Te Grate is men op liel spoor gekomen van uitgebreide opligterijen in de laalste dagen door twee personen afkomstig uit Tiel gepleegd. Voor gevende pulbazen te zijn bij het slcopen van het fort Coehoorn aan de over zijde van de Maas en aldaar kostgangers te houden, hadden zij? op vertoon van een patent, bij verschillende neringdoenden gouden en zilveren voor werpen, wollen dekens, manufacturen, kruidenierswaren, sterke dranken, enz. in aanzienlijke hoeveelheid op crediet gekocht. Het bleek echter wel dra dat van hun beweren geen woord waar was. Het is gelukt beide per sonen, een te Grave en een te Tiel, gevangen te nemen. 'sGRAVENHAGE, 22 Januarij. Door Z. M. zijn benoemd] tot Hoogstderzelver adjudanten in gewone dienst, de kapitein-luit. ter zee jh'. J. A. Roëll en de luit. ter zee le kl. W. baron van Ilogendorp, laatstelijk adjudanten van wijlen Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Voorts is de luit. ter zee 2e kl. J. D. baron van Wassenaer tot Catwijck eervol ontheven van de hem tijdelijk opgedragen functiën van adjudant bij nu wijlen Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Tol burgemeester der gemeente Aalsmeer 'is benoemd de heer 1'. Pran ger en tot burgemeester der gemeente Uithoorn de heer E. M. Fremery Kalff. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda is benoemd, de heer A. I.. Schmidt Jr. Aan den Oost-lndischen ambtenaar mr. F. Oosler, laatstelijk president van den raad van justitie te Amboina, thans met verlof in Europa, is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De scheepsklerken B. W. C. G. Vries en M. P. H. Krol. beiden die nende bij het eskader in Oost-Indië, zijn, op hun verzoek, eervol uit de zee dienst ontslagen. Door den minister van binnenlandsche zaken is de heer B. C. Kips benoemd tot tweeden klerk bij zijn departement. - HH. MM. de koning en koningin zjjn per extratrein ten 4.10 u. van het Loo in de residentie aangekomen. Z. K. H. prins Alexander wordt dezen nacht met een extra-trein in deze residentie verwacht. Z. M. de koning heeft het uitdrukkelijk verlangen te kennen gegeven om bij HD. komst hier ter slede door geen der autoriteiten te worden verwelkomd. Het adres van rouwbeklag der tweede kamer aan Z. M. den koning luidt als volgt: «Sire Met smartelijke ontroering ontving de Tweede Kamer der Staten-Generaal de mededeeling, dat het den Almagtige behaagd heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden tot zich te nemen. Zij beseft levendig, hoe zeer het gemoed van Uwe Majesteit geschokt is door het onverwacht overlijden van den beminden Broeder, die Zijnen Koning steeds getrouw ter zijde stond. Innig neemt zij deel in Uwe diepe droefheid, in die der leden van het Koninklijk Huis, in den nameloozen rouw der zwaar beproefde Vorstin, Wier huwelijksgeluk zoo spoedig werd vernietigd. Geheel het Nederlandsche volk treurt met U, Sire. Het waardeerde in Prins Hendrik een Vorst, die door onwankelbare tronw aan Zijne hooge roeping en door Zijn edel karakter eerbied, door onvermoeide toewijding aan de levensbelangen des Vaderlands erkentelijkheid en liefde inboezemde. Zijn naam zal ook bij volgende geslachten in gezegend aandenken blijven. Mogen, Sire, die algemeene deelneming en waardeering aan Uwe Majes teit, aan de treurende Prinses-weduwe en aan de overige leden van het Koninklijk Huis, bij een zoo treffend verlies eenigzins tot troost strekken." Ten einde den groothertog vau Mecklenburg Schwerin bij de begra fenis van Z. K. H. prins Hendrik te vertegenwoordigen, is alhier aangeko men en aan het hötel de Bellevue afgestapt de generaal-majoor von Muller. Aan het hötel Paulez worden tot hetzelfde doel nog verwacht baron Toll, ordonnans-officier van den groothertog van Oldenburg en de Russische ge- j neraal Perowski. UUITENLANDSC11E BERIGTEN. BELGIË De regering heeft bij de kamer van afgevaardigden de nieuwe school wet ingediend. Het ontwerp bepaalt, dat aan de behoeftige kinderen kos teloos onderwijs zal worden verstrekt. De, schoolcommissiën zullen alle mogelijke middelen aanwenden, om de ouders te overreden hunne kinderen naar de school te zenden. Het godsdienst-onderwijs wordt overgelaten aan de zorg der familiën en der dienaren van de godsdienst. De schoollokalen zullen ten behoeve van het godsdienst-onderwijs, buiten de gewone school uren, ter beschikking worden gesteld van de dienaren van de godsdienst. - Vrijdag namiddag had in den put n». 2 der koolmijn l'Agrappe, te Frameries, eene uitbarsting plaats van graauwvuur. Twee mijnwerkers zijn door den kolendamp gestikt. De slagtofTers waren beiden huisvaders, de een bezat vijf en de andere zes kinderen. EHI GELAND. LONDEN21 Januarij. Volgens berigt uit Lahore aan den Times, liep aldaar een gerucht, dat Shere Ali naar Kabul terugkeert, om met de Engelschen te onderhan delen. De Emir zou uit zijne hoofdstad slechts met het doel vertrokken zijn om uit generaal Kauflmann's eigen mond le vernemen wat hij van Rus land te verwachten bad. In den tusschentijd zou hij zijn zoon Jacob Khan hebt en achtergelaten als Emir ad interim. Uit Kandahar wordt gemeld, dat daar pogingen tot moord hebben plaats gehad. Op majoor St. John werd een schot gelost. Gelukkig miste het en werd de dader gevat. Een luitenant der artillerie en zijn sergeant werden aangevallen en de eerste vrij ernstig, ofschoon niet doodelijk, verwond door een dolksteek. De sergeant kreeg slechts eene schram aan de hand. Ook deze moordenaar werd gevangen genomen. Te Edinburgh is thans een aanvang gemaakt met het regtsgeding legen de directeuren der «City of Glasgow Bank". Het zal gcruimen tijd vorderen. Eene Engelsche dame, die dezer dagen gestorven is, miss Lisetta Rist, heeft bij uitersten wil een fonds gesticht, uit de inkomsten waarvan zand moet gestrooid worden op steile en glibberige straten in Londen. Uil Middelsborough wordt gemeld dat de «Rosedale and Ferryhill Iron Company" het werk en de betalingen gestaakt heeft. In een circulaire aan de crediteuren wordt de zeer gedrukte toestand der ijzer-industrie, waarin voorloopig geen uitzigt op verbetering is te zien, als de oorzaak van het sluiten van de zaken aangevoerdmaar te gelijk wordt de verzekering ge geven dat het actief der maatschappij ten volle toereikende is om aan alle verbindtemssen te gemoel te komen. Vrijdag en Zaturdag hebben weèr sneeuwstormen gewoed. Noordeljjk Yorkshire en het noorden van Schotland werden door een sneeuwstorm be zocht, die het spoorwegverkeer op vele lijnen geheel belemmerde. Langs den Hoogland-spoorweg tusschen Perth en Inverness bleven de treinen ste ken en de passagiers moesten den nacht in de wagens doorbrengen. Het verkeer tusschen Inverness en het zuiden is geheel gestremd. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten is weder een nieuwe togt uit Fort Robinson legen de kleine bende gevlugte Indianen begonnen. De troepen werden weder door hen overrompeld, waarbij één man sneuvelde. De Indianen hadden eene sterk verschanste positie ingenomen en de bevel voerende officier heeft berigt gezonden dat hij hen daaruit niet zou kunnen verdrijven zonder groot verlies aan menschenlevens. Hij had dan ook kanonnen en Indiaansche verspieders ontboden alvorens den aanval te doen. FHANKRIJ K. Zondag heeft de onthulling plaats gehad van het standbeeld van Ber- ryer. Daarbij is het woord gevoerd door Camille Rousset, van wege de Fransche academie (hij las de rede voor, welke de hertog van Noailles had willen houden, die echter door ongesteldheid verhinderd was te komen), de Larey, uit naam der overgebleven vrienden van Berryer, en Nicolet als deken der orde van advocaten, uit naam der balie. Op dien dag heeft er in het paleis van justitie te Parjjs eene groote vergadering van royalisten plaats gehad, die georganiseerd was door graaf Beaurepaire-Louvogny en hoofdzakelijk dienen moest om een adres aan Henri V te teekenen en naar Frohsdorf op te zenden. Er waren omstreeks 500 personen aanwezig. In bedoeld adres wordt betoogd dat Frankrijk is prjjs gegeven aan het bestuur eencr partij, welke doet vreezen, dat voor Frankrijk weder een dier gevaarvolle tijdperken zal aanbreken, welke het reeds drie malen door leefde. Het bestuur, het leger, de magistratuur en de geestelijkheid worden reeds voor verdacht uitgekreten. In de onderste lagen der maatschappij verklaart men openlijk den oorlog aan het kapitaal, streeft men naar het tiranniseren van de gezeten klasse, naar wraak over de Commune-vervolging. De economische toestand is mede zeer bedroevend; handel en nijverheid kwijnen; de ellende der arbeiders heelt haar hoogste toppunt bereikt Zelfs onze ergste tegenstanders, zeggen adressanten, erkennen, dat de zaken lijden; maar de oorzaak is hun onbekend. Welnu, wjj weten dal zij voor het grootste deel liggen in onze politieke verhoudingen. De republiek voert ons naar den afgrond. Onbestemdheid, ellende naar binnen, onrust naar buiten, dat is onze toestand. DUITICHLAND. Ten gevolge der berigten omtrent de epidemie in het zuideljjk gedeelte van Rusland heeft het rijksdepartement voor openbare gezondheid maatrege len beraamd om bij evenluële uitbreiding der ziekte het gevaar voor be smetting op de Duitsche grenzen tegen te gaan. Dientengevolge heeft de rijks-kanselier een gèmagtigde naar Weenen gezonden, ten einde met de autoriteiten dienaangaande in overleg te treden. Is de Börsen Zeit goed onderrigt, dan is in het kasteel van de familie Vitzthum onlangs eene kist gevonden, waarin een groot aantal verloren ge waande werken van Joh. Seb. Bach, o. a. 120 viool-sonaten. Ongelukkiger wijze is reeds veel vernietigd; want de tuinman van het kasteel plagt dat «oude muziekpapier" te gebruiken om er planten in te wikkelen. Uit Bern wordt gemeld dat Zondag li. de volksstemming de toelage voor den St. Golhard-lunuel met 263,000 tegen 170,000 stemmen heeft goed gekeurd. Naar men uit Kopenhagen meldt is uit West-Indië berigt ontvangen, dal men in de laatste dagen van December op het eiland St. Croix een nieuwen opstand der negers le gemoet zag. Alle blanken hadden zich ge wapend en ofschoon ook overigens krachtige maatregelen waren genomen, was de toestand van bedenkeljjken aard. TUBKIJ E. Muktar-pacha heeft den Sultan doen welen dat hij het. dorp Amino bjj Aria gekozen heeft als de plaats waar de commissie voor de nieuwe grens regeling met Griekenland haar zittingen zal bonden. In Perzië is men bevreesd voor hongersnood. De maanden November en December, die gewoonlijk regenmaanden zijn, zijn ditmaal met onbe- wolkten hemel voorbijgegaanzoodat er sedert Mei 1878 geen drop regen gevallen is. De oogst dreigt dientengevolge te mislukken en de graanprijzen zijn reeds aanmerkelijk gestegen. PER TELEGRAAF. LUXEMBURG, 22 Januarij. Door extra-treinen werd heden eene ontzag gelijke menigte uit alle oorden des lands herwaarts gevoerd. In de straten, waar de rouwstoet doortrok, waren al de woningen gesloten en als ver borgen onder zwarte draperiën met wit omzoomd.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2