BUiTENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF, nir. W. F. van Deinse, vroeger president der arrond.-regtbanlc te Brielle tot notaris te Venlo zijn benoemd de hh. A. F. J. J. Beekman, thans no taris te Gulpen, en M. J. Jansen, cand.-notaris, en tot notaris te Beesel, standplaats Reuver, is benoemd de heer J. S. H. Brouwers, cand.-notaris. Aan den heer M. J. Jansen voornoemd is tevens eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt te Sittard. Door Z. M. zijn benoemd: tot voorzitter der commissie, voor welke eerstdaags het examen voor onderofficieren der artillerietot het verkrijgen van den rang van 2en luit.-magazijnmeester der artillerie, zal worden af gelegd, de kolonel J. H. Kretzer, kommandant der Ie afd. vesting-artil lerie; tot leden dier commissie, de kapitein J. J. de Greve, van de Ie afd. vesting-artillerie, en de le luit.-magazijnmeester der artillerie J. II. van Aanholt, en tot lid en secretaris, de le luit.-magazijnmeester der artillerie C. J. Hafkemeijer. De luit. ter zee 2e kl. H. J. van Bisselick en de officier van gezond heid 2e kl. dr. T. Abrahamsz, in Nederland teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de heer J. C. Tichelman gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Prins Frederik Karei is ten 4.20 u. naar Berlijn teruggekeerd, tot j aan het stationsgebouw van den Rijnspoor uitgeleid door een adjudant des konings en den Duitschen gezant met zijn legatieraad. Op een bovenhuis aan de Bierkade, nabij het Spui, alleen door een dame bewoond, ontstond Donderdag-avond een begin van brand, dat door twee personen van buiten werd opgemerkt. Zij belden aan, doch kregen geen gehoor. Toen werd de deur door hen ingestooten en het gelukte hun, den brand spoedig te blusschen, zoodat de slang van de waterleidiug geen dienst behoefde te doen. Dit ongeval, welligt door het omvallen eener petro leumlamp veroorzaakt, bleek echter een treurig gevolg te hebben gehad. Men vond de bewoonster gestikt en gedeeltelijk verkoold op het portaal liggen. B£L«IË Te Luik zijn bij het passeren van den trein, waarmede het stoffelijk overschot van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden werd overgebragt, door het garnizoen de militaire eerbewijzen gebragt. Het hof van gezworenen te Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak Langrand Dumonceau. De beklaagde is sehuldig verklaard aan frauduleus bankroet, vervalscliing in geschrifte en misbruik van vertrouwen. Het hof heeft hem mitsdien bij verstek veroordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf, eene boete van 2000 fr. en de helft der kosten. Het arrest zal aan een paal, op een der openbare pleinen te Brussel geplaatst, ten toon gehangen worden en de straffen zullen zamensmelten met die, bij arrest van 11 Maart 1872 reeds door het hof tegen Langrand uitgesproken. E Nf G- E E A Bï LONDEN24 Januari). Eene poging tot ontsnapping uit de [handen der justitie is Woensdag 11. beproefd door zekeren Peace, een befaamd inbreker, die thans gevat is als verdacht van in 1876 een moord gepleegd te hebben. Hij werd van Pentonville, waar hij verhoord was, per spoortrein naar de gevangenis teruggebragt. Hij was bijzonder bewegelijk en rusteloos, vroeg eindelijk aan zijne bewakers om een der raampjes van het portier open te doen, en naauwelijks was dit geschied, of hij wrong er zich door en sprong, terwijl de trein in volle vaart was. naar buiten. Een der policie-beambten hield hem echter bij den éénen voet vast, en zoo hing hij, door dien man vast gehouden, met het hoofd naar beneden, hevig met het andere been tegen de handen van den agent schoppende om dezen te noodzaken hem los te laten, ofschoon hij dan zich stellig het hoofd te pletter zou gevallen zijn. Hij wist zich eindelijk half op te rigten en poogde met zijne geboeide handen den bewaker te dwingenhem te laten glippen. Intusschen waren de meeste passagiers opmerkzaam geworden en sloegen, uit de portieren kijkende, den strijd gadealle pogingen om de aandacht van den machinist te trekken waren vergeefsch. Eindelijk wist Peace, ziju bovenlijf wcêr latende zakken met beide handen de voetplank te grijpen en dit steunpunt verkregen heb bende zulke geweldige rukken te doendat zijne laars in handen van zijne tegenpartij bleef en hij zelf, losrakende, met zijn hoofd op de voetplank viel en daarna op den grond. Terwijl deze worsteling duurde had de trein eene mijl afgelegd. De bewakers slaagden er eindelijk in den trein te doen stilhouden en waren den gevallene gaan opzoekendie eene diepe wond aan het hoofd bekomen en zijn bewustzijn verloren had. E 25 A W K R S*B M. Men verwacht spoedig de besluiten betreffende verplaatsingen bij de groote legercommando's. De hertog van Aumale zal van Besancou naar Bourges worden verplaatst evenzoo zullen de generaals Lartigue, Bataille en Bourbaki andere bestemmingen verkrijgen. De generaal Metman, bevel hebber van de 17® divisie, zal op pensioen gesteld worden. De heer Bardoux heeft bij de kamer een ontwerp van wet op het lager onderwijs ingediend. Het ontwerp bepaaltdat te beginnen met 1881 het lager onderwijs verpligtend zal zijn. Wanneer de ouders voor de vierde maal in gebreke blijven hunne kinderen onderwijs te doen ontvangen, zul len zij tijdelijk van hunne politieke regten vervallen kunnen worden verklaard. Betreffende het verwacht wordende aftreden van den minister van han del en landbouw, laat de Parijsche correspondent van de Times zich aldus uit: De houding van den heer Teisserenc de Bort in handelszaken was zo: onvoorzigtig mogelijk. Zonder noodzaak en zonder vast planomtrent hei geen daarna geschieden moet, werden handelsverdragen opgezegd', de bi l langhebbenden werden verontrust, zonder dat men hun eenig uitzigt openf op eene betere uitkomst; op de schouders van het parlement legde men ij beslissing in zaken, die meer dan eenige andere verstandige en lieldet leiding en voorlichting vereischen. Zulke misslagen zouden ieder mimste ten val hebben gebragt. Het is hoog tijd, aan dezen toestand van on® kerheid een einde te makende leiding der handelsaangelegenheid toe t vertrouwen aan eene krachtige hand en de gevolgen van een zeer gewaa; den toestand te keeren. De Petit Nord, van Rijssel verhaalt dat aldaar een slagersbediendi van omstreeks 17 jaar, zekere Saint-Clair, in hechteuis genomen is, omdj hij den heer Gambetta den 17óen dezer een brief geschreven had, waarint j dezen met den dood bedreigde, indien hij hem niet vóór den 21,ten eene so; van 50000 fr. deed toekomen. Hij kondigde zich aan als het hoofd eene 1 bende van 25 personen, allen besloten om de bedreiging te helpen uitvoer» Men gelooft, dat men hier met eene gewone poging tot afzetterij te doe i heeft, waaraan de politiek geheel vreemd is. Zondag begint de trekking der Parijsche tentoonstelling. Eerst woi j den de 1277 groote prijzen getrokken, waaronder worden verstaan dit welke 1000 fr. of meer waard zijn, benevens de kunstwerken (schilderijen beelden in brons enz.). Zij zijn naar de waarde gerangschikt en genot merd; eiken dag worden 800 getrokken; Zondag dus de 300 eerste, zijni de prijzen boven 3000 fr. Donderdag loopt dit gedeelte der trekking ai dan worden de overige prijzen (beneden 1000 fr.) in 12 afdeelingcn gesplit; en daarna beslist het lot over de toewijzing der afdeelingen aan de 12 serii, i der loten. UÜSLAID. j De Golos verneemt, dat door baron Frederichs, gouverneur-genera; van Oost-Siberiëofficiële berigten zijn ontvangen over de Noordpool-expr ditie onder prof. Nordenskjöld. Volgens deze berigten was het stoomschi Vega op 40 mijlen van de Oostkaap vastgevroren. De overheid van Jukui? had in last ontvangen de inboorlingen van den gevaarlijken toestan' j van het schip te onderrigten, en eene algemeene oproeping aan de bevol king te rigten om de expeditie te helpen. Te gelijkertijd is eene bijzonden expeditie gereed gemaakt, om te trachten over het ijs de Vega te bera ken, hetzij met rendieren of met honden. Men vreest echter, dat dez hulp (te laat zal komen. Een schip, tot de flotille der Stille Zuidzee be hoorende, zou spoedig naar de Behring-straat vertrekken, om te tracht» de Vega uit het ijs' te verlossen, of, zoo mogelijk, de bemanning te redden TRIEST, 24 Januarij. De marine-autoriteiten hebben voorloopig beve gegeven, dat al wat bier uit Rusland over zee wordt aangevoerd, aan eei geneeskundig onderzoek moet worden onderworpen. Men verwacht nadert verordeningen van het ministerie. MADRID. 24 Januarij. (Officieel.) De gendarmerie heeft in Catalonië geweren in beslag en drie personen in hechtenis genomen. WEENEN, 24 Januarij. De Pol. Corr. meldt, dat onder voorzitterschai van den minister-president Auersperg eene conferentie heeft plaats gehad, waaraan vertegenwoordigers der Duitsche en Hongaarsche regering en vai verschillende ministeriën, alsmede drie experts deel namen, en die ten doe had maatregelen te beramen tegen de pest. O. a. werd besloten ten spoe aigste artsen te zenden naar de streken, waar de epidemie heerscht, per sonen aan te stellen in Rusland om geregeld berigt te gevenhet in Oosten- rijk-IIongarijc bestaande verbod van invoer te handhaven en dit verboi ook in Duitschland in te voerenen verder gestrenge maatregelen van voor zorg te nemen, zoowel ten aanzien van de personen als van de goederen, die uit Rusland komen. Mogt het gevaar naderbij komen, dan zouden dt grenzen geheel worden afgesloten. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6