PEK TELEGRAAF. dagen aan lord Beacousfield een adres gezondenwaarin zij w ijzen op de gebrekkige werking van de wet op de bankroeten van 1889. l)e ellende, die in sommige grooie steden des lands heerscht, moet schrikbarend zijn. Vele personen in Londen, die geen onderkomen hebben, komen van gebrek om. Men ziet des nachts vele dier ongelukkigen in groepjes bijeen, die, tegen muren geleund, opeengepakt staan, om elkander te verwarmen. In een wijk te Birmingham zijn 8276 personen die onder stand behoeven dat. is ruim 40 pCt. der bevolking dier wijk. Naar men verneemt zijn de directeuren der //City of Glasgow Bank" uiterst tevreden met de over hen uitgesproken straflen. Zij gevoelen dat zij er genadig zijn afgekomen. Uit Rio Janeiro wordt van 7 Januarij jl. berigl, dat in de N. 0. pro vinciën de pokken zich sterk uitbreiden. In de stad Ceara o. a. zijn van 1 tot 20 December 478 personen aan die ziekte overleden. F 11 A X K It IJ K. Voortaan, schrijft het Journ. des Déb., is de toestand ontheven van alle dubbelzinnigheiden het is beter een tijdperk van openlijk aan het licht tredende moeijelijkheden tegemoet te gaan, dan in een tijdperk van bedekte moeijelijkheden te blijven. De man, op wien de keus voor het presidentschap is gevallen, is voor ons een bijzondere waarborg van gerust heid. Het gebeurt maar zelden, dat een hoofd des staats opgevoed is in eerbied voor de wet, en zelfs in de kennis der wetten. Zij die geroepen worden de eerste persoon in den staat te zijnzjjn over het algemeen ge neigd zich te beschouwen als staande boven de wet. Door een man te kiezen, wiens gehcele leven eene verdediging was van het regl, en die te midden der wetten geleefd heeft als in een vaderland, heeft de nationale vertegenwoordiging een nieuw en krachtig protest afgegeven tegen de ge welddadige handgrepen, en heeft zij liet presidentschap der republiek tot eene wezenlijke magistratuur gemaakt. -- Van het optreden van Gambetta, als president der kamer van afge vaardigden, heeft de Temps de beste verwachtingen. Verre van in dien post een soort van vereerende en tijdelijke op non-activiteit-stelling te zien, zegt het blad, is hij voornemens ook daar in vele dingen op de hem zoo kenmerkende wijze het initiatief te nemen; hij zal de kamer niet zoozeer presideren, dan wel dirigeren, leiden of drijven in een rigting, die bij uit nemendheid vruchtbaar zal zijn op wetgevend, administratief, financieel en economisch gebied en daaraan heeft het land thans vooral behoefte. De llép. frnng. wijdt een vleijend opstel aan den heer Dufaure en doet zijnen vrienden opmerken, dat hij een veel te wijs en eerlijk man is, om tot zulk een besluit te komen, wanneer hij geloofde, dat in zijn aftreden gevaar liggen kon voor de republiek en het dus zijn pligl geweest ware te blijven. Ite Fransche natie heeft nog een groot werk voor zich, maar dat gaat niet boven de krachten van hem, dien de nieuwe president aan het hoofd van het ministerie zal roepen. Bovendien kan alleen de heer Dulaure zelf uitmaken, in hoever hjj niet meer de man voor den toestand is. Alleen hij kan beoordeelettwelk onderscheid er is tusschen zijne overtuiging en hetgeen nu door de omstandigheden wordt geëischt. In elk geval echter kan men van een man als hij aannemendat hjj niet zich zou terugtrek ken. wanneer hjj onmisbaar moest worden genoemd. In de vorige week heeft de regering bij de kamer een wetsontwerp ingediend, strekkende om ook de bij verstek veroordeelde medepligtigen aan den commune-opstand van 1871 in de maatregelen van gratie te doen deelen, waarvan zij volgens de wet uitgesloten zijn, onder voorwaarde echter, dat de belanghebbende daartoe zelf aanvraag doe. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat van de 3400 veroordeelden dezer categorie tot dusver 923 in hun vaderland zijn teruggekeerdten einde voor den regter hunne zaak te doen beslechten, hetzij vrijwillig, hetzij omdat zij in handen des geregts waren gevallen. Thans kan men, zegt de minister, het getal dergenen, die niet voor de krijgsraden verschenen zijn en naar alle waarschijnlijkheid in het buitenland vertoeven op 2400 schatten. Op deze allen zonder onderscheid den maatregel der goedertieren heid toe te passen, gaat niet aan. Naast arbeidzame werklieden vindt men onder hen velen, die, in Frankrijk teruggekomen, zich weder aan hunne vroegere kuiperijen en ondernemingen zetten zouden. Doch allen gelijkelijk wordt het regt in al zijnen omvang gelaten om voor den regter te ver schijnen en zoo mogelijk hunne onschuld te slaven, doch voor hen, die zich om gratie hebben aangemeld, wordt voor de uitoefening van dit regt een termijn gesteld; het houdt op zoodra volle gratie hun verleend is en dan worden zjj gelijkgesteld met den veroordeelde, die, na zijne straf gele den te hebben, vrijgelaten wordt. Tot het wegnemen van de maatschap pelijke gevolgen der bij verstek bcloopen straflen is in dit geval nieuwe gratie noodiï; deze te kunnen verleenen verlangt de regering; hoezeer zij het noch met hare eer, noch met de geregtigheid meent te kunnen over eenbrengen, eene algemeene amnestie te verleenen. De nieuw benoemde prefect van de Seine, de heer Héroldheeft Za- turdag bij de opening van den I'arijschen gemeenteraad eene toespraak ge houden, die door den heer Thulié, voorzitter van den raad, werd beant woord. Een interpellatie van den heer Engelhard over de handelingen van de prefectuur van poiicie en over de zuivering van het policie-personeel leidde lol de aanneming van deze motie: »De raad, acte nemende van de verklaring van den prefect van poiicie betreflende de noodige zuivering van hei personeel zijner administratie, en zich voorbehoudende de uitoefening van zijn regtstreeksch toezigt over de prefectuur van poiicie, een uitslui tend gemeentelijke instelling, gaal over lot de orde van den dag". 9UIT8CIIEANO. De y. Preiiss. Zeit. deelt mede, dat door de oud-conservative fractie in den rijksdag een voorstel zal worden ingediend tot wijziging van het reglement van orde. Het bedoelde voorstel zal strekken, om aan den voor zitter van het huis een grootere discretionnaire magt te verleenen dan hij thans volgens dit reglement bezit. -- De Nordd. AU» Ztg. meldt: Vrijdagmiddag even na 12 uur heeft de krijgsraad in zake de Grosser Kurfilrst zijne zittingen geëindigd. Bij het sluiten vermaande de president, overeenkomstig de bepalingen, den regter, de beslissing geheim te houden totdat het oordeel door hoogerhand is goed gekeurd. De admiraliteitsraad had mede den 25'° zijne werkzaamheden ge ëindigd. De tegenwoordigheid van drie hoofddirecteuren der werven leidt tot het besluit, dat men de vraag behandeld heeft in hoeverre een nieuwe regeling van de dienst der werven noodzakelijk is, daar reeds meermalen de wenschelijkheid hiervan is kenbaar gemaakt. Woensdag 5 Febr.tegelijk met het Vondelfeest le Amsterdam, zal in de Groote Wilschgasse te Keulen, in den gevel van het huis waar Vondel werd geboren een gedenksteen worden geplaatst. Een paar dagen later zal in de zaal van het Lyceum aldaar eene feestelijke bijeenkomst worden ge houden, waartoe allen, die tot den gedenksteen hebben bijgedragen, alsook alle daar woonachtige Nederlanders zijn uitgenoodigd. De Duitsche commissie, die zich naar het gouvernement Astrakhan zal begeven om er de epidemie te bestuderen, gaat Dingsdag opreis. Zij bestaat uit: prof. A. Hirsch en den officier van gezondheid Sommerbrodt, en den privaat-docent Kiissner, uit Ilalle. Deze zullen over Warschau de Oosten- rjjksche leden te gemoet reizen en vervolgens met de tolken de reis per spoortrein naar Zaritzyn voortzetten. Alles geeft reden, zegt het Oostenrijksche Fremdenblattom te ge- looven dat de regeringen het gevaar der pest zullen afwenden, vooral om dat hare maatregelen bij tijds genomen zijn. De wenscli der nihilisten, die niets liever zouden zien, dan dat de pest alle banden der orde in Europa kwam verbreken en als //een geesel Gods" dat westen kwam be zoeken, die wensch zal niet vervuld worden. Men mag verder hopen, dat de regeringen, wanneer zij er in geslaagd zijn de pest te bedwingen, zich ook legen die onbeschaamde barbaren zullen keeren, die dood en verderf als hunne bondgenooten begroet hebben. Het Fremdenblatt doelt hier op eenige Russische bladen, die zooals de Ruski idir inderdaad met zoovele woorden gezegd hebben, dat hel nog zoo kwaad niet zou zijn, wanneer de pest in het oude Europa eene opruiming kwam houden. TCHHIJE. De pelgrims, die aan de jongste bedevaart naar Mekka hebben deel genomen, zijn thans allen van daar terug. Ditmaal is alles uit het hygiënisch oogpunt goed gegaan. Het aantal was niet groot in vergelijking met vorige jaren; het wordt geschat op 80 a 90000. Bij den jongsten pelgrimstogt nu heeft de Turksche overheid de voorzorg genomenom de overblijfselen der geslagte dieren te verzamelen en in kuilen te begraven met kalk over dekt. Bovendien waren de hadjis aan menigvuldige medische bezoeken onderworpen. ST. PETERSBURG, 3 Februarij. Volgens de Agence Russe zou vanwege de Porie de overgave van Spuz, Zallak en Podgoritza aan Monterego den 8"el1 dezer plaats hebben, en zonden de Montenegrijnen alsdan het door hen bezette gedeelte Turksch grondgebied ontruimen. PARIJS, 3 Februarij. Men verzekert, dat de heeren Leroyer, Lepère en Ferry zullen optreden als ministers, ofschoon het nog niet bepaald is bjj welke ministeriën. LONDEN, 3 Februarij. Kardinaal Manning vertrekt aanstaanden Don derdag naar Rome. Het telegraafkantoor is, ten gevolge van het nieuwe woordtarief, in de verzending van telegrammen naar Duitschland en Nederland in de maand Januarij zoo benadeeld geworden, dat thans de terugkeer tot het oude tariel in overweging is. LONDEN, 4 Februarij. Gisteren werd kabinelsraad gehouden. De Standard meldt uit Hazarpir van gisteren: Jakob Khan tri kt de over blijfselen van het Afgaansche leger bijeen in de nabijheid van Kabul. PARIJS, 4 Februarij. Volgens het Journ. des Déb. zal het nieuwe ka binet zijn zamengesteld als volgt: Waddingion, buitenlandsche zaken, voor zitter; Marcère, binnenlandsche zaken; Say, financiën; Leroyer, justitie (in plaats van Dufaure): openbaar onderwijs en schoolbestuur, Jules Ferry (in plaats van Bardoux); Lepère, landbouw en koophandel (in plaats van Teisserenc de Bort); eeredienst, Bardoux (eeredienst was tot dus verre met onderwijs vereenigd); Freycinet, openbare werken; Gresley, oorlog; Poihuau. marine en koloniën. WEENEN, 4 Februarij. Het huis van afgevaardigden besloot de beraad slaging over de aan de orde zijnde onderwerpen te verdagen tot de benoe ming van een definitief ministerie. LONDEN, 4 Februerij. Een buitengewoon nommer van de Times bevat het volgende berigt uit Lahore, van 4 Febr.: Eene depêche uit Jellalabad meldt: Een burgeroorlog is le Kabul uitgebroken. Jakob Kban bombardeert eene wijk van de stad, Chandal genaamd. Talrijke hooiden hebben met hunne familiën Kabul verlaten. Vele menschen beklagen zichdat ze des morgens bjj 't wakker worden eene grooie belemmering gevoelen in de bronches, een zeker gevoel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke slijmdeelijes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te geraken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dik wijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagtom de stofjes le verwijderendie de ademhaling belemmeren. Allen dte aan deze onaangename kwaal lijden bewijst men een waarach- tigen dienst door hun 't middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de leer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. Het is voldoende om bij eiken maaltijd twee of drie kapsules te nemen, om spoedig een gevoel van verlichting le krijgen, dat men dikwijls te ver geefs zocht in een menigte zeer samengestelde en dure geneesmiddelen. Hei >p <i testit' jelijk jfsch e Le len neen ilaan tan 1865 lesta; tan telasi ïoudt Ho link) teer tens tehot telfdt tnrei lakei nkot De ot i leert toon 301 tads ten. La1 oogt n h I bi De schb Ie i erki I IE Pai D vi lern Re inda en leer an e B; iend eld Sei 'ege ei 16! iike De 848 ere Ma ïrge «de jl a On d< erij, tloi tzo

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2