BUITIÏNLANDSCI1K BEHIGTK.N. en de groothertog van Snxci.-Wcimar-Eiscnachgezel en in oene koets, be spannen mei acht paarden. De tuil-generaal Verspyck, adjudant-gene raal, en de luit.-generaals jbr. van Panhuys en Schönstedt, buitengewone adjudanten des konings, te paard. Z. K. H. prins Frederik der Neder landen met Z. D. II. den prins zu Wied, gezeten in eene koels, bespannen met zes paarden. De vorsten van vreemde hoven, die voor deze gelegen heid aanwezend mogten zijn, gezeten in koetsen, bespannen met vier paar den. De opper-kamerheer en de grootmeester van het huis Hunner Majes teiten, gezeten in eene koets, bespannen met twee paarden. De heeren van het gevolg der vorsten, die de plegtigheid mogten bijwonen en de dienst van HH. KK. 1111. de prinsen der Nederlanden, gezeten in eene koets, bespannen met twee paarden. De stoet zal den volgenden weg nemen: Binnenwatersloot, Oude Delft westzijde, Nieuwstraat. Camarelten, Groote markt. De zestien kamerheerendragers van het vorstelijk lijkbijgestaan door een gelijk aantal onder-officieren, zullen het lijk naar den koninklijken grafkelder dragen. Aan hel graf gekomen, wordt het vorstelijk lijk, op eene daartoe bestaande lijkbaar gesteld. Een toepasselijke aanspraak wordt alsdan gehouden door den wel-eerw. zeergel. d" van Koetsveldhofprediker. Door den opper-hofmaarschalk-opper-intendant der koninklijke paleizen wordt vervolgens de veldmaarschalksstaf den koning aangeboden. De kist wordt daarna van het rouwkleed ontdaan en het vorstelijk lijk in het graf geplaatst. Van het oogenhlik, waarop de ljjkstatie zich in beweging stelt, tot dat het vorstelijk lijk in het grai geplaatst zal zijn, zal elke minuut te Delit een kanonschot gelost wordenterwijl de kerkklokken aldaar gedurende den geheelen loop der plegtigheid zullen luiden. De vlag-, hoofd- en verdere officieren der zeemagt, zoowel in activi teit als op non-activiteit, alsmede de officieren van het corps mariniers, zijn uitgenoodigd zich in groot tenue in de Nieuwe kerk te Delft te bevin den, tot het bijwonen der begrafenis-plcgtigheid van Z. li. li. prins Hen drik der Nederlanden. Bij eenige zeeofficieren bestaat het voornemen om een krans cp de lijkkist neêr te leggen. -- Van dc 9 candidaten voor het te Amsterdam gehouden apothekers examen zijn geslaagd de hh.G. H. P. Vriens, geb. te Rotterdam; F. de Haas, te Stadskanaal; E. Hoekstra, te Grouw; K. Verlaan (militair student), te Zaandijk; P. II. Bon, te Krommenie, en G. Blankeel te Middelburg. Zondag zijn op den vijver in het Vondelspark te Amsterdam, waar het krioelde van schaatsenrijders, een heer en eene dame door het ijs gezakt. Van de velendie hulp wilden biedengeraakte een vijftal ook te water. Allen zijn gelukkig gered, maar niet dan met veel moeite: de dame werd in bewusteloozen toestand boven water gebragt en een jongmensch is door de ijsschotsen zwaar in het aangezigt gewond. Op nieuw hebben eenige vreemde honden in de gemeente Sloten (N.-Holland) eene slagting onder de schapen gehouden; thans aan den Slo- terweg, niet ver van het dorp. Veertien schapen zijn grdood en verschei dene meer of minder gewond. Uit den Helder schrijft men aan de Standaard: Van mond tot mond wordt hier met afkeer verhaald, dat gisteren ochtend een jeugdig oorlogs matroos in het hospitaal is overledendie daags te voren op het wachtschip met 75 slagen was gestraft. Nog meer slagen zou hij naar de bepaling hebben moeten ontvangen, doch blijkbaar durfde men, uit vrees voor zijn leven, niet boven de 75 gaan. De bezwekene leedverhaalt menaan heim wee, en had, doch te vergeefs, een en andermaal reeds om eenige dagen verlof gevraagdten einde zijne ouders eens te bezoeken. Daar dit hem geweigerd wasmoet hij zich heimelijk naar zijne ouders hebben begeven uit wier woning hij na eenige dagen door een paar militairen werd weggehaald. Men meldt uit Apeldoorn: Zondag-morgen werd voor de eerste maal sedert vele jaren weder godsdienstoefening gehouden in de kapel op het paleis het Loo. die door HH. MM. den koning en de koningin werd bijge woond, onder gehoor van tl'. van Koetsveld, die tot tekst gekozen had Numeri 16, vers 47 en 48. Uit Zwolle meldt men dat dezer dagen de rijksveldwachter-jagtopzie- ner Scheper eene dagvaarding beteekende wegens jagtdelict aan zekeren R, onder Zwoilerkerspel. Toen hij de woning verliet, werd een jaglge- weer op hem gelost; de hagels vlogen hem langs de ooren, gelukkig zonder hem te kwetsen. De justitie doet onderzoek. Te Lippenhuizen is eene boerderij en woning afgebrand, ten gevolge van het onivailen eener brandende petroleumlampwaardoor het hooi vuur vatte. In den Z.-W. hoek van Friesland wordt in de laatste weken hittere armoede geleden, wijl de meeste arbeiders in 7 a 8 weken niets verdiend hebben. Bij een huisgezin te K. bleven voor eenige dagen deuren en ramen gesloten, waarom het burgerlijk bestuur een onderzoek instelde en bevond, dat er niets te eten, of (c drinken, of ter verwarming aanwezig was, waarom men besloten had te bed te blijven. Dadelijk werd men echter van het noodige voorzien. [N- v. d. D). Dezer dagen waagde zich de 16-jarige eenige zoon van den heer S. te 's Hertogenbosch te verre op het zwakke ijs, viel er door en verdronk. Niettegenstaande dit waarschuwend ongeluk, begaven zich een zestal onder officieren mede op het ijs, met het gevolg dat vijf hunner er door zakten. Door de tegenwoordigheid van geest, van den zesde werden zij gered. Te Vlissingen is gisteren morsen aangekomen het kon. Engelsche sloomjast Victoria and Albert, aan boord hebbende Z. K. II. den prins van Wales, die zijn zwager, den groothertog van Hessen-Darmstadt, komt afhalen. De prins heeft ook een bezoek gebragt aan Middelburg en aldaar het raadhuis bezigtigd. 's GRAVENHAGE 21 Januarij. Door Z. M, is aan den kapitein H. G. J. van Hoogstraten, van het reg. grenadiers en jagers, vergunning verleend tot liet dragen der versierselen van dc Kon Kroonorde 3e kl.hem door den keizer van Duitschlandko- niug van Pruissen, geschonken. Aan den heer A. J. van Ginkel is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commies bij de algemeene rekenkamer. De officier van gezondheid 2e kl. P. A. Rischdienende aan boord van de instructiebrik Zeehond, is op non-activiteit gesteld. De ministers van financiën, van marine en van binnenlandsche zaken zullen in deze week geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft heden met algemeene stemmen aangenomen een adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning. Het adres zal Z. M. worden aangeboden door eene commissie, bestaande uit de leden der com missie van redactie, den voorzitter en de heeren van den Berch van Heem stede, van der Hoeven en Roëll. De kamer is daarop tot nader bijeenroe ping gescheiden. Zaturdag II. is Z. K. H. prins Frederik aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij op den Leidschen weg een rijtoertje maakte, sprong door de vorst een der banden van het wiel, hetwelk zulk een geraas teweegbragt, dat de paarden, schichtig geworden hun vaart zoozeer versnelden, dat er vrees bestond o( de koetsier het gespan wel in bedwang zou kunnen hou den. Gelukkig echter wist deze na eenige oogenblikken met groote moeite de paarden tot staan te brengen. Juist kwam H. K. H. de prinses von Wied aanrijden, in wier rijtuig de grijze prins toen plaats nam. Te huis gekomen, werd den koetsier, als blijk van waardering van zijn kloeke houding, door Z. K. H. een gratificatie uitgereikt. (Z>,) De gemeenteraad alhier heelt heden benoemd tot geneesheer-directeur van het gemeente-gasthuis, dr. G. P. van Tienhoven, vroeger geneesheer directeur alhier en thans adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staats- toezigt in Utrecht en Gelderland. Ingevolge het besluit bjj de behandeling van de gemeente-begrooting voor het loopende jaar genomentot vermeerdering van het personeel der bouwpolicieis heden tot adjunct-inspecteur bij dezen tak der gemeente dienst aangesteld Th. Mulder, opzigler te Lobith. B 15 L. S E. De sneltrein van Zaturdag avond ten 5.20 uit Brussel naar Doornik. Rijssel en Calais is digt bij het station te Bassily uit het spoor geloopcn, met het gevolg dat de machinist en een passagier gedood, de stoker en drie passagiers zwaar en vele andere ligt gekwetst werden. Van twee der zwaar gekwetsten zijn de beenen verbrijzeld en is er eenige oogenblikken later overleden. De stoker verkeert in een hoogst gevaarlijken toestand. E 2'. I. A X t». LONDEN, 20 Januarij. Naar men verneemt is de koningin voornemens zich in den loop van den aanstaanden zomer naar Duitschland te begeven. H. M. zou te Darm stadt het graf harer dochter bezoeken en voorts eenigen tjjd te Coburg vertoeven. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich verklaard tegen het plan om door loterijen de verliezen der //City ol Glasgow" en //West of Engeland" banken te dekken. FRANKRIJK. Bij een besluit van den president der republiek hebben weder 25 ver oordeelden ter zake van de commune, deels vermindering, deels kwijt schelding van straf bekomen. In de kamer van algevaardigden heeft de heer Senard zijne interpel latie over de ministeriële verklaring ontwikkeld Hij prees het verleden van het kabinet, maar vond het programma onvoldoende, vooral de zin snede, handelende over het ambtenaarspersoneel. De minister Dufaure antwoordde. Hij dankte den heer Senard voor den lof, dien hij aan het verleden van het kabinet had toegebragt. Hij zouten aanzien van hetgeen er gezegd is omtrent het ambtenaarspersoneel binnen de perken der interpellatie blijven. De verkiezingen van 5 Januarij be schouwde hij als eene gewigtige daad, die de republiek heeft bevestigd. Tot die bevestiging heeft het kabinet bijgedragen. Maar hij ziet in de ver kiezingen niet die beleekcnis, dat er eene verandering in de constitutie be hoorde te komen Nadat hij vervolgens herinnerd had, wal het ministerie in 1877 had gedaan tot verandering van het ambtenaarspersoneel, ver klaarde hij dat de regering voortaan strenger zal zijn jegens de ambtenaren, zonder evenwel bewezen diensten uit het oog te verliezen. Voor het ove rige verklaarde hij dat niemand liever dan hij in 1880 eene nieuwe proef neming te gemoet zal zien, indien dit rustig kan geschieden, gelijk in 1879 geschied is. De lieer Madier Montjeau laakte het ministerieel programma en verlangde de aftreding van het kabinet, opdat eene hotsing lusschen de kamer en de uitvoerende magt en tweespalt tusschen de republikeinen voorkomen worden. De heer Floquet wilde insgelijks, dat het kabinet plaats maakte voor een nieuw ministerie, dat de uitdrukking zou zijn van de gezamen lijke linkerzijde. Op verzoek van den minister de Marcère werd toen de zitting voor korten tijd geschorst. BÖ het hervatten der zitting stelde de heer Jules Ferry de volgendemotie voor: De Uamcr, vertrouwen stellende in de verklaringen van het ministerie en er op rekenende, dat het in zijne volledige vrijheid van handelen niet aarzelen zal voldoening te geven, inzonderheid ten opzigle van de admi nistrative en reglerlijke ambtenaren, gaat over tot de orde van den dag. !j De regering vereenigde zich met deze motie. Dc heer Floquet stelde de eenvoudige orde van den dag voor.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2