Te Arnhem is een persoon aangehouden, die getracht heeft waardeloos papier ie celde te maken. Te lloogeveeii heeft ziah een schippersknecht verhuurd bij het gewigt. Nadat was overeengekomen, dat hij /3.50 per half kilogram zou ontvangen werd hij gewogen en 140 halve kilogrammen zwaar bevonden. Hij zal dus een loon van ƒ490 per jaar ontvangen. Te Peize is dezer daacn. na eene preventive gevangenschap van om streeks zes weken, in zijn gezin teruggekeerd Hendrik Bakker, die beschul digd was, in den afgeloopen zomer zijne woning te hebben in brand ge stoken, ten gevolge waarvan die geheel afbrandde, en later, nadat de woning weer was opgetimmerdnogmaals brand te hebben gesticht. Hoe wel de man volledig zijne schuld bekend heeft en die bekentenis later ook niet heeft herroepen, schijnt zjjne bekentenis geheel op zichzelve te hebben gestaan en door geen der getuigen iets te zijn verklaard, waardoor zijne schuld nader kon worden bevestigd, Althans het openb. min. schijnt geene feiten te hebben kunnen constaterenwaardoor het wettig bewjjs te leveren was, waarom hij dan ook moest worden ontslagen. 's GRAVENHAGE, 2 Januarjj. Aan den heer dr. C. A. Tebbenhofl is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda. Tot vaste knechts bij het depart, van binnenlandsche zaken zijn be noemd B. W. Woltering en J. W. de Does, thans tijdelijke bedienden bij dat departement. De luitt. ter zee lc en 2e kl. A. baron Gollot d'Escury en C. J. de Vries, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de hh. S. W. Baints en W. J. Angenent gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tol derden stuurman bij de gouvernements marine daar te lande. Z. K. 11. prins Frederik en prins en prinses von Wied hebben Dingsdag avond in de kerk te Wassenaar de godsdienstoefening bijgewoond, waarbij ds. Schuurman als voorganger optrad. Gisteren bevond de prins zich ten paleizc alhier, ten einde de nieuwjaars-felicitatiën van de leden zijner hof houding te ontvangen. Z. D. II. de prins von Wied heelt zich heden ochtend uit de residentie naar Neuwicd begeven om verder naar Arolsen te reizen ter bijwoning van het feest der huwelijksvoltrekking van Z. M. den koning met H. H. de prinses van Waldeck en Pyrmont. Morsen, Vrijdag 3 dezer, des morgens ten 10 ure, zal de teraardebe stelling van liet stoffelijk overschot van den heer de Roo van Alderwerelt op de begraafplaats Eik en Duinen plaats hebben. Het seregishof alhier deed heden uitspraak in de zaken, de vorige week behandeld, en veroordeelde: M. M., uit Kampenland, wegens poging tot moedwilligen doodslag, tot zes jaren tuchthuisstraf; P. S., uit Gorinchem ter zake van brandstichting, tot vijfjaren tuchthuisstraf; J. V. en D. G. uit Katwjjk. ter zake van diefstal van haringen, tot drie maanden eenzame opsluiting, en J. M. M. en .1. W.uit Delft, wegens diefstal van een bank- billet van /40, tot 18 maanden en een jaar eenzame opsluiting. Vervolgens stond voor het hof teregt zekere A. D. F. E. S.een Rus, die laatstelijk te Hamburg woondena uit de Russischen krijgsdienst te zijn ge deserteerd. In het laatst van 1878 kwam hij te Rotterdam, waar hij. in geldelijke verlegenheid zijnde, eene valsche quitantie vervaardigde van den volgendeu inhoud: Ontvangen van A. D. Schönjan Berens en Cie Hamburg, de somma van 300 thaler voor August S. (den naam van den beschuldigde), Rotterdam den 27st!° October 1878 zegge 300 thr. en (get.) Rolterdamsche hypotheekbank, //Directeurs B. Mees en B. van Rossem." Op dit stuk trachtte hij, hoewel te vergeefs, zich door twee personen ruim ƒ18 te doen afgeven. De besch. bekende dit feit gepleegd Ie hebbenhetwelk bovendien door tal van getuigen bewezen was. De adv.-gen. mr. Gregory deelde het hof mede, dat deze beschuldigde een gevaarlijk misdadiger was, wiens uit levering door de Pruissische regering gevraagd was. Op dien grond zou het O. M. geene tuchthuisstraf, maar alleen drie jaren correctionele gevangenis straf requireren. De verdediger mr. D. S. van Emden was van oordeel dat in deze geene valschheid gepleegd was, omdat de mogelijkheid van benadee ling, met het oqg op den inhoud der quitantie, niet voldoende vaststond. Subsidiair voerde pleiter eeltige verzachtende omstandigheden ten behoeve van zijn cliënt aan. Het hof deed nog heden uitspraak en veroordeelde den besch. tot zes maanden eenzame opsluiting en twee boeten van ƒ50. Eergisteren wijdde de gemeenteraad nog eene grondige bespreking aan hel stelsel van gcldleeningennaar aanleiding van het voorstel van burg. en weth. tot bet aangaan cener geldlecning van ƒ440,000, lot bestrijding der kosten van de buitengewone werken, op de begrootingen voor 1878 en 1879 uitgetrokken. De raad vereenigde zich, met 20 tegen 13 stemmen, met het advies der commissie van financiën, dat de tegenwoordige geldlee- ning behoort te worden gesloten tegen een interest van 4% pCt. 'sjaars, dat die leening in geen geval beneden pari mag worden gegund, en dat daarvan niet slechts stukken van duizend gulden, maar ook van honderd gulden worden uitgegeven. Wat de afossing van kapitaal betreft, deze is bepaald op pCt. 'sjaars. De commissie achtte het minder raadzaam de naaste toekomst zwaarder te belasten, dan volstrekt noodzakelijk is, wat naar hare meening intusschen het geval zou worden, wanneer men voort durend de aflossingen op 1 pCt. ja zelfs op 1% pCt. sjaars bepaalt. UUITË1N'LAM>SCHK BKltlCTIvV ËSi GEIiAX M. LONDEN, 1 Januarij. Het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat het berigt van dc Times. volgens hetwelk Jacob-Khan te Djellalabad zou aangekomen zijn, onjuist is I geweest. Een correspondent van de Daily News, die onlangs te Djellala bad was, meldt, dat toen hij op 2G December die plaats verliet er geen sprake was van dc komst van Jacob-Khanhij werd er volstrekt niet ver wacht. Van het ministerie voor Britsch-.Indië hebben de bladen de volgende mededeeling ontvangen«Majoor Cavagnari meldt aan den onderkoning van 27 December, dal alles te Djellalabad in orde is; hij heeft een vriendschap- pelijken brief ontvangen van Syad-Mahomed, waarin deze zijn plan om te Djellalabad te komen aankondigt. Noch van den Emir, noch van Jacob- Khan is iets naders vernomen. Generaal Stewart deelt mede, dat er vrij wat bezwaren aan het doortrekken van den Kliojakpas verbonden zijnhij stelt voorde voornaamste troepenmagt over Gevaja te zendenwaar de pas minder moeijelijk is. De Khan van Khelat verlangt zich bij ons aan te sluiten bij het oprukken naar Kandahar en stelt voor, generaal Stewart door zijn zoon te doen vergezellen." Uit Pesjawer wordt van 31 December aan de Daily News gemeld: Eene bende hooglanders heeft de door de Britsche troepen verlaten stelling in den Khyber-pas bezet, den telegraaf doorgesneden en de gemeenschap met Ali-Musjid verbroken. Eene kolonne troepen van Jamrud heeft de ge meenschap hersteld. De Civil and. Military Gaz. deelt het volgende voorval made, dat niet gunstig getuigt van den goeden geest onder de inlandsche troepen in Britsch-Indië: Bij een voorgenomen overrompeling van eene bergbatterjj, welke in groote stilte geschieden moest, hebben eenige inlandsche soldaten hun geweren afgeschoten, om den vijand te waarschuwen, zonder dat hun kameraden hen in hechtenis namen. Zij hebben allen teregt gestaan en een der soldalen, die op heeterdaad betrapt werd, is in front van het leger opge hangen, Het regiment, waartoe hij behoorde, heelt echter goed gevochten. Naar men verneemt is het huwelijk van den hertog van Counaught met prinses Louise van Pruissen op 13 Maart vastgesteld. Het zal te Wind sor voltrokken worden. De hertog van Edinburgh is tot schoul-bij-nacht benoemd. De heer Gladstone heeft Zondag, bij gelegenheid van zijn 69"lf° ver jaardag van eenige «vrienden en bewonderaars" eene bijl met ebbenhouten steel en massief zilveren lemmer, Amerikaansch model, ten geschenke ont vangen. Gelijk men weet, is het boomhakken zijne liefhebberij en als hjj buiten is zijne dagelijksche ligchaamsbeweging. Te Londen heerschen de pokken in toenemende mate. Gedurende de jongste negen weken is het cijfer der poklijders in de ziekenhuizen van 91 tot 198 toegenomen. Buiten die inrigtingen komen ook vele gevallen voor. De tegenwoordige pokken-epidemie duurt nu reeds eenige jarenen heeft duizenden slagtoflers gemaakt. Aan de Daily News Wordt gemeld dat in South Staffordshire en East Worcestershire van de 160 aldaar bestaande hoogovens er thans slechts 40 brandende zijnterwijl er van dc ijzerwerk-fabrieken 130 ledig staan. Sinds Januarij 1874 hebben er bjj de ijzer-industrie acht loonsverminderingen plaats gehad, te zamen tot een bedrag van 57% pCt. De loonen staan ">hans niet hooger dan in 1868, toen zij lager stonden dan sinds vele jaren beleefd was. Met het nieuwe jaar is de vaart begonnen eener nieuwe lijn stoom- booten tusschen New-York, Liverpool, Havre, Antwerpen en Hamburg, met achttien stoombooten. De nieuwe lijn heet de //Unicornlinc" en is in ver binding met den »New-York Central Railroad". De booten zullen graan en levensmiddelen met directe cognossementen van het Westen naar Europa zenden. FRANKRIJK. Bij de senaatsverkiezingen, die Zondag aanst. zullen plaats hebben, moeten 82 zetels bezet worden, 7 door overlijden opengevallen en 75 ten gevolge van het periodieke aftreden van een gedeelte der senaatsleden. Van die 82 opengevallen plaatsen waren 58 door legitimisten, Orleanisten of Bonapartisten bezet24 door republikeinen. De kiescollegies in de 37 depar tementen, waar gekozen moet worden, tellen te zamen 16666 leden, t. w.: 205 leden der kamer, 1064 leden van algemeene raden. 1376 leden van arrondissementsraden en 14021 leden van gemeenteraden. -- Er heeft weder een tweegevecht plaats gehad en wel tusschen baron Calvet Rogniat. attaché bij het dep. van buitenl. zaken, zoon van een pre fect onder het keizerrijk, en graaf Pairnett, een buitenlandsch officier. Laatstgenoemde heeft twee wonden ontvangen, waarvan eene, in den schou der, vrij ernstig moet zijn. Men is de daders van den diefstal van 800.000 fr., ten nadeele van Rothschild c. s. te Parijs gepleegdop hel spoor. Er is reeds veel van het gestolene in omloop gebragt. DUITICULAND. Men meldt uit Rome: De welwillende verstandhouding tusschen het Vaticaan en Bismarck duurt voort. In beginsel is men voor eene schik king, maar er beslaan nog altoos groote moeijeljjkheden betreffende de wijze hoe lot eene schikking te geraken. Het is onjuist, dat het Vaticaan de goede diensten van Beijeren heeft ingeroepen ter bespoediging van de oplossing der geschillen met Duilschland. Het Vaticaan tracht de goede be trekkingen met Beijeren te bevestigen als een middel om zjjn invloed in andere gedeelten van Duilschland uit te breiden. De Osserv. Bom. bevat een brief van den Paus aan den aartsbisschop van Keulen. In dien brief, gedagteekend van 24 Dec., verklaart de Paus. dat het steeds zijn streven is om de goede betrekkingen tusschen de vorsten, de volken en de kerk te onderhouden. Hij voegt er bij, bovenal zijne aan dacht te hebben gevestigd op de edele Duitsche natie, opdat, de godsdienstige twisten eenmaal bijgelegd zijnde, Duilschland weder de voordeelen mogt deelachtig worden van een duurzamen vrede, zonder dat de regten der kerk worden gekrenkt. De Paus zegt verder, dat de maatschappelijke, staat kundige en godsdienstige orde overal zoozeer bedreigd wordt, dal de kerk aan de maatschappij werkdadige middelen ter genezing moet aanbieden. Geene hinderpalen zullen hem terughouden, om op dezen weg voort te gaan,

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2