liuitenlandscue berigten. per telegraaf. Tc Zwolle is een gecostumeerde hardrijderijvai1 wcSe schippors- verecniging "Eendragt maakt magt", gehouden. Te ruim half tien kwamen de gecostumeerden42 in getal, bijeen en trokken, voorafaegaan door de muziek der schutterijdoor een goed deel der stad naar de baan. Eenigen waren uitgedost als ridders uit de middeleeuwen, anderen als edellieden uit later tijd. Uaartusschen bewogen zich Zouaven, Russen, Polen, Turken, Zigeuners, Tyrolers en Hongaren, terwijl Pierrot en Harlekijn, mitsgaders een beer en een aap, niet ontbraken. Ten 10 ure ving de wedrid aan, die voortgezet werd tol 'smiddags 4 uur. Ten 12 ure was er eenigen tijd pauze, waarvan de deelnemers gebruik maakten om in optogt langs de baan te rijden. Een 18-jarige dienstmeid begaf zich eergisteren ochtend te Boxtel op het ijs, om een emmer water te scheppen. Zij viel er door en werd door den snellen stroom van den Dommel medegevoerd. In weerwil van spoedig aangebragte hulp mogt het niet gelukken haar te redden. Zij werd leven loos opgehaald. 's GRAVENHAGE, 30 Januarij. Door Z. M. is aan jhr. mr. P. A. van den Velden, hoofdcommies bij het dep. van justitieverlof verleend tot het aannemen van de orde van Verdienste 2' kl.hem door den regerenden vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. Jhr. P. A. van Holthe, thans ontvanger; der dir. belastingen te Bergum is benoemd tot ontvanger derzellde middelen te Woerden. De heer mr. C. C. Geertsema is toegelaten als consul van het Duitsche rijk te Groningen. -- De luit. ter zee le ki. C. L. de Jong wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord, ter vervanging van den luit. ter zee le kl. P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leutdie wordt overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam. Z. K. 11. de groothertog van Saksen-Weimar werd bij Hd. vertrek naar Dttisschland heden ochtend ten half zeven ure aan het stationsgebouw van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij uitgeleid door's konings hofmaarschalk baron Snonckaert van Schauburg, Zr. Ms. adjudant, kolonel baron Taets van Amerongen en den oi'donnance-ofïicier graaf van Limburg Slirum. Alhier is door de hh. Wisse, A. Piccalttga en A. C. van Rhijn opge- rigt eene clectrische verlichting-maatschappij. Het doel is het verschaffen van electrisch licht en van de daartoe benoodigde werktuigen, toestellen enz. BELGIE Zondag avond kwam een 40-jarige dame in een herberg der Oude Koorn- hal te Brussel en besprak er een logeerkamer voor den nacht. Na eenigen tijd in de zaal te zijn geblevenbegaf zij zich naar haar kamer, 's Mor gens zagen de bewoners der herberg haar niet naar beneden komenver schrikt drongen zij in haar kamer en vonden de ongelukkige vrouw geheel gekleed op haar bed uitgestrekt; zij was aan hersenontsteking bezweken. Dezer dagen waren twee baanwachters in het station te Jemelle bezig, de sneeuw weg te ruimentoen zij door eene locomotief verrast en dadelijk gedood werden. Een hnnner is vader, van 5 kinderen, en zijn vrouw is sedert twee maanden gevaarlijk ziek. ENGELAND. LONDEN, 29 Januarij. Bij het geregtshof te Edinburgh, waar de zaak van de »City Bank of Glasgow" bepleit wordt, is het verhoor van de getuigen a charge ten einde gebragt. De procureur van de kroon legde daarop de verklaring af, dat hij besloten had, wegens gebrek aan bewijzen, die punten van de aanklagt, welke op diefstal betrekking hebben, terug le nemen en slechts de aanklagt wegens vervalsching van de balansen van 1876, 1877 en 1878 te handha ven. Hierop begon het verhoor van de getuigen a décharge, dat, naar men meent, niet lang zal duren. Het besluit van den procureur, om een gedeelte van de beschuldiging te laten varen, zal waarschijnlijk aanleiding geven tot vrijspraak van de minder gecompromitteerde directeuren. De New-York Herald deelt het volgende mede: Uit Taschkend wordt gemeld: Generaal Kaufmaun heeft berigten uit Afganistan ontvangen, loo- pende tot 10 Januarij. Zij zijn afkomstig van den officier van gezondheid, die door den Emir was ontboden om hem van eene aandoening aan de luchtpijp te genezen. De Emir heeft aangekondigd, dat hij den 20'" naar Taschkend zou vertrekken. In een langdurig onderhoud met den officier van gezondheid en den generaal Rosganoff heeft de Eoiir verklaard, meer dan ooit overtuigd le zijn, dat Afganistan voor Rusland de sleutel van Indië is. Morgen, 27 Januarij, geeft generaal Kaufmann een groot feestmaal ter eere van den gezant van Bokharadie instructiën is komen halen in ver band met de aankomst van den Emir. FRANKRIJK. Naar men zegt zouden van de verschillende corps-commandanten voor- loopig slechts vier van hun ambt worden ontheven, namelijk de generaals Bonrbaki, Rataille, du Barail en de Lartiguc. De twee eerstgenoemden hebben hun Bonapartistisch verleden legen zich; den derden wordt verweten, dat hij als minister van oorlog het wetsontwerp voorstelde, waarbij de her togen van Charlres. van Pcnthièvre en van Alen^on in hunne eenmaal ver kregen rangen werden bevestigden dat hij het woord '/republiek" verwij derde uit de formule, waarmede officieren aan de troepen werden voorge steld. De heer de l.ariigue eindelijk is commandant te Limoges, alwaar het bekende incident met den republikeinschgezinden majoor de Labordère plaats had, ten gevolge waarvan deze laatste, natuurlijk op voorstel van zijnen chef, ontslagen werd. Het schijnt den maarschalk-president ernst te zijn in het ontslag der corps-commandanten niet toe le stemmen, zoodal de ministers in eene moeijelijke verhouding staan tusschen den president en de kamers. De bureaux der linkerzijde van den senaat hebben besloten de candi- datuur te ondersteunen van graaf llontalivet, voormalig minister van Louis Philippe, als onafzetbaar senaatslid in plaats van wijlen den heer Morin. De gemeenteraad van Parijs is tegen Zalurdag tot eene buitengewone zitting bijeengeroepen. In deze zitting zal de interpellatie van den heer Engelhart besproken wordenbetreflende de prefectuur van policie en de wijzigingen, die in het personeel en in de organisatie van deze admini stratie gebragt moeten worden. In dezelfde zitting zal de heer Ilerold als prefect der Seine voor het eerst het voorzitterschap waarnemen. Onder de verschillende mededeelingen omtrent den uitslag der tentoon- stellings-loterij is ook die betreffende een werkman, die een prijs heeft getrokken van 2000 fr. Daags te voren had hij een zijner kinderen graf waarts gebragt, en daar hij te arm was om een graf le betalen, werd het lijk in de gemeenschappelijke groeve neergelaten. Toen de man had ver nomen wal hij gelrokken had, zeidc hij, onder het storten van trasen, dat zjjn eerste zorg zou zijn, het lijk zijns kinds op le graven en het een eigen graf te geven. De dienstmaagd in de Rue du Bac had zich met een doode mees ver heugd. Het nummer, waarop het hoogste lot in de Parijsche loterij viel, was wel hetzelfde als het hare, maar de serie was niet dezelfde. Een visschersboot van Berck. een zeedorp in het depart. Pas de Calais, heeft een pink, van welke natie wordt niet medegedeeld, op zee gevondenonbeheerd voor den wind zeilende. Aan boord gegaan vonden de visschers de geheele bemanning dood en bevroren op en onder dek liggen. Volgens berigt uit Lissabon heeft in de kamer der pairs een der leden den minister van koloniën om inlichtingen gevraagd betreflende de ramp, die in Boloz (Portugeesch Guinea) moet hebben plaats gehad. De minister antwoordde dat hij van den gouverneur-generaal van St. Vincent (Kaap- Verdische eilanden) een telegram van 20 Jannarij had ontvangen, aldus lui dende: "Zware ramp in Boloz. Dooden. De militaire magt heeft een gevecht ondernomen, waartoe ik geen magtiging heb gegeven, daar zij niet sterk genoeg was. Ik heb den gouverneur van Guinea ter verantwoording geroe pen en zend eene kanonneerboot en de weinig beschikbare troepen af. Ik heb den secretaris-generaal tot voorloopig gouverneur benoemd." DriTICH LAND. Het besluit der regering om zich te verklaren tegen het invoeren van het monopolie op de tabak en de belasting te heffen volgens het gewigt der onbewerkte waar, heeft een gunstigen indruk gemaakt. De Nat. Lib. Corresp. zegtdat het genomen besluit den ministerraad tot hooge eer verstrekt. Gemeld collegie heeft in deze aangelegenheid geloond, dat het aan den rjjpelijk overwogen raad der deskundigen grooter gewigt hecht, dan aan de persoonlijke opvatting ecner quaestie van dezen of genen, al geldt het ook een zienswijze, waarvoor de rijkskanselier een groote male van sympathie betoont. In het dorp Holtwikede is door verwisseling van uitgegraven rhabar- berwortel met aconilumwortel iets vreesclijks gebeurd. Een wisselwachter bad een 40-tal zijner kennissen uitgenoodigd op een proefje van door hem be reiden kruidenbrandewijn. Hij zelf nam de eerste teug en kreeg dadelijk hevige buikpijn, hetgeen echter niet belette dat 7 personen er van dronken. Van deze zijn drie, waaronder de wisselwachter, binnen zeer korten tjjd onder hevige pijnen, overleden, vóór geneeskundige hulp kon opdagen. De I overigen werden naar het nabij gelegen ziekenhuis vervoerd en na eenige dagen hersteld. De andere gasten, voldoende gewaarschuwd, gebruikten niet van den drank. Bij nader onderzoek bleek dat de wisselwachter in zijn tuin een rhabarberplant had willen aftrekken. Dewijl de bodem met sneeuw bedekt was en zich geen loof meer op den grond bevond, had hjj de juiste plaats gemist en den wortel van een als sierplant daarnaast staan- den Aconitum Napellus uitgegraven. RUSLAND. Een telegram van den Oostenrjjksch Hongaarschen ambassadeur te St. Petersburg, van 25 Januarij, meldt: "Volgens door het Russische ministerie van binnenlandsche zaken ontvangen officiële berigten is te Wetljanka den 20*1"1 en den 21slen dezer maand slechts één geval 's daags met doodelijken afloop voorgekomen en heeft zich sedert geen nieuw ziektegeval voorgedaan. In alle andere door de epidemie aangetaste plaatsen kwamen ook geen nieuwe gevallen voor. De epidemie neemt bepaald in heftigheid af, hetgeen waarschijnlijk aan de koude van 14 gr. Gels. vorst toegeschreven moet worden. Al het mogelijke wordt gedaan om eene uitbreiding der ziekte te beletten; zoo werd onlangs een regiment kozakken tot versterking van het cordon gezonden. De afsluiting moet volkomen zijn." Naar aanleiding van de herdenking der Unie van Utrecht in Nederland brengen de Russische bladen de banden in herinnering, die sedert lange jaren Rusland en Nederland vereenigd hebben. De St. Pet. Cour. vestigt daarbij de aandacht op het feit, dat de eerste door Rusland in den vreemde gesloten leeningen voor meer dan eene eeuw met llollandsche bankiers gesloten zijn en dat de Russische natie sedert dien tijd, in de moeijelijkste oogenblikken van hare financiële geschiedenis, in Nederland altijd hulp en vast vertrouwen in hare hulpbronnen en soliditeit gevonden heeft. Het blad wekt de kooplieden van Archangel en Petersburg op om door telegrammen van gelukwensching van hunne belangstelling in de Nederlandsche feestviering blijk te geven. BERLIJN, 29 Januarij. In de kamer van afgevaardigden was het voorstel Windhorst, namens het centrum, aan de orde, strekkende tot herstel der drie artikelen uit de grondwet betreflende de verhouding van staat en kerk, welke bij gelegenheid van de vaststelling der Mei-wetten opgeheven zijn.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2