Onderdeden Kleiner dan 100 blijven verder builen aanmerking. Geeue be- lasting is verschuldigd indien de gezamenlijke waarde der effecten van een belastingpligtige minder dan 1000 bedraagt. 0e belastingpligtige wordt aangeslagen in de gemeente waar bij op den len Maart van het dienstjaar woont. Bij verschil omtrent de gemeente waar de aanslag geschieden moet beslist de minister van financiën. Van de belasting zijn vrijgesteld: vreem delingen bier te lande als consuls of consulaire agenten toegelaten, die geen ander beroep of bedrijf uitoefenen, mits wederkeerig in de door ben ver tegenwoordigde landen aan Nederlanders, aldaar op gelijken voet toegelaten, vrijstelling van personele lasten worde verleend. Bij de toelichting van dit ontwerp, zegt de minister van financiën, dat toen bij onlangs bij de aanbieding der staatsbegrooting voor 1879 aan de kamer kon mededeelcn. dal dusdanig nets-ontwerp werd voorbereid, hij tevens de redenen uiteenzette, waarom nieuwe bronnen van inkomst voor het rijk noodig zijn. liet behoeft dan ook niet op nieuw herinnerd te worden boe in de laatste jaren de gaping tnsschen gewone middelen en uitgaven allengs grooier werd; hoe het bedenkelijke van dien toestand min- dtr in het oog viel, zoolang de Indische balen vloeiden, maar des te ster ker in hel licht trad, toen zij achterwege bleven; boe herstel van het even- wigt door het betrachten van gepaste zuinigheid en door het vermeerderen der bronnen van inkomst moet geacht worden der eerste, de dringende eisch van liet oogenblik te zijn. Eene poging om vermeerdering van mid delen te bekomen door verhooging of uitbreiding van verbruiks- of indirecte belastingen, zou de regering bezwaarlijk kunnen aanbevelen. Herziening der directe belastingen, die in haar voornemen ligt, kan zeker, behalve tot juister verdeeling der lastenook tot vermeerdering der rijksinkomsten lei den, maar dergelijke hervorming, waarbij het vraagstuk der verhouding tusschen de rijks- en dc gemeentebelastingen niet let zijde kan worden ge laten, vordert meer tijd dan verloopen mag eer de onmisbare nieuwe baten in de schatkist beginnen te vloeijen. De nieuwe directe belasting zal latere hervormingsplannen niet praejudiciërenmaar daarmede verband honden. Het tweede wets-onlwerp strekt tot heffing eener belasting op de goede ren in de doode hand. Die heffing wordt voorgesteld op dezen grond: Alzoo wij in overweging genomen hebben dat bet wenschelijk is dc goede ren die zich bevinden in de doode hand meer dan tot dusverre naar even redigheid van andere goederen te doen deelen in de len bate van 's rijks schatkist geheven belastingen. Art. 1 luidt aldus; Onder den naam van belasting der doode hand wordt, behoudens de hierna uitdrukkelijk te verleenen vrijstellingen, eene jaarlijk- sche belasting gelieven1°. van alle binnen bet rijk in Europa bestaande instellingen van de doode hand. over de waarde hunner onroerende zaken, effecten en schuldvorderingen; 2°. over de waarde van alle binnen het rijk in Europa gelegen ot gevestigde onroerende zaken behoorende aan instel lingen als onder 1". bedoeld, die gevestigd zijn buiten bet rijk in Europa. Art. 2 is van dezen inbondOnder instellingen van de doode hand ver staat deze wet alle hetzij regtens hetzij feitelijk beslaande instellingen wel ker bezittingen niet door overlijden overgaan. Volgens art. 9 bedraagt dc belasting voor de onroerende zaken veertig cents en voor dc effecten en schuldvorderingen vijf en twintig cents van iedere honderd gulden. Zij wordt telken jare vóór di n 1'° Julij betaald. Volgens art. 10 zijn van de belasting vrijgesteld: 1". de staat en alle staatsinstellingen; 2'. de provinciën, gemeenten en polders of waterschap pen voor de zaken, die tot de openbare dienst of ten algemeencn nutte be stemd zijn; 3'. de instellingen van weldadigheid, welke uitsluitend armver- j zorging, in den zin der wel op bet armbestuur, ten doel hebben en van wege de burgerlijke overheid, eene kerkelijke gemeente of van wege die beiden gezamenlijk geregeld en bestuurd worden; 4". pensioen-, weduwen-, 1 weezen- en ziekenfondsen, voor zoover zij uilsluitend daartoe strekken; 5". spaarbanken en voorschotkassen, voor dat gedeelte van bun kapitaal, dat gelijk staat met hetgeen zij in hoofdsom en interessen aan de inleggers of deelhebbers verschuldigd zijn; 6». alle instellingen, welker aan de belas ting onderhevige zaken te zamen geen hoogere waarde hebben dan drie honderd gulden; 7°. de gebouwen met aanhoot'ige erven en tuinen voor de openbare dienst, pastorjjen, koslerswoningenmitsgaders de begraafplaatsen met aanhoorige gebouwen, alle voor zooveel die behooren aan kerkgenoot schappen, wier bestuurders of hoofden voldaan hebben aan de voorschriften van art. 1 der wet van 10 Sept. 1853; 8". de gebouwen met erven en tuinen, uitsluitend dienende voor inriglingen van hoogcr, middelbaar en lager onderwijs, seminariën, bewaarscholen, speciale scholen. De wet zou den le" .lannarij 1880 in werking treden. De zuivere opbrengst wordt op zes ton geschat. Door 'sGRAVENHAGE, 11 Februarij. Z. 51. is aan den beer C. Rochussen, kunstschilder te Rotter dam, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche repu bliek geschonken. Tot burgemeester der gemeente Vriezenveen is benoemd de lieer ,J. O. Meijer, wethouder dier gemeente. Tot notaris te Enschedé is benoemd de heer G. Jordens, thans notaris te Haaksbergen. Aan den heer dr. G. P. van Tienhoven, le Arnhem, is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoczigt voor Gelderland en Utrecht. -- Met 1 Maart aanst. worden geplaatst: aan boord van het schroef- stoomscbip Alkmaarde luit. ter zee 1' kl. M. F. Reeringh, de luitt. ter zee 2' kl. R. C. A. L. Jansen van Afferden, L. Haremaker en J. 51. M. Pfeillde officier van gezondheid le kl. M. C. Buyze en de officier Van administratie 2C kl. J. A. H. Huart, eerstgenoemde als le officier; aanboord van het ramschip Guinea, de luit. ter zee 2' kl. P. H. Prager Naar men verneemt is jbr. mr. E. W. F. VV. Wtlewaall van Stoetwe gen, raad van legatie te Parijs, benoemd tot Nederlandsch minister-resident in Japan. Z. M. de koning heeft den minister van oorlog, luitenant-kolonel den Beer Poorlugacl, ontvangen lol bet afleggen van den voor zijne betrekking vereisehten eed. De minister heeft lieden zijne werkzaamheden aan het departement echter nog niet aanvaard 1111. MM. de koning en de koningin hebben gisteren ecu rijtoer door bet Westland gemaakt. Heden middag braglen de vorst en vorstin een be zoek aan II. R. li. prinses Slarianne, op Hd. buitenverblijf te Voorburg. Zondag, na afloop der godsdienstoefening in de Duilsche kerk, beeft tic predikant bij die gemeente tl' Schmier zich naar liet paleis van ii K prinses Hendrik begeven, alwaar bij voorganger was bij een dienst op fc van 11. K. H. gehouden. H. li. 11. de prinses van Wied en de hofhond; van wijlen Z. li. H. prins Hendrik woonden dezen bidstond bij. Op last van Z. M. den koning is heden in de Maliebaan door d kommandanl van het corps, kolonel van Bel, eene buitengewone insperj gehouden over bet regiment grenadiers en jagers. De vier balaillonsN het vaandel en de staven waren tot dat einde van 10 tot omstreeks ure in het veld vereenigd. Het ongegronde gerucht dat Z. 51. de kont de inspectie zou bijwonen hield een talrjjk publiek geruimen tijd in nabijheid van hel Malieveld vereenigd. Volgens het Dbl. heeft Z. 51 de koning aan hel gemeentebestuur i residentie den wensch doen te kennen geven, dat ter gelegenheid van üj verjaardag op 19 Februari aanst. geen openbare feestelijkheden plaats hebbr Aar, het bureau van den rijkstelegraaf alhier werd heden aanbested het leveren van ijzeren telegraafpalen ten dienste der ovcrzeesche hes tingen voor het jaar 1880. Het minst had ingeschreven de ijzergieterij J Prins van Oranje" te 's Hage voor 11.40 per paal.. UUiTEiNLANDSCU!-; BKKIGTK.Y B5IGËLAIB. LONDEN' 10 Februarij. De commissie, door de admiraliteit belast met hel onderzoek over H springen van een kanon aan boord van de Thunderer, heeft baar versli uitgebragt. Uit dit rapport blijkt, dat het kanon, na eenmaal geweige te hebben, op nieuw was geladen en afgeschoten, zoodat twee projectf zich te gelijkertijd in het stuk geschut bevonden. Te Liverpool zijn 300 man voetvolk en 80 man ruiterij aangekomf om onder de werkslakende bevolking de orde le handhaven. Zatttrdag schoolden aldaar de werklieden in groote massa's Ie zamen, j de uit Bristol ontboden hulpwerklieden den arbeid te verhinderen. Hij d" gelegenheid werden vele goederen beschadigd, die op de kaden gereed laat om in de schepen te worden geladen. Het gelukle eindelijk aan de poli; de belhamels uiteen te jagen. De proef in het Britsch 5Ittseum genomenom de leeszaal clectriscli verlichten, is volkomen gelukt. Eerstdaags zal men dus in staat geslt worden, ook des avonds van de bibliotheek gebruik te maken FRANKRIJK. De «Republikeinsche Unie" heeft Zatttrdag 11. haar bestuur hernieu» De heer Brisson werd tot voorzitter gekozen. De aftredende voorzit™ de heer Floqiiet, hield eene rede, waarin hij zich o. a. aldus uitliet: //Uil zamenwerking is aan het kabinet verzekerd, in hetwelk wij een begin zi; der vertegenwoordiging van den bond der linkerzijde, waarin wij m dan één vriend en opregte bondgenooten teken en dal ongetwijfeld bcslolt is om ernstige voldoening te verschaffen aan de openbare meening en i) republikeinsche belangen en om het nieuwe tijdvak in te wijden door a groote daad van bevrediging en eendragt. Voor het overige is de meerit heid meesteressc van hare toekomst. Zij heeft geenc botsingen meer vreezen, noch van eenen senaat, welke zijn toezigt met sympathiei uitoefenen, noch van eenen president, wiens regtschapenheid en begii» trouw sinds lang algemeen bekend zijn en die niet noodig had zich zeb opregtelijk onderworpen te noemen aan de groole wet van het parlementar stelsel. De meerderheid iswij zeiven zijnvoortaan verantwoordelijk ai Frankrijk, aan Frankrijk alleen, wegens de groote verwachtingen, well: het volk op de republiek heeft gebouwd." De raad der orde van advocaten bij het hof van appèl te Parijs heel zijne opwachting gemaakt bij den heer Grévy, om hem met zijne benei ming geluk te wenschcn. De heer Nicolet. deken der orde, voerde In woord. Jules Grévy zeide o. a. tot den deken: "Ik zal nog wel eenige grooi steenen op mijn weg vinden, maar die zullen ons niet tegenhouden." Zondag namiddag ten 4 ure is de nieuwe katholieke Gallicaanscl kerk van Hyacinthe Loyson te Parijs ingewijd. Het gebouw was te klti om de toehoorders te bevatten; natuurlijk bestond een groot deel uil nietm gierigen. De rede van Loyson werd met de meeste aandacht gevolgd. II behandelde drie punten: Wat is het werk dat gij onderneemt; op wid gezag doet gij dat? Welke vruchten verwacht gij daarvan? Dezer dagen is te Parijs de jaarlijksclie algemecne vergadering aandeelhouders in het "Tbéótre de la Renaissance" gehouden. Die schout' burg, en mitsdien de zaken der deelhebbers, verkeeren in zoo boeijende toestand, dank zij "le Petit Due" en "la Cantargo", dat ieder aandeel» 5000 fr.niet meer of minder dan 100 pCt. dividend, en dus het volle kt pilaal opleverde, behalve dc geregeld betaalde 6 pCt. rente. De directe» de heer Koning, ontvangt 15000 fr. 'sjaars honorarium als gérant en 15 pCt. van de nelto-winst. De aandeelhouders betoonden ziclt in de bedoeli algemeene vergadering zeer dankbaar. Zij bebben hem niet alleen hint erkentelijkheid in de vleijendste bewoordingen betuigdmaar zijn honor) rium verdubbeld en dtts op 30000 fr. gebragt. Zatttrdag II. had in eene smederij in dc rue Clignancourt, le Parjji een vreesselijke ontploffing plaats, welke de gehecle buurt in rep en r« bragt. De smidsknechts hadden bij hun werk vunr noodig. dat doormidda van een grooten blaasbalg, zooals er in elke smidse een wordt aangctroffii onderhouden werd. liet tegeuwigt van dat werktuig bestond in een gr» naat, welke de smidsbaas indertijd zeil geledigd had. zoodat er niet lit) minste gevaar van gevreesd werd. Eensklaps deed zich nu cellier een weldige slag hoortn. veroorzaakt door bet springen van den granaat, well) een onbeschrijfelijke verwoesting aanriglte. Een der werklieden, een mij van 50 jaar, werd door een splinter van den granaat aan het hoofdgetrclM en ernstig gewond, liij werd terstond naar hel gasthuis overgebragtm" bezweek onderweg. De zoon des huizes, 23 jaar oud, werd ligt

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2