BIJVOEGSEL, bchoorende lot de Lddsche Courant van Maandag ó3 Januarij d$79, iP. dO. De boot van Ilarlingen naar Amsterdam heeft van Woensdag nam. een uur tot Donderdag voorm. tien uurmet 40 passagiers, vastgezeten op een plaat in het /'Oorengat". Op raad, te Enkhttizen ontvangen, had de kapitein een ander vaarwater gekozen, en naauwtiijhs was de hoot een half uur van Enkhttizen, of zij zat onbewegelijk vast. De toestand werd vrij ernstig, want de aandrang van hel ijs werd steeds grooter en er was weinig proviand aan boord. Met den derden vloed echter raakte de boot vlot en gelukte het door hel ijs Enk huizen te bereiken. Wegens de menigvuldige vossen in de omstreken van Assen en andere gedeelten van Drenthe, worden van tijd tol tijd drijfjagten gehouden, zon der dat men nog veel van dit schadelijk gedierte heeft kunnen dooden. Het geregtsbof te Leeuwarden heeft den persoon van Mulder, te Steen- wijkerwold, wegens moedwilligen doodslag tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Te Middelburg waagde zich gisteren een 18 jarig jongeling over het ijs op den Domburgschen Watergang; hij zakte er door en werd eenige ©ogenblikken later levenloos opgehaald. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk II (Hooge Collegies) der staalsbegrooling voor 1878. Die verhooging strekt in de eerste plaats tot dekking van meerdere kosten, veroorzaakt door de inrigting en meubilering van vijftien nieuwe vertrekken ten dienste van de tweede kamer. In de tweede plaats zijn in den loop van het jaar 1878, ten gevolge der krijgsverrigtingen in Atjeh en van het verblijf des konings in Duitschland, zoovele benoemingen in de Militaire Willemsorde en de orde van den Nederlandschen Leeuw gedaan, dat de post voor decoratiën dier beide orden ontoereikend is bevonden, tot bestrijding van alle voor dat onderwerp vereischte uitgaven. Op grond van eeu en ander wordt voor de eerste uitgaven eene verhooging van ƒ10000 en voor de laatste eene van ƒ2000 gevorderd. 's GRAVENHAGE, 11 January. Jhr. G. B. de Sigers thcr Borch, thans ontvanger der directe belastin gen te Peize, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Hillegersberg. De officier van administratie 3e kl. F. J. Olivier wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Voor het geregtsho! alhier werd heden een laster-proces behandeld. In hooger beroep stond teregt zekere T. S.landbouwer en lid van den gemeenteraad te Bruinisse. De zonen van dezen appellant schenen zich nog al dikwerf aan jagloverlredingen schuldig te maken en verkeerden ten gevolge daarvan niet op een al te goeden voet met den rijksveldwachter van der L.want deze had niet minder dan zevenmaal proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Evenmin als zijne zoons was de vader hierover bijzonder gesticht en dit gaf hij den veldwachter herhaaldelijk te kennen. Op den 31e0 October jl. stond hij met iemand bij de haven zijner gemeente te praten en toen hij den veldwachter in de nabijheid zag zou hij volgens dezen hem toegevoegd hebben de woorden: Zoo, ben je daar, meinecdige veldwachter? Deze had zich hierop omgewend en gezegd: ja ik ben het, maar meineediger ben ik niet. Waarop de appellant zeide: ik kan het je bewijzen dat je tegen mijn zoon Cornelis valsch getuigd hebt. Te dier zake was proces-verbaal opgemaakt, en de regtbank te Zierikzee veroordeelde den ontevreden vader wegens laster tot tien dagen eenzame opsluiting. Van dit vonnis kwam de veroordeelde in hooger beroep Als gijn verdediger trad op mr. Jac. van Gigcli. Hel hof vernietigde het vonnis, waarvan was geappelleerd, omdat daarbij was regt gedaan op onwettig bewijs, verklaarde den beklaagde schuldig aan bet hem ten laste gelegde, maar veroordeelde hem lot betaling eeuer geldboete van 50. Bil iT EN LA K DSC 11E BE III G T E ENGELAV». LONDEN, 10 Januarij. Uit Lahore wordt aan de Daily Neics gemeld: De bezetting van Can- dahar door generaal Stewart zal een gewigiige periode van den krijg be sluiten. Alles wat vóór den winter mogelijk wasis nu gedaan. Daar evenwel aan generaal Stewart onbeperkte volmagt is gegeven, zal hij waar schijnlijk nog een deel zijner troepen naar de gewigtige strategische stelling Ghirish vooruitschuiven. Zijn strijdmagt is zoo sterk, dat hij daarvoor best 5000 man missen kan. De oud-president van de Vereeniede-Siatengeneraal Grant, vertoeft op dit oogenblik in Ierland. Te Dublin is hem het eereburgerschap aangeboden. Antwoordende op een aan een feestmaal op hem uiigebragten toast zeide hij, dat de Ieren in de Vereenigde-Staten altijd welkom zouden zijn en dat er daar nog voor vele millioetien van hen een tehuis te vinden was Voorts zeide hij te meeuen dat alleen een vijand van Engeland en de Vereenigde-Staten kon wenschen dat er een geschil tusschen hen ontstond. Uit New-York wordt gemeld, dat de bekende uitvinder Edison bedea- kelijk ziek is. FRANKRIJK. De hoofdpunten van het programma van den heer Dufattre zijn, naar men verneemt, de volgende. Men heeft geen plan op het voorstellen van eene amnestie, doch beoogt breede maatregelen van goedertierenheid. Men houdt vast aan het toevertrouwen der groote kommandementen aan gene raals die der republiek zijn toegedaan. Men ziel af van eiken algemeenen maatregel legen de magistratuur, doch erkent de noodzakelijkheid van wij zigingen in het regterlijk personeel, en wil alle bestaande wetten tot be vestiging en verdediging van de reglen des staats tegen de aanmatigingen van het clericalisme ten uitvoer leggen. De heer Emile de Girardin heeft het denkbeeld opgeworpen een ple bisciet ten voordeele van de republiek uit te lokken. Door onderscheidene bladen wordt dit denkbeeld krachtig bestreden, in weerwil dat eene volks stemming ongetwijfeld de republiek zou bevestigen. Men wil weten dat de generaal Borel, minister van oorlog, bijna onmiddellijk na de verkiezingen, zijn ontslag heeft gevraagd. Zijne aftreding zou officiéél bekend gemaakt worden tegelijk met de benoeming van zijn opvolger. Dingsdag aanst. worden de zittingen van de kamer en den senaat heropend. Nu de uilslag der senaats-verkiezingen zoo geheel in het voor deel der republikeinen is geweest, gelooft men dat dit de laatste zitting te Versailles zal zijn en de wetgevende niagt spoedig haar zetel weder naar Parijs zal overbrengen. In het Bulletin frang. leest men: '//Het gebeurde op den 5'l(n Januarij heeft eene groote beteekenis; het bewijst, dat het beperkte even goed als het algemeene stemregt de handhaving wil van de liberale staatsregeling, welke Frankrijk ingesteld heeft en verlangt te behouden, omdat zij meer dan cenige andere bij den volksaard past; het bewijst, dat Frankriiks wil zoo vast staat, dat de uitdrukking er van, hoe het ook geraadpleegd worde, onveranderd blijft. Bovendien heeft hetgeen geschied is eene groote poli tieke strekking: het verzekert de geregelde werking der rcpublikeinschc constitutie, welke op nieuw een bewijs van hare levenskracht gegeven heeft en voorlaan op onwrikbare grondslagen gevestigd is. Vrij van alle politieke zorgen, volstrekt meester van zijne eigene toekomst, kan Frankrijk voortaan op den dag van morgen rekenen. Voldaan met het tegenwoor dige, kan het vertrouwen stellen in de toekomst, want het is vrij om al zjjne krachten te wijden aan het onderzoek der quaestien, welke voor zijne veiligheidzijnen voorspoed en zijne grootheid van belang zijn." Naar men uit Parijs aan de Times meldt, heeft de prefect van politie, de heer Albert Gigot, eene reis naar Londen gedaan, ten einde alles na te gaan in verband met voorloopige inhechtenisnemingen en het spoedig teregt- stellen van beschuldigden. Deze reis zal niet onvruchtbaar zijn. Voorlaan zullen alleen zulke verdachte personen in hechtenis genomen worden, die geen vast verblijf hebben en die men anders niet zou kunnen terugvinden, of wel die, ofschoon zulk een verblijf hebbendevan vergrijpen verdacht worden, welke hen zouden kunnen nopen buitenslands de wijk te ne men. Ook de voorloopige verhooren zullen eene wijziging ondergaan. DUIT8CIILAN». Het wets-ontwerp betreffende het regt van den rijksdag om in zekere gevallen over zijne eigene leden regtspraak uit te oefenen, is hoofdzakelijk gerigt tegen de sociaal-democratische afgevaardigden. In de memorie van toelichting wordt o. a. gezegd: De bepalingen van het reglement van orde zijn ontoereikend om den Schadelijken en vaak zelfs gevaarlijken invloed van buitensporige uitdrukkingen of redevoeringen van afgevaardigden buiten de muren van de zittingzaal tegen te gaan. Want de openbaarheid der beraadslagingen en de grondwettig gewaarborgde vrijheid der sprekers en hunne niet-verantwoordeiijkheid voor hunne redevoeringen is oorzaak, dat zulke uitdrukkingen of redevoeringen de ruimste verspreiding onder de natie vinden, terwijl zij zonder deze vrijheid en niet-verantwoordelijkheid onder het bereik der strafwet zouden vallen. Dal zulk een regtstoestand het regts- bewustzjjn der natie schokt, is een onloochenbaar door de ervaring gestaafd feit, en het onhoudbare van zulk een toestand heeft zich te meer doen ge voelen sedert de verkiezingen zekere afgevaardigden in den rijksdag brag- ten, die zich geregtigd achten de hun grondwettig gewaarborgde vrijheid van het woord te gebruiken om theoriën over den slaat en de burgerlijke maatschappij te ontwikkelen, welke beider bestaan bedreigen. Zoo werden van de tribune van den rijksdag de Parijsche Commune en hare daden ver dedigd, ja zelfs verheerlijkt; zoo werden herhaaldelijk rijksdag en regering gehoond en beleedigd, ja zelfs werden van de tribune aanhitsingen tot ge weld tegen de bestaande magten vernomen. De maatregelenwelke de pre sident tegen dergelijke buitensporigheden kan nemen, zijn niet voldoende. Daarom is een scherpere bestraffing van buitensporigheden van afgevaardig den in hunne redevoeringen of uitdrukkingen noodzakelijk. 'F U ES. Si IJ E. Betreffende de Bussisch-Turksche onderhandelingen over het definitief vredesverdrag wordt gemeld, dat een schikking als zeker wordt beschouwd. De eenige nioeijelijkheid beslaat in hel aan Turkije gedaan verzoek om te I verklaren, dat liet verdrag van Berlijn voor de Portc verbindend is tegenover Rusland, waartegenover door Turkije wordt verklaard, dat deze verbindtenis door de Porie is aansesaan tegenover Europa. De Duilsche gezant te Kon- stantiiiopel zal als bemiddelaar optreden. [>EI{ TELEG 15.AP. CALCUTTA, 10 January officieelGeruchten omtrent de dreigende houding der Mangals hebben generaal Roberts doen besluiten in de rigting van Kurum terug te keeren en zijne wijd verstrooide troepen Ie concen- teren. Cavagnari berigtle, dat de Emir vóór zijne vlugt liet opperhoold Mir lliissain Khan deed om het leven brengen. De algemeene stemming in Afganistan is sterk tegen den Emir en tegen Rusland. PARIJS. 10 Januarij. De commissie van enquête naar de handelingen van bet ministerie van 16 Mei heeft geconcludeerd tot het in staat van be schuldiging stellen der ministers. LONDEN, 10 Januarij. Volgens particuliere berigten uit Weenen verlangt de Porie, dat het mandaat der commissie voor Rumelië met drie maanden verlengd worde. Rusland verzet zich niet tegen dit verlangen, maar zal het heliecr over Rumelië blijven voeren, totdat de nieuwe constitutie van dit gewest zal uitgevaardigd zijn. LONDEN, 11 Januarij. Graaf SchuwalofT heeft gisteren een onderhoud gehad met lord Salisbury, na afloop waarvan deze brieven wisselde met lord Beacouslield. LONDEN. 11 Januarij. De Standard meldt uit Sifooden van gisteren: »De cavalerie der kolonne van Quettah heeft gisteren eene overwinning op de Afganen behaald; 24 man sneuvelden en 9 werden gevangen genomen. 200 Afgaausche ruiters werden genoodzaakt de hoogten te verlaten; aan de zijde der Eugeischen werden 11 man gekwetst. Kandahar wordt waar schijnlijk niet meer verdedigd." Hetzelfde blad bcrigt uit Khost van den 9d<0De opperhoolden der Mon- goolsche Wariris, die Roberts hadden aangevallen, hebben vergiffenis ge vraagd en deze werd hun door Roberts geschonken. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand December door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: mev. M. G. C. Oostermeijer van Bork, G. Vermeer, Hoitzapfel, Waalwijk, Snijbeek, allen te Amsterdam; J. Vijlbrief, te Delft; A. Hooiberg, te Ede; J. Wendel - Schwamb. Bergman. J. Henderiks, allen te 'sGravenhage; A. Stevens, te Groenlo; J. W. Haaiman, te Holten; A. Wassenaar, te Maastricht; mad. E. Heshuyseu - Gerlings, te Milan; Kos, te Nieuwkoop; wed. Doorneveld, te Rotterdam; C. C SchoonejongenT. Leget, beiden te Rijswijk; du Boeul. te Soelerwoude; M. Jukly, te Valken burg; J. Slechten horst, te Weltevreden. Briefkaart: Fr&ulein Ruychaver, te Bern. Te Leiden ter BoekdrtikUery van J. C. DRaBBÊ.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5