldzame geval voordat die gemeente niet één loteling in het haar toegewezen contingent zal kunnen leveren; alle lotelingenop één nahebben eene vaste vrijstelling (broederdienst), en die een heeft een gebrekdat hem voor de dienst ongeschikt maakt. Te Sneek heeft het volgende ongeluk plaats gehad. In eene zilver- smidswerkplaals was Bengaalsch vuur gereed gemaakt om dal te gebruiken voor eene feestelijke gelegenheid. Een 14-jarige knaap, in die werkplaats alleen gelaten, schijnt, ofschoon door zijn meester gewaarschuwd er niet aan te komenmet een der potjes naar de kagchel te zijn gegaanmis schien wel een deel van den inhoud daarin geworpen te hebben. Althans er heeft een geweldige ontploffing plaats gehad. Eene hand werd den knaap afgeslagen en ook in het aangezigt werd hij zwaar gewond, zoodat hij kort daarop overleed. De ontploffing was zóó hevig, dat de meeste vensterruiten in het vertrek werden verbrijzeld. Het geregtshof te 's Hertogenbosch heeft den machinist-leerling J. v. d. H. schuldig verklaard: 1°. aan diefstal met behulp van binnenbraak en val- sche sleutels (raadhuis te Vuglit); 2°. aan eenvoudigen diefstal (cathedraal van St. Jan), en 3°. valschheid in twee onderhandscbe geschriften door het namaken van handteekeningen veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren en 2 geldboeten elk van 50. 's GRAVENI1AGE', 15 Februarij. Door Z. M. is aan den heer H. B. Kip, gouverneur der kolonie Curasao, vergunning verleend tot het aannemen der medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der vereenigde staten van Venezuela geschonken. Aan den heer II. de Klerk Jczn. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der dir. belastingen voor het vijfde kantoor te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de trouwe diensten gedurende vijftig jaren den lande bewezen. Aan A. W. II. M. Keiler, geb. te Dusseldorf (Pruissen)is vergunning verleend tot het geven van bijzonder hooger onderwijs aan het collegie van St. Albertus te Huisscn. De heer dr. P. H. Lammers, arts, te Lage (Vorstendom Lippe), is voor den tijd van vijf jaren benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. hij het leger in Nedcrl.-Indië. 1111. MM. de koning en de koningin hebben gisteren een bezoek gc- bragt aan den Kon. Ned. fabriek van zilveren werken van de bh. van Kem pen en Zonen te Voorschoten. Voor de scholen der Ned. Ilerv. gemeente alhier is van Z. M. den koning en H. M. de koningin een gift van f 200 ontvangen. BUITENLAMDSCHE BERÏGTEN. EWd.EIiAW». LONDEN 14 Februarij. 15 groote stoomschepen zijn door de regering gehuurd tot het over brengen van troepen naar de Kaap. Minstens eene week moet echter nog verloopen, vóór de eerste divisie, en nóg eene week, vóór de rest onder zeil kan gaan. De reis van Londen naar Kaapstad duurt met de mailbooten van 20 tot 26 dagen. De afstand van Kaapstad tot Natal kan in 3 of 4 dagen worden afgelegd. Met het oog op de schaarschte van paarden aan de Kaap, moeten al de bereden manschappen, cavalerie en artillerie, hunne paarden meenemen. Groote hoeveelheden ammunitie en andere benoodigd- heden worden in de arsenalen ter inscheping verpakt. De regering heeft laten onderzoeken hoeveel mijlen telegraafkabel er op het oogenblik beschikbaar zijn in Engeland, ten einde onmiddellijk aan het werk te kunnen gaan om Engeland in telegraphische gemeenschap met Zuid-Afrika te brengen. Zij heeft vernomen, dat de //Telegraphconstruction company" een grooten voorraad kabel heeft, welken zij bestemd had voor een tweeden kabel naar Australië. Met het oog op het ernstige gevaar, waarin Natal verkeert, zou de regering van plan zijn dien kabel tekoopen, ten einde van St. Vincent naar de Kaap een telegraaflijn over te brengen. De compagnie heeft last gegevendat 20 Februarij haar stoomschip Kangaroo gereed moet zijn voor zee, met een volle lading kabel aan boord. De kabel zou 12,000.000 kosten. Uit Calcutta wordt als officieel het volgende gemeld: Generaal Roberts bevond zich te Peiwar Kotal. Hoewel er sneeuw viel, was de Shutter- gardan nog begaanbaar. De troepen waren gezond en goed gehuisvest. Generaal Stewart had eene brigade van Kelat-i-Ghilzai afgezonden naar Candahar, om de aangrenzende valleijen te onderzoeken. Te Candahar viel regen en de uitzigt op den oogst was verbeterd. Op den 6de hadden eenige Pathans in het kamp van het 69ste regiment amok gemaakt en verscheidene Europeanen en inlanders gewond. Men geloofde dat al de amokmakers waren gedood. In de verwarring waren, bij het schieten op de Pathans, een der eigen soldaten gedood en drie gewond. Generaal Biddulph lag te Girishk met de helft zijner divisie, de rest te Alia Karer, halverwege Can dahar. De bevolking was vriendschappelijk gezind en nergens werd tegen stand ontmoet. De aanvoeren geschiedden gemakkelijker. FRAKKRIJK. De president Grévy heeft eene deputatie der vereeniging van Fransche industriëlen ontvangen, vragende om de invoering van regten ter bescher ming tegen buitenlandsche concurrentie. De president heeft geantwoord, dat de commissiën der kamers deze aangelegenheden bestuderen en dat de regering met de behoeften des lands zal te rade gaande belangen der nijverheid zouden niet worden opgeofferd. De heer Bert heeft bij de kamer van afgevaardigden een wets-ontwerp ingediend betreffende het bijzonder hooger onderwijs. Het bepaaltdat ieder Franschman, die in het genot zijner burger- en burgerschapsregten is en geen vonnis wegens een vergrijp tegen de goede zeden te zijnen laste heeft, een cursus over een of meer vakken van hooger onderwijs mag ope nen. De instellingen van bijzonder hooger onderwijs mogen echter niet den naam van faculteiten of universiteit dragen, en de instellingen mogen ook geen akademischen graad, onverschillig welken, uitreiken. Naar men zegt zou de hertog van Aumale weigeren de hem opgedra gen betrekking van inspecteur-generaal aan te nemen. De door de regering voorgestelde amnestie is natuurlijk weinig naar den zin van de ultra's der linkerzijde. De Rév. frang. zegt: Naar de amnestie verzuchtte het land; zijne lasthebbers bieden er slechts een huichel achtig vertoon van aan. Deze karige amnestie bedeelt enkel de wegens den opstand van 1871 veroordeelden; van andere politieke veroordeelden is in het minst geene spraak. Te Clairvaux zal hij blijven, die Blanqui, die wegens den 31eB October 1870 onder eene opeenstapeling van wetsverkrach tingen gebukt gaat. In de gevangenis zullen zij blijven, die wegens de wetten op de internationale en op de ongeoorloofde bijeenkomsten, zij, die krachtens dc voor de vrijheid van schrijven verwoestende wetten veroordeeld zijn. Aan deze burgers verwaardigt men zich niet te denken; ondanks de stem der pers te hunnen behoeve, gaat men hen met stilzwijgen voorbij. De Marseillaise protesteert tegen dezen ongeregten, onvoldoenden, voor de waardigheid der burgers krenkenden maatregelwien men voorgeeft amnestie te verleenen en wien men eene minachtende begenadiging naar het hoojd werpt in plaats van hun de poorten des vaderlands wijd open te zetten. In de memorie van toelichting, bij het ontwerp gevoegd, komen verschil lende uitdrukkingendie in de oogen der ultras's stuitend zijn. Zoo wordt er gesproken van een opstand, waaraan de geschiedenis nimmer amnestie verleenen zalen van verdooldendie gezwicht hebben voor invloedendoor de omstandigheden wei niet geregtvaardigdmaar verklaarbaar gemaakt, zonder er zich volkomen van bewust te zijn, en de hand hebben geleend tot cene misdaad van verraad aan het vaderland. De regtbank der Seine heeft uitspraak gedaan in het geding van keizerin Eugénie en den Iteiz. prins tegen den staat en beslist, dat het Chineesch museum evenals de wapenen enz. in het kasteel van Pierrefonds eigendom van den staat zijn. Ook is de eisch des Iaatsten om teruggaaf van het twaalfde der civile lijst voor de maand September 1870 afgewezen. De kosten moeten voor twee derden door de eischcresse worden gedragen. De inschrijving voor het oprigten van een gedenkteeken voor wijlen den bisschop Dupanloup heeft tot dusverre de som van 52010 fr. opgebragt. Men hoort thans, zegt de Temps, van aanrandingen onder ongehoorde omstandigheden. Vroeger liep men enkel gevaar aangevallen en beroofd te worden in het nachtelijk uur en in verlaten wijken. Thans is men zelfs niet veilig meer bij dag, en de boosdoeners laten de volkrijkste en best verlichte straten, zooals de Chaussée d'Antin en de Rue Drouot, evenmin ongerept als de afgelegenste of beruchtste buurten. In de laatste 8 dagen zijn, om niet van de personen te spreken, die aan de nachtelijke aanrandingen, meer of minder gewond, zijn ontkomen, 15 personen binnen of nabij Parijs spoorloos verdwenenonder welke jonge meisjes, kleine kinderen en bejaarde mannen. Een dezer laatsien, Louis Chaumont, een spoorwegbeambte, die te Pantin woont, was naar Parijs gekomenwaar hij eene hem toekomende som van 1000 fr. was gaan halen. Daar hij zich in een koffijhuis te laat had opgehouden, was het reeds mid dernacht toen hij naar Pantin terugkeerde. Sedert heeft men niets van hem vernomen. De policie heeft onverwachts een speelhuis te Auïeuil overvallen. Een

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5