LEIDSCHE COURANT. 1879. N\ 33. -# s fel. w4i sis n"\ S^ys ZATURDAG 8 FEBRUARIJ. i j De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel juurs ƒ3.franco p.p. ƒ3.30, met het Verslag der Handelingen van den Cemeenteraail f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, huilen de expedilickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. tl Cents. He prijs der AdvcrieiiliCa is van 1-4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. tc< TTr r li tr-artm—-?* STADS BERICHTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1' alinea, der wet van 2 Jtini 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade'of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algeuieene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan W. L. Leget en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten ij van eene slachtplaats en het plaatsen van een mestbak in de panden in de hnizenildraadsteeg N°. 15 en 17. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. V. n. HRANDELER, Burgemeester. Leiiien, 7 Februari 1879. E. KIST, Secretaris. mNNEiNLANDSCilH liKlWGTEN. LEIDEN, 7 Februarij. Boor de geneeskundige staats-commissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den lieer A. Kuipers Az., candidaat-arts. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van lager schooi- en huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen gehouden worden op Woensdag 16 April e. k. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 26 Maart bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van liet district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen en overleg ging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwjjl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden hekend gemaakt. Het zal velen zeker aangenaam zijn te vernemen dal aaust. Donderdag, teil 8 uur, in de Departements-vergadering van de Ned. Maat schappij ter Bevordering van Nijverheid, zal optreden de heer II J. Wolter, uit Amsterdam. Bouw en trek van schoorsteenen het onderwerp dat die heer zich voorstelt te behandelen, doet eene getrouwe opkomst der leden verwachten. Wij zijn overtuigd dat de plaats waar de vergadering zal gehouden worden, de Burgt, er toe zal bijdragen dat de spreker op een groot gehoor zal kunnen rekenen. De Staatscourant bevat liet verslag der commissie, in 1878 belast met het alnemen van examens van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in Nederlandsche, Fransche, tloogduitsche en Engelsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staatsweten schappen en schoonschrijven. Aan gedep. staten van elke provincie is om advies toegezonden een schrijven van de inspecteurs van het lager ouderwijs aan den minister van binnenl. zaken, bevattende voorstellen om tot eene geleidelijke invoering van de arlt. 24 en 26 der nieuwe wet op het lager onderwijs te geraken. Naar men verneemt is de levering van het huldeblijkdal het Neder landsche leger aan Z. M. den koning en H. M. de koningin zal aanbieden, opgedragen aan de hh. van Kempen Zonen le Voorschoten. De luit. ter zee Koolemans Beynen, bekend door zijnen togt naar de IJszee, kruist thans in een visschersvaartnig op de Noordzee, ten einde zich op de hoogte te stellen van de beug-vischvangst. Het stoomschip Conrad heeft 6 Febr. van Suez de reis naar Batavia voortgezet. De Koning der Nederlanden op weg naar Nieuwe Diep, ver trok op dien dag van Napels. Te Delft is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen dr. W. S. C. Deyll, pred. hij de Waalsche gemeente aldaar. D\ J. W. F. Both Sr. van Minnesota (Ver. Staten van N.-Amerika) is door het prov. kerkbestuur vau Utrecht lot de evangeliebediening toegelaten. D\ I. Prins, de nestor der Amslerdamsehe en zeker ook van de vader- landsclie dienaren der Ned. Iierv. kerk, is in bijna 98-jarigen leeftijd ont slapen. Tol in 1873 was hij nog met ijver en liefde in zijne gemeente werkzaam. De overledene was ridder der orde van den Ncderl. Leeuw en commandeur der orde van de Eikenkroon. Het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw had eergisteren mid dag te 12 uur te Utrecht eene vergadering bijeengeroepen van verschillende maatschappijen en paardenliefhebbers uit alle oorden van ons land. De voorzitter deelde mede, dat op hel verzoek van liet hoofdbestuur aan de regering om een subsidie voor eene le houden tentoonstelling van inlandsche en builenlandsche paarden een afwijzend antwoord was ontvangen. Na langdurige beraadslaging, waarin er o. a. ook op gewezen werd, dat men in Nederland wel eenige jaren voorbereiding noodig had, alvorens op eer volle wijs eene tentoonstelling te kunnen houden, omdat in den regel de beste veulens reeds op 1 a 1% jarigen leeftijd voor het buitenland werden opgekocht, werd het voorstel: "de vergadering besluit dat het wenschelijk is niet vóór 1883 eene internationale tentoonstelling van paarden te houden en tot dien tijd voorbereidende maatregelen te nemen om de paardenfokkerij hier te lande te verbeteren en vooral liet programma bekend te maken", verworpen met 24 tegen 21 stemmen. Aan een ander voorstel, luidende; "De voorzitter vraagt aan ieder der aanwezigen, hoofd voor hoofd, of hij bereid is tol het tot stand komen der internationale tentoonstelling mede te werken", werd gevolg gegeven en het had tot uitkomst, dat 34 zich daartoe bereid verklaarden, terwijl 14 hunne medewerking ontzegden. Op voorstel van den voorzitter werd voorts besloten eene commissie te benoemen om liet hoofdbestuur ter zijde le staan in liet vaststellen van een programma. Aan dat besluit werd terstond gevolg gegeven. Bij den gemeenleraad van Rotterdam is ingekomen een schrijven van de hh. Le Gras, v. Zuylen Haspels en Hakkers C"., waarin zij hunne plannen blootleggen tot oprigting van een nieuwen schouwburg, waarvoor zij den gemeenteraad verzoeken hun het terrein der Blaak af te staan, dat na demping daartoe geschikt zal zijn, Tot secretaris der gemeente Nietiwendam is benoemd de heer F. van Brederode Jr.. ambtenaar ter secretarie te Loosduinen. Te Utrecht brak heden nacht een vreesclijke brand uit. In eenoogen- blik sloegen de vlammen uil liet boveiimagazijn van de firma Burgers en C0., in galanteriën, op de lindegracht tegenover den winkel van Siukel. Op den hoek van de Massegaststeeg gelegen, stond het magazijn op de gracht en in de steeg tegelijkertijd in vlam zoo zelfs, dat de bovenlijst van het huis van den vleeschhouwer van Dam aan de andere zijde van die steeg gelegen, binnen eenige minuten mede aan het branden ging. Toen liep de wind weder naar het oorspronkelijk brandende gebouw terug en vatleden de vlammen liet tweede ge deelte van genoemd magazijn, bestaande uit een dubbel huis, boven en on der, voor en achter te gelijkertijd aan, zoo zelfs, dat aan redden of bergen van goederen niet te denken was, zelfs niet van de bewoners in de steeg, achter het magazijn gelegen. Het geheele dubbele huis met goederen en al is uitgebrand; zoomede is het parapluie-magazijn IJrondy voor het grootste gedeelte aangetast en beschadigd, terwijl de brand bij het huis van den confiseur Houtman werd gestuit. In liet laatst des vorigen jaars werden herhaaldelijk de staarten van onderscheidene paarden in den omtrek van Utrecht afgesnedenzonder dat men den dader op het spoor kon komendie dader is thans gevat. Twee rijks veldwachters, die juist op transport waren, kregen aanzegging, dat te Loenen eene portemonnaie met geld zou zijn ontvreemd en de dader zich in den omtrek van Utrecht zou bevinden. Zij begaven zich daarom naar eene plaats, waar men vermoeden had, dat hij zijn verblijf hield, en het duurde niet lang, of hij was in hunne handen. Hij bekende niet alleen zijnen diefstal, maar op eene doelmatig ingerigte vraag van een der veld wachters ook, dat hij was degene, die de staarten der bovenvermelde paar den had afgesneden, Een jaar of vier geleden vatte een smidsknecht te De Wijk. in Drenthe, het plan op om onderwijzer te w orden. Hij ging de normaallessen te Meppel bezoeken, deed met gunstig gevolg examen als hulp- en hoofdonderwijzer en verkreeg het vorige jaar eene acte bij liet middelbaar onderwjjs (aard rijkskunde). Thans is hij benoemd lot lecraar in de aardrijkskunde aan de boogere burgerscqool te Harlingen. Dezer dagen is te Wierum eene vrouw overleden, die den ouderdom van bijna 92 jaar had bereikt en bij w ier begrafenis ongeveer 100 familie leden tegenwoordig waren. Zij bad in leven 150 kinderen, klein-, achter- klein- en behuwdkinderen. De arrond.-regtbank te Maastricht heeft naar den prcc.-generaal te 's Boreh verwezen J. J. II. Boesgens, oud 27 jaren, landbouwer tc Rimburg,

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1