LEIDSCHE €0 ERA HI. iS79. nr. m. WOENSDAG 5 FEBRUARIJ. BINNENLANDSCHE RERIGTEN. BUITENLANDSCHÉ BERIGTEN. be. Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd, be prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3. EO, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. f 3.85. bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ft. 50 's jaars, builen de expediliekosten. Afzonderlijke uommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prjjs der Advertcntiëu is van 1—4 regels iedere regel meer 25 eeius. LEIDEN, 4 Februarij. Zaterdag 8 Februarij aanst. zal de Dies natalis der Leidsche hooge- scliool op de gebruikelijke wijze herdacht worden. Ten twee ure zal, in het groot auditorium, door den rector-magnificus, mr. A. E. J. Modderman, eene feestrede worden uitgesproken. Op eene algemeene vergadering van de alhier bestaande Vereeniging «Uit Liefde" is, met het oog op het strenge winlersaizoenbesloten, als buitengewone maatregel, nog een zeker aantal bons voor brood en rijst ter beschikking van de leden dier vereeniging te stellen, ten einde die aan hunne behoeftige namnrgenooten uit te reiken. Voorts is uit dereserve-kas eene som van 110 toegekend aan een behoefiigen schipper, die met zijn vaartuig in het Galgewater Dgt, ten einde dat vaartuig in brnikbaren staat te doen brengen en het daarin verblijf houdende gezin voor ongelukken te behoeden. De vereeniging toont op die wijze, zooverre hare krachten rei ken, aan haar devies getrouw te willen bljjven. In dezen tijd. waarin zoo vele bedrjjven stilstaan en daardoor in vele gezinnen nijpend gebrek heerschl, moge haar voorbeeld navolging vinden. Gedurende de maand Jannarij 1879 zijn in de Leidsche volksgaarkeu ken algeleverd: 2574% porliën warme spjjs, 368 portiëu vleesch, 48% porliën spek, totaal 2991 porliën. In het tijdperk van 29 December 1878 tot 25 Jannarij 1879 zijnblij kens bij het dep. van binnenl. zaken ingekomen ambisberigten. door long ziekte aangetast: in Zuidholland 15 runderen, in Noordholland 1; in het geheel dus 16 runderen. In het vorige tjjdperfc van vier weken waren 15 runderen door die ziekte aangetast. De Tijd heelt, onder andere giften ten behoeve van den Paus. eene gift van ƒ2000 ontvangen. Te Rotterdam werd gisteren morgen een alleen wonend man in zijne woning, in de Hartmanslaan, door zijne buren dood gevonden. Overmatig gebrnik van sterken drank is hoogstwaarschijnlijk de oorzark van zijn plot- selingen dood geweest. Bij den burgemeester van Amsterdam is ontvangen eene som van ƒ1050 van iemand, die over 1878/79 te laag inde inkomsten-belasting was aangeslagen. De som vertegenwoordigt een inkomen van ƒ35000. -- Het bedrag der giften voor de noodlijdenden in Amsterdam is thans gestegen tot 29.61103%. Onder de gillen was er een van 2000. Te Amsterdam herdacht Zondag II. dr. E. Laurillard in de Amstelkerk den dag, waarop bij vóór 25 jaren tot de evangeliebediening werd toege laten, waarvan hjj de laatste 17 jaren aldaar was gevestigd. Hij had tot tekst gekozen Psalm 103, vers 2. Op dien dag herdacht ook d». K. F. Ternooy Apêl in de O. Z. kapel aldaar zijne 25-jarige evangeliebediening. Als gevolg van de betreurenswaardige gewoonte van vele menschen om kinderen alleen te huis te laten, had 31 Jan. te Wouw weder een ongeluk plaats. Een kind van ruim 4 jaren was in brand geraakt en liep het veld in naar zijne ouders, met het gevolg, dat door den wind en het loopen de Uleederen steeds feller begonnen te branden en de kleine zoodanig met brandwonden overdekt werd. dal hij. niettegenstaande spoedig aange- hragte geneeskundige hulpeenige uren later overleed. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt zijn aldaar bij het Vrijdag avond door de IJsclub aldaar gevierde feest, waarvan reeds melding is gemaakt, verregaande baldadigheden gepleegd. Zoo waren op een gegeven oogenblik alle lampions, die voor de verlichting dienden (500 a 600 stuks), ver dwenen. Wel waren goede en doelmatige maatregelen door het bestuur genomen, doch de baan was te groot, om te beletten dat de lampions ge stolen werden. Niet alleen het volk, maar ook zelfs militairen hebben zich schuldig gemaakt aan baldadigheden. Het spannen van draden over de donker geworden baan heeft menigeen belangrijke kneuzingen bezorgd; by de groote vaartaan goede rrjders eigenmoesten die draden wel ongeluk ken teweeg brengen. Te 's Hertogenbosch is een leerling-machinist van den tender gevallen en aan de gevolgen overleden. 'sGRAVENHAGE, 4 Februarij. Aan den commies bij het dep. van walerstaat, enz. P. J. van de Kasteele is de personele titel van hoofdcommies verleend, Voorts zjjn bjj genoemd departement benoemd: tot commies J. W. Rees, (hans adjunct commies; tot adjunct-commies. II. C. Mingelen, thans le klerk, G. F. Rerch Gravenhorst. thans opzigter 3' kl. bij de staatsspoorwegen, C. F. Koemans, thans schrijver bij de staatsspoorwegen, en A. Ullers, thans tele- graaphklerk. en tot boden, II. A. van der Hooft, thans pakker met den rang van bode. en F. T. de Guichenon de Chastillon, thans vaste knecht. Door den minister van waterstaat, enz. zijn bij dat departement be noemd: tot 1'" klerk K. G. Mennes, thans schrijver bij de staatsspoorwe gen; tot 2'" klerk, L. K. W. Beukman en D. F. H. G. Iterson, en tot adsistent-bode J F. A. Ündheusden, thans schrjjver bij de staatsspoorwegen. Aan den lieer mr. J. W. L. Sassen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bij het geregtshof en de arrond.-reglbank te 's Her togenboschen tot notaris te Oss. arrond. 's Hertogenboschis benoemd de heer m'. B. G ten Pol, thans notaris te Teteringen. Aan den lieer J. Hoeflake is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te Oud-Iieijerland. Bij den rjjks-ielegraaf zijn benoemd: tot onderdirecteur, G. M. A. Harmsen, H. E. J. Grafie, C. Prent van Dalen en H. F. Bordewjjk, allen thans telegraphist le klasse; tot telegraphist 2e klasse. M. Beens, C. W. 1'. C. Lindner, D. J. Goedhart, J. Graf, H. J. C. Kunne, J. H. Kemper, J. W. Smits, A. van Bommel, C. H. Verhuist, P. Vorster, H. W. HagcdornJ. J. van KersbergenM. van BredaJ. L. van NoortA. F. de Jon® en J. F. E. Florenaes, allen thans telegraphist 2' klasse; tot telegraphist 2« klasse, J P. A Hendrikx. I). J. Huijer, A. Meilink. W. Croon, A. Klok, C. J. Bourié en A. J. N. T. Aernout, allen thans telegraphist 3s klasse; tot tele graphist 3f klasse, H. L. OHerhaus. F. de Konink. W. F. van Djjck, G. J. de Jung, IC. L. Schamp. L. G. F. Rnytenburg en G. P. Scheers, allen thans klerk 2' klasse. Het le Willemsoord liggende schroefstoomschip 3C kl. Alkmaar wordt, met den I"1 Maart aanst., in dienst gesteld en het bevel daarover opgedra gen aan den luit. ter zee le kl. G. Doorman. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Burg en wetli hebben de directie van den kon. Franschen schouw burg, tot dusver waangenomen door den heer Desfossez, voor het tooneel- jaar 1879/80 opgedragen aan den heer Voitus van Hamme, te Parijs. De kermis voor dit jaar is wederom door het gemeentebestuur officieel aangekondigd. De jaarmarkt zal gehouden worden van 12 tot 20 Mei e. k. Evenals vorige jaren zal geen plaals verleend worden aan cafés chantants, terwijl straatmuziekanten en straatkunstenaars geweerd en drie carousels toegelaten zullen worden. Door Scheveningsche vissclters is voor Zandvoort uit zee opgevischt een rijks hakenton, welke bij de strandvonderij te Scheveningen is geborgen. BEI. «IE. De herhaalde ongelukken op de Belgische spoorbanen trekken de aan dacht. Donderdagmorgen is nu weder in het station te Bergen de werkman Hendrvck, oud 27 jaren, wonende te Quarignon, onder de wielen eener locomotief geraakt en verpletterd. De ongelukkige laat een weduwe en een kind achter. Een vreeselijk ongeluk heelt plaats gehad in een steenkolenmijn te Luik. Terwjjl de ophaalhakmet werklieden gpvuld, naar boven werd getrokkenwerden twee mijnwerkers door een Itevigen schok uit den bak geworpende dood was oogenblikkelijk. ENCELAND. LONDEN. 3 Februarij. Aan de Times wordt gemeld: Jakob Khan stelt de hoop der Britten, dat hij zich spoedig onderwerpen zou, te leur. Als een gehoorzaam zoon van zijn vader, verklaarde hij Kabul te willen verdedigen. In hoever hij aan dit voornemen gevolg zal kunnen gevenzal eerst in het voorjaar blijken. Want voorloopig zullen de Engelsclien wel niet verder den winter tegemoettrekken. Op één punt hebben zij zelfs moeten terugtrekken. Gene raal Roberts moest liet fort Khost ontruimen, in welks omtrek de bevolking het hem blijkbaar te warm maakte. - Een aantal groote bankiers rn kooplieden, van de City hebben dezer

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1