BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van JHaandag 3 Februarij 3379, FH8. PEK TELEGRAAF, De nieuwe president der republiek, de heer Grc'vy, is den 15d"D Augus tus 1813 te Mont sous Vaudrey, in de Jura, geboren. Zijne ouders waren eerzame landlieden. Hij studeerde in de regten te Parijs, nam ijverig deel 33n de Julij-revolulie in 1830 en behoorde onder de regering van bodewijk Philips tot de oppositie. In 1848 werd hij door hel voorloopig bewind als commissaris naar de Jura gezonden, waar hij door zijne onpartijdigheid en gematigdheid aller achting won. In de constituerende vergadering zat hij ter linkerzijde en diende bij de beraadslagingen over de constitutie een amendement in, strekkende om den president der republiek niet door het volk, maar door de nationale vergadering te doen kiezen, welk voorstel met groote meerderheid verworpen werd. Als een van de leden der wet gevende vergadering, die tegen den coup d'etat protesteerde, werd hij ge vangen genomen, doch eenigen lijd daarna in vrijheid gesteld, waarop hij zich geheel aan de regtsgeleerde practijk wijdde. In 1868 werd hij echter weder lot volksvertegenwoordiger verkozen. In de kamer bestreed hij de bekende volksstemming en den 4d" September 1870 schaarde hij zich aan de zijde van Jules Favre, toen deze voorstelde, de Napoleons vervallen te verklaren van den troon. Gedurende den oorlog hield hij niet op aan te dringen op het bijeenroepen eener constituerende vergadering en protesteerde tegen de ontbinding der algemeene raden, door Gambetta bevolen. In Februarij 1871 verkoos de te Bordeaux bijeengekomen nationale vergadering hem met bijna algemeene stemmen tot voorzitter, welken post hij tot April 1873 bekleedde, toen hij, na eene wanordelijke vergadering, lot algemeene verrassing zijn ontslag nam. Herkozen, bedankte hij op nieuw en werd opgevolgd door den heer Buflet Aan de Köln. Zeitung wordt uit Parijs gemeld, dat de heer Grévy de canditlatuur voor het presidentschap der republiek heeft aangenomen onder voorwaarden dat de algemeene amnestie voor de opstandelingen der commune aangenomen en daarentegen het voorstelom de ministers van 16 Mei in staal van beschuldiging le stellen, verworpen worde. Er is sprake van dat drie gezanten verplaatst zullen worden: de generaal le Flóte St. Petersburg, de markies d'llarcourt en de markies de Gabriac, le Rome, bij het Vaticaan. De generaal le Fló zou door den generaal Chanzy vervangen wordende opvolgers der heide anderen worden nog niet genoemd. De markies d'llarcourt moet reeds zijn ontslag aange vraagd hebben. Als gouverneur-generaal van Algerië, welk ambt openvalt, is er sprake van den lieer Krantz, oud-commissaris-generaal van de wereld tentoonstelling, of van den heer Savary, onder-secretaris van staat bij het ministerie van justitie. De Parijsche kamer van koophandel heeft zich tot den minister Teisserenc de Bort gewend met een bezwaarschrift tegen de opzegging der handels- tractalen. De kamer geelt te kennen, dat de onzekerheid, die reeds sedert drie jaren bestaat omtrent de toekomstige handelsstaalkunde van het land, nadeelig werkt voor de ontwikkeling van handel en nijverheid. Een spoe dige beslissing is derhalve van het grootste belang. De kamer kan niet geloovendal de naburiee staten er aan gedacht zouden hebben hun tarief te verhoogen, indien Frankrijk het zijne verlaagd had. of althans indien het had verklaard dat het zijn tarief niet zou verhoogen. Die verklaring geve de regering nu nog. De minister moge niet vergelen, dat de Parijsche handel hoofdzakelijk leeft van den uitvoer. Om de builenlandsclie markt niet te sluiten voor de artikelen uit de Parijsche werkplaatsenmoeten de Pransehe havens open blijven voor den invoer van buiten. 123,000 etablisse menten te Parijs geven aan 518.000 werklieden arbeid; aan loon trekken deze gezamenlijk niet minder dan 761 millioen fr. in het jaar. En de han delsbelangen van Parijs zijn voor een goed deel ook de handelsbelangen van het gansclie land. DUIT SC SI LAND. Het wels-ontwerp betreffende de vrijheid van spreken in den rijksdag is door den bondsraad in behandeling genomen, en wel door de regtsge leerde commissie van dat ligchaam. Men verneemt dat dc commissie als disciplinaire middelen vermaning en berisping door den voorzitter heeft behouden en, voor zeer ernstige gevallen, vervallenverklaring van het man daat, maar hoogstens tot aan het einde van den tijd waarvoor de afgevaar digde zitting had; reeds verworpen moet door de commissie zijn: de inmen ging van den strafregter en het verlies der verkiesbaarheid. Eene vrouw met veel kinderen te Koningsbergen is een in den prijs van 45,000 mark in de Pruissische loterij ten deel gevallen. Op eene vreemde wijze kwam zij in hel bezit van het lot. Haar mankort te voren gestorven, bezat nog eene schuldvordering ten laste van iemand groot 300 th.waarvan niets le halen scheen. De weduwe trekt de stoute schoe nen aan, gaat naar den schuldenaar, schildert hem den tretirigen toestand van haar en hare kinderen en smeekt om toch iets in mindering der schuld le mogen ontvangen. De man, zelf onvermogend, tast in zijn zak, zeg gende: «Daar, neem dit lotje, ik heb niets anders! Mogelijk begunstigt u de fortuin." RUSLAND. Volgens het laatste te Petersburg ontvangen officiële berigt van den gouverneur van Astrakhan zijn er in Wetljanka en omstreken geen zieken. Daarentegen zijn aan deze zijde der Wolga in Silitzin sedert 27 Jan. drie personen, die met zieken in aanraking waren geweest, door de epidemie aangetast. Dc gouverneur van Saratow meldt dat de noodige maatregelen van voorzorg, alzondering. afsluitingscordon en ontsmetting, in het geheele gouvernement Saratow, langs de grenzen van Astrakhan genomen zijn. De dgence Ihisse meldt, dat in een zitting van den ministerraad be sloten is, om het stelsel van verbranding in de besmette streken toe te passen; verder eene gezondheidscommissie te benoemen, de uiivoerinc der voorzorgsmaatregelen in ce'ne enkele hand te vereenigen en bereidwillig de hulp en raadgevingen van welbekende Europesclte geneesheeren aan te nemen. TURKIJE. De onderhandelingen met het "Crédit foncier", tot het sluiten eener nieuwe leening, hebben tot geen resultaat geleid, daar dit ligchaam een interest van 9 pCt. vorderde en dit aan de Porte te hoog voorkwam. Uit Adrianopcl meldt men dat generaal Todtlebcn in een dagorder het leger heeft bekend gemaakt met 's keizers stellige voornemen om in de maand Mei het bezettingsleger uit Rumelië terug te trekken. Hierover heerschfe groote vreugde in het leger, want zoowel dc officieren als de sol daten zijn den tegenwoordigen toestand moede. Men vreest echter dat men trachten zal de omstandigheden in Rumelië zoodanig te leidendat er van de ontruiming alsdan nog geen sprake kan zjjn. Aan Suleiman-pacha is loegestaan van het tegen hem geslagen vonnis in beroep te komen. Een buitengewone commissie zal benoemd wor den tot herziening van het vonnis. De Fransche regering heeft het Grieksche kabinet aangeraden gema tigdheid in acht te nemen ten opzigte van zijne eischen betredende het middengedeelte der grenslinie, niet hij name door het Berlijnsche congres aangewezen. DOS T-I NïK I E. BATAVIA. 27 December. Op last van den procureur-generaal bij het hooggeregtshof van Nederl. Indië heeft het openb. ministerie bij den raad van justitie te Batavia een schrijven gerigt aan de redactiën der verschillende bladen, waarin zij aangemaand worden om met de meeste omzigtigheid te trachten binnen de perken le blijven der strafwet en inzonderheid zich te onthouden van elke honende ol beieedigende beoordeeling der gestelde magten, van elke aanran ding der verbindende kracht der wetten en van elke opzetting tot haar of minachting tegen de regering van het moederland en de koloniën. Met de meeste gestrengheid zal elk schrijver, uilgever en drukker worden vervolgd, die in strijd met de bestaande wetten mogt handelen. -- Naar het Bat. tlbl. verneemt is de legerkommandant aangezocht om het kommandement te blijven waarnemen, doch zal hij, om redenen van gezondheid, naar men zegt, hieraan wel geen gevolg kunnen geven. Van Midden-Java zijn berigten ontvangeninhoudende dat sedert den 20'" dezer aldaar zware stormen heerschen, waardoor een menigte dadaf- en koffijboomen tegen den grond zijn gewaaidhuizen zijn ingestort en meer andere schade is aangerigt. Ook in de Preanger Regentschappen heb ben de koffijboomen zwaar geleden. Als een bewijs van het ruwe weder, dat in den laatstcn tijd over geheel Java heeft geheerscht, wordt medegedeeld, dat door het stoomschip Koning der Nederlandenvan Probolingo te Samarang aangekomenop die reis 150 schipbreukelingen zijn opgevischt. De raad van justitie heeft den oud-adsistenl-resident van Meesler-Cor- nelis, den heer J. M. van Merkesteyn, ontslagen van alle regtsvervolging, de kosten te dragen door den staat, en zulks uit overweging dat de hem ten laste gelegde feilen niet als strafbaar zijn te beschouwen Men meldt uit Tjiandjoer: Bjj den hevigen regen van den 29" Nov. is dc gevangenis alhier door den bliksem getroffen, doch gelukkig zonder veel schade te hebben veroorzaakt. Eene inlandsche vrouw bleef op de plaats dood. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn dc volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Vetleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 1" commies bij de algem. rekenkamer A. H. Siermans; aan den hulp- onderw. aan de openb lagere school le Banjoewangi P. C. W. Bopp; aan den adjunct-inspecteur van financiën J. A. E. Schenckaan den 2" commies bij de staatsspoorwegen op Java J. Gaillard. Benoemd: tot ingenieur 2' kl. hij de staatsspoorwegen op Java, de adjunct-ingenieurs 1' kl. S. Kanten en J. M. Sweep; tot l" commies bij de staatsspoorwegen op Java, de 2e com mies G. A. S. Waardenburg; tot machinist le kl. bij de exploitatie van staatsspoorwegen op Java, de machinist 2' kl. C. H. W. Linck; tot adspir.- houlvesler bij het boschwezen A. H. Berkhout: tot 1" commies bij de algem rekenkamer, de ambtenaar op non-activiteit F. Westerkamp; tot adjunct-inspecteur van financiën, de ambtenaar op non-activiteit II van Al phen; tot controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura W. H. de Jong; tot controleur 1kl. bjj het binnenl. bestuur buiten Java en Madura, de ambtenaren op non-activiteit J. P. van liarencarspel en H. L. van der Waarden; tot controleur 2' kl.W. K. L. Kraft; tot hulponderw. aan de openb. 2' lagere school te Soerahaija. mej. W. A. P. de Bruyn Ouboter; tot hulponderw. aan de openb. 2' lagere school te Samarang, mej. M Gretser. Tijdelijk gesteld: ter beschikking van den gouverneur van Aljch, de controleurs 1' kl. K. F. H. van Langen en G. A. Scherer en de controleur 2' kl. II. Groeneveld. Departement van oorlog. Verleend: éen tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt. der inf. J. P. G. van Baer en aan den 2" luit. der inf. J. R. Steensma. Ontslagen: op verzoek, eervol, de officier van gezondh. 2' kl. H. W. Saudberg en de burg. schrijver 4' kl. bij de mil. administr. W, F. Lapré. Departement van marine. Ontslagen: eervol, de klerk bij het depart, der marine F. Pruys van der Hoeven. Benoemd: tot chef van het werk- tuigk. atelier bij het etablissement op Onrust, de gewezen machinist 1' kl. bij de Kon. Ned. marine C. A. Torré, thans tijdeljjk met de waarneming dier betrekking belast. 'sGRAVENHAGE, 1 Februarij. Voor 1879 zijn benoemd bij den militie raad zitting houdende te Leiden: lot lid de majoor Greve en tol zjjn plaatsvervanger de kapitein Roelants, beiden van het 4öt regiment infanterie. PaRIJS, 81 January. In de kamer van afgevaardigden is Gambetta mat 314 van de 405 stemmen tol voorzitter gekozen. De kamer en de senaat zijn tot Donderdag uiteengegaan. De ministerraad is bij den president der republiek vergaderd. De boodschap van den nieu wen president wordt eerst tegen de volgende week te gemoet gezien. PARIJS, 31 Januarij. De Soir gelooft te kunnen zeggen dat Dufaura zich bereid heeft verklaard president van den ministerraad te blijven. LONDEN, 1 Februarij. De Timet meldt uil Konstantinopel: «De Porie zal weldra een plan betreflende de hervatting der betaling van rente der Turksche schuld afkondigen. Eene schikking is gemaakt, waarbij de in- en uilvoerregten onder het toezigt eener internationale commissie worden geplaatst. Deze maalregel zal acht millioen pond sterling opleveren, welka zullen aangevend worden tot intrekking van het papierengeldtot het or ganiseren van de gendarmerie en tot het instellen van regtbanken. EDINBURGH, 31 Januarij. De jury heeft schuldig verklaard: Potter en Stronach, directeuren van de Glasgow Bank, aan al de misdaden hun bij dc acte van beschuldiging ten laste gelegd, en de andere directeuren aan vervalsching van balansen. Morgen zal het geregtshof uitspraak doen. AHADERIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSGHE UNIVERSITEIT. Den 1"" Februarij de heer A. J. Ilelfrich, geb. te Bandjermassin, in d« geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de structuur-verhouding der nier lij enkele gevallen van nephritis. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5