PER TELEGRAAF, geruinecrd zijn door de faillissementen, dat zij zich het onontbeerlijkste niet kunnen aanschaffen. Te Sheffield is in twee dagen een ondersteuningsfonds van ƒ70,000 bij- cengebragt. In de kolenmijn-districten van Zuid- en West-Yorkshire dreigt een werkstaking uit te breken, op zoo groote schaal als| waarschijnlijk nooit is voorgevallen. Ten gevolge van de stremming in de zaken hebben de eige naars van de mijnen aldaar na lang beraad het besluit moeten nemen, om tijdelijk de loonen te verminderen. De arbeiders hadden besloten, zich daartegen tot het uiterste te verzetten. Zij hebben op een van de Kersda gen een meeting gehouden om de maatregelen te nemen, die aan hun be sluit kracht kunnen bijzetten. Wanneer het werkelijk tot eene werksta king mogt komen, zullen ongeveer 100,000 personen het werk staken. Dingsdag 24 dezer was door de ongelukkige aandeelhouders der //City of Glasgow Bank" de eerste storting verschuldigd van 250 op elk aan deel, waarop 100 gestort was. Een aanzienlijk bedrag werd betaald; hoeveel was echter nog niet bekend. De storting der tweede 250 per aandeel is verschuldigd op 24 Februarij e. k. De Americaansche stoomboot Emily, die New-York op 8 December verlaten had en naar San-Domingo vertrokken was, is 2 dagen na haar vertrek verongelukt. Twee personen van de bemanning zijn te Kingston aan wal gekomen. Men vreest, dat de anderen en al de passagiers zijn omge komen. In het noorden van Schotland hebben bij vernieuwing hevige sneeuw stormen plaats gehad, vergezeld van strenge vorst. FRANKRIJK. Het Joum. des Déb. noemt de laatstelijk door den heer Gambetta uitgesproken rede wijs en voorzigtig. Het stemt met hem in, waar hij heeft doen uitkomen, dat het land voortaan van de republikeinsche partij nog iets meer verlangen zal dan de stoutmoedigheid en volharding, die zij tot dusver betoond heeft. Voortaan zal zij ook kalm en gematigd moeten zijn, en omdat zij getoond heeft dat te kunnen zijngelooft het genoemde blad aan de duurzaamheid der tegenwoordige republiek. Er moet nu nog slechts één wanklank verdwijnen en dat zal door de senaatsverkiezingen van 5 Januarij geschieden. De hertog d'Audiffret-Pasquier, voorzitter van den senaat, is als lid der akademie gekozen ter vervulling van den door den dood van den bis schop van Orleans, mgr. Dupanloup, opengevallen zetel. Van de 27 tegen woordige leden bragten 22 hunne stem op den hertog uit. Volgens de Temps zou de minister Teisserenc de Bort besloten hebben den 15tn Januarij de trekking der groote tenloonstellingsloterij een aanvang te doen nemen. Op het eerstuitkomend nummer valt de eerste prijs, be staande in een massief zilveren servies ter waarde van 150,000 fr. Op dezelfde wijze voortgaande zullen achtereenvolgens de prijzen worden uitge loot, welke een hoogere waarde dan 2000 fr. hebben en waaronder ook prijzen van 50000, 25000, 15000 fr. zijn. Daar er van deze prijzen onge veer 2000 zijn en dagelijks 250 nummers getrokken zullen worden, zoo zal alleen de uitloling der hoogste prijzen acht dagen duren. Zondag aanst. zal het gedenkteeken op het plateau d'Avron builen Parijs onthuld worden ter nagedachtenis van de Fransche strijders, die in December 1870 aldaar het leven lieten. In de gemeente Chapclle-Moche heeft eene vreesselijke gebeurtenis plaats gegrepen. 52 kinderen, uit de school komende, maakten een glij baan op den vijver van het kasteel. Het ijs kon die vracht niet dragen en bezweek, 48 der kleinen geraakten te water en onder het ijs. Allen verdronken. Te Laurent-les-Macon, in Saóne-et-Loire, is de kaarsenfabriek van den heer Lenoir afgebrand. De schade wordt begroot op 200,000 fr. De stad Toulouse heeft aan den Zwitserschen Bondsraad, als vertegen woordiger der Zwitsersche republiek, een geschenk aangeboden als blijk van erkentelijkheid voor de weldaden, in 1871 door Zwitserland aan zoovele duizenden van vlugtende Fransche soldaten bewezen. Het bestaat in een groep, gevormd door twee bronzen beelden, een garde mobile, die uitgeput in de armen zinkt van zgne jeugdige vrouw, Zwitserland allegorisch voor- stellende; de laatstgemelde figuur heeft een hoogte van 1.34 m. ÖIIIT9CHLA1VÖ. Betreffende de mededeeling van den rijkskanselier aan den bondsraad omtrent zijne belastingplannen, zegt de Pol. CorrDe rijkskanselier heeft zijn doel, om de behoeften des rijks hoofdzakelijk uit indirecte belastingen j! te dekken, onveranderd in het oog gehouden, maar geen ondersteuning ge- vonden om den door hem voorgestelden weg naar het voorbeeld van Enge land in te slaannamelijk om slechts op weinige artikelen zuiver fiscale regten, maar dan ook tot een hoog bedrag, te heffen. Reeds ten aanzien van de tabak werd hem zoowel bij de regeringen als in den rijksdag de noodzakelijke ondersteuning ontzegd. Voor den practischen staatsman zal het steeds hoofdzaak zijn het doel te bereiken, zonder zich door theoreti sche overwegingen van dezen of genen aard van den weg te laten brengen en bovendien sluit het eene systeem het andere nog niet uit. Gelukte het eenige artikelen in even hooge mate als in Engeland of in Amerika ook aan de Duitsche grenzen te belasten, dan zou er geen enkele hinderpaal meer bestaan om het aantal der belaste artikelen weder te verminderen, indien de uitbreiding der tolregten tot eenige artikelen practisch gebleken mogt zijn moeijelijk of nadeelig te wezen. Eveneens zou langs den weg der latere handelstractaten van menig invoerregt kunnen worden afgezien, dat thans zal worden ingevoerd. Hiertoe is het noodig dat men zich niet in een toestand plaatse, dat men alles, waaromtrent men concessie zou kunnen doen, reeds vooraf vrijwillig zou hebben toegestaan. Om van in- voerregten te kunnen afstand doen, moet men eerst die regten hebben, en zoo men ze niet kan heffen, dan moeten ze eerst ingevoerd worden. Donderdag, bij het terugkeeren van eene rijtoer, waren de paarden voor het rijtuig van den kroonprins bij het paleis niet tot staan te brengen. Bij een snellen draai sloeg het rijtuig om, en werden de kroonprins en zijn adjudant er uitgeslingerd. Gelukkig hebben zij geen letsel bekomen. Uit Diedenhoven meldt men dat een mijnwerker aldaar reeds een paar weken eene partij dynamietpatronen in huis had gehad, die hij binnenkort bij zijn werk moest gebruiken. Eenige dagen geleden is die geheele voor raad ontploft, met het gevolg dat het geheele huis werd vernield, waarbjj hem de linkerhand werd afgeslagen en de beide oogen uit het hoofd barst ten, terwijl zijne jeugdige vrouw den linkerarm en het regteroog verloor. Bovendien waren beiden nagenoeg onkenbaar door de vele brandwonden in het gelaat. In Mecklenburg is een doodvonnis ten uitvoer gelegd, hetgeen in 20 jaren niet was voorgekomen. De groothertog was gewoon gratie te ver- leenen, maar hij is nu van dien regel afgeweken, voornamelijk omdat het aantal zware misdrijven in den laatsten tijd aanmerkelijk was toegenomen. De nu ter dood veroordeelde was schuldig verklaard aan het vermoorden van zijne vroegere beminde, onder zeer verzwarende omstandigheden. In Hongarije hcerscht op enkele punten watersnood. Door de vele stortregens en sneeuwstormen zijn in het comitaat van Marmaros alle rivieren en beken buiten hare oevers getreden, en andere comitaten worden eveneens met overstrooming bedreigd. De schade is uit den aard der zaak vrij aanzienlijk. TURKIJE. Naar men uit Konstantinopel meldt acht de Porte het onwaarschijn lijk, dat de Britsche regering een nieuwe Turksche leening zal waarborgen en beraadslaagt zij thans over het plan, zelve zich tot de mogendheden te wenden, met het doel om een leening te sluiten op internationale waar borgen. Suleiman-pachaonlangs tot 15 jaar vestingstraf veroordeeld, is door den Sultan begenadigd, omdat hij hem de telegrammen heeft vertoond, waarin Mahmoud-Damatzwager des Sultans, hem last gaf zich niet te storen aan de bevelen van Mehemet-Ali, den toenmaligen opperbevelhebber, en den Schipka-pas te hernemen. Volgens een berigt uit Serajewo hebben de overheden dreigende mede- deelingen van de Mohammedaansche leiders ontvangen. Zij verklaren 40,000 strijdbare mannen te zullen bijeenbrengen, zich van Serajewo te zullen meester maken en een verschrikkelijke wraak te zullen oefenen op de Mo hammedanen die zich aan den vreemden indringer onderwerpen. KAIRO, 27 December. De helft van het Abdin-paleisdes Khedive's win terverblijf, is door brand vernield. ROME, 27 December. Ten gevolge van tusschen het Vaticaan en Oosten- rijk-Hongarije getroffen schikkingen zal er weldra eene overeenkomst wor den gesloten met betrekking tot de organisatie der katholieke hiërarchie in Bosnië en de Herzegowina. Naar men verzekert, heeft het Vaticaan aan de Pruissische regering ver zocht de tallooze geregtelijke vervolgingen tegen kardinaal Ledochowski te doen staken. Bij de aanstaande benoeming van twaalf kardinalen zullen, naar men zegt, drie vreemdelingen voor deze onderscheiding in aanmerking komen. LONDEN, 27 December. Een comité van eigenaren van steenkolenmijnen in Corkshire en Lancashire was heden te Sheffield vergaderd en ontving gedelegeerden van de mijnwerkers, welke hun verlangen te kennen gaven naar de intrekking van het besluit tot verlaging van het arbeidsloon met 12% pCt. De patroons weigerden, en dientengevolge zal de raad van mijn werkers den 6de° Januarij a. s. bijeenkomen, om de zaak te behandelen. Het te nemen besluit zal aan de eigenaren worden medegedeeld, die den 9llen Januarij weder vergadering houden. ALEXANDRIE, 27 December. Het officiële blad bevat twee besluiten van den onderkoning, waarbij de kamer van afgevaardigden wordt bijeenge roepen. KAAPSTAD, 10 December. Afgezanten van Cetewayo worden heden op de grenzen verwacht, om een boodschap van den gouverneur te ontvangen. Volgens uit goede bron geputte inlichtingen zal die boodschap inhouden den eisch tot ontwapening en afdanking van het leger des Zulus, afstand van Sta-Laezer, vestiging van een Engclschen resident op het grondgebied der Zulus. Hoewel de laatste boodschap van Cetewayo in verzoenenden geest was gesteld, houdt men nog steeds den weldra uit te barsten oorlog voor onvermijdelijk. NEW-YORK, 27 December. De dagbladen melden dat een beambte der //Importers and Trade Bank" verloren of dat men hem ontstolen heeft papieren van waarde ten bedrage van 203,000 dollars. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6