COURANT. %më 187». nwo fen oj FICAT8 iste ten en. kt ht W, 26, VRIJDAG 31 JAYUAPJJ, De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uityèsotuterd. Fe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. /3.85. Hel verslat) afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nmutners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Adverteniiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. 0 dot__„ herland STADS- BE BIGOTED. j NOTIFICATIE. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie Zuidholland, Gelet op art. 73, alinea 2 der Wet van den 4d,° Julij 1850 Staatsblad ïszoid'. 37), enz. Noodigen de inwoners der provincie Zuidholland, die elders in 's Rijks (directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan róór 1". ripril aan- I, .slaande aan hun Collcgie te doen blijken, door overlegging van het aanslag- biljet of van een uit treksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, ««UW, einde daarop worde gelet hij het opmaken der Lijst van de Hoogstaan geslagenen, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten- Generaal. De bedoelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezon- :n aan het lokaal van hel Provinciaal Bestuur van Zuidhollandmet op- [ave van: 1°. den naam. de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; 2". de Gemeente en de dagleekening zijner geboorte; en 3'. bijaldien hij buiten 's lands is geboren, of. en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwenmet vermelding van de dagleekening zyner oaturalisatie, iudien deze mogt hebben plaats gehad. De Gedeputeerde Staten voornoemd, FOCK. Voorzitter. 'sGravenhage, 27 Januarij 1879. F. TA VENRAAT, Griffier. R, tester nstig heili roran BLNNEiNLAiNDSCllE BER1GTEN, 92 •^'dat zij geen crediet geeft. LEIDEN, 30 Jannarij. De commissaris des konings in deze provincie heeft eene circulaire van aanbeveling der jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoe- ^—diging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden aan heeren burgemeester en wethouders der gemeenten in Zuidhollaud gerigt. Wjj vernemen dat den heer P. J. Baale alhier, wegens de aanbieding van zijne dichtregelen: ^Oranje en Nederland in rouw", in den loop dezer 7iweek nog de onderscheiding is te beurt gevallen dankbetuigingen te ont- vangen namens H. K. 11. mevrouw prinses Hendrik der Nederlanden en HU. KK. HU. den prins van Oranje en prins Alexander. In Eigen Haard werd door den heer D. Hartevelt onlangs eene beschrijving geleverd van de Leidsche broodfabriek, waarin hij in kotte 98itrekken hare oprigting, inrigling en werking schetst. Het is een lczens- waardig opstel, de aandacht waardig van allen, die belang stellen in eene inriglingdie men hier ongetwijfeld hoog waardeert. Hel stukje is versierd met den plattegrond van het gebouw, in 18G6 opgerigt en in 1870 en 1876 32j|aanmerkelijk vergroot, alsmede met de afbeeldingen van de in de fabriek gebruikt wordende kneedmachine Boland en den oven Rolland. Door de I13jjdaaraan toegevoegde korte beschrijving verkrijgt men eenig denkbeeld van de EOJeenvoudige werking der fabriek. Aan deze mechanische hulp paart zich de dienst van 37 personen, en door deze werkkrachten kon de fabriek in 1877 voldoen aan een aanvraag van 2,147,125 kilogram brood. 81 De uitkomsten, gedurende een tijdvak van 12 jaren verkregen, geven 85j(den schrijver aanleiding er op te wijzen hoe overtuigend daardoor is te 13%niet gedaan de twijfel, vroeger geopperd ten) opzigte van het resultaat der broodfabrieken, als zouden zij practisch niet beantwoorden aan hetgeen g^zij theoretisch schjjnen. Aan de hand van de geschiedenis der Leidsche broodlabriek toont hij aan dat tegen dergelijke fabrieken ingebragte be- 25'»zwaren geheel denkbeeldig waren. Wat den financiëlen uitslag betreft 34 wordt gereleveerd dat gedurende 12 jaren aan de veunooten is uitgekeerd ƒ50125, ol gemi'deld per jaar en per honderd gulden ƒ8.25. een resultaat, dat geen aanleiding zal geven aan kapitalisten om de plaatsing van hun te betreuren. De fabriek verschaft aan 22 slijters een gezamenlijk in komen van ruim 29500 en houdt daarna nog een fractie van een cent als winst over per kilogram brood. De financiële kracht der labriek ligt daarin 20j Vermits bij de stenographische inrigting, verbonden aan de beide ka- I7.55mers der staten-generaaleene kweekelingsplaats is opengevallen, worden 3oupdegcnendie voor deze bctrèkking in aanmerking wenschen tc komen, .uitgenoodigd zich schriftelijk bij de gemengde commissie voor de steno- ==graphie uit beide de kamers aan te melden, onder bet adres: /-Aan de Tweede Kamer der Slaten-Gcneraal." De kweekelingsplaats zal worden ver vuld naar aanleiding van een vergelijkend examen, in April of Mei aan staande, door de commissie voor de stenographic te houden. De minister van justitie heeft op nieuw in herinnering gebragt, dat allen, die tot den Nederlandschen adel behooren. gehouden zijn, overeen komstig de daaromtrent bestaande bepalingen, aan het dep. van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboor ten, huwelijken en sterfgevallen, en wel door de inzending van een uit treksel uil de registers van den burgerlijken stand, of, zoo noodig, uit kerkelijke registers dal voorts de uittreksels uit de registers van den bur gerlijken stand zullen moeten bevatten behoorlijk gelegaliseerde volledige afschriften van de in die registers ingeschreven acten. •- - Men schat de getalsterkte onzer troepen in Aljeh tegenwoordig op 9875 man infanterie. Voorts is er een detachement cavalerie van p. m. 180 man, een compagnie berg-artillerie, vier compagniën vesting-artillerie, een detachement genie-werkliedeneen compagnie mineurs en sappeurs en een subsistenten-compagnie te Kolta-Radja. De heer C. van Dillen, commies ter inspectie van de directe belastin gen te Leeuwarden, heeft van den minister van koloniën de aanbieding ontvangen, om zich voor Ned. Indie beschikbaar te stellen ter voorbereiding en invoering van de personele belasting aldaar. -- Men meldt uil Warmond: Dingsdag vierde hel seminarie alhier het zilveren jubileum van den hoogleeraar mgr. P. van der Ploeg, als professor alhier. Vele hooggeplaatste geestelijken namen aan het feest deel; ook de bisschop van Haarlem was herwaarts gekomenom den vromen en geleer den priester het getuigenis zijner hooge belangstelling te geven. Men meldt uit Stolwijk Gisteren middag werd te Bcrg-Ambacht eene hardrijderij op schaatsen gehouden. De prijs, zijnde 7 20. werd behaald door A. Oskam aldaar, en de premie, ƒ5, door A. van den Heuvel uit Zuid broek. Heden 30 Jan. zal te Berg-Ambacht eene hardrijderij plaats heb ben voor mannen en vrouwen, die bij paren zullen rijden. Te Bodegraven heelt eergisteren morgen een hevige brand plaats gehad bij den landbouwer W. van D. Eene aanzienlijke hoeveelheid hooi, de stal ling met vier koeijeu en een gedeelte van het woonhuis werden eene prooi der vlammen. Door de gunstige rigting van den wind is het dorp voor verdere onheilen bewaard gebleven. Naar men uit Amsterdam meldt zal het te water loopen van het schroeistoomschip le klasse Koningin Emma der Nederlanden, op verlan gen van den koning, niet worden uitgesteld, maar op een nader te bepalen dag plaats vinden, wanneer het ijs in het marinedok dit niet meer zal verhinderen. Onder de verschillende prijzenmeldt de Tijd, bestemd voor de volks feesten, die bij gelegenheid van 's konings inlogt te Amsterdam gehouden zouden worden, en aan de feestcommissie toegezonden, bevond zich o. a. een gift van 50 dekens en 100 pond worst. Nu evenwel door den dood van prins Hendrik de feestviering moest uitgesteld en welligt het program aanmerkelijk gew ijzigd wordenrigtle de feestcommissie zich lot de edel aardige donatrice, die liet aanzienlijk geschenk had aangeboden. Hierop zond de donatrice aan de feestcommissie het verzoek, de eenmaal geschon ken voorwerpen aan de armen der stad uit te deelen, met de bepaling, dat de helft daarvan aan hare katholieke geloofsgenooten zou ten goede komen. Men meldt aan het V. D., dat de verzakking op de lijn Arnhem - Nijmegen, die bij Elden plaats heeft gehad, geen vertraging zal teweegbren gen in de openstelling van deze lijn voor het verkeer, die op 1 Mei be paald is. Terstond nadat de afschuiving werd opgemerktzijn de noodige herstellingsmaatregelen genomen. Naar men uil Arnhem meldt, is door wijlen baron F. G. S. van Brakell tot den Brakelldie gedurende zijn leven aan het fonds voor ongelukkig geworden handwerkslieden, door de Vereeniging «Handwerksbloei" aldaar gesticht, jaarlijks ƒ1000 ten geschenke gaf, bjj testamentaire beschikking bepaald, dat dit bedrag nog gedurende 30 jaren na zijnen dood aan ge noemd fonds op dezelfde wijze zal worden uitbetaald. Het prolestantsch bestedelingenhuis aldaar is voorts, onder den last van legaten en vrucht gebruik, tot eenigen en algeheelcn erfgenaam benoemd. Te Kampen is bij gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Unie van Utrecht aan p. m. 2000 mingegoeden van verschillende gezindten, van wege de gemeente, turf. brood, spek, gort, enz. verstrekt. Aan een bjjna 400- tal leerlingen der kostelooze school werden nette boekjes uitgereikt.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1