uit Boxtel aan. De beide machinisten, liet gevaar bemerkende, stopten met alie kracht, terwijl een jongeling, die de gevolgen inzag, naar den wissel liep en deze verplaatste. Aan en een ander is het te dankendat het ongeluk zich niet herhaalde. Te Sprang ontstond eetgisteren nacht een hevige brand in het pand van zekeren B. De brand was zoo hevig, dat er bijna niet te denken was aan iets te redden. De huisvrouw werd uit haar bed door twee personen het zijraam uitgedragen; zij bekwamen allen ligle brandwonden. Inboedel, 3 melkkoeijen, 1 kalf en 1 paard kwamen in de vlam om; ook een klein nabijstaand huis werd in de ascli gelegd. -- Te Axel is eergisteren een jongeling van 19 jaren in eene kreek onder het ijs geschoteneenige uren later heeft men slechts het lijk kun nen ophalen. Een ander jongeling, ook daarbij door het ijs geraakt, heeft zich nog kunnen redden. Te Maastricht is gevankelijk binnengebragt een zekere P. S. uit Roos teren, verdacht van in den avond van den 21,lt° Jan. een geweerschot in de woning van den onbezoldigden rijksveldwachter aldaar te hebben gelost, met het doel om dien ambtenaar te dooden. Men meldt uit Paramaribo, van 4 Jan.; 'sKonings huwelijk zal den 7i,n dezer bier door een volksfeest worden gevierd. Bij die gelegenheid zullen van het fort Zeelandia 101 saluutschoten worden afgevuurdde gouverneur zal eene algemeene audiëntie geven en er zal eene groote parade van de schutterij en bet garnizoen worden gehouden. Eene talrijke com missie is benoemd, met verzoek zich bij den raad van bestuur te willen aansluiten, ten einde de vereischte maatregelen te beramen om Z. M. den koning ter gelegenheid van lid. huwelijk een geschenk te kunnen aanbieden als blijk van de belangstelling van Suriname's bevolking in die heugelijke gebeurtenis. 's GRAVENHAGE28 Januarij. Z. M. heeft, als blyk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een lolïelijk ge tuigschrift toegekend aan den scheepsjongen R. Bristow, van het Engelsche schip Hesperia, wegens de redding van een Nederlandschen zeeloods, en G. Visscher, te Sliedrecht, wegens de redding van een jongen uit het ijs. Door Z. M. is aan den heer mr. J. F. Alewjjn, directeur van het kabi net des konings, vergunning verleend tot het dragen van bet onderschei- dingsteeken van het ridderkruis 2e klasse met de Ster van de Kroonorde, hem door den koning van Pruissen geschonken. De 2' luit. J. Reerink, van het 1« reg. infanterie, is voor den tjjd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië, en de scheepsklerk W. A. Bakkers, dienende bij het eskader in Oost-Indië, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Bij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Oost- Indië zijn benoemd tot officier van gezondheid 2kl. de studenten voor genoemde dienst (artsen) D. Wafelbakker en H. J. Hubert. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De Luxemburgsche depulatiënwelke de teraardebestelling van Z. K. H.; prins Hendrik hebben bijgewoondhebben beden de residentie verlaten met uilzonderiog van de heeren de Blochausen, president van het uitvoe rend bewind, Servais, staatsraad, en Ruppert, seeretaris-generaal.. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad werd door advo caat-generaal van Maanen conclusie genomen in de zaken van 1». E. A.deJ., huisvrouw van P. A., door het geregtshof te Amsterdam veroordeeld ter zake van het niet doen inschrijven van een meisjebeneden den leeftijd van 21 jarendat zich in haar bordeel bevonden 2". den procureur-generaal bij hetzelfde hof, waarbij J. S. c. s. zjjn vrijgesproken van bedriegelijke bankbreuk en medepligtigheid daaraan, door verduistering van goederen lot een faillieten boedel beboorende. De conclusie in eerstbedoelde zaak strekte tot verwerping van het beroep, maar ambtshalve vernietiging van het arrest voor zooveel daarbij betreft de ontzegging van regten en tot beves tiging in zooverre van het vonnis der regtbank te Amsterdam. In de tweede zaak strekte de conclusie tot niel-ontvankelijkverklaring van den procureur-generaal in zijne voorziening. In beide zaken is de uitspraak op 24 Februarjj bepaald. - Voor de arrond.-regtbank alhier werd gisteren een zelden voorko mend geval behandeld. Er stond namelyk teregt de weduwe van den land bouwer J. uit Voorschoten, wie bij het overiyden van haar echtgenoot, als bewaarster, het beheer van den boedel werd opgedragen, met bepaling, dat zij tegen voldoening der getaxeerde waarde in hel bezit er van zou kunnen komen, maar dat zij anders de nalatenschap, waartoe behalve meerderjarige ook minderjarige kinderen geregtigd waren, Ie zöner tijd in natura zou moeten opleveren, beklaagd van verduistering van vee, goederen en geld tot den boedel behoorende. Deze vervolging werd ingesteld door het openb. min. op eene schriftelijke klagtdoor crediteuren van den boedel en ook namens geregtigden daartoe ingediend. Het bleek dat de vrouw koeijen en varkens in betaling had gegeven ter voldoening van schulden ten laste van den gemeenschappelijken boedel. De vrouw, die dacht daartoe bevoegd te zijn, was van m.eniugdat zg na het overlijden van haar echtgenoot eige nares des boedels was geworden en gal te kennen dat zij, om in baar en barer kinderen onderhoud te voorziengenoodzaakt was alzoo te handelen. De substituut-officier van justitie mr. Pape geloofde, dat daar de beklaagde hare roeping van bewaarster niet goed bad begrepen, dit alleen als eene verzachtende omstandigheid kon gelden. Hij requireerde hare veroordeeling lot eene maand celstraf en 100 boete. De verdediger van de beklaagde, mr. J. van Gigch, verzocht de nlgeheele vrijspraak zijner cliënte. Hij kwam daarloe. omdat z. i. volstrekt niet bewezen was dat er in deze met arglist was gehandeld. De vrouw verkeerde steeds in de meening dat zij eigena resse was geworden. Pleiter voerde wijders aan dat het openb. min. niet ontvankelijk moest verklaard worden in zijne vervolging, daar beklaagde. wie bij de klagte diefstal wordt ten laste gelegd, thans ter zake vanscben- 5 ding van bewaargeving moest worden veroordeeld en eindelijk grondde dejct z1 verdediger zijne conclusie tot vrijspraak op het feit, dat geen der aan-Ujdag klagers aan beklaagde iets ter bewaring had gegeven en dus ook op dit^oek punt geen veroordeeling kon volgen. Volgens hem kon door den slrafregterwairi« geene veroordeeling worden uitgesprokenomdat in dit geval door het bur» ebt gerlijk wetboek wordt voorzien. De crediteuren hadden, in plaats van eeniger klagt, eene civiele actie moeten instellen. Na re- en dupliek werd de uii>n oi spraak op aanst. Maandag bepaald. jjne BUÏTKN LA N DSC 11K BGIll G T G N ■rzatt j bui ESiGEbAVD. LONDEN27 January. Van 4 tot 7 Maart zal te Londen een congres worden gehouden door0ecnt de vereenigde Britsche kamers van koophandel. In het programma vateScht door de kamers voorgestelde resolutiën zijn de volgende van algemeen belang|jjkt Bristol stelt voor, by de regering er op aan Ie dringen, dat geen handels-g oi verdrag met een buitenlandsche natie gesloten ol vernieuwd wordetenzjjee(js daarin gehuldigd is het beginsel van de meest begunstigde natie of dat vaniriefj. de wederkeerigheid. Norlh-Siallördshire stelt iets dergelijks voor, maarves-[Cn tigt bovendien bijzonder de aandacht op het tarief van de Vereenigde Statei(pU: en dringt aan op de toelating van Engelsche fabrikaten onder gunstigerujstt voorwaarden dan de tegenwoordige. Sheffield wenscht een onderzoek van staatswege naar den toestand van den Britschen uitvoerhandel en de oor-|jt 5 zaken van de gestadige vermindering van den uitvoer. Newcastle en Gatesheaiever willen aangedrongen hebben op verbeteringen in de handelsbetrekkingen metyij Spanje. Ook wenscht de kamer van Gateshead, dat het Suez-kanaalgesteld>D o worde onder toezigt van een internationale commissie, die de tolhefling'egte aldaar aan een herziening zal hebben te onderwerpen. Bradford stelt voorgjw; de benoeming van een minister voor koophandel en landbouw. ^sti Aan Lloyds agentschap werd dezer dagen gemeld, dat het Engelscbtjen schip Ralston op de Iersche kust een schip in brand had zien slaan; digt;en daarbij lag een ander schip. Toen de Ralston naderen wilde, om hulp tenen verleenen, werd door den kapitein van het laatste schip de bedreigingialn geuit, dat de Ralston ook verbrand zou worden, zoo zij niet onmiddelljjklwe terugkeerde. Allerlei gissingen worden gemaakt. The Jewish Chronicle verneemt uit Hongkong, dat de heer Belilios, een Israëliet en gewezen voorzitter van de "Hongkong and Shanghai Ban- Ti king Corporation", aan den gouverneur de som van ƒ12000 voor de oprigfen ting van een bronzen standbeeld voor graaf Beaconsfield in de stad Victoria, - prov. Hongkong, heeft toegezonden. de FRANKRIJH. zou van Overmorgen zal bg de kamer het amnestie-voorstel ingediend wor-rj„( den, in de kamer door Louis Blanc, in den senaat door Victor Hugo.jjt, Vooral in den senaat verwacht men verzet van het linker-centrum en van een deel der linkerzijde. Dulaure zal, om de discussie gemakkelijk te ma-,an ken, in de kamer en den senaat overleggen een naamlyst van de nog nietpe begenadigde veroordeelden, met vermelding van de redenen hunner veroor-]ga deeling, van wat vroeger met hen is voorgevallen en van de rapporten over^e hun gedrag ter strafplaatse. _tl| Volgens de Républ. franp. zullen vier kommandauten van een leger-w3 corps op non-activiteit worden gesteld, onder welke generaal Bourbaki teS[U Lyon en generaal de Lartigue te Limoges. aa] Naar men verzekert hebben de regeringeu van Frankrgk en Engelcnd aa besloten zich in betrekking te stellen met de conferentie, die op dit oogen- ]ai blik te Weenen zitting houdt, naar aanleiding van het uitbreken der pest na in Rusland. Men hoopt dat de beraadslagingen zullen leiden tot het be- te' noemen eener vaste Europesche commissie voor zulke aangelegenheden. In de vorige week is uitspraak gedaan in een geding tegen de ultra- radicale "Lanterne", wegens laster tegen eenige ambtenaren derpolicie. Het blad had artikelen openbaar gemaaktwaarin over allerlei misbruiken bjj de policie geklaagd werd. Verscheidene getuigen hielden staande, dat wil- m lekeurige inhechtenisnemingen en het mishandelen van gevangenen niet P1 zeldzaam waren; dat republikeinen stelselmatig uit de policie geweerd wer- den enz. Het hol van assises is echter van gevoelen geweest, dat de "Lan- terne" hare beweringen door die getuigen niet gestaafd had en heeft den uitgever tot drie maanden gevangenisstraf «en 2000 fr. boete veroordeeld. Op verzoek der policie zal deze zaak echter van regeringsweg nog aan 11 een onderzoek worden onderworpen. 1 In de Sorbonne is voor 1879 de gouden medaille van het aardrijks- 1 kundig genootschap uitgereikt aan de hh. de Brazza en Ballay wegens hunne onderzoekingen in Westelijk Afrika. Met twaalf inlandsche soldaten uit Senegambie zyn zg met groot gevaar, zoowel van de vijandelijke bevol- s king als van koortsende rivier Ogawai opgevaren en hebben den oorsprong, niet meer dan 500 a 600 kilometer van de kustontdekt. 1 De toegang tot de zaal van het Trocadero, waar Zaturdag de trek- 1 king van de lentoonstellings-loterij plaats had, werd gratis verleend, be halve tot de stalles, die opengehouden waren voor de autoriteiten, voor de berigtgevers der dagbladen, enz. De toevloed van nieuwsgierigen was niet overmatig groot. Toen de groote prgzen uitgeloot waren, was de belang stelling merkbaar afgenomen. Er is niets verzuimd om de trekking eer lijk te maken. De minister van koophandel en landbouw was aanwezig. De beambten, die de wielen ronddraaijenverwisselen na iedere trekking van plaats. De oorspronkelijke stand der wielen, vóórdat de eerste trek king begon, die van het groote lot van 125,000 Ir., werd bepaald dooreen afzonderlijke trekking. Al de beschikkingen werden op korte, duidelijke wijze voor het publiek uitgelegd door den heer Marleaudie met het rang schikken en het toezigt der prijzen belast is.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2