im:H TEL KG H AAK. A D V E It T E [N T I K N. liet grootkruis dier orde te verleencn. De heer Grévy was nog niet gedecoreerd. De president der republiek beeft op het Elysée een door een groot aanlal leden van den Parrjschen gemeenteraad geteekend verzoekschrift ge vonden. om, ter vereering van de nagedachtenis van Thiers, aan een der voornaamste straten van Parijs zijn naam te geven. Dit verzoekschrift lag verscholen onder de ter zijde gelegde of onafgedaan gebleven stukken en te oordeelen naar den datum, moet het daar reeds sinds langen lijd gelegen hebben. De heer Grévy heeft dadelijk een besluit geteekend, waarbij aan het verzoek wordt voldaan. Eerstdaags zal in het Journ. Off. verschijnen het rapport der com missie van onderzoek naar de daden van het ministerie van 16 Mei. Het is van de hand van den afgevaardigde Brisson, bevat onthullingen van ern- stigen aard en concludeert tot het in staat van beschuldiging stellen van het ministerie. De aartsbisschop van Parijs heeft geantwoord op den brief, dien Hya- cinthe Loyson hem geschreven had om hem te berigtcndat eene Galli- caansch-katholieke kerk te Parijs zal geopend worden. De aartsbisschop zegt in dat antwoord: Het valt mij zeer moeijelijk uit te drukken wat ik, n schrijvende, gevoel. Het is eene gewaarwording van afschrik, gepaard met medelijden. Ik zie in u een geducht voorbeeld der kastijding, die God laat toekomen aan eene ziel, welke in eene verhevene roeping aanvankelijk overladen werd met de gunsten zijner genade, maar welke later in den aar- afgrond van den meest strafwaardigen afval is gestort. Gij hebt den lioog- i bij moed, die verblindt, voet gegeven, en in uwe priestercel de gedachte aan bik- de genietingen, die gij u met heilige eeden ontzegd had. De dubbele ver- oor- zoeking. die u kwelde, heeft uw verstand beneveld en gezegepraald over uw zwakken moed. Toen heeft wat voor n het voorwerp was van geloot, in uwe oogen opgehouden waar te zjjn; de heilige voorwerpen uwer liefde hadden niets bekoorlijks meer voor uw hart. Sedert verscheidene jaren volct in verschillende oorden het ongeluk van uw val 11 op de hielenzon der dat gij den vrede, die u ontvlugt, kunt terugvinden. Dien vrede, wel ken God alleen geeft, zijt gij ten slotte gaan zoeken bij hen, die zeiven den vrede verloren hadden door een soortgelijken misslag, door hel verbre ken der eenheid met de kerk. Gij vleit u misschien met de gedachte, dat gij door de kracht van uw woord bij de menschen de voldoening zult vin den, die uw neweten u weigert. Maar het zal voor u eene teleurstelling te meer zijn. Rondom uwe kettersche tribune zal men cenige menschen zien zonder geloof, door nieuwsgierigheid gedreven. Discipelen za't men er niet zien; uwe secte zal geen adepten hebben. Gij zult het zelfs niet zoo ver brengen als Chalel met zijne Fransche kerk, die na zeker aantal bijeen komsten. welke naar tooneelvoorstellingen geleken, verdween te midden der onverschilligheid en der verachting. De kerk heeft u uit haar midden »t, 1 gesiooten; gij zijt onder den invloed van haren ban. Men is geen katho- ior bek ondanks de kerk. en hare ware zonen weten, dat het hun verboden De is uwe kettersche leeriugen te gaan hooren. - Onder de inkomsten van het openbaar armbestuur te Parijs behoort de opbrengst van het afval, dat de hospitalen gedurende het geheele jaar ople veren. en dat bedrag is verre van onaanzienlijk te zijn De 27 hospitalen en gasthuizen in het depart, der Seine leveren gemiddeld per jaar 235,000 kilogr. van allerlei aard op, waaronder 150,000 kilogr beenderen, 50000 kilogr. broodkorsten. 31000 kilogr. vette stoffen enz. en bovendien eene overgroote hoeveelheid afval van versche groenten. De opbrengst van dat alles is gemiddeld jaarlijks 70000 fr. OUIT8CHLAÜ». Omtrent bet spoorwegongeluk, nabij Minden voorgevallen, meldt men aan de Köln. Zeit. dat het veroorzaakt werd door een gebrek aan de machine. Volgens onderzoek was het gebrek reeds vóór de aankomst te l'orta ontstaan, doch scheidde de locomotief, ongeveer honderd schreden voorbij Porta, zich van den trein af; daardoor werden de post- en pakwa- gens, en één personenwagen uit de rails geworpen en bijna geheel verbrij zeld. De postwagen vloog zelfs tot op het voorplein der gasfabriek van Meijer en SchfVartzc, de locomotief bleef echter ongedeerd. In de glasblazerij zelve moet de trein erge verwoestingen hebben aangerigt. Een conducteur werd zwaar, twee postbeambten ligt gekwetst. De overige gewonden zijn passa ft giers, wier namen niet bekend zijn. In de beroemde bierbrouwerij te Pilsen is men tot de ontdekking ge- k komen dat het grootste deel van het in de kelders aanwezige bier bedorven I. is. De schade wordt op 300,000 11., door anderen zelfs op 500,000 (1. be groot. De brouwmeester, die gedurende 30 jaren die betrekking bekleedde, ij is terstond ontslagen, omdat het gebleken is. dal hij door zonderlinge han- delingen bij het brouwen de oorzaak van het gebeurde is. f RUSLAKB. - De Golos meldt dat het in de zitting van den gemeenteraad van Moskon t van 28 Jan. zeer onstuimig is toegegaan. De leden drongen er zeer ernstig op aan, dat de stad onmiddellijk gedesinfecteerd zou worden en dat er maatregelen werden genomen om de gemeenschap met het zuiden af te sluiten. Aan het dagclijksch bestuur werd een crediet van 2 a 300,000 roebels voor sanitaire doeleinden gegeven. De Warsaw Dnevnik berigt, dat te Plotsk de pokken-epidemie is uitge broken. Zes dorpen waren aangetast. Van 150 lijders stierven 50 pCt. [lu'de provincie Snvolks wordt hel district Dubiach bezocht door geblekte M.vphus. De Odessa Listok berigt, dat in de vorige week liet sterftecijfer h Odessa //slechts" 41 van de 1000 bedroeg. I PARIJS6 February. De kamer juichte de boodschap van Grévy toe, slechts de regterzijde bewaarde het zwijgen. Louis Blanc stelde vnor dat °P Dingsdag aan de orde zou gesteld worden de quaestie der amnestie. I)e minister van binnenlandsche zaken verzocht dat dit voorstel behandeld zou worden in de aldeelingen. Gambeüa ondersteunde dat verzoek en de kamer nam het aan. De zitting werd verdaagd tot Dingsdag. llrévy's boodschap werd eveneens in den senaat toegejuicht. TRIEST, 6 February. Volgens een telegram van den consul-generaal Ie Salonika aan de maritime autoriteiten, werd de in het dorp Sanikawa bij Xanthi uitgebroken z'okle herkend als vlek-lyphtts met één aeval van //Me tastasis bubonica"; dientengevolge won de maritime overheid te Triest liet advies van het geneeskundig staatstoezigt in, dat de ziekte voor hoogst ver dacht en identiek met de Oostersche pest verklaarde. Na gedachten wisseling per telegraaf met bel ministerie van koophandel en de llongaarsche maritime autoriteiten Ie Fiume werd aan de havenbeambten en beambten van het geneeskundig staatstoezigt bevolen tegen tie vaartui gen uit alle Turksche havens aan de Aegeïsche zee, die na den 4d,,D Fe bruary van daar vertrokken, aan te wenden de voorgeschreven maatregelen tegen besmetting. PARIJS, 7 February. De republikeinsche bladen, uitgezonderd die der uiterste linkerzijde, keuren de boodschap van president Grévy volkomen goed. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand December door het postkantoor te Leiden zijn verzonden cn die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Kubbe, te Abbenes; J. van den Berg, mev. M. J. Horst, F. J. G. Hoeben, mej. J. de Waag, mej. J. A. de Veer, J. H. de Bruin, allen te Amsterdam; W. Willenburg, te Gouda; W. Eraard, mej. C. van Hoogstraten, beiden te 'sGravenhage; W. de Jong, te Leeuwarden; mej. Z. M. de Bruin, te Leiden; J. II. Root, te Muiden; C. Ilobtts, Ie Nieuwe Diep; Tenhaefl', te Iserlohn; mev. Freyer, te Overtoom; G. Zwetsloot, te Soelerwonde; H. Timmerman (niet vermeld). Briefkaarten: Eykhoff, T. van den Beudt, beiden te Amsterdam; D. Ramp. Ie Boxtel; mej. D. Krieger, te Leiden; mej. H. Baks, te 'sGravenhage. Bevallen van een Meisje A. J. W. CAMPERT - VON BAUMHAUER. Leiden, 7 Februari. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot AN'DRÉ DE FREMERY, diep betreurd door mij en mijne dochter. Wed. A. DE FREMERY, Leiden, 2 Februari 1879. geb. Heuckenbath. Wegens bmtenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Heden ontsliep onze geliefde Vader en Behuwd-vader, de Weleerwaarde Heer ISAAC PRINS, Emeritus Predikant te Amsterdambijna 98 jarenoud. Algemeene kennisgeving. J. J. PRINS. Leiden, 5 Februari 1879. C. J. PRINS, Kluppel. De Ondergeteekende betuigt, mede namens hare kinderen en verdei e familie, haren hartelijken dank voor de bewijzen van deelneming bij het overlijden van haren geliefden Echtgenoot ondervonden. Wed. P. DE WILDE, Bollinger. De Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden hunner moeder. W. LANDZAAT. Leiden, 7 Februari 1879. M. LANDZAAT. Vcor de ons betoonde deelneming, bij het overlijden van onze geliefde Zuster Mejufvrouw E, FICIIET. betuigen wij onzen dank. Leiden, 7 Februarij 1879. J. FICHET. Gezondheid voor de zwakken. Welke onzuiverheden het menschelijk ligchaam ook zijn binnengedrongen, welke storingen der lig- chaamswerktuigen ook hebben plaats gevondenhet is noodzakelijk voor het behoud der gezondheid, dat alle ongeregeldheden dadelyk hersteld worden. Holloway's Pillen bieden zich aan om dit goede werk te volbren gen en zij zijn om derzelver volkomen zuiverend en regelend vermogen ge rugsteund door de onpartijdige getuigenis van duizenden, die persoonlijk de vernieuwende kracht hebben ondervonden door deze onvergelijkelijke medi cijnen te weeg gebragt. Deze uitmuntende Pillen zijn altijd veilig en vol doende in alle toestanden van liet gestel en zijn zoo goed zamengesteld dat zij hare deugdzaamheid ten allen tijde en in ieder klimaat ongeschonden behouden. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt: Doosjes Pillen cn Potjes Zalf y 0.80. 1.85, 3, /G.74, ƒ13.50, ƒ20.50. Zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in Holloway's Etablissement te Londen, 533, Oxfordsirect, vroegl c 244 Strand.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3