G. Nieoiaï, onder diens leiding gezongen. Daarop volgde liet quintet //Op het slot te Muyden" voor sopraan, alitenor, baryton en has, woorden van Alherriingk Tbijm, muziek van G. A. Heinze. Met het Oranje-Meilied naar Vondel, door Alb. Tbijmmuziek van It. Collin, werd het eerste deel van het programma besloten. Na de pauze bragt het orkest de ouverture Lucifer van S. De Lange Jr. ten gelioore. Ten slotte werd uitgevoerd de Vondel-Cantate voor sopraan, tenor, baryton, bas. solo en mannenkoor, door Richard Hol liet geheel maakte een uitstekenden indruk. Te Amsterdam is gisteren ten half 2 ure in de meel- eu broodfabrie ken op de Vijzelgracht brand uitgebarsten op den buil zolder en binnen korten tijd vertoonde zich de vlam. De brandweer had een nioerjelijke taak, door de buitengewone felheid, waarmede de vlammen de overhand kregen. De fabriek had verleden week pas eenige schuiten met meel en brandstoffen aangekregenen door deze aangewakkerd kreeg de brand dadelijk een groote overmagt. Toen een gedeelte van het dak instortte en de vlammen hemelhoog opschoten, bleek het ieder, dat de fabriek niet te behouden zou zijn. Tegen drie uur stonden niettegenstaande de haast bovenmenschelijke poging van de brandweer het hoofdgebouw benevens eenige bijgebouwen in vlam. Ofschoon er veel vrees bestond voor de belendende panden zijn deze echter behouden gebleven. Van de fahriekgebouwen is slechts een gedeelte gespaard. De (abriek was verzekerd voor ongeveer ƒ450,000; de schade wordt geschat op 70 pCt. dier som. Het 9-jarig dochtertje van Klaas Wobben. zich jl. Zatnrdag in de buurtschap Onna onder Steenwjjkerwoldin een wegens den lagen water stand ingevallen sloot, met schaatsenrijden vermakende, bad het ongeluk voorover met het hoofd tegen den scherpen ijsrand le vallen, die na den val van het water hoog aan land vastgevroren zat, met dat gevolg dat het meisje bij vreeselijke hoofdpijnen en bloedspuwing na een dag lijdens is overleden. Met de poslkar van [Ieerenveen op Assen heelt te Oldeberkoop een treurig ongeval plaats gehad. liet paard werd schichtig, waardoor de kar tegen den ringmuur van het kerkhof aldaar stuitte. De kar brak. de con ducteur J. Dijkstra stortte er uit en kwam met het hoofd op de steenen teregt. Bedwelmd, droeg men hem in een naastbij zijnd huis. Hij is ernstig gekwetst aan het hoofd en in de borst, terwijl de hand is verstuikt. Nabij 's Hertogenbosch had eergisteren avond een landbouwer uit de gemeente Rosmalen het ongeluk op het ijs in een gat te loopen. Niettegen staande men hem spoedig ter hulp snelde, mogt men er niet in slagen hem te redden. Zijn lijk werd kort daarna opgehaald. Bij eene hardrijderij op schaatsen in eene Noord-Brabantsche gemeente bestond de eerste prijs uit een gouden, de tweede prijs uit een zilveren horlogie en de premie uit een ham. De rijder, die laatstgenoemde won, onthaalde er een vijital vau zijne makkers op. maar daar het Donderdag was, besloot men de ham nog vóór middernacht op te eten. Eerst ten acht ure waren de vrienden gevraagd; en de ham woog ruim 10 kilo. Voordat de Vrijdag was aangebroken, had men met de ham afgehandeld, maar het gevolg er van was, dat alle zes den anderen dag zeer ziek waren. 'sGRAVENHAGE, 5 Eebrttarij. Door Z. M. is vergunning verleend aan jhr. E. Testa, consul-generaal der Nederlanden te Tripoli, lot het aannemen van de versierselen der orde van den NiCban Iftihar le kl.hem door den Bey van Tunis geschonken, en aan den heer J. J. L. ten Kate, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam, tot het aannemen der versierselen van ridder der Kroon-orde, hem door den koning van Italic geschonken. Tot burgemeester der gemeente Bergen is benoemd dcheerT. W. Otten. Door Z. M. is eene commissie van deskundigen benoemd tot voor lichting van de regering over de volgens de wet van 17 Aug. 1878 vast te stellen regelen voor den bouw en de inrieling der localen voor lager schoolonderwijs bestemd, alsmede omtrent het maximum kinderen dal in één locaal mag worden toegelaten en zijn lot leden dier commissie aange wezen; de hoogleeraar dr. M. Salverda. inspecteur van het middelbaar on derwijs, oud-inspecteur van het lager onderwijs, te 's Gravenhage, te vens voorzitter; II. Bouman, directeur der gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, te Amsterdam; J. A. vun Dijk. hoofd onderwijzer eetier openbare lagere school te LeidenN. M. Feringa liooldonderwijzcr eener bijzondere lagere school te Amsterdam; A. J. Nijland, hoofdonderwijzer eener bijzondere lagere school te Utrecht: G. A. N. Allebé, med. doctor le Amsterdam; S. Sr. Coronel, med. doctor te Leeuwarden; P. J. H. Cuypers, architect der rijks-museumgebouwen te Amsterdam; G. J. Morre. leeraar in de burgerlijke bouwkunde aan de polytechnische school te Dcllten tol secretaris, .1. van Lokhorst, bouwkundige, belast met het toezigt op de gebouwen voor onderw(js enz., te 's Gravenhage. üc officier van administratie 2* kl. J. A. Krnyt en de officier van ad ministratie 3e kl. J. de Visser zijn, op hun verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en bij uitzondering is verlengd met twee jaren, en alzoo nader bepaald op vijl jaren, de duur der detachering van den sedert tot 1,D luit. bevorderden 2'" luit. L. U. Dijxhoorn, van het wapen der artillerie hier te lande, die voor den tijd van drie jaren, bij de landmagt in West-Indië, was gedetacheerd. Ten 11% ure werden heden voormiddag door Z. M. den koning aan H. M. de koningin voorgesteld de groot-officierende grootmeesteres, de dames du palais, de hofdames, het dienstdoende civiele en militaire huis des konings. zoomede de leden der verschillende hofstaten. Naar men verneemt zullen ook het corps diplomatique, alsmede de hooge coilegiën van staat, zetelende in de residentie, eerstdaags door 1111. MM. den koning en de koningin worden ontvangen. ting ie maken bij den nieuwen president der republiek om hem in nJ der Parijsche bevolking van zijne gehechtheid aan de republiek te verzet ren en zijnen eerbied te betuigen voor zijn persoon. Voorts is een voor» gelfefen, strekkende om het plein van bet Chateau d'Eau te herdoopent Plein der Republiek en daarop een standbeeld der republiek op te rigp: Ook zal eene mededinging worden uitgeschreven voor een standbeeld i- Voltaire. Voor de regtbank te Parijs wordt thans behandeld de zaak van P| lippart. De aanklagl luidt, dat hij in hel bestuur van twee Kranst! spoorwegmaatschappijen, die van Rijssel- Valenciennes en van Orleans Rouaanzich schuldig heeft gemaakt aan misbruik van vertrouwen, J mede jegens de Banque Franco-Hollandaise. De zaak loopt over millioent - Ilyacinthe Loyson heeft aan den aartsbisschop van Parijs een W geschreven, waarin hij hem kennis geeft, dat ei' den 9'1id Februarij f, Gallicaansch-katholieke kerk te Parijs zal geopend worden. Wij hadji gewild, zegt hij. dat die kerk onder uwe bescherming kwam. Maar oud lukkiglijk noopt hel godsdienstig stelsel, dat thans in ons vaderland ze»; viert, den opvolger van Saint-Denys de gevoelens voor ketterse!) te verkb ren, die langen tijd de kracht en de roem der Fransche kerk geweest z| terwijl het hem tevens verbiedt de dringendste hervormingen goed te lp ren, die met het oog op den toestand der maatschappij gevorderd wordt en die niets anders zonden zijn dan een terugkeer tot den geest van t»v evangelie en tot de gebruiken (ier eerste eeuwen. In dien staat van zakt hebben wij ons gewend tot het episcopaat, van eene naburige kerk, dis hoewel hervormdzegt katholiek gebleven te zijn. Wij hebben dat epis« paat verzocht ons de hulp en de leiding le verleenendie ons door om eigen bisschoppen geweigerd zijn, totdat er betere tijden komen. Dep, maat van de Schotsche kerk heeft hierop welwillend geantwoord en de [I vraagde hulp toegezegd. De wijnoogst van 1878 hier te lande heeft, blijkens eene door k; ministerie van financien openbaar gemaakte opgave, 48,720,553 hl. opgi bragt; de opbrengst van 1877 was 56,445,563 hl. M IJ I T 8 C SI E A IV lï. Er is een keiz. besluit uitgevaardigd betreffende reizigers uit Ruslani Te beginnen met 10 Februarij is ieder reiziger, van daar komende, verplij een paspoort te toonen. Deze moet op den dag, waarop hij hel Russisi grondgebied verlaat, of op een der beide voorafgaande dagen geviseerd zij! door het Duitsch gezantschap te St. Petersburg of een der Duitsche com laire agenten in Rusland. Voor de onderteekening dezer visie wordt vi eischt een geloofwaardig bewijs dat de houder zich gedurende de jongst twintig dagen in geen der door de pest besmette, of daarvan verdachte kringen heeft opgehouden. Bij dit besluit is gevoegd eene bekendmakini van den waarnemenden rijkskanselier graaf Stolberg, inhoudende: 1°. da. alleen die reizigers, welke aan het voorschrift van dit besluit voldoen, ii Duitschland mogen worden toegelaten; 2°. dat zoodanig toegelaten reiziger ingeval hij in een besmet of verdacht Russisch gouvernement te huis bt hoort, de reis niet mag voortzetten alvorens zijne bagage is ontsmet, ter wijl van de kleederen, die hij aan heeft, minstens ook de bovenkleedim eene ontsmetting moet ondergaan. Voor hel wegvoeren van de sneeuw uit de straten van Berlijn zijs sedert half December 140,000 wagenvrachten noodig geweest; hetgeen eem uitgaaf van 250,000 mark vereischle en de aanstelling van een hulpperso neel van 1400 man, naast de 700 gewone werklieden, die voor de straal reiniging gebruikt worden. RIJ gLASD. In een officieel leiegram uit Astrakhan wordt gemeld, dat er op 31 Jan. geen nieuwe gevallen van de pest te Wetlianka of in de nabijheid dier plaats waren voorgekomen. Te Selitreno waren op 30 Jan. acht personen door de epidemie aangetast, van welke er twee stierven. Op 31 Jan. wer den nog drie personen aangetast en stierven er drie. zoodat nos in hel geheel zes lijders overbleven. De lieer Podnorsky, geneesheer le Selilreno, verklaart, dat de epidemie zich bepaalt lot vier boerengezinnen, die geza menlijk hunne kudden weiden. Geen enkel geneesmiddel was proefhoudend bevonden en de eenige voorzorssmaatregel bestond in volkomen afzondering, De gezondheidscommissie te Moskou heeft de volgende maai regelen aan bevolen: Het bouwen eener inrigting tot verzorging van 2000 personen, bet uitdeelen van gekookte spijzen, de desinfectie van verdachte plaatsen; de plaatsing van fornuizen in de gasthuizen voor liet verbranden van dt Uleederen der zieken; de inspectie van restauratiën en de sluiting van alle ongezonde plaatsen. T V Bt Si IJ E. De uitvoer van brood uit Konstantinopel is verboden. Er waren spe culanten. die het brood in de hoofdstad opkochten tegen de lagere prijzen, waarvoor het daar door de tusschenkomst der regering verkrijgbaar is, en het dan in andere plaatsen met grove winst gingen verkoopen. De over-1 treders van liet verbod van uitvoer worden met strenge straffen bedreigd. lilj ITErN L i\ i >SC 11K UKIt IGTK.N E.1GELAN», LONDEN, 4 Februarij. De Engelsche troepen, die het grondgebied der Zoeloes zijn binnenge trokken, tellen 13000 man, behalve de versterkingen, welke nog onder weg zijn Sir Bart le Frère bevindt zich le Pietermaritzburg en zal op 20 dezer naar Transvaal vertrekken. Naar men meldt, zal hij het beheer over West-Grikwaland en het voorzitterschap in de wetgevende vergadering, bij •ie beraadslagingen over de inlijving, aanvaarden. Majoor I.auyon is lot ondergouverneur van de Transvaal benoemd. Van koude en gebrek zijn, naar de Times meldt, in het Britsche leger dezer dagen 4 olifanten en 108 ossen omgekomen. Te Glasgow is de groote schouwburg een prooi der vlammen gewor den. De schade wordt geraamd op 40,000 F K A IV K R IJ 14. Door den gemeenteraad van Parijs is besloten en corps zijne opwach- i'Kit TKLKGÜAAF. BERLIJN, 4 Februarij. De Heic/isnuz. maakt eene door graaf Reuss en graaf Andrassy op 11 October 1878 getroffen en thans geratificeerde over eenkomst bekend, volgens welke art. 5 van hel Prager vredes-tractaat op geheven en alzoo buiten werking gesteld wordt. ST. PETERSBURG. 4 Februarij. Onjuist zijn de beriglen uit Weenen betreffende een onbepaald uitstellen van de onderhandelingen over liet defi nitive vredcs-tractaat. Er is geene enkele moeijelijklieid gerezen. Men is het eens geworden over den termijn van betaling der oorlogsschatting, over het onderhond der krijgsgevangenen, over het tijdstip tot ontruiming van het Turksch grondgebied na de ratificatie van het traclaat, en over de teruggave van I'odgoritza en Spuz aan Montenegro. PARIJS, 4 Februarij. Het ministerie is zamengcsteld zooals opgegeven werd door liet Journ. cles Uéb., met uitzondering van Bardotix, die de portefeuille van eeredienst afwijst. Grévy ontving heden den Pauselijken nuntius en den Porliigescben gezant. Hij bragt tegenbezoeken aan de ambassadeurs. PARIJS, 4 Februarij. Het Journ. Off. maakt de volgende zamenstelling van het ministerie openbaar: Waddington, president en huitenl. zaken; Marcère, binnen), zaken, en eeredienst ad interim; I.eroyer, justitie- Léon Say, financiën; Jules Ferry, onderwijs en fraaije kunsten; Gresley, oorlog: Jauregiiiberry marine; Freycinet. openbare werken; Lrpcre, koophandel. jen wa voo is bre zÖ hei doo lori wel bed doe en wil er Mai joy Om Sal voc ges len gla elle gaa joy de joy boe we dez hee riet me var tan hot sch nu str; Ziji zw ter mei nas pas de rel' 1 dei een spr die we me "bl onl hij alti noi lui zoi be; hei rel ooi is tot Ijjt 1 1 op zei me on ge; uil nai be< vei (lo i eei dei laa Ito wi zie i »y vri er.' ge; joj de ret ma

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2