leidsche courant. I". 7. 1879» DONDERDAG 9 JANUAIUJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. Lie prijs der Courant is per vierendeel jaars fd.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3b, franco p. p. f 3.85. Hel verslat; afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Adverteutiön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. -•urn I irotnussaeeMssurci STADS HER1CHTEW. pe HEK-IJK, BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien bel besluit vari de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Hollandvan den 235'en December 1878, n». 3/1 Provinciaalblad n». 95), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in djeze provincie, voor bet jaar 1879; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7eu April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenouder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeenle-apotlieeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk II, op den 9 en 10 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidvan den 4den December 1878, de letter IV, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedken- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichtende Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen-, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien hij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigen, door roest en andere oorzaken de indruk van den overgangsstempet spoedig wordt uitgewisclit ap de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overslem- peling aaa te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 3 Januari 1879. t. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. de doch vóór het volbrengen van hun 20s1'', ingezetenen zijn geworden, geplaatst i Leidsche Courant van den 17den, 24ste" en 319le0 December 1878; Doen Ie welen dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tol des namiddags 3 uren, op Maandag den 13 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, v Dinsdag 14 a d» a 4 en 5 Woensdag »15 a i> va v (i v Donderdag 16 w o 7, a Vrijdag 17 a a» a 8 en 9 of de buitenwijk en dat de gcboorte-aklen, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingescliievene, hehooien over te leggen, dagelijks, de Zon dag uitgezonderd, zijn te verkrijgen Ier Secretarie dezer gemeente (afdeeling Bur gerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akien kan wor den gedaan. deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking Eu wordt afgekondigd. Mt Leiden, 4 Januari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tak LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot liet doen van aangifte 7, voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1879, voor hen die op den lstcn 7z Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar I860, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dejaar, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1» alinea, der wet van 2 Jtiivi 1875 Staatsblad N". 95), tot regeling van het toezicht brj het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen hij deze Ier algemeene kennis dat door hen op heden vergun- liton'H° 's ver,cen(l aah Bdevée en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten _,Tan eene smederij in het perceel aan den Vliet N". 23. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche 55;-Courant. UP' Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. b. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSClïi' BFRIGTEN. LEIDEN. 8 Jauuarij. In de maand December zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 132 kinderen, als: 68 zoons ep 64 dochters. Overleden 144 personen, als: 24 mannen, 31 vrouwen, 45 zoons en 44 dochters; daarenboven ais leven loos aangegeven 8. Geltuwd 14 paren. Gedurende bet jaar 1878 zijn binnen deze gemeente geboren 785 zoons en 764 dochters, te zamen 1549 kinderen, overleden van het mannelijk geslacht 601. van bet vrouwelijk geslacht 586, te zamen 1187, waarvan ongehuwd van het mannelijk geslacht 397, van het vrouwelijk geslacht 358, gehuwde mannen 155, gehuwde vrouwen 101, weduwnaars 49, weduwen 127. Nog zijn alhier ingeschreven 16 personen van het manne lijk en 5 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier ge woond hebbendeen 78 kinderen als levenloos aangegeven. Gehuwd 333 paren en ingeschreven 2 echtscheidingen. - Aan onderscheidene kamers van koophandel en fabrieken, ook aan die te Leiden, is toegezonden een exemplaar van het rapport der bij Zp. M». besluit van 7 September 1877 benoemde rijks-commissie lot hel instellen van een onderzoek naar den toestand der Nederlandsche kunstnijverheid, uitgegeven door het dep. van binnenlandsche zaken. - Voor de dienst in Nederlandseh Indië zijn noodig een 14-tal onder wijzers der derde klasse, in bet bezit eener acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer, bij voorkeur ongehuwd en voorzien van aanteekeningen voor het Fransch. Hoofdonderwijzers, beneden den keftijd van 30 jaren en genegen zich als onderwijzer der derde klasse aan 's lands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven aan het dep. van koloniën gerigt en aan den heer (P. A. T. van Aken. inspecteur van het lage? onderwijs in Zuidholland, te 'sGravenhage franco in te zenden request. - Betreffende de huwelijksplegtigheid van Z. M. den koning met prinses Emma van Waldeck-Pyrmontdie gisteren te Arolseu plaats had, wordt in hooldzaak het volgende gemeld: Des middags ten half twee vereenigden zich de leden der vorstelijke fami lie aan een déjeuner in de Poreeleinen zaalde leden der verschillende hof staten vereenigden zich met hetzelfde doel in de Stecnen zaal. Ten half zes ure was het oogenblik gekomen dat het huwelijk zou worden voltrok ken. Al de genoodigden verzamelden zich toen in gaia-costuum in de slot kapel. De vorst van Waldeck haalde ten kwart voor zes ure Z. M. den koning af, en geleidde hem naar de vertrekken van de vorstin, waar de bruid zich bevond en waar het burgerlijk huwelijk, door inschrijving in de registers van den burgerlijken siand. voltrokken werd. Na afloop dezer formaliteit deed de hofmaarschalk by den vorst van Waldeck aanzegging dat alles voor de kerkelijke plegtigheid gereed was. Daarop begaf zich het hooge bruidspaar door de Roode en de Witte zaal, alwaar de daar aanwe zige personende vorstelijke personen en de vertegenwoordigers van vreemde hovenzich bij den stoet aansloten, naar de slotkapel. Z. M. de koning droeg de admiraals-uniform. De bruid was gekleed in wit satyn met goud geborduurd en myrtenkransen versierd. Onder klokgelui naderde de stoet de kapel. Zoodra het hooge bruidspaar het oostelijk portaal was binnengekomen, werd door het ko«r de plegtig heid met gezang geopend. Die hofprediker Scipio ontving het bruidspaar bij het binnentreden en geleidde bel naar het altaar. De koning en de koningin namen vóór het altaar de hun aangeboden plaatsen in. Achter het hooge bruidspaar plaatsten zich de prinsessen van Waldeck—Pyrmont. De overige vorstelijke personen schaarden zich daarachter in een halven kring. Daar nevens en verder rondom volgden in de aangewezen orde de overige genoo digden. Na een kort gebed werd door den hofprediker de 121e Psalm voorgelezen, waarna hij het volgende sprak: 'Thans is een van die gewigtige oogenblikkcn aangebroken, waarin de mensch ten ernstigste bcselt, dat hij op zijn levensweg aan een beslissend! keerpunt gekomen is, waardoor op zijn toekomst een ingrijpende invloed zal worden geoefend. Onder dezen indruk verkeert op bet oogenblik ook uw hart, Allerdoorluchtigst Paar, daar Gy op. het punt slaat om voor G«4 en deze Christelijke getuigen elkander wederkeerig echtelijke liefde eu trouw tot in den dood te beloven en aan dezen bond des levens de kerkelyk» wijding te doen geren.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1