BIJVOEGSEL, be hoor end e lol de Leidsche Courant van JUaandag cl0 Januari) dS70. _/V'. dó. I 'sGRAVENlIAGE, 18 Janiiarij. Door Z. M. is ingewilligd liet verzoek van den luit.-kolonel A. J. 51. C. j baron de Posson, adjudant des konings, tot liet dragen van liet ridderkruis der Pruissisclic Kroonorde 2e kl. met de ster, en van de ster van liet kom- rriaudeurskruis der Orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem geschonken respectivelijk door den keizer van Duitschlaiid, koning van Pruissen, en door den groothertog van Sakscn-AVeimar Eisenach. Z. K. H. prins Frederik heeft heden middag ecnc commissie uit den hoogcn raad der Nederlanden, in audiëntie van rouwbeklag, leu zijnen paieize alhier ontvangen. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor vcrleenen. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal van heden werden na eenige discussie alle verdere hoofdstukken der staatsbegrootiugzoomede öc vesting- en spoorwegbegrooting. eenparig aangenomen, ilet ontwerp cnteigeniug-spoorweg-Stavoren--Leeuwarden daarentegen werd met 17legen 11 stemmen verworpënvoornamelijk omdat men de ombuiging over Bols- ward in strijd achtte met de spoorwegwet. Door wijziging daarvan alleen kon men het beoogde doel bereiken. De kamer is daarna op reces gescheiden. Het adres van rouwbeklag, van de eerste kamer aan Z. M. den koning, luidt aldus: "Sire Ontroerd door de verpletterende tijding, dal Uwer Majesteits beminde Broeder, Prins Hendrik der Nederlanden, aan U, aan Uw Huis. aan Zijne jeugdige Gemalin door den dood is ontrukt, nadert de eerste kamer der staten-generaal tot Uwe Majesteitmet de opregtc betuiging van haar innig gevoelde deelneming. Geheel de Nederlamlsche natie beseft met diepen weemoed, dat baar een Vorst ontvallen is, Wiens deugdzaam leven baar tot voorbeeld, Wiens Vor stelijke daden haar tot spoorslag en steun verstrekten. Moge Uwe Majesteit en geheel liet Vorstelijk Huis bij deze onverwachte ramp vertroosting zoeken in het vertrouwen op Gods wijsheid en liefde; moge de treurende Vorstin-Weduwe. zoo mogelijk, ook cenise leniging vin den in Hare smart, door de verzekering, dat Zij bij voortduring op den éerbeid en de liefde van geheel een dankbaar volk rekenen uiag". De treinsoldaat R., die veertien dagen geleden met den korporaal H. nabij deze stad de dekens der voor den treinwaeen gespannen paarden ver kocht en daarvoor in hechtenis was, heeft zich gisteren door ophanging van het leven berooid. ÜUITENLANDSCI1E BKIUGTH.N. ENGELAÜO. LONDEN, 17 Januarij. De koningin heeft hij den beeldhouwer Boelim, Ie Londen, een mar meren grafmonument besteld voor de overleden groothertogin Alice van Hessen-Darmstadt. Het monument zal geplaatst worden iu het Albert- Mausoleum te Windsor. Aan den heer Gladstone zijn dezer dagen twee adressen uil Australië toegezonden. Het eene is uil Sydney en onderieekend door een aantal bur gers der stad, het andere komt van Adelaide en is geteekend door 3500 personen. In die adressen geven de onderteekenaren te kennen, dal de door den heer Gladstone gevolgde gedragslijn hunne volkomen sympathie beeft. Zij meenen, dat. zoo zijn raad gevoigd was, de Russisch-Turksche oorlog niet zou gevoerd zijn. De Australische kooplieden Thomas 51c. Comas and C".te Londen, hebben hun betalingen gestaakt. Het passief bedraagt ongeveer ƒ960.000. De oorzaak wordt toegeschreven aan de daling van de wolprijzen in de koloniën. Woensdag sprong te 5Ielton Slowbray een paard, dat schichtig werd, met zijn rniter over de leuning van de brug. die daar over het kanaal ligt. De hoogte van de brug was 30 voel, het paard viel door het ijs en ter- dronk. De ruiter bleef op het jjs bewusteloos liggenmen vreest voor zjjn leven. Blijkens berigten uit de Vereenigde Staten hebben de troepen, op de vervolging der ongelukkige Cheyenne-Iiidianen van fort Ilobinson uitgezon den, hen met hunne kanonnen aangevallen, maar slaagden er niet in, hen uit hunne verschanste posiiie in de bedding eener beek te verdrijven. Den volgenden dag bemerkten zij tot hunne verbazing, dat de Indianen wederom in den nacht ontkomen en in zuidwestelijke rig ting gevlugt waren. De bende telde nu nog slechts 28 personende overigen waren weder gegrepen of gesneuveld. De troepen hebben met een verlies van 5 dooden en 8 ge kwetsten, aangezien hun 'teerkost ten einde was, de vervolging opgegeven en zijn naar fort Robinson teruggekeerd. Men zon zich lot een nieuwen togt toerusten. De senaat heeft echter een onderzoek naar hel voorgeval lene bevolen. Uit Canada wordt gemeld, dat ongeveer 250,000 stuks rundvee en 500,000 schapen op dit oogenblik gestald worden in de provincie Ontario, om tegen het voorjaar naar de Engelsche havens verscheept te worden. Eenige firma's, die zich met den uitvoer van vee bezig houden, zijn van plan, zoodra de scheepvaart, die op dit oogenblik wegens bet ijs gesloten is, weder geopend wordt, dagelijks van Montreal of Quebee een stoomboot, geladen met ossen en schapen, naar Engeland te zenden. Eene firma in Toronto is in onderhandeling met het Engelsche gouvernement om het gar nizoen van Cyprus en Gibraltar in den zomer van ossen- en schapenvleesch te voorzien. FRjlSKRIJ K. De correspondent van de Times te Parijs keurt het plan af van een deel der linkerzijde der kamer om het ministerie Dufaure ten val te bren gen. Na de uitkomst der jongste verkiezingen zal dit plan aan velen ou- geloofelijk voorkomen, maar in Franrijk, waar de partijen door hartstogt zoozeer verblind zijnis dit mogelijk. Na verkiezingenzegt verder die correspondent, welke der veilige vrijheid, die het nu zeven jaar tang ge smaakt beeft, eene onmetelijke zegepraal verschaftenstaat alles weder op losse schroeven gezet te worden, en zelfs indien de tegenwoordige crisis vreedzaam afloopt, znllen zij, die vertrouwen gesteld hebben in de wijs heid en de vaderlandsliefde der gioote republikeinsche partij, welke op het punt w as van alle verzet te overkomen en alle schrikwekkende voorspellingen te schande te maken, genoodzaakt zijn te erkennen, dat zij zich vergist hebben. Deze republikeinsche partij, welke beweert meesteresse van den toestand te zijn, is nu bezig met al de voorzeggingen barer tegenstanders, voorzeggingen, we.ke niet voor lasterlijk kunnen worden uitgemaakt, te regtvaardigen en zij wordt gevaarlijk zoodra zjj vrijheid van handelen ver kregen heeft. Er zijn thans reeds vier republikeinsche senatoren tot gezanten van Frankrijk in het buitenland benoemd, nl. Jaurès te MadridFournier te Konstanlinopel, Saint Valiier te Berlijn en Ghallemel-Lacour te Bern. De eerste post, die nu weder op deze wijze bezet zal worden, is waarschijnlijk St. Petersburg, waar de republiek op dit oogenblik nog door den Bonapar- tistischen generaal Leflö vertegenwoordigd wordt. De chef van den generalen staf van den minister van oorlog, generaal Miribel. is ontslagen. Dit ontslag zal een goeden indruk maken, omdat de seneraal een verklaard tegenstander was van den tegenwoordige!! rege ringsvorm. Dezer dagen stond de voorzitter der reglbanlt Ie Quimperlé, de tieer Collinet de la Salie, wegens beleediging van den afgevaardigde Corentin- Guiho voor hel geregtshof te II en nes tcregl. Collinet had in een door hem openbaar gemaakt schrijven genoemden afgevaardigde heleedigd wegens eene door hem in de kamer gelioudene rede. De procureur-generaal eischle eene strenge straf. De beklaagde rigtle daarop eenige verwijten tot den procu reur-generaal. en gaf te kennen dat het requisitoir eene eenzijdige voor stelling van de zaak had gegeven. De procureur-generaal maande hem aan, zijne uitdrukkingen goed te wikken en te wegen; anders zou hij genoopt zijn eene tweede conclusie legen hem te nemen. De beklaagde verklaarde niets kwetsend» voor den procureur-generaal te hebben wil zeggen. Het hol heelt, met aanneming van verzachtende omstandigheden, den voorzitter der regtbank veroordeeld tot eene boete van 500 fr. De berigten uit de provinciën omtrent de hoogte der rivieren luiden gunstig. De meeste rivieren zijn in hunne bedding getreden. De stoomboot Junon, die gebuurd was voor een reis om de wereld en daarvan reeds een gedeelte volbragt badis van Caliac weder naar Mar seille vertrokken, zonder haren togt te vervolgen, wegens een geschil tus- sehen de reizigers en de maatschappijdie eigenares is van het vaartuig. TCRK IJ E. De wet op de ministeriële verantwoordelijkheid zal het aantal staats ministers vaststellen en het ministers-ambt zonder portefeuille afschaflen. De grootmeester van de artillerie en de minister der Vakurs (liefdadige stichtingen) worden niet onder hel getal der verantwoordelijke ministers niedeserekend. Een wet regelende de vrijheid van de drukpers zal eerst daags worden afgekondigd. Voorts zullen maatregelen worden genomen in liet belang van een goede regtsbedecling door het geheele rijk. In elk reg- terlijk district ol kanton van hel rijk zal een notariaat gevestigd en een vrederegter benoemd worden. Hel ministerie van financiën zal in verschil lende afdeelingen worden gesplitst. Aan het hoofd ven elk dezer afdeelingen zal een directeur-generaal staan. Uit Konstanlinopel meldt men aan de Pol. Corr. dat de schadevergoe ding die de Porte aan Rusland betalen moet, bij het Russisch-Turksch trac taat met 100 millioen zilveren roebels is verminderd. De regering heeft 700,000 Turksche ponden (ruim 7% millioen gulden! beschikbaar gesteld voor den inkoop van kaimés. en wel zoo, dat dagelijks voor 4000 pond zal worden ingekocht. De Otlomanische bank belast zich daarmede en zorgtdat het ingekochte papiergeld vernietigd wordt. Men kan daarmede 5 maanden voortgaan en hoopt in dien tijd aldoendc middelen tot herstel der financiën te zullen vinden. De koers der kaimés is daardoor reeds aanmerkelijk verbeterd. Dertig bataillons Russisch voetvolk hebben Igdyr en Erivan bezet. Veertig stukken berggescimt zijn onlangs te Kars aangekomen en levens middelen, benevens amunitie, worden er bijeengebragt. De Jluzelmansche en Christen-bevolking van Kagisman, Kars, Ólti en Ardahan is opgeroepen, om recrutcn te leveren voor de ruiterij aan de grenzen, en zij, die niet goedwillig aan deze oproeping gehoor geven, worden er toe gedwongen. l'Ki t TEL EC. HAAF. PARIJS, 17 Januarij. De senaat heeft zonder discussie ten opzigte van een vijftigtal leden besloten tot toelating en de verdere werkzaamheden tot 51aandag verdaagd. LONDEN, 17 Januarij, Blijkens officieel berigt van gisteren hebben inwo ners uit Kohistan pogingen aangewend om te Kabul ongeregeldheden te ver wekken en alsdan te plunderen. Jacob-Khan heeft hen doen besluiten heen te gaan. De hoofden der Ghilzais hebben bij hem aanzoek gedaan om met Engeland vrede te sluiten. Robberts zet zijn marsch westwaarts voort. De Afgaansche deserteurs bevestigen de berigten aangaande de deserliën en des organisatie bij het Afgaansche leger. PARIJS, 17 Januarij. Het linker-centrum heelt met algemeene stemmen eene verklaring vastgesteld, waarin het over het algemeen zijne adhaesie schenkt aan het ministerieel programma. De gematigde linkerzijde heeft insgelijks eene bijeenkomst gehouden. In het overzigt van het verhandelde wordt gezegd: De linkerzijde acht eenstemmig de gisteren voorgelezen ministeriële verklaring onaannemelijk; doch uit de debatten blijkt, dat zij nagenoeg eenstemmig bereid zou zijn, het ministerie te handhaven, wanneer de heer Dufaure zijne verklaringen zoodanig wilde verduidelijken dat het onvoldoende van het programma er door werd aangevuld De Union llépubl. verklaartdat zijwegens den algemeenen ongunstigen indruk van hel programma, het onnoodig acht er over in discussie te treden. AVEENEN, 17 Januarij. In eene heden gehouden zitting van den gemeen- schappelijken ministerraad zijn gewigtige besluiten genomen, aangaande voorstellen betredende het bestuur in Bosnië en de Herzegowina. LONDEN, 18 Januarij. Te Stroud hield gisteren sir Hicks Beach, minister van koloniën, aan een feestmaal van conservatieveneen toespraak. Hij verdedigde de Oostersche politiek der regering, gaf zijne overtuiging te kennen dat het tractaat van Berlijn volkomen uitgevoerd zal worden, en verklaarde dal eene stoornis in de betrekkingen met Rusland en andere mogendheden van Europa niet waarschijnlijk is. Hij voegde er bij dat de oorlog tegen Alganistan feitelijk een einde genomen heeft. Met betrekking tot de handelscrisis zeide hij datnu de Engelsche nijverheid van de Europe- sche en de Amerikaansche markt verdrongen is, de regering zich beijveren zat Engelands invloed in Afrika uit te breiden. KONSTaNTINOI'EL 16 Januarij. Op verlangen van den Sultan, vertrekt Safvet-pacha naar Frankrijk. -Petrovics, voorzitter van den senaat en neef van den vorst van Monte negro, zal waarschijnlijk tot vorst van Bulgarije gekozen worden. Deze keuze zou aan Engeland en Oostenrijk zeer mishagen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRaBBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5