COURANT. LEIDSCHE N°. 8. STADS BERICHTEN. VRIJDAG 10 JANUA.RIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.88. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. lie prijs der Advertenticn is van 1-4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. 's jaars, las BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle verauciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1878 ten asle der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, ulteriyk voor uit0 Januari e. k., ter Gemeenie-Secre- larie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de Honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den gisten jgnuari a. s. bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inle vering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1879 koste loos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. BhANUNLANDSCUE BERIGTGN. LEIDEN, 9 Januarij. Door het hoofdcomité voor de Noordelijke IJszeevaart, in de vergade- ving van 21 December jl. belast met de voorbereiding en uitvoering van len tweeden togt naar hel Noordenis aan de plaatselijke comités eene tirculaire gerigt, waarin het mededeelt dat het, na zich vergewist te heb- ten wederom op de gewaardeerde medewerking van den minister van ma- 'ine te mogen rekenen, andermaal de leiding op zich heeft genomen, in het 'ertrouwen dat door de ijverige bemoeijingen der plaatselijke comités de niddelen spoedig verschaft zullen worden om de Willem Barendsz tijdig jerced te kunnen maken tol vertrek in de maand Mei e. k. De strikt noo- ligen uitgaven voor deze logt worden geraamd op ƒ20000. Tevens geeft het de plaatselijke comités het denkbeeld in overweging, in Ie vergadering van 21 Dec. geopperd, om eene vereeniging tot stand te Hengenwaaraan de leden door jaarlijksche contributie of giften in eens aarlijksche ondernemingen naar de Noordelijke IJszee zouden bevorderen. )p die wijze zou welligt langzamerhand een kapitaal kunnen worden ge- 'ormd lot aanbouw of aankoop van een stoomschip, dat voor latere toglen 14 fevorderd zal worden. Wanneer de benoodigde gelden spoedig inkomen, waarop gewacht wordt im met het aanschaffen der uitrusting te beginnen, dan stelt het comité ich voor de Willem Barendszweder voor 18 maanden uitgerusteen i&warstogt naar de Barendszee te doen maken onder bevel van denzelfden levelhehbcr, den luit. ter zee 1« kl. A. de Bruyne. liet doel van dezen ogt zal weder zijn: hel doen van natuur-wetenschappeiyke waarnemingen u het hooge noorden, het vermeerderen van onze kennis van ijstoestanden de Barendszee, het verbeteren van de kust lijn op de kaart van Nova- lembla en zoo mogelijk het oprigten van gedenksteenen op plaatsen waar- au voor Nederland nationale herinneringen verbonden zijn. De minister van waterstaat enz. heeft bepaald dat in het jaar 1879 loor dc commissie van examen ter verkrijging van het diploma als stuur- nan aan boord van koopvaardijschepen zullen worden gehouden drie zittin- ;en te Amsterdam, twee te Botterdam, twee te Leeuwarden, en ééne zit ing te Dordrecht. I Bij kon. besluit van 29 Dec. jl. is de gemeente Nieuwe Pekela aange wezen als standplaats van een postkantoor. Uit Arolsen wordt gemeld dat de kon. bruid, thans Neerlands koningin, 5;it den laatste» tjjd overladen werd met geschenken. Het geschenk van de p.;cmeente Pyrmont, door den burgemeester van die badplaats overhandigd, -oestaat uit een prachtig album van blaauw fluweel met zilveren platen, =svaariu de wapens van Nederland en Waldeck gegrift zijn. De bekoorlijkste jezigten uit Pyrmont zijn in dit kunstwerk bijeengebragtals eene aange name herinnering voor de koningin aan haar vaderland. De stad Kaulbach zond een prachtig bouquet, dat echter in omvang moest wjjken voor den monster-bloemruiker van witte rozen, welke van wege de vorsteljjke familie te Berljjn werd gezonden. Onder de geschenken, welke de kon. bruid van Z. M. ontving, trok vooral de aandacht een medaillon, met een grooten diamant, waarin het poriret des konings was gegraveerd. Gisteren avond had er ten paleize een gala-concert plaats, onder mede werking van de zangeres Schroder, den zanger dr. Gunz en den accompa- gnateur dr. Eberbach. De tableaux vivants, die heden ten 'nove worden vertoond, zullen beslaan uit de volgende groepen: 1°. Prins Willem 1, bij Leiden de djjken doorste kende; 2", Prins Maurits, na den slag bjj Nieuwpoort; 3°. Prins Frederik Hendrik, na de verovering van den Bosch; 4°. Prins Willem III, de Fran- sche vredesaanbiedingen afwjjzende; 5°. Bevestiging van het koninkrijk der Nederlanden; 6°. Willem II, gekwetst te Waterloo; 7°. Hulde en groet aan dc jonggehuwden door de prinsessen, Het voor rekening der directie van de Holl. ijzeren spoorwegmaat schappij gebouwde pavilloen op het perron voor het paleis aan het Loo is in rustieken stijl opgetrokken en met kurkschors en dennen uitwendig prachtig versierd. Het is van binnen geheel en al bedekt met blaauw tar latan, getrousseerd met wit neteldoek, en opgeluisterd met bloemen en met de nationale kleuren. De ramen en deuren zjjn van spiegelglas, waarover zv» are blaauw damasten gordijnen hangen. Boven in liet koepelvormig ge deelte hangt tusscben een krans van bloemen een kroon met 50 waskaaren. Het geheel wordt verwarmd door twee kagchels. In dit pavilloen zullen HH. MM. de koning en koningin namens Apeldoorn's ingezetenen gecompli menteerd worden. De Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij heeft de gelegenheid opengesteld om van de voornaamste stations der Hollandsche ljjn de stations aan de Zaanstreek te bereiken over Amsterdam, zonder daar op nieuw plaats te moeten nemen, zoo als vroeger noodig was. Daardoor is men dus niet meer genoodzaakt de grootere reis over Uitgeest te maken ol zich te Am sterdam aan het gevaar bloot te stellen eene aansluiting, waarop men rekende, te zien mislukken. Volgens het li, D. is in een vergadering van de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, en 's Gravenhage besloten, de levering van het nationaal huldeblijk aan H. M. de koningin op te dragen aan de firma W. Josephus Jitta en Zonen en D. en J. Mendes, juweliers te Amsterdam. Te Nieuwe Wetering (gem. Alkrmade) is benoemd tot hoofdonderwij zer de heer T. Roosendaal, hulponderwijzer te Kralingen. Bij den gemeenteraad van Haarlem is ingekomen een verzoek van J. L. J. Jansen te Hillegom. daarbij verzoekende vergunning tot het leggen van rails in de aan de gemeente Haarlem behoorende straten en wegen, tot het exploiteren van een stoom-tramspuorweg van Haarlem over Heem stede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Oegstgeest naar Leiden, vice versa. Te Haarlem is gisteren nacht brand uitgebarsten in eene timmermans- werk- en bergplaats in de Lange Ilcerenstraattoebehoorende aan den timmerman J. Kruysman. De twee percelen zijn bijna geheel uitgebrand, alsmede de voorhanden goederen. De oorzaak is niet bekend. Door wijlen den heer A. Verstappen, in leven r. k. priester en pastoor der parochie te 't Veld, onder Nieuwe Niedorp, is een legaal van 10000 vermaakt aan hel r. k. parochiaal armbestuur te 't Veld, tot stichting van een liefdegesticht, Te Arnhem had gisteren de aanbesteding plaats voor de lokalen ten behoeve der tentoonstelling. Hoogste inschrijver was de heer van Berkum voor ƒ109,979, laagste de heer Wijers voor ƒ87500. Voor de reglbank te Arnhem is eergisteren de «leelijke mof" quaestie behandeld. Een huishoudster te Arnhem had zich die uitdrukking veroor loofd tegenover een leeraar in het Duitsch bij het middelbaar onderwijs al daar. De plaatsvervangende kantonregler beschouwde de woorden niet als een strafbare belecdiging; anders echter oordeelde de hooge raad, die de zaak om een andere reden naar de regtbank te Arnhem verwees. De substituut-officier van justitie, huewel de zaak van zeer weinig gewigt ach tende, wees toch op het regt van den klager om vervolging te verlangen, al ware het misschien beter geweest, dat hij dezen huiselijker) twist niet naar de openbare teregtzittingen had doen overbrengen. Dat de geïncrimi-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1