11 K.j op li houdt loor d> inspeei ons eks 1 koni jd in tuur i van S hebbf besten ie be; erij een .ander werkman bekwam kneuzingen. Al de ruiten, welke zich in hei huis bevonden, zijn door hel dreunen van den slag verbrijzeld. Tc Lyon is door drie Japanners, die goed vertrouwd zijn met de Franschc taaleen cursus geopend in de Japansche taal- en letterkunde. DIHTACIILAKD. jleer en meer wordt allerwege in het rijk levendiger uitdrukking ge geven aan den ongunstigen indruk teweeggebragt door het plan van den rijkskanselier om inkomende regten te heffen op granen en andere eerste en noodigste levensbehoeften. In verschillende steden des rijks heeft men druk bezochte vergaderingen gehouden met het doel om die quaestie te be spreken en zijn afkeuring van dit plan openhaar te maken. Zoo is dezer da°en een vergadering met dit doel belegd, door de leden der nationaal- liberale partij te Leipzig, welke door een buitengewoon groot aantal be langstellenden werd bijgewoond. De vergadering stemde algemeen in met de volgende resolutie, door een der sprekers voorgesteld: Het heffen van inkomende regten op granen mag een gruwelijk feit worden geheelen, een groote fout zoowel op politiek als op oeconomisch gebied. Daarenboven mag hierbij niet uil hel oog worden verloren, dat er volstrekt geen nood zakelijkheid bestaat om tot dergelijken maatregel over te gaan. I prins Heinrich, zoon van den kroonprins, bevindt zich aan boord van de oorlogskorvet Prins Adalbert, die thans eene reis om de wereld doet. Bij het passeren van de linie is op het schip een gemaskerde optogt gehoudenwaarbij de zeegod «Neptunus'' en de barbier met zijn houten ïerlj scheermes niet ontbraken. Zrj. die voor het eerst de linie passeerden, Vej moesten zich aan de schcepsgebruiken onderwerpen en voor den prins werd daarbij geene uitzondering gemaakt, jee» ,pe js uitspraak gedaan in de zaak van twee broeders en hunne vrouwen. De een, Heinrich Klösse, met zijne vrouw, waren beschuldigd 0n" van diefstal met moord, gepleegd op de hoogbejaarde weduwe Hall aldaar, de beide andere personen van eenige der gestolen goederen te hebben ge- e."l beeld. Heinrich. zich noemende arbeider, was reeds vroeger veroordeeld 1 geweest, eerst wegens diefstal met inbraak, later wegens verwonding met voorbedachten rade; zijne vrouw insgelijks, wegens bedrog, vervalsching '>0i en diefstal; zijn broeder, besteller bij een bureau van dienstverrigting, wegens gewelddadig verzet tegen de openbare magt. Heinrich Klösse, als niet schuldig aan moord, maar aan doodslag met dielstal, is veroordeeld 8] tot levenslange tuchthuisstraf; zijne vrouw, als medepligtig aan doodslag en dielstal, tot twaalf jaren tuchthuisstraf; Hermann Klösse, als schuldig aan belerij, onder verzachtende omstandigheden, tot vier jaar gevangenisstraf iiettvj en vier jaar verlies van burgerlijke regten van eerHermann's vrouw werd ■zilte vrijgesproken. "Ud Te Arolsen is een geval van verstikking door kolendamp voorgekomen. 'n Den aldaar in garnizoen liggenden eersten luitenant v. W. vond menevenals 1 "Kt zijne vrouw, des morgens bewusteloos te bed liggen. Terstond werd alles eslotd aangewend om de geesten weder op te wekken. Bij de laatste werd dit en' met goed gevolg bekroond, maar de luitenant was overleden. Het zonder- r lingste hierbij is, dat een zuigeling, slechts weinige weken oud, in dezelfde eerdr kamer volkomen gezond bleef. Toen men het uit het wiegje nam en meende lee' een lijkje te vinden, bleek dal het kind niets van de stikstof geleden had. he a fen einde de warmte in de kamer te houdenhad men de schuif van de g'ns kagchel te ver gesloten. Te Buntzlau, in Silezië, zijn bij een brand 5 personen in de vlammeu tntaij omgekomen. k 3i Naar gemeld wordt zullen in Zwitserland twee personen teregt staan wellt, wegens aanwerving van manschappen voor de Nederlandsche troepen in Atjeh. De een, Ilurlimann genaamd, zjjnde een Zuricher, die reeds eenige hes laren in Indië heeft gediend, was uit Harderwjjk naar Zwitserland over rent» gekomen. Ie Ir op 2 Februarij heeft in Midden-Zweden een zware aardbeving plaats troo: gehad. Er zijn daaromtrent berigten uit Norrköping, Linköping. Nykö- ping, Eskelslrena en Oerebro. De bepalingen betreffende den tijd wijken insel eenigermate van elkaar af, maar stellen het verschijnsel alle tusschen 6 u. klei 20 m. en 6 u. 30 m. 's namiddags; de duur wordt tusschen 3 a 4 en 20 euw; seconden opgegeven. rischt Wltl RUILAKD, In de vorige maand hebben de Russische spoorwegen veel van de i sneeuw te lijden gehad. In het begin van Januarij woedden de sneeuw- )MI stormen op de Rostow—Wladikawkas-baan en op de Koslow Woronesch— Bostow-baan; thans schijnen zq gaandeweg hooger naar het noorden te ?J trekken. Van 20 tot 23 Januarij was er in Charkow een ontzettende geheel ingesneeuwd. 7000 arbeiders onderhielden gedurende twee dagen een weinig beteekenend verkeer voor personentreinen, aan goederentreinen ïoeli T'e' n'et le denken maar °P den 23sl" werd het verkeer geheel gestaakt. Het verkeer op de Sebastopol-baan en op de Moskou—Kursk-baan wordt [|0[1 met de grootste inspanning gaande gehouden. Ook van andere zijden ko men dezelfde berigten. Van drie spoorwegen ontving de minister klagten omtrent kooplieden, die, op reis naar een jaarmarkt, drie volle dagen in een station hadden gezeten. TURKIJE. De Portc heeft ook met Engeland eene overeenkomst gesloten, waarbij git de staats-eigendommeu op Cyprus aan den Brilschen staat worden verkocht, t lif De Sultan behoudt zijn particuliere domeinen. n Hel thans tusschen Turkije en Rusland lot stand gekomen vredesver- velij drag telt 12 artikelen. In art. 2 wordt verklaard, dat alles wat door het M tractaat van Beriyn gewijzigd is alzoo gewijzigd blijft. De betrekkelijke e§ punten van het tractaat van San Stcfano vervallen. De oorlogsvergoeding m« is op 800 miliioen papieren roebels bepaald. De kosten van onderhoud der out krijgsgevangenen zullen nader geregeld worden. De betaling zal in 21 ter mijnen plaats hsbbcn. Er behoeft niets dadelijk betaald te worden. De ontruiming vau Turkije door de Pruissische troepen zal binnen 40 dagen afgeloopen moeten zijn. PIJ 15 TELKGIUAF. WEENEN, 10 Februarij. Daar graaf Taaffe niet is geslaagd in de zamen- stelling van een ministerie, begeeft hij zich naar zijn post terug. HAMBERG, 10 Februarij. De uitspraak van het See-Amt in zake het vergaan van de Pommerania wijt de schuld der aanvaring uitsluitend aan het verkeerd manoeuvreren der bark illoel Eilian; ook kan der bemanning van de Pommerania geen verwijt treilen dat zij de verkeerde manoeuvres der bark niet vroeger waargenomen heeft. De houding van den gezagvoer der, de officieren en de bemanning der Pommerania na de aanvaring is in elk opzigt lofwaardig. LONDEN, 10 Februarij. Kaapstad 27 Januarij. Een Engelsche afdeeling, bestaande uit vijf compagniën van het 24" regiment, 600 man inlandsche troepen en een batterijis bijna vernietigd geworden door 20,000 Zoeloes nabij de rivier Tugela. De Engelsche verloren 500 soldalen en 60 officieren. De vijand verloor 5000 man. Het vaandel van het 24" regiment is buit gemaakt. Een zeer aanzienlijk konvooi mondbehoeften en munitie is in handen der Zoeloes gevallen. Natal wordt ernstig bedreigd. De gouver neur-generaal vraagt veel versterking. PARIJS. 10 Februarij. Het hof van assises te Bordeaux heeft Delebecqtte, gewezen directeur der munt, veroordeeld tot 6 jaren opsluiting en 115.000 fr. boete. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 10 Februari 1879. Kantonrechter mr. W. v. d. Kaay, Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. J. v. d. O. te Katwijk, W. S.idem D. S., idem, P. B. v. M., idem, S. v. d. M. te Rijns- burg, S. S. te Leiden A. v. K. te Leiderdorp, J. v.d.P. te Katwijk, H. B. te Voorhout, J. B. te Noord- wijk P. v. D. te Noordwij- kerhout G. v. S., idem, G. v. R.idem J. v. R.idem C. v. d.K. te Leiden M. E. B.idem Aard van het misdrijf. nnchtgeruchtKatwijk dronkenschap, Noordwijk, idemidem idemidem visschen zonder vergunning, Oegstgeest, idemLeiderdorp idemidem jagen zonder acte, Katwijk zich met wildstrikken be vinden buiten openbare wegen en voetpaden in bet veld, Noordwijk, idemidem delven naar konijnen, idem, idemidem delven naar konijnen en tweemaal bejagen van eens anders grond, zon der acte en zonder ver gunning alles in recidive, Noordwijk delven naar konijnentwee maal bejagen van eens anders grondzonder acte en zonder vergnnning eenmaal des nachts, als mede het bezigen van een wildstrik, Noordwijk, niet tot een geneeskundig onderzoek verschijnen Leiden idem, Gevallen uitspraak. tweemaal ƒ6 of 2 dagen. 3 of I dag. idem. idem. f of 1 dag. ƒ20 of 6 6 of 2 dagen en verbeurdver klaring. ƒ10 of 3 dagen en verbeurver- klaring. ƒ20 of 6 dagen en verbeurd verklaring. idem. ƒ10 of 3 dagen, idem. vijfmaal 20 of vijfmaal 5 da gen en verbeurdverklaring. driemaal 10 of driemaal 3 da gen driemaal 20 of drie maal 6 dagen en verbeurdver klaring 2 dagen. 1 dag idem. ADVERTEN T 1 E JM. Getrouwd: Leiden, 11 Februari 1879. J. J. HENDRIKSZ, Arts, Gemeente-Geneesheer te Houten, en A. A. VAN HEES WIJK. Bevallen van een Dochter P. VAN HOEKEN TISSEUR. Leiden 11 Febr. 1879. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van 82 jaren, Dr. CORNELIS WILLEM HENDRIK VAN KAATHOVEN, geliefde Echtgenoot van D. A. E. VAN KAATHOVEN, geb. POMPE. Wed. l)r. C. W. U. VAN KAATHOVEN, Leiden, 1 Februari 1879. gt>b. Pompe, mede namens kinderen en behuwd-kindcren. !Eegens buitenlandse/ie betrekkingen eerst heden geplaatst. Heden overleed, na een langdurig lijden en voorzien te zijn van de HH. Sacramenten, mijn geliefde Echtgenoot CORNELIS JACOBL'S VERHOEVEN, in den ouderdom van 48 jaar, diep betreurd door mij en mijne kinderen. Leiden, 10 Februari. Wed. D. P. VERHOEVEN, de Smit.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3