BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag óO Februarij 3879, JP. 34. Blijkens een staat betreffende het verkeer en de opbrengst van de jantoren van den rijkstelegraaf gedurende het jaar 1878, zijn in dat jaar icrzonden 1,678,662 gewone telegrammen, waarvan 1,354,363 naar binnen- indsche kantoren, en 300,795 kaarttelegrammenwaarvan 290,545 naar kinnenlandsche kantoren. Ontvangen jzijn 1,718,251 gewone telegrammen, waarvan 1,354,363 van binnenlandsche kantorenen 295,663 kaarttelegram men, waarvan 290,545 van binnenlandsche kantoren. De opbrengst was: Cnnènlandsch verkeer ƒ431,470.04, internationaal verkeer ƒ312,625.32; larttelegrammen 57,527.55% te zamen 801,622.91%. Dooi' het kantoor Leiden zijn gedurende het jaar 1879 verzonden 22173 .ewone telegrammen, waarvan 21172' naar binnenlandsche kantoren, en 5667 kaarttelegrammen, waarvan 5617 naar binnenlandsche kantoren. Ont- t% pauken zijn 23455 gewone telegrammen, waarvan 22108 van binnenland- =Jjche kantoren, en 5937 kaarttelegrammen, waarvan 5909 van binnenland- jgche kantoren. De opbrengst was: binnenlandsch verkeer 6472.73%inter- ==Dationaal verkeer ƒ1013.01, kaarttelegrammen ƒ1157.34; totaal 8643.08% ss. D0or den minister van binnenl. zaken is op verzoek van zijn ambtge- "ÏPnoot van financiën de aandacht gevestigd op het feit, dat de verklaring van 'onvermogenvoorkomende op de door de burgemeesters van iedere gemeente /^maandelijks aan den ontvanger der successieregten in te zenden lijst van (sterfgevallen in de afgeloopen maand, door hen niet altijd met de meeste fmaauw keurigheid wordt ingevuld. Telkens blijkt van overledenen van wie 'genoemde verklaring is afgegeven, dat zij roerende en onroerende zaken, 'dikwijls zelfs van aanzienlijke waarde, hebben nagelaten, 'sRijks schatkist r 5 kan daardoor belangrijk nadeel lijden, en ontduiking op eenigzins bedui- (Mende schaal zou van zelf ten gevolge hebben, dat onder anderen vorm van belasting méér van alle ingezetenen zou moeten worden gevorderd. Door 'de uitbreiding der belasting tot de regte lijn, wordt het aantal daaraan »23(l onderworpen nalatenschappen aanmerkelijk grooter en neemt het gewigt *121), van eene juiste invulling der bovenbedoelde verklaring niet weinig toe. '245, Daarom wordt den burgemeesters aanbevolen, bij het invullen der bedoelde '250)■verklaringde grootst mogelijke naauwgezetheid in acht te nemen. (V. D.) '240. De door de IIoll. ijzeren spoorweg-maatschappij uitgeschreven obliga- it/ millioen, is geheel onder de aandeelhouders geplaatst, hadden ingeschreven, dat de leening verre overtrof. "Jjftieleening, groot 2% IQ, die voor een bedra: Daardoor zijn de aanzienlijke inschrijvingen van niet-aandeelhouders ter zijde gelegd. w Naar men verneemt heeft de boomteeltkring van België, te Gent, be sloten in April of Mei a. s. een uitstapje te maken naar Boskoop en het Westland. 6.1 Het Nederl. schip Vooruit, gezagvoerder Hazewinkel, van Limerick naar Clare, is gestrand. De bemanning is gered. Volgens berigt uit New- York is het Nederl. schip Aurora, gezagvoerder Smit. van Pensacola naar 01 I, Uarlingen, mede verongelukt. 1 Men meldt ons uit StolwijkIn de vergadering der vereeniging //Door i inspanning uitspanning", te Stolwijk gehouden, trad de heer L. A. de Yreugt als spreker op met eene rede over: //Het volk". Onderhoudend was de wijze, waarop spreker zijn onderwerp voordroeg, en menige nuttige wenk, door hem gegeven, zal zeker wel goede vruchten afwerpen. Na de f pauze werden nog ecnige bijdragen door verschillende leden ten beste gege ven, die het genot, dien avond gesmaakt, niet weinig verhoogden. De handel in Stolksche kaas begint weder iets levendiger te worden. De opkoopers te Stolwijk besteden van ƒ40 ƒ52 per 100 kilogr. j) De vervaardiging van het oxaal, voor het in de herv. kerk te Polsbroek I fe plaatsen orgel, is opgedragen aan den heer II. Zuidervliet aldaar. - Donderdag 11. is eene boerderijbewoond door A. Petersgelegen onder - Nietiwenhoornnabij den straatweg naar Brielle. afgebrand. Een gedeelte van den inboedel is gered, alsmede het aauwezige vee. 3 ln het Noorder-Spaarnc, nabij Haarlem, is eergisteren een vischkoop- man uit Spaarndam, die van de markt komende over het ijs huiswaarts 10 wilde keeren, daardoor gezakt en verdronken. De ongelukkige Iaat eene weduwe met zes kinderen achter. Te Amsterdam is heden in de le Rozendwarsstraat eene vrouw door een persoon, die bij haar inwoonde, zoodanig met een mes verwond, dat zij in levensgevaar verkeert. Te Amsterdam is de' trommel met brieven uit een hulpbrievenbus ge stolen. Men vond op korten afstand den ledigen trommel terug. TeMontfoort wordt gemeld, dat een knaap, die van daar op schaatsen naar Woerden is gegaan, niet is teruggekeerd. Men vreest dat bij is ver dronken, daar zijn pet is gevonden. Te Ede zou dezer dagen een persoon worden begraven, maar de po- Iicie stuitte de begrafenis, dewijl er vermoeden ontstond, dat zijn dood niet door overrijden, zooals werd gezegd, maar door een strafbare daad zou veroorzaakt zijn. Te Hasselt is eene liardlooperij op klompen gehouden door jongens uit de arme klasse. Die het hardst liep kreeg een 8 ponder roggebrood, en zijn concurrent een 4 ponder. Deze pret werd opgeluisterd door een signaal- en een althoorn. Voor het geregtshof te Leeuwarden stond eergisteren teregt zekere F vroeger een welgesteld landbouwer, die eensdeels door te goed te zijn, anderdeels door te hoog te leven en in effecten te speculeren, zoover ach teruitging dat hij arbeider was geworden en eindelijk uit armoede in den nacht van 28 op 29 Nov. jl. uit een weiland twee schapen heeft gestolen. Het hof verklaarde hem schuldig aan diefstal van vee uit de weide. Zijn vroeger gunstig gedrag aannemende als verzachtende omstandigheid, veroor deelde het hem tot 2 jaren eenzame opsluiting. De arrond.-regtbank te Maastricht heeft dagvaarding ia persoon ver 32 114 62 83j 83; 821 978 921 25 31} )6» di; i.4 291 ,7.5 loii} leend tegen twee personen uit Heerlen, van wie de een wordt beschuldigd van het plegen van valschheid in geschriften en de andere van medepligtig- heid, door, des bewust zijnde, den dader van het feit in de bedrijven, die dienden om gelukken, bijgestaan of geholpen te hebben. De zaak betreft het bekende feit, waarbij iemand tegen belooning van ƒ1 per dag 15 dagen- celstraf voor een ander onderging. Bij die gelegenheid heeft de quasi- veroordeelde den naam van den werkelijk veroordeelde in het authentiek register der gevangenis geteekend. Het concert door de maatschappij tot bevordering der toonkunst gis teren avond hier gegeven, kan voor een gedeelte zeer goed geslaagd heeten.' Als solisten traden twee dames op, die als zangeressen hier goeden naam hebben. Nog niet zeer lang geledennl. verleden jaar, had men hier reeds met genoegen met mej. Kuhlmann kennis gemaakt en ook heden hoorden wij weer haar lief orgaanterwijl de alt-partijen aan mej. Gripekoven waren opgedragen. Ook uit het Leidsehe studentencorps stonden drie solisten op het programma, van wie de eerste de baryton-soli zou zingen, terwijl de beide anderen stukken op violoncel en piano zouden voordragen. Wij kunnen omtrent de dames zeer kort zijn; hunne voordracht immers was het lichtpunt van den avond en van beiden moet men zeggen dat zij prachtig hebben gezongen. Beiden werden herhaaldelijk teruggeroepen en bereidwillig voldeden zij aan het door daverend applaus uitgedrukt verzoek door nog een stuk ten beste te geven. Twee der heeren solisten waren minder gelukkig en het concert werd hierdoor wel eene uitvoering met hindernissen. Op eens werd men ver stoken van het aangename geluid van den baryton, die zich moest ver wijderen wegens een plotseling ontstane neusbloeding. Een lid van het koor, die de partij overnam, kreeg en verdiende den dank van het pHbliek voor de uitnemende wijze, waarop hij zich van die taak kweet. De tweede solist, violoncel, vervulde ook eene liefdedienst. Na eerst zijn eigen solo-partijen zeer goed te hebben gespeeld, gaf hij nog eenevoordragt ten bestebij ontstentenis van den derden solistdie als pianist zou optreden. Voor deze keurig uitgevoerde muziek viel hem de welverdiende waardering van het publiek ruimschoots ten deel. Minder goed voldeden ons de koren. Afgescheiden van de ongelukkige neus bloeding van den baryton kunnen wij de actie en de geheele uitvoering der koren niet roemen. Een gelegenheids-cantate voor mannenkoor, die gecomponeerd was door den directeur de Lange, aan welker uitvoering vele leden van het L. S. G. deelnamen, besloot den avond. 's GRAVENHAGE8 Februarij. De officier van administratie 3« kl. F. D. Clarkson, uit O. I. "terugge keerd is op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zjjn C. A. Soet en A. Rosel gesteld ter beschikking van den gouvernenr-generaal van Nederl. Indië, om als tijdelijke beambten bij de dienst der staatsspoorwegen op Java te worden geplaatst. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is het scliroefstoomschip Padang, onder bevel van den luit. ter zee le kl. D. M. G. de Swart, den 7den te Port-Saïd aangekomen. HH. MM. de koning en de koningin ontvingen heden voormiddag een bezoek van H. K. H. prinses Hendrik. De tweede kamer is bijeengeroepen tegen Dingsdag 18 Februarij's;mid- dags ten 3 ure. ENGELANB. LONDEN 7 Februarij. De Daily News is weinig ingenomen met het plan, dat aan de rege ring wordt toegeschreven, om den hertog van Connaught tot onderkoning van Ierland te benoemen. Het blad vreest, dat men daardoor de grieven der Ieren niet wegnemen zal. De conservative bladen zijn van oordeel, dat liet blad alleen zoo spreekt omdat het haar niet naar den zin zou zijnzoo aan de regering ten gevolge daarvan minder moeijcüjkheden door de Ieren werden in den weg gelegd. Uit de verschillende plaatsen in Afganistan, waar het expeditie-leger in kolonnes verdeeld de winterkwartieren heeft betrokken of den marsch nog voortzet in de rigting van Kabul, komen bcrigten van den strengen winter, die in dat bergland is ingetreden. Overal heerscht dan ook rust: Generaal Maude's kolonnes zijn uit het Bazar-dal naar de kwartieren terug gekeerd. Geen schot werd gelost. De Zukker Kehls zijn hun beloften nage- men en leggen geneigdheid aan den dag om vriendschappelijke betrekkin gen aan te knoopen. Uit Lahore wordt van 5 Febr. aan de Times ge meld, dat op 29 Jan. door een afdeelig van generaal Biddulph's kolonne een verkenning naar Helmond werd ondernomen. Uit Khelat-i-Ghilzaï wordt aan de Daily Telegraph berigtdat de massa sneeuwdie in de laatste dagen gevallen is, den marsch naar Ghuzni waarschijnlijk tot de lente zal vertragen. FKAKKRI4E. Het Journ. off. bevat een besluit van den president der republiek waarbij een nieuw ministerie voor post- en telegraafwezen wordt opgcrigt. Als minister van dat departement is benoemd de heer Gochcry, afgevaar digde uit Loiret. Bij de verkiezing van een president der republiek werden 99 stemmen uitgebragt op generaal Chanzy, gouverneur-generaal van Algerië. Die stem men waren van de regterzijde. De afgevaardigde Guilly, vriend van Chanzy, gaf toen te kennen, dat Chanzy niet weinig verbaasd zou zijn als hij ver nam dat men, zonder hem te raadplegen, op hem gestemd heeft. De bladen maken thans den volgenden brief van Chanzy aan Guilly bekend: //Ik was

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5