COURANT. LE1DSCHE M°. 35. DirVGSDAG II FEHRUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50, mei het erslay der Handelingen ran den Gemeenteraad /3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.30 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prijs der Advertentie» is van 1- 4 regels ƒ1.--, iedere regel meer 25 cents. Bij dese Courant wordt verzonden bladz. 7--8 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). ST ADS - BERICHT EO. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden nnodigt bij deze, krachtens art. 7, 2e alinea der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit om zoo zjj elders in de directe belas tingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15dF° Februari e. k., door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig hun recht te bewjjzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de f.eidsche Courant. De VOORZITTER voornoemd. Leiden, 5 Februari 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 10 Februarij. Door burg. en weth. wordt, overeenkomstig het advies van de com missie van fabricage, aan den gemeenteraad voorgesteld over te gaan tot het aanschaffen van een nieuwen stoomketel voor het tapgebouw van hel Liernursche rioolstelstelte leveren door de firma Laudré en Glinderman te Amsterdam, voor de som van ƒ1025. De thans in gebruik zjjnde ketel vordert herstelling, welke herstelling men mede aan de genoemde ürma wil «ptlragen; op die wjjze zou men in het bezit komen van twee ketels; waar door alle bezwaar voor het vervolg zou zijn opgeheven. Door burg en weth. is tevens voorgesteld aan den pachter van het buffet in de stads-gehoorzaal eene schadevergoeding van 75 toe te kennen wegens het niet doorgaan van de feestviering der lypographische vereeniging op 13 Jan. 11. De commissie van financien is echter van oordeel dat er geen termen bestaan om te dier zake gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ36, 18.50, f3.70 en ƒ2.05 de laagste ƒ35, ƒ17.50, /3.40 en ƒ1.85. Zaturdag avond II., omstreeks 10 uur, heeft een schoorsteenbrand plaats gehad in de Kalverstraat, die echter spoedig door den brandmeester Dee met behulp van kardoezen is gebluscht. Heden is naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt zekere A. VV. die zich jl. Vrijdag heeft schuldig gemrakt aan mishandeling eener vrouw. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 13Februari e. k.des namiddags te twee uren. 1®. Voordracht betrekkelijk de benoeming van een adsistent-torenwachter. (13 en 21) 2®. Idem betrekkelijk de verhuring van het raamland builen de voormalige Hoogewoerdspoort. (3 en 10) 3'. Verzoek van D. M. Van Leeuwen om ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (11) 4'. Voordracht tot het verleenen van schadevergoeding aan den pachter van het buffet in de Gehoorzaal. (12 en 20) 5®. Verzoek van A. Van Wijk, betrekkelijk het doen rooien van boomen. (14 en 21) 6®. Idem van J. A. Frank om een kelder te huren. (15 en 21) 7'. Idem van Al. B. Tukker en J. Vermeulen, ter bekoming van grond. (16 en 21) 8®. Staat van af- en overschrijving op de begrooting. dienst 1878. (17) 9®. Voordracht betrekkelijk de lijdelijke voorziening in de vacatures aan de inrichtingen voor hooger en middelbaar onderwijs. (18) 10', Verzoek van de Leidsche Melkinrichting ter bekoming van een gedeelte der Singelsloot enz. (16 en 21) 11®. Idem van de firma Gebr*. Van Hoeken ter bekoming van een gedeelte der gedempte Minnebroersgracht. (16 en 21) 12'. Voordracht betrekkelijk de aanschaffing van een stoomketel voor de exploitatie van het Liemurstelsel. (23) 13®. Idem tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (19) 14®. Derde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor 1878. 15®. Verzoek van M. A. Biekart om ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 3 voor minvermogenden. (22) BINNENLANDSCUE BERIGTEN. met wie hij in een der slaapsteden alhier logeerde, en zich daarna tegen de policie verzet heeft. Na vier dagen dooi is het jjs nagenoeg overal verdwenen en de scheep vaart heropend. Er was hedeu namiddag onweer aan de lucht en de ther mometer steeg dezer dagen boven de 50 gr. Naar men verneemt heeft de wetsvoordragt tot heffing ecner belasting van het kapitaal in portefeuille de tweede kamer der staten-generaal bereikt. Binnen kort wordt de indiening van het onlwerp-strafwetboek by de ver tegenwoordiging tegemoet gezien. Z. M. de koning heeft bepaald, dat de koninklijke pensionnaires, welke zich voor Zr. M\ rekening in de kunst mogen oefenenvoortaan zullen genoemd worden pensionnaires van HH. MM. den koning en de koningin. Als zoodanig zijn voor de schilderkunst over het jaar 1879 be noemd: mej. D. Charlotte van der Keilen, mej. C. van der Hart en de hh. P. Haaxman. F. J. Jansen, II. G. Wolbers, Alex. W. A. Liernur en A. van den Berg, te 'sHage; mej. Gesina J. F. Vester, ie Heemstede; de heeren R. Lary, te Dordrecht; P. de Josselin de Jong Dz., H. J. Haverman, F. G. W. Oldewelt, te Antwerpen; A. P. la Rivière, J. Klay, te Munchen; Coen Metzelaar, te Parys: L. Schulman, te Hilversum; W. C. Rip, te Rotterdam; J. II. Wijsmuller, E. S. Witkamp Jr., N. van der Waay, j. H. C. Overman, A. Hazelhofl Roelfzema en J. F, Hulk, te Amsterdam. Naar men verneemt zal aan de tentoonstelling van nationale en kolo niale nijverheid, dit jaar te Arnhem te houden, verbonden worden een internationale wedstrijd van sommige fabrikaten en werktuigen, eu wel van: 1®. sieenvorm-maehines; 2". bouwartikelen van kunststeen; 3°. moteurs van 2 lot 3 paardenkrachten; 4°. brandwaarborgkasten; 5°. machines ter bewerking van ijzer; 6". machines ter bewerking van hout; 7®. touw, van hennep geslagen; 8». rijtuigen; 9®. voorwerpen, vervaardigd uit zilver; 10®. watermeters; 11®. naaimachines; 12®. toestellen ter electrische verlichting. De C. verneemt dal het voornemen bestaat te Haarlem, evenals in eenige andere gemeenten der provincie, eene lijks-normaal-inrigling te ope nen en deze te verbinden aan eene der openbare scholen. Omtrent den ie Amsterdam in de eerste Rozendwarsstraat gepfeegden moordaanslag meldt men van daar: Zekere J. G. Taan, een man, al te zeer bekend bij de justitie, begaf zich naar de woning van eene vrouw van ongeveer 50 jaar, na kort te voren aan zijne zuster in de Tuinstraat het geld, dat hij bij zich had, te hebben afgegeven, met de woorden, dat hij dit vermoedelijk wel niet meer zou noodig hebben. In de bedoelde woning aangekomen, zocht de woesteling met de vrouw twist, waartoe minnenijd aanleiding gaf, en bragt haar twee grooie en diepe wonden in het lijf, als mede een aan den hals toe. Op het geschreeuw om hulp schoten eenige buren toe, waarna de man zich kalm verwijderde. Een dienaar van policie vond de vrouw badend in bloed en haalde terstond geneeskundige hulp. Toevallig kwam dr. van der Waal voorbij, die het eerste verband legde en verbood de vrouw te vervoeren. Zij verkeerde in hoogst bedenkelijken toe stand. Taan is vroeger reeds tweemalen veroordeeld geweest wegens mis handeling van vrouwenwaarvoor hij eene gevangenisstraf van 10 en eene van 6 jaren heeft ondergaan. Hij is in zijn slaapplaats gevonden en aan gehouden. Te Amsterdam heelt de policie de handen gelegd op eene bende van 8 jongens. Hun tak van nijverheid bepaalde zich alleen bij visch. Uit de karen en fuikenwaarin de visch aan de vischmarkt wordt bewaard en welke karen en fuiken in de Gelderschckade liggen om de visch levend te houden, stalen zij snoek, baars, schelvisch en schol en verkochten die om de opbrengst te versnoepen. Daar zij voor de visch een lagen prijs vroegen kwam bij eenige koopers het vermoeden op van diefstal. Zij wisten dit vermoeden echter dadelijk weg te maken door te vertellen dat zij in dienst van een vischkooper waren en zij die visch van hun baas gekregen hadden. Hunne moeders konden toch niet alle dagen visch eten en bovendien hadden zij met den strengen winter liever het geld. J. H. Lnyken, van beroep kleedermaker te Amsterdam, die onder den naam Valkenberg, medisch student, wonende in de Amaliastraat te 's Gra venhage bij een paar oude lieden te Leiden kamers huurde en kort daarop verdween met een horologie, dat hij van een nichtje van den huize voor eenige dagen had welen ter leen te bekomen, daarop geval werd, en door de Ilaarlemsche regtbank deswege, met vrijspraak, op grond van gebrek aan bewjjs, van andere opligterijenovereenkomstig den eisch van het O. M.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1